Ovládací software - TrainController, PanelPro a ModelJOP

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Ovládací software - TrainController, PanelPro a ModelJOP

Příspěvekod HonzaM » stř 29 kvě, 2013 7:27 pm

K tvorbě tohoto vlákna mne inspiroval Peršan, když se ve vláknu Centrála Z21 ptal na ovládací software, který umí to co TrainController, ale je levnější. Padla zmínka o programu PanelPro, který lze získat zdarma ze stránek JMRI. PanelPro mám sice nainstalovaný, ale nikdy jsem ho nezkusil spustit (instaluje se totiž automaticky při programu na programování dekodérů DecoderPro, který naopak používám často, který je totiž výborný a pro programování dekodérů neocenitelný). Pokud jde o Zdenem ve vláknu Lenz a Digitrax zmiňovaný RailCo, donedávna byl na stránkách lokopin prezentována jen verse 5.8. Dnes se název RailCo nepoužívá a program se prodává pod názvem TrainController, nyní ve versi 8. Mám ho ve versi 8 Gold a je výborný, zejména mi vyhovuje, že umožňuje vlastní tvorbu symbolů a tak není problém třeba vytvořit takové symboly, které kopírují symboly používané v JOP a usnadní se tak obsluha těm, kdo jsou na JOP zvyklí, ale při značně větší flexibilitě TrainControlleru. Myslím, že toto nepatří do vlákna Lenz a Digitrax ani Centrála Z21, kde o tom byly zmínky, a tak zakládám nové - TrainController, PanelPro a ModelJOP, určené pro výměnu zkušeností v oblasti ovládacích softwarů.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4133
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládací software - TrainController, PanelPro a ModelJOP

Příspěvekod mpinta » stř 29 kvě, 2013 8:45 pm

Nevidím nejmenší důvod, proč nediskutovat software pro ovládání modelové železnice. Bohužel, jak jistě víte, prezentací je velmi málo. O důvodech bych mohl pouze spekulovat, což rozhodně můj styl není, ale nabízí se hlavně rozsáhlá funkčnost, spolu se značnou pracností zpracování informací, časovou náročností ověřování jednotlivých činností a v neposlední řadě i poměrně nedostatečně zpracovaná dokumentace (nemluvě o chybějící české lokalizaci programu, nápovědy i manuálu).

Bojím se pouze toho, že se zde (i jinde) budou prezentovat omyly, vydávané za fakta. Stále je jich na webu k nalezení dost a slouží pouze ke zmatku, vnášeného do řad neznalých, především těch začínajících. Proto prosím všechny zainteresované, aby vypustili všechny domněnky, vystříhali se všech "asi", "možná" a "pravděpodobně" a uváděli jen ověřená fakta. Jinak zbude z vlákna jen zmatek a studnice nesmyslů, sporů a žabomyších válek. A to jistě nikdo z nás nechce.

Už v prvním příspěvku jsou nepřesnosti, které sice nejsou nijak podstatné, ale přesto...

Německá firma Freiwald Software "vyrábí" aplikace, pod názvem Railroad & Co.™. Tento software obsahuje řadu produktů na ovládání modelové železnice (TrainController), ovládání aut (+Street), práce v síti (+Net), dálkové a bezdrátové ovládání (+SmartHand), programování lokodekodérů (TrainProgrammer) a řízení zvuku (+4DSound).
RailCo (kdo to vymyslel, nevím) je tedy zkrácený tvar názvu celého balíku Railroad & Co. a pochopitelně se stále používá. TrainController je jeden (a to ten nejhlavnější) produkt. Tyto informace jsou snadno k nalezení na stránkách výrobce (Freiwald Software).
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Ovládací software - TrainController, PanelPro a ModelJOP

Příspěvekod HonzaM » stř 29 kvě, 2013 9:17 pm

Je mi samozřejmě jasné, jak to je nebo spíše bylo s názvem RailCo, jenže pod tímto názvem se alespoň podle mých zkušeností většinou mínily verze 5.8 a starší a ty současné, 7 a 8 už jsou o hodně dál a bylo by myslím dobře název RailCo nadále nepoužívat a pro zjednodušení používat zkratku TC s číslicí a označením, třeba TC 8 Silver. On je mezi někdejšími verzemi a nynější verzí 8 dost rozdíl a není to totéž, co mnozí znali právě jako RailCo.
Bylo by prima, kdyby tady byl někdo, mající zkušenosti s PanelPro - sice určitě neumí to, co dnešní TC8 Silver nebo dokonce Gold, ale zato je zadarmo. A už se tady v jiném vlákně mluvilo o tom, že tak špatný není a umí toho dost pro ovládání i automatizaci kolejiště.
Potíž je, že asi neexistuje nikdo, kdo by dokázal objektivně zhodnotit a porovnat TC, PanelPro a ModelJop. Třeba se ale pletu a někdo takový tady je.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4133
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládací software - TrainController, PanelPro a ModelJOP

Příspěvekod mpinta » stř 29 kvě, 2013 10:15 pm

A už je to tady... :roll: Honzo, prosím, zadrž, neřešme prkotiny.
HonzaM píše:Je mi samozřejmě jasné, jak to je nebo spíše bylo s názvem RailCo, jenže pod tímto názvem se alespoň podle mých zkušeností většinou mínily verze 5.8 a starší a ty současné, 7 a 8 už jsou o hodně dál a bylo by myslím dobře název RailCo nadále nepoužívat a pro zjednodušení používat zkratku TC s číslicí a označením, třeba TC 8 Silver.

RailRoad & Co., tedy RailCo je to pořád!!! Pro TrainController se zkratka TC doplněná číslem verze (příp. podverze) používala a používá běžně, jako třeba TC 5.8 nebo TC 8 G. Pokud jsi tím Ty mínil něco jiného, tvůj problém.
A jestli chceš řešit tyto problémy, tak vlákno rovnou smaž.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Ovládací software - TrainController, PanelPro a ModelJOP

Příspěvekod HonzaM » čtv 30 kvě, 2013 3:53 pm

Je důležité si v prvé řadě ujasnit, o čem se diskutuje. Railroad&Co je zapsaná ochranná známka firmy Freiwald, neoznačující jeden konkrétní program, ale "rodinu" (family) programů. Je-li tedy RailCo zkratkou názvu Railroad&Co, není to název jednoho konkrétního programu, ale název balíku programů. Bohužel někteří modeláři hovořící o RailCo mají ve skutečnosti na mysli jen jeden konkrétní program z tohoto balíku, TrainController. Asi největším českým odborníkem na TrainController je mpinta (lokopin), který určitě zasvěceně zodpoví odborné dotazy. Bohužel se asi nenajde nikdo, kdo by znal všechny tři programy uvedené v názvu vlákna, mohl je objektivně srovnat a říci v čem jsou jejich výhody či nevýhody. Já mám zkušenost pouze s jedním z nich, TrainControllerem. Bylo by prima, kdyby tady někdo, kdo zná ty ostatní dva, seznámil účastníky fóra s tím, co takový program umí, jaké jsou jeho možnosti a jaká má omezení nebo podmínky použití. Například o ModelJopu vím, že neumí spolupracovat s ničím jiným než s Lenzem. Nejen mně by ale asi zajímaly praktické zkušenosti s ním (obtížnost obsluhy, obtížnost programování, atd.). Určitě mnoho modelářů by uvítalo, kdyby tady někdo podrobněji seznámil s možnostmi a zkušenostmi s programem PanelPro, jehož neocenitelnou výhodou je fakt, že je to freeware, lze si jej stáhnout zdarma.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4133
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládací software - TrainController, PanelPro a ModelJOP

Příspěvekod Jirka_US » ned 02 čer, 2013 11:06 pm

přesunuto z Centrála Z21:
HonzaM píše:
Můžeš prosím uvést něco bližšího, jaký ovladač máš na mysli, jak vypadá, kde se pořizuje, jak se programuje?

Zde je JMRI link, který obsahuje způsoby ovládání kolejiště pomocí PanelPro - tedy jaké ovladače lze použít:
http://jmri.org/help/en/html/tools/thro ... trol.shtml
Pokud se jedná o Wii ovladač (výrobce Nintendo), tak detaily instalace a ovládání jsou popsány uvnitř skriptu zde:
http://jmri.org/jython/Jynstruments/Thr ... ottle.jyn/
Jako BT přijímač je vyzkoušen Iogear GBU311/321 (použit Widcomm stack) a Windows XP. Jiné kombinace nemohu komentovat.
Bohužel více se mně nepodařilo dohledat, původně byl k dispozici podrobnějśí návod na stránkách JMRI.
Vpodstatě po "spárování" Wii ovladače s PC, ovladač převezme kontrolu nad loko pomocí okna "throttle", do kterého se přenese předtím ikona "Wii ovladače", tím se urči ten "správný throttle" k ovládání. Úplně stejně se postupuje v připadě jakéhokoliv USB ovladače, jen se vybere jiná odpovídající ikona.

Obecně lze použít jakoukoliv centrálu, která je schopna komunikovat s PanelPro.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 15 návštevníků

cron