Antelope Junction, aneb wild, wild west

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Antelope Junction, aneb wild, wild west

Příspěvekod Střelec » pon 29 dub, 2024 5:40 am

Tak jsem se pustil do malého westernového kolejiště v H0e. Rozměr je cca 60x125 (cca, protože konečný bude poněkud zpřesněn po dokončení), a bude to klasický ovál na tři výhybky (výhybna a z širé trati odbočující vlečka). Domů se mi to nevejde, skončí to v plzeňském Westparku. Styl stavby je můj obligátní - na bloku polystyrénu. Základem je standardní dílec extrudovaného (tvrdého hustého) fasádního polystyrénu, na který vrstvím klasický polystyrén. U výhybny bude městečko a náznak ohrady na dobytek, za řekou hora s dolem a vlečkou, trať tam bude vedená tunelem.
Městské stavby jsou ze setů Kibri, jedna zastávka (u výhybny) je originál americká laserovánka, u odbočky je na zastávku modifikovaná kůlna Wepe, důl, vodojem a mosty jsou z vlastní tvorby (evrgreen, desky Auhagen a zbylá okna od Kibri (jejich westernové sety jsou generické a dost součástek zbyde).
Kolejivo je Peco H0e, celé je to seskládané z výhybek a flexikolejí. Výhybky Peco H0e mají bohužel tu nemilou vlastnost, že když jsou ve výhybně každá přehozená na jinou kolej, hází to někde zkrat a jedoucí vlak se buď zastaví, nebo výrazně zpomalí (nenarazil jsem na to poprvé). Takže manipulace s výhybkami ano, ale jen při stojících vlacích.
Vozidla - k dispozici na trhu je z H0e amerik jen Minitrains. Pro dvouosou lokomotivu s tendrem se ukázaly být tři osobní čtyřosáky jako rozumná hranice možností. Pokud není trať v rovině, má stroj spoustu práce. Na rovině by zvládl možná i čtyři, ale v obloucích už by to bylo znát.
Střelec
 
Příspěvky: 1632
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Antelope Junction, aneb wild, wild west

Příspěvekod hank » pon 29 dub, 2024 9:28 am

Střelec píše:U výhybny bude městečko a náznak ohrady na dobytek...

Tak v tom případě doufám, že v corralu se najde kousek místa i na nějaké zákoutí, kde kovbojové budou krotit divokého mustanga nebo s lasem nahánět neoznačkovaného splašeného mavericka... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6192
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Antelope Junction, aneb wild, wild west

Příspěvekod Střelec » pon 29 dub, 2024 10:24 am

Nechal jsem u USAmodel celkem slušnou pálku za figurky, takže tam bude značkování telete. Bohužel ohrady na krávy budou jen v náznaku - zbyl mi na ně jeden roh. Když jsem tesal základ krajiny, prostor na zástavbu se mi docela smrsknul. Taky jsem to trošku probíral s klukama, co si do USA jezdí pro zboží do svýho westernovýho obchodu, takže došlo i na probírku staveb od Kibri.
Střelec
 
Příspěvky: 1632
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Antelope Junction, aneb wild, wild west

Příspěvekod Střelec » pon 29 dub, 2024 5:44 pm

A přidám trochu vývoje. Nejprve byl nástřel - koleje našpendlené na desku, namalované základní uspořádání a vytěženy všechny stavby, co byly v danou chvíli k dispozici. Posléze jsem vyrobil dva potřebné mosty a začal stavět základ krajiny. Abych se nemusel trápit s napevno vestavěnou kabeláží v polystyrénu, koupil jsem silikonovou hadičku a použil ji jako "husí krky". S jistými obtížemi to funguje, příště ale musím vzít větší průměr. Když jsem se prosochal do "jízdní hladiny", opět jsem našpendlil koleje a zakreslil je. Pak jsem znovu rozhodil baráky a zjistil, že jich bude potřeba o dost míň. To ale korespondovalo s výběrem poradce, obeznámeného se situací na místě v rámci obchodních cest.
Přílohy
DSCN1762.JPG
DSCN9859.JPG
DSCN9863.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1632
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Antelope Junction, aneb wild, wild west

Příspěvekod Střelec » pon 29 dub, 2024 5:57 pm

Po základním rozhození baráků a příslušenství jsem pod koleje našpendlil nahrubo střižené lepenkové podloží, protáhl husími krky elektriku a celé to prozatímně pospojoval. Výhybky zatím zůstaly v ručním režimu. Následovaly jízdní zkoušky, došlo na ladění spojů kolejí a jazyků výhybek- Když to začlo fungovat, koleje jsem přilepil k podloží a teď na hrubo sochám díly krajiny pro oblast kolem dolu. Bude tam kopec s tunelem.
Přílohy
DSCN9868.JPG
DSCN9867.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1632
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Antelope Junction, aneb wild, wild west

Příspěvekod Střelec » pon 06 kvě, 2024 3:39 pm

Tak jsem trošku sochal krajinu a zvolna se mi rýsuje rozhození staveb.
Přílohy
DSCN0016.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1632
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Antelope Junction, aneb wild, wild west

Příspěvekod Střelec » úte 28 kvě, 2024 6:21 pm

Tak tu máme mírný pokrok - je zaštěrkováno a potažená část krajiny. Po štěrkování proběhly testy, bylo třeba poladit výhybky (nechtěly přiléhat jazyky a mašina na nich stála). V dalším pláni je uzavření kopce s tunelem + instalace tunelových portálů a opěrných zdí, dokončení skalní tapetáže, instalace osvětlení a nádražní budovy z americké laserovánky. Amíci používají dýhu, masiv (5 mm prkno), samolepicí prešpán a tenké papírové samolepky. Samolepicí prešpán funguje mizerně, lepidlo většinou zůstane na krycí fólii. Vůbec nepoužívají překližku, ani klasickou lepenku.
S povrchovkou krajiny začnu v říčním korytě a v pasážích kolem mostů, abych je mohl definitivně instalovat. Pak se uvidí, co přijde dál.
Přílohy
DSCN0343.JPG
DSCN0342.JPG
DSCN0340.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1632
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Antelope Junction, aneb wild, wild west

Příspěvekod hank61 » stř 29 kvě, 2024 5:11 am

Zajímavý počin, který alespoň rozčeří vody zdejší klasiky. :wink: Já, coby romantik a člověk inklinující k volné tvorbě takové nápady oceňuji a přiznám se, že jsem o podobném projektu v H0e nedávno také uvažoval... Ať se ti dílo daří :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2502
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Antelope Junction, aneb wild, wild west

Příspěvekod Střelec » čtv 30 kvě, 2024 5:41 pm

No - měl bych ještě námět 50x50 cm - variaci na tuzemská westernová městečka odvozenou od mé "bonsajové hory". Kroužek, na něm jednu nebo dvě výhybky (klidně ruční na táhla). Uprostřed hora, městečko z jedné strany v bývalém lomu, z druhé strany pod zarostlou skalní stěnou zázemí drážky, na kopci nad lomem naznačený les, stavby buď vlastní, nebo modifikované kůlny/sruby (baráky od Kibri jsou většinou poněkud rozměrnější, ale ty menší lze zkrátit na poloviční hloubku a z jednoho máš kousek na druhý). Moderni westernové městečko má výhodu v použití figurek, stylových stačí jen pár (nabídka je spíš zoufalá) a mezi tím se všude motají turisti, na který stačí udělat klobouky...

Ale pořídil jsem si taky "dospělou" ameriku v H0 - třípodvozkového Heislera od Rivarossi (ty krátký dvoupodvozkovýuž nejsou) a k němu jednak klasickou nákladní soupravu (dvě zetky a bobber, z toho jedna "na placato, tedy stavebnice), druhak původní dřevorubeckou soupravu - dvě dvojice oplenů a služebák stavěnej na podvozku oplenu, což jsou stavebnice Kadee. Není to sice úplně westernová klasika, ale technicky zajímavý zvěrstvo, který ještě chytlo konec starýho západu. Dokonce jsem kdysi na tytrubce na to viděl jednoduchou dřevařskou nudlodráhu, kde si majitel vystačil s jednou koleji mezi místem nakládky a pilou (s kusem lesa mezi tím), ale nedaří se mi to najít.
Střelec
 
Příspěvky: 1632
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Antelope Junction, aneb wild, wild west

Příspěvekod milan ferdián » čtv 30 kvě, 2024 5:51 pm

milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Antelope Junction, aneb wild, wild west

Příspěvekod Střelec » čtv 30 kvě, 2024 6:45 pm

Ne, ta nudlodráha byla patrně 0n30 a měla moje oblíbené garsonkové rozměry - délka kolem 3 m, šířka odhadem 30 cm a většinu lesa tvořila kulisa na pozadí.
Střelec
 
Příspěvky: 1632
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň


Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků