Kolejiště N

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště N

Příspěvekod Stanin » stř 06 led, 2021 7:28 am

Ještě k té Barče.. jde i slušně ozvučit, jen je potřeba frézovat rám. Na stránce dole je i video. Jinak tyhle stránky doporučuju. Jsou hodně inspirativní.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště N

Příspěvekod milan ferdián » sob 16 led, 2021 12:14 pm

milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště N

Příspěvekod HonzaM » sob 16 led, 2021 12:42 pm

mek píše:
Jirkátor píše:Třeba se dočkáš. Tenhle motorák byl přislíbený na přelom roků 2019/2020. Po lehkém odstřelování firmy MTB za vyrobeného Brejlovce v eNku, ustala veškerá činnost v tomto měřítku. Teď ale svitla jiskřička naděje, kdy na IT vlaky uvádějí datum I/2021 (v tuto chvíli je dokonce uveden termín dodání 10 - 30 dnů). Jsem tedy opatrný optimista, ač výrobce na svých stránkách má stále uvedeno: produkt se připravuje.

Na IT vlaky už lze koupit, ale radši jim napíšu, než jim budu posílat peníze.

Nevím odkud tyhle “informace” pocházejí. Můj kamarád má kontakty u výrobce a podle jeho informace ještě ani neodešly podklady pro výrobu karoserií jejich subdodavateli. Firma je přetížena výrobou v rozměru H0. Na;kamarádovi doporučení jsem se na it vlaky obrátil mailem s dotazem na možnost dodání a odpověď přišla obratem: “jedná se o omyl, model opravdu ještě není a my žádně bližší informace o dodání nemáme”.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N

Příspěvekod Jirkátor » sob 16 led, 2021 12:57 pm

Během pár dnů tam zase bylo znovu původní oznámení, že bude vyrobeno. Plánuje MTB ještě vůbec výrobu v eNku?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1067
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště N

Příspěvekod mek » čtv 21 led, 2021 9:27 am

milan ferdián píše:http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=49&t=13163


Díky Milanovi za moc hezký návrh.
Namodeloval jsem jej ve SCARMu pro kolejivo Peco Code 80:

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Ve SCARMu mi nejde umístit výhybku do svahu, z toho důvodu je celá výhybna Oblý v rovině, stanice Kopřivná je výškově o 5 mm níž, aby vyšlo max. stoupání 3%. Ve stanici jsem mírně prodloužil kolejiště, aby se tam mohly vyhnout i delší soupravy.
Díval jsem se na fotomapy stanice Horní Lipová, leží v oblouku, předpokládám, že takových stanic je u nás víc, ale tahle je první, na kterou jsem narazil a jsem rád, že model není úplně vzdálen od reality.

Pokud jde o typ kolejiva, ještě jsem neudělal finální rozhodnutí - možná budu kombinovat. U Fleischmanna se mi líbí trojcestná výhybka, ale nelíbí se mi umístění přestavníků viditelně do kolejiště. Z Peco bych použil jen ty nejkratší výhybky. Modelový vzhled (výška kolejnic) není ideální, ale to nebudu řešit.
mek
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 17 lis, 2020 12:22 pm

Re: Kolejiště N

Příspěvekod mek » čtv 21 led, 2021 10:26 am

A ještě než jsem viděl Milanův návrh (Kopřivná), tak mne zaujal model vystavovaný kdysi na Hlavním nádraží (http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=4989):
Obrázek
Vytvořil jsem jeho model ve Scarmu pro rozměry 1500*68 (N), Peco Code 80:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Oproti fotografovanému modelu je přidána spodní vrstva skrytého nádraží, kde jsou dvě zpětné smyčky, takže kolejiště je takové, že se dá jezdit pořád dokola, ale vlaky se budou vracet ze směru odkud odjely, takže to není čistý ovál. Je rovněž odstraněn problematický most přes koncové zhlaví.

Nicméně, jak tady postupně procházím příspěvky na fóru, odhaduju, že tenhle návrh bude označen jako značně nemodelový, navíc se začínám sám víc klonit k tomu předchozímu Milanovu návrhu.
mek
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 17 lis, 2020 12:22 pm

Re: Kolejiště N

Příspěvekod milan ferdián » čtv 21 led, 2021 11:34 am

Oprav si stanici. Poloměry R430 a R396,4 jsou po 15°. Nejdříve ve wintracku začni s hlavní koleji kde je poloměr R430 a potom dolaď druhou kolej.
-m-
Přílohy
mek stanice kolejivo.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště N

Příspěvekod mek » čtv 21 led, 2021 6:34 pm

Už to mám:

Obrázek

Obrázek

Předtím jsem použil v modelu Peco Code 80, ale ty mají výhybky 22,5°, zatímco v návrhu máš Fleischmann Piccolo, kde jsou výhybky 15°.
Což mi přidává další kritérium pro výběr kolejiva (zkušeným je to jasné), totiž úhel (resp. úhly) výhybek. Všechno ostatní je řešitelné pomocí flexi kolejí.
mek
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 17 lis, 2020 12:22 pm

Re: Kolejiště N

Příspěvekod HonzaM » pát 22 led, 2021 10:30 pm

Mně se nejvíc líbí ten layout z příspěvku 21.1. v 11.26 a také to kolejiště z Hlavního nádraží. Ty rozměry které jsi uvedl jsou limitní, nebo to byl nástřel? Jak psal jirkátor, na tom návrhu “s dvěma kružnicemi” je problém že tam není ani kousek přímé trati. Díval jsem se na ten Tvůj poslední - jak by na té trati působily zmiňované patráky? A jak by se jim “líbily” ty protisměrné oblouky? Desku máš postavenou, tak si zkus z kolejí sestav ten návrh a uvidíš jak to bude vypadat.
Naposledy upravil HonzaM dne sob 23 led, 2021 8:33 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N

Příspěvekod milan ferdián » sob 23 led, 2021 8:04 am

mek píše:Už to mám:
Předtím jsem použil v modelu Peco Code 80, ale ty mají výhybky 22,5°, zatímco v návrhu máš Fleischmann Piccolo, kde jsou výhybky 15°.
Což mi přidává další kritérium pro výběr kolejiva (zkušeným je to jasné), totiž úhel (resp. úhly) výhybek. Všechno ostatní je řešitelné pomocí flexi kolejí.

Kolejivo SETRACK mě nenapadlo. Zde máš přesný rozpis kolejiva. Číslo 83 je délka v mm. Kolejivo o délce 57,5 a 27,75 je standartní vyráběné kolejivo. Číslo 1 - 111 mm.
-m-
Přílohy
mek kolejivo skica.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště N

Příspěvekod hank » sob 23 led, 2021 8:46 am

HonzaM píše:...je problém že tam není ani kousek přímé trati.


No a co? Existují u nás tratě, kde je celková délka úseků vedených v obloucích daleko větší než délka úseků v přímé.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6161
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolejiště N

Příspěvekod HonzaM » sob 23 led, 2021 9:18 am

hank píše:
HonzaM píše:...je problém že tam není ani kousek přímé trati.


No a co? Existují u nás tratě, kde je celková délka úseků vedených v obloucích daleko větší než délka úseků v přímé.

To ano, ale určitě neobsahují tříčtvrtinový pravidelný kruh malého radiusu. Celková délka trati v obloucích může být klidně delší než přímých úseků, ale nějaké přímé nebo téměř přímé úseky tam určitě budou. A jistě ne z jednoho oblouku malého radiusu do opačného, opět malého radiusu. V české krajině určitě ne. Jde o to, je-li cílem na malý prostor dostat co nejvíc kolejí, nebo dosáhnout vzhledu alespoň vzdáleně připomínajícího reál.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N

Příspěvekod Sandy » sob 23 led, 2021 9:39 am

Honzo, prokristapána, vrať se na zem. Tady se řeší kolejiště na minimálním prostoru, na který bylo potenciálním stavitelům přiděleno místo v lepším případě v komůrce po služce, v tom horším na WC a každý centimetr navíc je neřešitelný rébus.
Mistr tady tahá z klobouku jednoho králíka za druhým... Asi jsou to "záprtky". Tak mu ukaž, jak by měl takový králík vypadat.
Sandy
 
Příspěvky: 1489
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště N

Příspěvekod HonzaM » sob 23 led, 2021 11:56 am

Já bych se raději smířil s tím, že tam bude méně kolejí a jejich zajímavější vedení, než se snažit tam našlapat maximum kolejí za každou cenu. Je to můj názor, nikomu ho nevnucuji.
Vždyť to ale není nijak miniaturní prostor, když to přepočítám na H0, je to 2760 x 1230 mm. Samozřejmě záleží na tom, zda se majitel rozhodl, že se z nějakého důvodu rozhodl pro tento rozměr desky, nebo je- li to maximální prostor který je schopen nebo ochoten kolejišti věnovat. Záleží samozřejmě i na tom, zda chce kolejiště na němž si vyhraje sám podle svého, nebo zda tam požaduje možnost vyhrát si s dětmi, kde je hlavní aby vlaky jezdily krajinou bez nutnosti větší manipulace.
Naposledy upravil HonzaM dne sob 23 led, 2021 2:25 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N

Příspěvekod Jirkátor » sob 23 led, 2021 12:32 pm

Je pravda, že to asi nebude určeno jako výstavní kolejiště, ale spíš jen koutek pro radost s prohánění vláčků. Pokud se nepletu, tak místo je dané a nelze s ním pro zatím nic dělat. Jestli je s návrhem spokojen budoucí stavitel, pak bysme to měli respektovat a spíš mu radit jak dál. Pokud má pochybnosti o návrhu, pomozme mu s jiným, ale tyhle dohady nikam nevedou a nikomu neprospějí. Od Milana to byl jen nápad, jak využít daný prostor, mně se to sice moc nelíbí, ale ten návrh nebyl určený pro mne.
Meku, rozsuď to. :mrgreen:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1067
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: paveltt a 6 návštevníků