Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Byl bych ochoten zaplatit za návrh kolejiště od Milana Ferdiána a kolik?

Nejsem ochoten platit
18
8%
Ano 100 Kč za návrh
24
10%
Ano, max. 500 Kč za návrh
36
16%
Ano, max. 1000 Kč za návrh
22
10%
Ano, zaplatím tolik, kolik si Milan řekne
130
57%
 
Celkem hlasů : 230

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod Adam_B » stř 04 úno, 2015 4:13 pm

Barbucha píše:Podpis jen za příplatek 100% ceny zakázky :-D.

Kluci, nedělejte si z Milana srandu :wink: .


To je beze srandy.... zda je/bylo možné získat originál té ruční práce nebo si ho autor nechává pro sebe.
Adam_B
 
Příspěvky: 183
Registrován: pon 16 pro, 2013 9:29 am
Bydliště: Praha

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod milan ferdián » stř 04 úno, 2015 4:37 pm

Adam_B píše:
Barbucha píše:Podpis jen za příplatek 100% ceny zakázky :-D.

Kluci, nedělejte si z Milana srandu :wink: .


To je beze srandy.... zda je/bylo možné získat originál té ruční práce nebo si ho autor nechává pro sebe.

Originály jsou moje a všechny jsou s vinkulací.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod Jirka78 » stř 04 úno, 2015 5:40 pm

Možná je to pitomost, ale nešlo by to třeba rozdělit podle, nevím jak to nazvat, asi stupně rozpracovanosti. Myslím tím třeba nabídnout skicu bez rozpisu kolejiva, výstupu z počítače a podobně. Ať se s tím pere ( první písmeno možno zaměnit za výstižnější ) dotyčný sám, když mu to přijde drahé. Ono takhle dnes funguje dost firem, protože jsem stavěl barák, tak mi dost firem taky nabídlo, že udělám nějakou stavební připravenost já a odbornou práci oni, tak jestli by to nešlo aplikovat i tady. Ono si dost lidí neuvědomuje, že v tom pak budou lítat za jiný prachy a kvalitní návrh jim ty prachy ušetří. Ale na druhou stranu můžu říct, že projekt na barák taky nestál nejmíň a chyb a problémů tam bylo požehnaně. To ovšem u zavedené značky MF nehrozí, takže mě ty původní ceny nikterak nadsazený nepřišly!
H0 cca 3. - 4. epocha DCC
Jirka78
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 24 zář, 2011 5:27 pm
Bydliště: Rotava

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod milan ferdián » stř 04 úno, 2015 6:12 pm

Řada lidí zná jen kolejivo a výhybky jen z obchodu.Neznají geometrii kolejiva,ikdyž někteří výrobci jej zveřejňuji.Dokud si z kolejiva skládají jednoduché tvary kolejišť a sem tam vyjde chyba a násilně se kolejivo propojí,nic se neděje.Jakmile se modelář dostává postupem času se svými nabytými vědomostmi výše,rád by něco zajímavějšího než ten ovál,kruh nebo osmičku.Někdo si s tím umí poradit,jiný né.Pak je tu krajina.Hodně modelářů mají trochu zmýlenou představu.Vždy byla první krajina a potom trať,ikdyž stavebně postupujeme opačně.Opět někdo si poradí,druhý né.Na trhu taková placená pomoc existovala jen určitou dobu (do 31.1.2015).
Otázkou je jak by dotyčný modelář si připravil stavební připravenost a já odbornou.
Zájemce dostává toto:
- celkový pohled kolejiště -
- jednotlivé listy -
- kolejivo -
- nivelační kóty -
- popis staveb -

Bez náhledů 3D.

A teď příklad.Plošně za 1 m čtvereční 1200,-Kč.Hodinově minimálně 8 hodin x 350,- Kč = 2800,-Kč .Vidíte ten finanční rozdíl a to ještě za předpokladu,že dostanete nápad a řešení okamžitě dle požadovaných podmínek zájemce.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod hank » stř 04 úno, 2015 6:43 pm

milan ferdián píše:Hodinově minimálně 8 hodin x 350,- Kč


Opravdu jsi z laciného kraje. :roll: Tvoje práce je srovnatelná - ať mluvím o své vlastní praxi - s prací technologického projektanta nebo strojního konstruktéra při výstavbě nebo rekonstrukci papírenského stroje. Firma (podotýkám, že 100% česká...), kde t. č. mám tu čest vydělávat na chléb svůj vezdejší, účtuje hodinu takové práce zákazníkům za 60 €, slovy šedesát EUR.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6201
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod milan ferdián » stř 04 úno, 2015 6:46 pm

hank píše:
milan ferdián píše:Hodinově minimálně 8 hodin x 350,- Kč


Opravdu jsi z laciného kraje. :roll: Tvoje práce je srovnatelná - ať mluvím o své vlastní praxi - s prací technologického projektanta nebo strojního konstruktéra při výstavbě nebo rekonstrukci papírenského stroje. Firma (podotýkám, že 100% česká...), kde t. č. mám tu čest vydělávat na chléb svůj vezdejší, účtuje hodinu takové práce zákazníkům za 60 €, slovy šedesát EUR.

A při tom účtuji jen plochu (bez hodin) a stále je to pro našince moc. :?
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod Barbucha » stř 04 úno, 2015 7:04 pm

Milane, našinec (tzv. obyčejný člověk) nepřemýšlí o kalkulaci ceny. Neocení, že je návrh velice levný a ještě se nestydí smlouvat. Kdybys nasadil cenu 4000 kč/m2, tak bude smlouvat a svíjet se úplně stejně. Bude mít nebetyčnou radost i z 5% úspory. I já kalkuluju cenu s tím, že po mě někdo bude chtít nějakou slevu, hlavně u subdodávek. Zákazník musí pochopit, že železniční modelaření, pokud si nechá vypracovat návrh, nakoupí tovární vozidla, je luxusní záležitost. Naprosto opačná těm, kteří jsou šikovní a tyto věci si umí ošéfovat sami. Takže bych se nebál vyšších cen. Pokud to někdo chce, ať platí. Pokud nechce, je lepší se věnovat něčemu jinému, protože si živě umím představit reakce drahé polovičky :-). Stejně si myslím, že právě ti smlouvači nakonec nic nevyplodí.

Jen tak na okraj, co se týče cen, dneska jsem u nebožky tchyně objevil kastról, za kterej dala 16800 kaček (nespletl jsem se v řádu) a ani jednou ho nepoužila :roll: .
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod milan ferdián » stř 04 úno, 2015 7:13 pm

Když tak čtu vaše příspěvky,vychází mi jen jedno na moji adresu lidumil=blbec.Nad tím se nepohoršuji,je to jasné. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod Barbucha » stř 04 úno, 2015 7:16 pm

Toho blbce si nech pro ty hamouny. Ty seš férovej člověk, kterej něco (a hodně dobře) umí, ale jen to neumí nebo nechce prodat.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod czhunter » stř 04 úno, 2015 7:21 pm

hank píše:Tvoje práce je srovnatelná - ať mluvím o své vlastní praxi - s prací technologického projektanta nebo strojního konstruktéra při výstavbě nebo rekonstrukci papírenského stroje.

Ono to právě moc srovnatelné není. Z hlediska obtížnosti práce (nutných znalostí, zkušeností atd.) možná ano, ale to není to, co tvoří cenu práce.
Důležité je to, že výstavba a rekonstrukce papírenského stroje je investice - ať to bude stát cokoliv, investor předpokládá, že po vynaložení nějakého objemu prostředků mu to přinese prostředků ještě víc.

Stavba kolejiště proti tomu investice není (respektive, v ČR asi bude málo kolejišť, které vydělávají), a všechny náklady v něm jsou vzásadě "utopené", proto je rozumné je držet co nejníže.
Samozřejmě, je možné, že mi návrh od Milana za 5000 Kč ušetří při stavbě víc než 5000, ale to se poměrně špatně prokazuje.

Já kdybych to dělal, zejména bych se snažil zkusit jiný než česk(-oslovensk)ý trh.
Německo by mohlo být lákavé, samozřejmě s tím, že by bylo potřeba získat nějaké další informace a zkušenosti. Kolejivo a geometrie jsou pořád stejné, historie a reálie jiné. Ale nejspíš by se to vyplatilo, i kdybych musel mít člověka, který mi bude konzultace se zákazníkem překládat.
Ale dokážu si také vymyslit milion padesát důvodů, proč to někdo nechce dělat.

PS: Taky by sis ověřil, jestli to náhodou není moc nejen pro "našince", ale i pro "cizince".
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 567
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod milan ferdián » stř 04 úno, 2015 7:41 pm

Barbucha píše: ale jen to neumí nebo nechce prodat.

Když jsem podnikal v svém oboru,dokud to šlo,tak jsem jasně věděl kolik a za kolik.Sečteno,podtrženo,vyúčtováno.Tady v této oblasti jsem byl jediný v republice.Nebylo od koho brát zkušenosti,praxi atd.,vyšlapávala se teprve cesta se všemi záludnostmi a překážkami a asi proto tři kolegové co tomu rozumí,razantně odmítli nabízet tuto službu modelářům.Věděli proč nebo se hned ze začátku spálili.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod milan ferdián » stř 04 úno, 2015 7:47 pm

czhunter píše:Já kdybych to dělal, zejména bych se snažil zkusit jiný než česk(-oslovensk)ý trh.
Německo by mohlo být lákavé, samozřejmě s tím, že by bylo potřeba získat nějaké další informace a zkušenosti. Kolejivo a geometrie jsou pořád stejné, historie a reálie jiné. Ale nejspíš by se to vyplatilo, i kdybych musel mít člověka, který mi bude konzultace se zákazníkem překládat.

Německy mluvící země mají svoje špičkové návrháře kolejišť.Proto jsem se věnoval našim československým modelářům,protože tu nic nebylo mimo v dávné minulosti sešitů A3/A4 od MŽ z péra V.Zusky,Ing.Vlčka a Ing.Šupíka.Nepočítám do toho ŽM,protože ti publikují od MIBY.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod milan ferdián » stř 04 úno, 2015 8:03 pm

milan ferdián píše:
czhunter píše:Já kdybych to dělal, zejména bych se snažil zkusit jiný než česk(-oslovensk)ý trh.
Německo by mohlo být lákavé, samozřejmě s tím, že by bylo potřeba získat nějaké další informace a zkušenosti. Kolejivo a geometrie jsou pořád stejné, historie a reálie jiné. Ale nejspíš by se to vyplatilo, i kdybych musel mít člověka, který mi bude konzultace se zákazníkem překládat.

Německy mluvící země mají svoje špičkové návrháře kolejišť.Proto jsem se věnoval našim československým modelářům,protože tu nic nebylo mimo v dávné minulosti sešitů A3/A4 od MŽ z péra V.Zusky,Ing.Vlčka a Ing.Šupíka.Nepočítám do toho ŽM,protože ti publikují od MIBY.

Spíše by se měla položit otázka,kdo půjde v mých šlepějích :?: Najde se někdo :?:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod TTmili » stř 04 úno, 2015 8:07 pm

Zajímavá myšlenka s tím že Milanův návrh umí ušetřit koncové náklady mě donutila zamyslet se (no bolelo to, co vám budu vyprávět :oops: ). Kdybych Milana znal už před těmi 7 až 10 lety když jsem kolejiště začínal stavět, a byl i myšlenkami na dnešní úrovni, tak by se mi ten projekt sakra vyplatil.
Jen pro představu, kolejiště vytváří "hlavní trať" ve tvaru oválu zdeformovaného do L se skryťákem inspirovaným Milanovou "Logikou kruhu" a krátkou lokálkou položenou cca 8cm nad celým zbytkem kolejiště a s použitými poloměry R267, to celé na prostoru necelé 3 metry čtvereční, takže i při 2000Kč za metr bych za projekt dal 6000Kč. A podotýkám že by to bylo za mnohem zajímavější řešení kdyby se do toho Milan obul, dneska už je bohužel pozdě.
Několikrát jsem předělával obě zhlaví kolejiště, většinou tak, že jsem musel staré výhybky a části kolejí povyházet, málokdy se dalo něco zrecyklovat. Každá přestavba spolkla určitě něco kolem 1200Kč, obě zhlaví jsem předělával celkem 3x, takže když nebudu počítat poslední předělávku (tak by to totiž bylo už napoprvé) už mi tam lítá ušetřených minimálně 4800Kč. Dál jsem jednou předělával depo, i když tam se recyklovalo docela dost, takže to napočítám za 500Kč. Skryťákem bych kdysy býval začínal a ne že bych ho honil na poslední chvíli jak to dělám teď, to by mi taktéž něco ušetřilo, z doby kdy jsem začínal pamatuji že EW1 stála kolem 180Kč, dneska se pod 250Kč nedostane málem ani stavebnice. Při ušetření 70Kč za výhybku a jejich celkovém počtu někde kolem 15ks se už dostávám k další ušetřené tisícovce a to nepočítám úsporu na kolejích (i když u flexi kolejiva co od začátku používám se to tak neprojevilo).

Závěr je jasný, investice do projektu se vrátí, aniž by si to třeba člověk uvědomil, a to jen v materiálu. Hodiny zbytečné práce a následné předělávání, o tom snad radši ani nebudu mluvit, a co víc, to kolejiště by mělo nápad, a i ta krajina by pak působila líp, už jen proto že já na krajinu prostě nemám ten cit a vlohy.
Jestli Milane chceš, můžeš mě používat jako odstrašující případ, ale musíš si najít někoho dalšího kdo stavěl podle tebe podobně velké kolejiště, aby byla i ta protiváha a bylo vidět, že u tebe se ta investice prostě vyplatí :wink: .
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1689
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Grafické návrhy kolejiště a jejich zpoplatnění

Příspěvekod milan ferdián » stř 04 úno, 2015 8:24 pm

TTmili píše:Jestli Milane chceš, můžeš mě používat jako odstrašující případ, ale musíš si najít někoho dalšího kdo stavěl podle tebe podobně velké kolejiště, aby byla i ta protiváha a bylo vidět, že u tebe se ta investice prostě vyplatí :wink: .

To nepřipadá v úvahu :wink: .Když se mrkneš na moje datum,tak si přečteš Silvestr 2007 a ještě v té době,jsem si DF teprve oťukával a poznával.
Z té doby byly všechny kolejiště navrhovaná grátis,příklad může být Charlii,kdy až teď vidíme první krůčky stavby dvoupatrového kolejiště.Z placených připadá v úvahu kolejiště od Aleše,ale i tam byla cena spíše symbolická,bohužel způsobena moji nezkušeností :P .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků