ZIMO MXULFA - postřehy, názory, poznatky, zkušenosti...

Sem směřujte příspěvky, dotazy a zkušenosti se zvukovými projekty Petra Smutka pro zvukové dekodéry ZIMO

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

ZIMO MXULFA - postřehy, názory, poznatky, zkušenosti...

Příspěvekod radula63 » ned 16 čer, 2024 6:47 am

Těžko říct, kam tohle téma dát - DCC v praxi, Elektronika, Software... ? Ale, že se jedná i o DCC, tak to dám sem.
Zakoupil jsem si MXULFA, mám ji pár dní, trošku se s tím už zaučil, ale komplexní téma na tuhle "mašinku" tady ještě není.
Už jsem "odkódoval" 2 dekodéry na Smutkovo (Jacek) zvuky a přehrával zvuky jeden za druhým, u jednoho dekodéru jsem i aktualizoval FW.
Hodně mi pomohl google překladač, když jsem přes něj prohnal origo návod v pdf verzi.
448200198_466072182780854_1468986584823210454_n.jpg

Jedinný , asi dočasný, problém mi vyvstal s dekodérem MS581N18 v kombinaci se Smutkovo zvukem. Ale to se hold vyřeší časem, až bude novej FW pro daný dekoder. Je to stejnej problém jako dříve u MS580. 580 už Zimo nedodává, jen 581. Takže se při startu motoru neutlumí jen světla, ale bohužel i zvukový výstup, což má za následek zvuk žhavení, palivového čerpadla apod. , pak ticho (nepřehraje se zvuk startování motoru) a pak naskočí zvuk až běžícího motoru. Když daný zvuk nahraju do dekodéru s PLUX22 konektorem, tak je to ok. Jiný FW dekodéru. Bohužel, v tomhle je ZIMO jako diletanti - opakované chyby v následujících dekodérech.

EDITACE: Ano, jak poradil P.Smutek (Jacek), tak mi pomohl upgrade FW až na poslední 4.250 .
Naposledy upravil radula63 dne pon 17 čer, 2024 7:25 pm, celkově upraveno 1
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1339
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: ZIMO MXULFA - postřehy, názory, poznatky, zkušenosti...

Příspěvekod Jacek » ned 16 čer, 2024 9:43 am

radula63 píše:Bohužel, v tomle je ZIMO jako diletanti - opakované chyby v následujících dekodérech.

To jsou a ne jako ! Chybu se ztlumením zvuku při startu jsem jim hlásil hned v den, kdy vydali firmware 4.237. Děkujeme, brzy opravíme. Následující půlrok chodily nové dekodéry z výroby s tímto vadným fw. A aby to nebylo málo, nedalo se to přehrát starší verzí a nová vyšla za půl roku. Sice s opravou, ale s další chybou.

Nyní je verze 4.250, zatím se zdá být dobrá. Jen často přehrát firmware aniž by to skončilo zneschopněním dekodéru (decoder not found) je hrou pro silné nervy.
Jak jim vysvětlit, že uživatel potřebuje pouze zmáčknout knoflík a vidět "nahráno 100%" a ne hodinu laborovat systémem pokus-omyl jestli se to na 10. pokus chytí...
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 902
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: ZIMO MXULFA - postřehy, názory, poznatky, zkušenosti...

Příspěvekod vvitty » pon 17 čer, 2024 2:14 pm

Bohuzel je to zarizeni ktere spada ovladanim a funkcnosti nekam do minuleho stoleti.

- ovladani pres kratke a dlouhe stisknuti tlacitka je v dnesni dobe silne out. Ze si nekdy zvolim jiny rezim nez jsem chtel protoze jsem tlacitko zmacknul na moc dlouho, moc kratce, nebo v nevhodny okamzik je celkem caste.
- komunikace s dekoderem a osetreni chyb v komunikaci je silne ledabyle. Jinak si nelze vysvetlit napriklad chybove hlaseni o tom ze se snazim nahrat 16b projekt do 8bit dekoderu prestoze je v desce osazeny 16b dekoder rady MS.
- indikace prubehu operace je velmi stroha. Napriklad prehrani FW se odbyde pouze hlaskou CRC OK ze ktere je obtizne poznat zda bylo nahrani uspesne a nebo se seknulo hned po kontrole ze sedi kontrolni soucet zdrojoveho souboru.
- ze je menu organizovane chaoticky a nejpouzivanejsi nahravani zvuku pres SUSI je az kdesi na poslednich mistech uz je jen takova otravna drobnost.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2714
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: ZIMO MXULFA - postřehy, názory, poznatky, zkušenosti...

Příspěvekod radula63 » pon 17 čer, 2024 8:14 pm

vvitty
Souhlasím, že ovládání je takový kostrbatý i uspořádání menu by mohlo být lepší. Asi nejblbější je ovládání dle délky stisku tlačítka. Jinak s tím problém zatím nemám.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1339
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: ZIMO MXULFA - postřehy, názory, poznatky, zkušenosti...

Příspěvekod fulda » úte 18 čer, 2024 6:40 am

vvitty píše:Bohuzel je to zarizeni ktere spada ovladanim a funkcnosti nekam do minuleho stoleti.
To je v oboru snad standard ne? :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 5041
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: ZIMO MXULFA - postřehy, názory, poznatky, zkušenosti...

Příspěvekod vperlik » stř 19 čer, 2024 3:11 pm

Tak když už je řeč o tomhle zařízení, tak přidám i něco já.
Víte o tom, že výstup není zkratuvzdorný ? A zkrat na výstupu si způsobíte celkem snadno, buď vám něco kovového upadne na koleje, špatně zasunete dekodér do patice apod. Závada se projevuje tak, že se MXULFA neustále resetuje, jakmile zvolíte jakýkoliv příkaz, který by měl odeslat něco na výstup. Vřele proto doporučuji používat k napájení zdroj (12V), který tak akorát těsně pokryje spotřebu, tj. cca někde mezi 1,5 až 2A. Mosfety ve výstupním můstku by sice měly vydržet proud až 10A, ale bohužel nevydrží a prorazí se ... Navíc se tato součástka již nevyrábí. Ale dá se naštěstí nahradit a kdo si troufne na opravu SMD desky, tak je to opravitelné i doma bez nutnosti to posílat do ZIMO.

A software ZIMO, který k tomu je, to je tragédie sama o sobě, loterie o tom, zda-li se něco nahrálo či nikoliv, jak o tom psal Jacek, se s použitím sw stává ještě napínavější ... Někde SUSI funguje, jinde ne ...
Naposledy upravil vperlik dne stř 19 čer, 2024 9:23 pm, celkově upraveno 2
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: ZIMO MXULFA - postřehy, názory, poznatky, zkušenosti...

Příspěvekod Jirkátor » stř 19 čer, 2024 5:25 pm

Ještě že to stojí pár korun, jinak by byl člověk naštvaný. :mrgreen:
Někdy mi to připadá, že než by výrobci řešili zpětnou kompatibilitu nových výrobků, tak raději zůstali stát na místě. Je to pohodlnější.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1143
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: ZIMO MXULFA - postřehy, názory, poznatky, zkušenosti...

Příspěvekod fany » úte 08 říj, 2024 10:15 am

Zdravím kolegy, souhlasím že ovládání je zvláštní a proto používám hodně program ZCS. Podařilo se mi ho počeštit včetně popisu CV tak pokud by měl někdo zájem můžu zaslat.
Udělal jsem si vlastní testovací desku na dekodéry a řeším kam na dekodéry plux22 připojit vodiče napájení na SUSI kablíku. Je to přímo na piny od kolejí ?
Lenz LZV100 ,RocRail ovladání železnice z PC, telefonu Samsung GalaxyII a Ipad 3
fany
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 17 dub, 2012 5:04 pm
Bydliště: Vyskytná nad Jihlavou


Zpět na Jacek Modely (zvukové projekty pro dekodéry Zimo, www.jacek-modely.cz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků