KOLEJIVO

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod workous » pát 04 led, 2013 8:36 am

Záleží na tipu kolejiva já používám izolované spojky hned za výhybkou a je to spojka pěkně drží spoj.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod triton121 » čtv 07 úno, 2013 5:33 pm

potreboval by som poradit mam tillig tt flexi kolaje a neviem ako ich mam napojit na centralu a multimaus. Potrebujem nejaku napajaciu kolaj alebo daco podobne alebo sa to da vyriesit inac???dakujem
triton121
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned 11 zář, 2011 1:44 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Tomáš » čtv 07 úno, 2013 5:50 pm

No nejjednodušší a nejlevnější je na spodek paty obou prutů naletovat drátky. :D
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod triton121 » čtv 07 úno, 2013 7:32 pm

a potom mam tie kabliky namotat na tie kontakty co su na tom napajacom clanku???lebo programovat musim na inej kolaji ako na kolajisku az som to spravne pochopil teda mozem aj na kolajisku len tam nesmiem mat viac lokomotiv...ci???
triton121
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned 11 zář, 2011 1:44 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Tomáš » pát 08 úno, 2013 3:23 pm

No tak jestli si to dobře vybavuju, tak napájecí kablík ze Setu Roco má na jednom konci takovou vidličku co se dává (zasunuje) do centrály. Pokud máš tento originál kabel, tak není co řešit. Jeden konec vidličkou nasuň do centrály a na druhé straně nech pouze volné drátky.(pokud tam něco je tak to ucvakni) Ty buď napájej na pruty kolejí, nebo nastav dalším delším kabelem. Nezapomeň pořádně zaizolovat. Polaritu drátku neřeš.
Programovat můžeš samozřejmě i na kolejišti, které máš takto připojené. Ale pozor, jak správně píšeš, vždy při programování na kolejišti nech pouze jednu mašinu. Pokud jich tam necháš víc, tak u všech bude CV totožné. A jezdily by všechny naráz.

dá se ke kolejím použít i toto
http://aukro.cz/napajec-koleji-i3013545084.html
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Kalimero » úte 17 zář, 2013 1:14 pm

Pánové omlouvám se že otravuju a oživuji časem již zapadlé vlákno ale katalogy nemaje , napadlo mě že se zeptám tady - neví někdo zda se dá sehnat tato křižovatka s vyhýbkami - viz obr.(jestli to má nějaký speciální název tak mi není znám, jednoduchá křižovatka to není a angličan taky ne)Vyráběl je původně "pilz" ale kde tomu je konec, a v nabídce e-shopů jsem to nikde nenašel.Vím že se to dá poskládat z křižovatky a vyhýbek, ale z prostorových důvodů toto považuji za elegantnější řešení.
Přílohy
2526415205.jpg
2526415205.jpg (240.01 KiB) Zobrazeno 8944 krát
Kalimero
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon 15 úno, 2010 5:50 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod greenery » úte 17 zář, 2013 3:00 pm

greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod soundman73 » úte 17 zář, 2013 3:59 pm

Třeba na ebay se dají najít, anglicky to je "double crossover" a v H0 existují.
Zadej do googlu nebo ebay OO double crossover.

Např: http://www.ebay.com/itm/2-SHINOHARA-LAM ... 3f295d416c
soundman73
 
Příspěvky: 74
Registrován: sob 31 srp, 2013 8:56 am

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Kalimero » úte 17 zář, 2013 5:09 pm

Díky všem.
Kalimero
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon 15 úno, 2010 5:50 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Myšpulín » stř 18 zář, 2013 3:42 pm

V H0 převzal výrobu Tillig a vyráběl to v kolejivu code 100 (výška kolejnice 2,5 mm). Pokud seženeš 4 výhybky (2 levé a 2 pravé) a střední díl, můžeš si to složit sám, jen se nesmíš bát do těch výhybek říznout.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod vsw » pát 20 zář, 2013 10:52 pm

Jako nováček fóra vás všechny zdravím a po krátkém úvodu bych přidal dotaz(y). Tak tedy, jako 100x obehraná písnička, mé první setkání s vláčky se událo asi před 35 lety (TT ve vitríně příbuzného). Posléze jsem je vyškemral, stavěl si (a před spaním uklízel) kolejiště na koberci za výrazného lapacího efektu kobercového vlasu, až pak v pubertě TTčka ustoupila do pozadí a posléze zapadla v propadlišti překotného mladického dozrávání a bigbítu hraného v garáži na placaté kytary. Návrat ke kořenům jsem prodělal před 10 lety, kdy jsme se přestěhovali (už se svou vlastní rodinou) z paneláku do domu a zároveň syn ve svých 10 letech propadl vlakům ve všech podobách. Jeho zájem plus moje nostalgie a nové prostorové možnosti vedly k nákupu matroše H0 a výrobě panelu dřevěný rám+sololit. Co si tak pamatuju, cítil jsem se jako věci znalý (vláčky jsem už přece měl) a tak bez zbytečného teoretizování během ledna-února (vláčky přinesl ježich) vznikl jakýs takýs kus vlakodromu, kde už klučina mohl pojezdit. Pak přisla faktura za eletriku (suterénní místnost s panelem se musela přitopit el. radiátorem, byla dost chladná) a bylo vypnuto přitápění. Následně jsme vláčkoviště přestali navštěvovat, protože v 13 stupních se tam nedalo kloudně fungovat. Pod tlakem manželky(mé) a matky (syna) jsme panel odsrojili, vlaky uzavřeli do krabice a konec, vlakům zazvonil zvonec. Pak už jsem jenom občas dával v okruhu známých k dobru historku, jak vyhodit hromadu peněz z okna. Před týdnem za mnou přišel kolega, jestli ještě mám ty vláčky, zda bych je prodal - udělej seznam a řekni si cenu. Vytáhl jsem krabici, postavil na stůl metr kolejí a zkusil, zda to ještě funguje. No, fungovalo, byť by to chtělo koleje trochu rozběhat, mašinky jely trhaně. Zpočátku hodně, pak už skoro plynule. Sbalil jsem to zpět do krabice a přinesl mu to s tím, že žádný seznam nebude, tady máš krabici, chci za to tolik a ber nebo nech. Vzal. Nicméně od té doby zažívám peklo.. čtu weby, fórum, hledám v eshopech. V hlavě mám jen vláčky. Sakra co s tím? Mám chuť si něco pořídit. Panel teď není kam dát, časem (3-4 roky) možná bude. Vláčky mají šanci jako druhý koníček tak od září do března, duben-srpen se věnuju něčemu jinému. Finanční možnosti nějaké jsou, ale zase oslíka - otřes se - nemám :-) Když bych něco, tak určitě digitál, asi postavený kolem Z21. A tak se zřejmě zeptám, zda by dávalo smysl si pořídit Z21, asi v setu s něčím (rád bych set s párou 365 ČSD, ale takový není). Možná s rozšiřujícími sety, aspoň něco vyhybek, víceméně zkušební ovál na osahání digitálu. To vše nejlépe na kolejivu s podložím, protože bych stavěl a rozbíral na koberci-plovoučce v obyváku. Řízení tabletem, alternativně pak možná multimausem. Když vyjádříte názor a nějakou radu, budu rád.
Aktuálně bez vlaků, možná H0 na obzoru
vsw
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř 18 zář, 2013 7:22 am
Bydliště: Břeclav

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod mlha » sob 21 zář, 2013 5:37 am

Proč nezačít od obyčejné MM v základním digitálním setu,je to lacinější než celá Z 21
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod jirkan » sob 21 zář, 2013 2:59 pm

Nevím, jestli je to ještě k sehnání, ale nedávno ROCO přišlo jako s doplňkem ke startsetům se 2 sadami kolejiva (GEO LINE), kde jsou výhybky ne ruční, ale již s el. přestavníky a dekodéry. Přitom cena je ve srovnání s kusovým nákupem velmi příznivá - ta digitalizace je prakticky zadarmo. V tom prvním setu je snad i sada pro osazení i výhybky ze startsetu. Myslím že to je velmi výhodná cesta pro jednoduchý digitální začátek, těch několik výhybek vystačí na docela dost zábavy.
A u toho startsetu bych šel i do sady s multimyší, která se dá případně použít později jako ovladač pro Z21. (A kdybych uvažoval o těch jednadvacítkách, tak bych asi - třeba později - pořídil tu Z21, a ne z21 - pozor, není to úplně totéž.)
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Rudolf » sob 21 zář, 2013 6:33 pm

jirkan píše:Nevím, jestli je to ještě k sehnání, ale nedávno ROCO přišlo jako s doplňkem ke startsetům se 2 sadami kolejiva (GEO LINE), kde jsou výhybky ne ruční, ale již s el. přestavníky a dekodéry. Přitom cena je ve srovnání s kusovým nákupem velmi příznivá - ta digitalizace je prakticky zadarmo. V tom prvním setu je snad i sada pro osazení i výhybky ze startsetu. Myslím že to je velmi výhodná cesta pro jednoduchý digitální začátek, těch několik výhybek vystačí na docela dost zábavy.
A u toho startsetu bych šel i do sady s multimyší, která se dá případně použít později jako ovladač pro Z21. (A kdybych uvažoval o těch jednadvacítkách, tak bych asi - třeba později - pořídil tu Z21, a ne z21 - pozor, není to úplně totéž.)


Cena je skoro přesně poloviční vůči nákupu samostatných dílů.
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 923
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod vsw » sob 21 zář, 2013 7:37 pm

Ano, rocco ma vyhodny doplnkovy set k tomu zakladu, prave k tomu smeruji.
Aktuálně bez vlaků, možná H0 na obzoru
vsw
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř 18 zář, 2013 7:22 am
Bydliště: Břeclav

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron