Průzkum - kolejiště / liborj

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod liborj » pát 08 pro, 2023 8:06 pm

takže, legenda 45/46 je takto schůdná?
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod hank » pát 08 pro, 2023 9:06 pm

liborj píše:takže, legenda 45/46 je takto schůdná?


Pro mě je uvěřitelná.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6198
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod liborj » ned 10 pro, 2023 10:17 am

Tak jsem se rozhodl, měřítko 1:120, včera jsem našel řezací podložku coby základ pracovního stolu, uřízl balící papír 103 x 93 pro výkres projektu kolejiště a vymyslel jméno stanice Dolní Okna a uvažované zastávky Nová Hospoda. Obě obce skutečně existovaly na okr. Česká Lípa, a žádná z nich nepřežila poválečný čas. V okolí obou, hlavně u Dolních Oken se pálila smůla, takže to bude jedna z drobnějších komodit pro přepravu. Drželo se to až do počátku 50. let. Čas bude podzim 1945 s částečně neprůjezdnou tratí. Průběžně budu informovat co a jak se daří a nedaří. Přeji klidnou 2. adventní neděli.

lj.
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod liborj » čtv 14 pro, 2023 10:17 am

Tak mne ještě napadlo. Co kolejiště Pereš konvertovat na malý vlečkový areál? Teda opravdu asi hodně malý s úpravou skryté části? Někdo něco navrhne?
Zdravím velice. l.
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod hank » čtv 14 pro, 2023 2:41 pm

Není potřeba nic vymýšlet. Milan Ferdián nakreslil v TT tento vlečkový areál, který se vejde na plochu 90x60 cm.

vleckovy_areal_1.jpg

vleckovy_areal_2.jpg

Kolejivo je Tillig, úhel odbočení výhybek 15°, kusové kolejivo (jestli se pro něj rozhodneš místo flexikolejiva) máš označeno podle tilligovské usance přímo v plánku.

Kulisu, za kterou se schovává fiddleyard napravo, tvoří poloplastické fasády výrobních a/nebo skladových budov. Ty dva objekty uprostřed jsou odkalovací rybníky; ten "severní" je vypuštěný a vybagrovaný materiál z něj vyvážejí terénní náklaďáky. Napravo od nich jsou základy nějakých zbouraných budov. Vcelku to vypadá na nějakou prastarou železárnu, chemičku nebo celulózku, možná už zčásti nebo zcela neprovozní a v procesu ekologické sanace a využívanou už jenom ke skladování kdovíčeho - třeba i kapalných odpadů - v sudech a nad- i podzemních nádržích; ale umím si ji představit i před 40 lety ještě v plné parádě, se zpracováním nějakých dehtů, fenolových vod, sulfitových výluhů a jiných podobných svinstev.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6198
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod liborj » pát 15 pro, 2023 1:18 pm

to je moc pěkné...
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod liborj » pát 15 pro, 2023 9:34 pm

liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod hank » sob 16 pro, 2023 12:06 am

Jestli chceš fakt modelovat vlečku, asi bych ti poradil předlohu, kterou dobře znáš (nebo kterou si nastuduješ). Zkus si v mých příspěvcích přečíst tohle nebo tohle. A na stránkách mojett.cz je o modelování vleček přímo celý seriál, který začíná tady.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6198
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod Ivan » sob 16 pro, 2023 9:03 am

Pakliže tě zajímá vlečka, tak je zde velká škoda, že nakladatelství Model-Scene (Dan Buchtela) stále nevydal i přes mnoho slibů V. díl kolejišť Milana Ferdiána, která bude zaměřena na vlečky. A něco mi říká, že to bude pěkná publikce :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1714
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod liborj » sob 16 pro, 2023 9:16 am

hank píše:
Jestli chceš fakt modelovat vlečku, asi bych ti poradil předlohu, kterou dobře znáš (nebo kterou si nastuduješ). Zkus si v mých příspěvcích přečíst tohle nebo tohle. A na stránkách mojett.cz je o modelování vleček přímo celý seriál, který začíná tady.


zdravím,

děkuji velice za odkazy, popis fungování papírenského provozu je výborný, kdysi jsem někam takto popisoval chod cukrovaru a úplně jsem to viděl před očima. Téměř jsem se kdysi v jednom cukrovaru narodil, ale to je zase jiná historie. Vidím, že čas projektový a stavební bude nutno odložit a nastavit čas badatelský, což tak nějak znám i ze svého působiště. Zkusím se podívat po nějaké vlečce ve svém okolí a následně přijít s dalšími "začátečnickými" dotazy.

hezký den lj.

P. S. A můžu se zeptat proč byl v tom curkrovaru v Dobřenicích ten triangl? Pro obrat?
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod hank » sob 16 pro, 2023 9:50 am

liborj píše:...kdysi jsem někam takto popisoval chod cukrovaru a úplně jsem to viděl před očima. Téměř jsem se kdysi v jednom cukrovaru narodil...


No vidíš, tak sem s tím! Vždyť nás můžeš školit.

liborj píše:A můžu se zeptat proč byl v tom cukrovaru v Dobřenicích ten triangl? Pro obrat?


Nevím, místní poměry neznám. Ale například v bývalém cukrovaru v Drahanovicích byla vlečka zaústěná do obou zhlaví žst a měla formu smyčky. Cukrovary bývaly vůbec plné všelijakých specialit. Vozové točny, animální a ruční posun...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6198
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod liborj » sob 16 pro, 2023 4:57 pm

Tak já to zkusím najít, byla to moje seminární práce na fakultě. Dnes jsem byl s rodinou ve skanzenu v Přerově nad Labem. No a cesta míjela Mochov. Krátká trať, vlečka (vlečky). Myslím, že jsem potkal svůj modelářský osud.
l.

P. S. Ano cukrovary jsou krásné, musím najít fotografie.
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod hank » sob 16 pro, 2023 5:54 pm

Vlečka bývalých mrazíren Mochov je v podstatě krátké (cca 200 m) prodloužení konce slepé lokálky rozvidlené do dvou šturců. Ale fakt je, že bývalá dopravna D3 (dnes už jenom nákladiště se zastávkou) i vlečka mají tak minimalistická kolejová schémata, že to po modelu přímo volá. Myslím, že to stavěl některý z modulářských klubů sdružených v Zababově.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6198
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod Jarda H. » sob 16 pro, 2023 6:26 pm

Ivan píše:Pakliže tě zajímá vlečka, tak je zde velká škoda, že nakladatelství Model-Scene (Dan Buchtela) stále nevydal i přes mnoho slibů V. díl kolejišť Milana Ferdiána, která bude zaměřena na vlečky. A něco mi říká, že to bude pěkná publikce :wink:



Škoda, že ani Vánoce 2023 nejsou tím konečným termínem :roll: !!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2796
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Průzkum - kolejiště Pereš / liborj

Příspěvekod Jarda H. » sob 16 pro, 2023 6:30 pm

hank píše:
liborj píše:A můžu se zeptat proč byl v tom cukrovaru v Dobřenicích ten triangl? Pro obrat?


Nevím, místní poměry neznám. Ale například v bývalém cukrovaru v Drahanovicích byla vlečka zaústěná do obou zhlaví žst a měla formu smyčky. Cukrovary bývaly vůbec plné všelijakých specialit. Vozové točny, animální a ruční posun...

Vlečka cukrovaru se stavěla vlastně postupně, byla tam úvrať, nakonec zejména z kapacitních důvodů (bylo zahlceny i koleje na nádraží vagony pro cukrovar) se propojilo do "trianglu" .... Je zajímavé se probádat z historie do reality :D


liborj píše: ..... Vidím, že čas projektový a stavební bude nutno odložit a nastavit čas badatelský, což tak nějak znám i ze svého působiště. ....

Dobrej nápad :lol:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2796
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků