Japonsko 1964 - H0e 0,5x1m

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Japonsko 1964 - H0e 0,5x1m

Příspěvekod czhunter » sob 11 kvě, 2024 4:40 pm

Včera mi dorazili věci na stavbu plánovaného H0e minikolejiště, tak k tomu konečně vytvořím téma tady fóru.

Proč "Japonsko 1964"?
No, jednak se mi Japonsko líbí (kultura, architektura, příroda a tak), druhak jdou sehnat japonská H0e vozidla velmi levně (produkce Tomytec Nekoya line) a 1964 je speciální rok - v Tokyu byly olympijské hry, komerčně začal jezdit první Shinaknsen (0 Series Hikari-Hakata, 210 km/h), ale drtivá většina Japonska byla velmi chudá zamědělská krajina a provoz místních lokálek byl velmi spartánský, i když byly už tehdy často elektrifikované se smíšeným provozem (tramvaj+nákladní vůz).
+10 let nehraje roli, nejsem modelářský puritán, už tak tam budou zajímavá vozidla z různých oblastí Japonska.

Hledal jsem vhodoný námět, protože většina minikoleišť, byť vizuálně pěkných, se mi zdá provozně chudá, a našel jsem dobové zajímavé místo - něco jako triangl kombinovaný s výhybnou a zastávkou.
Pokusil jsem se to dostat na plochu 0,5x1m - ale použil jsem tam Nkové koleje a výhybky, takže budu muset ověřit že se tam všechno vejde (vlaky vedle sebe a tak).

Celkově mým záměrem není dosáhnout úplně reality, ale spíš nějaké anime stylizace ve styku Studia Ghibli (a možná tam budou i některé postavy, doma milujeme Totora)

Červené bude kolejivo Tomix, které už mám (protože má "compact" výhybky s velkým odbočením a malým poloměrem, integrovaným přestavníikem v podloží a navíc levné - s jinými výhybkami mi to nikdy nevyšlo)
Žluté je kolejivo Peco, které vypadá líp (na tom Tomixu je hodně vidět, že je to Nko a ne H0e) - tam jsem zjistil zajímavou věc, že ty výhybky ST-405 a ST-406 nejsou vůbec tak běžně k dostání, jak jsem myslel
a to bílé tam asi vůbec nebude

Všechno bude v rovině, možná to ještě trošičku upravím aby všechno nebylo tak moc paralelní k okrajům, krajinu ještě budu muset vymyslet (jak "zmizet" trati do SN, protože tunely moc nechci, ty se do městečka moc nehoděj - asi se buď schovají pod mostem nebo v úzké uličce mezi domy.

Konstrukci zvažuju něco jako Hacker model (https://www.vlackovna.cz/produkt/zaklad ... 50-x-16-cm), ale nechci mít nahoře plnou desku, ještě zvážím jestli navrhnu něco podobného svého, nebo koupím jejich set a prořežu to.

Ohledně elektrického zapojení vůbec nevím - asi to bude analog (počítám s celkem 4 vlaky na layoutu - zatím mám koupené 2 soupravy, v pohybu bude vždy 1, výjimčně možná 2, kdyby to fungovalo trochu automaticky) a bude se to musel rozdělit, protože tam je pochopitelně smyčka - respektive dvě), důležité je, aby se to nějak snadno ovládalo (počítám že to kolejiště občas za sebe pošlu někam na výstavu a je potřeba, aby se obsluha velmi rychle zaškolila)

To co mi může plány zbrzdit až zhatit je dvouletý syn a další potomek na cestě - ale záměrně to není projekt velký, složitý ani drahý, aby to moc nebolelo, kdyby to neklaplo.
Přílohy
moodboard.jpg
fotky zorbrazující plánovanou náladu prostředí - "moodboard"
triangle.jpg
Fotky reálného předlohy kolejiště
kolejovy_plan.gif
Kolejový plán
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 567
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Japonsko 1964 - H0e 0,5x1m

Příspěvekod czhunter » sob 11 kvě, 2024 4:54 pm

Tady už mám nákup, který včera dorazil z Japonska (v úterý odpoledne odesláno z eshopu v Osace, v pátek ráno doma - všechna čest Fedexu, za tři dny doručit balík přes půl zeměkoule včetně celní deklarace)

Celé to má sloužit jako experiment k tomu, jestli i takové "líné a levé kopyto" jako já dokáže postavit slušně vypadající kolejiště, když si to dobře vymyslí a naplánuje a nebude si to zbytečně komplikovat.

Zároveň se pokusím ukázat, že kolejiště nemusí stát moc peněz, i když budou všechny komponenty nové a technologicky moderní (žádné 50 let staré pojezdy, trafa z dob krále klacka atd.).
Pro představu - jedna ta sada (poháněný + přípojný vůz) stojí asi 1200Kč, pojezd k tomu 600 Kč (čili nová vlaková souprava <2000 Kč), jedna výhybka s integrovaným elektrickým přestavníkem v podloží je za 450 kč, ty koleje (většinou jsou v balení 4ks) jsou za 150.

https://www.plazajapan.com/4543736322313/
https://www.plazajapan.com/4543736327455/
https://www.plazajapan.com/4904810012313/
...
Přílohy
nakup.jpg
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 567
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Japonsko 1964 - H0e 0,5x1m

Příspěvekod Dovi » sob 11 kvě, 2024 6:17 pm

Tak to je nádhera, držím Ti moc palce. Srdce přímo zaplesalo nad tou mírkou 1:87 obhospodařující jen 0,5 m2 (to je tak plocha trochu většího polštáře).

A přitom ten námět bude podložený reáliemi, zrovna třeba ten triangl je skvělý, a celkově tam bude moc pěkný, živý, pestrý cvrkot. Sami Japonci budou myslím uznale čubrnět, když to pak uvidí na youtube, a zvlášť ještě když jim tam k tomu promítneš ty inspirativní dobové fotky z jejich mládí.
Protože oni často (asi z prostorových a cenových důvodů) stavějí jen velmi jednoduché malé "pizzy" furt dokola dokola dokola, ti odvážnější i lehce protažené piškoty s náznakem protioblouku. A když se jó rozšoupnou, ale to už musí být, tak někteří i s jednou nebo dokonce někdy i se dvěma výhybkami pro krátkou odstavnou kolej.

ještě budu muset vymyslet, jak "zmizet" tratí do SN, protože tunely moc nechci, ty se do městečka moc nehoděj - asi se buď schovají pod mostem nebo v úzké uličce mezi domy.

Jo, něco takovýho, to bude ono...

trať_do_SN_zmizí_v_úzké_uličce_mezi_domy.jpg
trať_do_SN_zmizí_v_úzké_uličce_mezi_domy.jpg (7.98 KiB) Zobrazeno 606 krát
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 555
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Japonsko 1964 - H0e 0,5x1m

Příspěvekod czhunter » sob 11 kvě, 2024 7:33 pm

"inspirativních dobových fotek" už mám pár set

To je asi tak jediná věc co mi zatím nechybí :-)
Zjistil jsem, že úplně skvělý je na to Pinterest - kde stačí najít jednu fotku toho, co přibližně chceš, a on už ti sám nabídne stovky dalších podobných, aniž bys musel vědět, jak to nazvat nebo popsat (což je strašně důležité zejména při hledání věcí nepopsaných latinkou), a funguej to dobře
Pak je teda akorát občas těžké dopátrat se co to je a kde to je - ale někdy, při násávání nálady na tom až tak nezáleží.

Hrozně rád bych našel třeba nějaké papírové modely nebo výkresy klasických japonských rodinných domů ke stažení - protože já tu architekturu jejich maloměstských domů moc neznám (asi jen z toho anime), tak abych nebyl nějak mimo.
Ale to je hudba budoucnosti.
Přílohy
pinterest.jpg
fotky.jpg
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 567
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Japonsko 1964 - H0e 0,5x1m

Příspěvekod StandaR » ned 12 kvě, 2024 6:32 am

Ahoj, projekt vypadá parádně a rozumně ... K rámům od Hackerů, možná by stála za úvahu ta tenčí varianta - https://www.vlackovna.cz/produkt/deska- ... -50-x-6-cm - Mám je doma 2ks a pokud by těch 6cm splňovalo požadavky na tu hloubku krajiny co do toho chceš řezat tak by to možná byla taky dobrá varianta. Případně "Po americku" dát na tu desku ještě 5cm základ z polystyrenu.

Každopádně držím palce a těším se na pokračování :)
StandaR
 
Příspěvky: 660
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Japonsko 1964 - H0e 0,5x1m

Příspěvekod milan ferdián » ned 12 kvě, 2024 7:38 am

Musím přiznat, že jsi mne mile překvapil. Suprový námět a ani nevíš, že tento námět existoval i u nás :wink: . Já se teď hodně pohybuji ve švýcarských vodách a tam jsou též podobné náměty, ale ty budeš první ohledně Japonska. Držím palce a těším se na konečný výsledek. A souhlasím s návrhem od Doviho, schovat mezi domky v uličce SN.
A ještě jedna poznámka. Tady vidíte jak japonský výrobce umí nabídnout komplet všeho co potřebujete ke své stavbě kolejiště.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Japonsko 1964 - H0e 0,5x1m

Příspěvekod czhunter » ned 12 kvě, 2024 10:48 am

Dnes jsem si zkusmo složil potenciálně kritický pravý horní roh (ale podobná situace je i v tom trianglu) a že bych byl úplně přesvědčen že se tam všechno v pohodě vleze ... to tedy nejsem :)

Navíc spřáhlům se do těch oblouků moc nechce ... ale to snad nebude nevadit - 2-3 vlaky budou sólo vozy a ten jeden nebo 2 budou dva vozy ("lokomotiva + vagon" na fotce, nebo "tramvaj + nákladní vůz") spojené napevno.

Ale asi je možné, že aby se to do těch křižování líp vešlo tak celý plánek o několik cm zvětším. I 5 cm dělá docela velký rozdíl.

Potřeboval bych najít v okolí tiskárnu, která mi vytiskne celý plánek 1:1, abych si to mohl zkusit a případně upravit než budu mít všechno kolejivo.

Ještě zvažuju že to celé předělám na kolejivo Tomix - ono když ty koleje budou "zahrnuté hlínou" (jako na většině fotek), tak třeba nebude moc vidět, že jsou spíš N než H0e - jen u výhybek.

milan ferdián píše:A ještě jedna poznámka. Tady vidíte jak japonský výrobce umí nabídnout komplet všeho co potřebujete ke své stavbě kolejiště.

Úplně ne - domečky jsou problém :-)
V N jich je spousta, v H0 je nějak nedělají - a i když jo, tak stojí nesmyslně moc peněz.
Je možné že mají nějaké lokální malé výrobce laserovaných (jak u nás) kteří mají web jen v japonštině, ale v takové té běžné světově známé a dostupné produkci (Kato, Tomytec, MicroAce, ...) nejsou.
Chybí jim něco jako Faller, Noch nebo Auhagen (i když ty jejich stavby nejsou žádná slává, často 50 let recyklované formy)
Přílohy
IMG_20240512_122949527_HDR.jpg
IMG_20240512_122640471.jpg
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 567
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Japonsko 1964 - H0e 0,5x1m

Příspěvekod marian_r » ned 12 kvě, 2024 11:18 am

milan ferdián píše:A ještě jedna poznámka. Tady vidíte jak japonský výrobce umí nabídnout komplet všeho co potřebujete ke své stavbě kolejiště.
-m-


Ja rád pozerám japonské N diorámy a koľajištia. A vždy som prekvapený čo všetko vyrábajú.
marian_r
 
Příspěvky: 197
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm


Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků