H0 190x140

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: H0 190x140

Příspěvekod hank » stř 19 čer, 2024 1:22 pm

Když tak koukám na tu profesionálně provedenou drátizaci, tak silně pochybuju, že tohle vlákno patří mezi začátečnická témata... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6444
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: H0 190x140

Příspěvekod Ivan » stř 19 čer, 2024 1:26 pm

Hezké domácí kolejiště a líbí se mi moc elektrika, čistá práce.

Jak ti to ale jezdí? Máš tam dle fotek několik zlomů na spojkách kolejnic. Hodně je to vidět na levém zhlaví před obloukovou výhybkou, není úplně dodržena geometrie plynulého navázání. Jestli ti vše jezdí v pohodě, tak asi ok. Ono i na reálné trati na lokalkach je vidět kolikrát nějaká hrůza, hlavně u napojení na výhybky.

Kdybys chtěl to levé zhlaví vylepšit, dal bych pryč kusové koleje a oblouky k vyhýbce vytvořil plynule z flexi.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1862
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: H0 190x140

Příspěvekod Jirkátor » stř 19 čer, 2024 3:23 pm

Bobo píše:Asi bych začal plochama pod nádražím.

Jestli ti do toho můžu mluvit, tak bych spíš začal v zadní části. Jestli uděláš nejdřív předek, tak ho poničíš, až se přes něj budeš natahovat při tvorbě krajiny vzadu.

Bobo píše: Měl by někdo inspiraci na podjezd pod nádražím?

Co mne tak honem napadá z mého okolí, je vlečka podjíždějící trať v severní části stanice v Českých Budějovicích.
https://mapy.cz/letecka?pid=73738379&ne ... z=20&ovl=8
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1143
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: H0 190x140

Příspěvekod Bobo » čtv 20 čer, 2024 6:24 am

Ivan píše:Hezké domácí kolejiště a líbí se mi moc elektrika, čistá práce.

Jak ti to ale jezdí? Máš tam dle fotek několik zlomů na spojkách kolejnic. Hodně je to vidět na levém zhlaví před obloukovou výhybkou, není úplně dodržena geometrie plynulého navázání. Jestli ti vše jezdí v pohodě, tak asi ok. Ono i na reálné trati na lokalkach je vidět kolikrát nějaká hrůza, hlavně u napojení na výhybky.

Kdybys chtěl to levé zhlaví vylepšit, dal bych pryč kusové koleje a oblouky k vyhýbce vytvořil plynule z flexi.


Pár zlomů tam je. Dělají mi to izolovné spojky. Ať jsem napojoval kolejnice přesazené a nebo byl spoj vedle sebe, vždycky ta platová spojka se kroutí a není to jako použít vodivou, která ti tu kolejnici zafixuje kde chceš. Až to budu štěrkovat, tak si tu kolejnici lehce vyšponuju a bude to cajk. A nebo taky ne. :D Ale i tak s tím nejsou žádný problémy a všechno jezdí bez problémů. I starý Německý motoráky s dlouhým rozvorem náprav. Jinak flexi je použitý všude. Chtělo to dopojení udělat jinde. Přiznám se, že jsem se s tím levým zhlavím dost vyvztekal. když se blíží vlak k mostu a těma všema šikanama se má proplést a pak vjet do stanice, tak na tom krátkým úseku to všechno nakroutim byl oříšek. Ale uvědom si jednu věc. Tím že je to H0 a to kolejiště na toto měřítko je furt relativně dost malý tak moc rovných úseků nemáš a napojování v oblouku se prostě nevyhneš. I tak je tam 20m kolejí :D
Bobo
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 07 kvě, 2020 7:08 am

Re: H0 190x140

Příspěvekod Bobo » čtv 20 čer, 2024 6:27 am

Jirkátor píše:
Bobo píše:Asi bych začal plochama pod nádražím.

Jestli ti do toho můžu mluvit, tak bych spíš začal v zadní části. Jestli uděláš nejdřív předek, tak ho poničíš, až se přes něj budeš natahovat při tvorbě krajiny vzadu.

Bobo píše: Měl by někdo inspiraci na podjezd pod nádražím?

Co mne tak honem napadá z mého okolí, je vlečka podjíždějící trať v severní části stanice v Českých Budějovicích.
https://mapy.cz/letecka?pid=73738379&ne ... z=20&ovl=8



Děkuji za inspiraci. Nějak tak jsem si to představoval. Jinak to kolejiště má na nohách rámu kluzáky a po koberci se s ním dá šoupad jedním prstem, takže nejsem úplně limitován tím kam se dostanu, ale můžu ze všech stran stejně
Bobo
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 07 kvě, 2020 7:08 am

Re: H0 190x140

Příspěvekod Bobo » čtv 20 čer, 2024 6:55 am

Jinak všem děkuji za pozitivní komentáře, i negativní pokud jsou věcné :D
Na elektrice jsem si dal opravdu záležet, to není chlubení, ale konstatování. Mám rád čistou a přehlednou práci. Když by k tomu přišel někdo cizí a měl by najít připadně nějakou chybu, tak s dokumentací a popisem by to měl průměrně zdatný člověk zvládnout.
Trochu mě ta elektrika živý a když občas otevřu rozvaděč a mám jen třeba vyměnit vadný jistič a vydím tu prasečinu a z půl hodiny je půl dne tak bych někoho nejradši zakousnul.

Jinak ještě přikládám foto vlastních rozpojovačů. Podobný jsem tuším TADY na fóru našel taky, ale to bylo až potom co jsem měl tyhle hotový.

Základ je MP1. Ovládány relátkem s využitím jeho přepínacích kontaktů. Tím pádem můžu rozpojovače ovládat tlačítkem - po uvolnění se mi samy vrátí do výchozí polohy. Pak kus pozivkovaného plechu, aby se dala připájet mosazná trubička, struna a kus čokolády na spojení. Díky této konstrukci se dá zdvih a nulová poloha krásně korigovat, je to trošku větší, ale zase blbuvzdorný.
Přílohy
IMG_20240201_125555.jpg
IMG_20240201_125457.jpg
IMG_20240201_125355.jpg
Bobo
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 07 kvě, 2020 7:08 am

Re: H0 190x140

Příspěvekod Ivan » čtv 20 čer, 2024 10:05 am

Bobo, jasně, jsem rád, že to jezdí jak má. Jak jsem psal, i v reálu jsou vidět šílenosti, takže o to bude tvoje lokálka více autentická.
Budu držet palce k dokončení, na tam malé kolejiště jsi se s prostorem popasoval slušně. A jak často píšu, hlavně že se líbí investorovi a dělá radost. :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1862
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: H0 190x140

Příspěvekod Miloš_P » čtv 20 čer, 2024 11:09 am

Pokud jde o ty zlomy v izolovaných spojkách. Dej tam kovové a po přilepení nebo po zaštěrkování koleje řízni žiletkovou pilkou v místě mimo spojky. Je škoda to takhle nechat. Máš to pěkný. Málo prostoru je vždycky o velkém kompromisu.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 190x140

Příspěvekod jipol57 » čtv 20 čer, 2024 5:10 pm

Já jsem stavěl z pražcových podloží a prutů. Pruty pro oblouky, jsem kroutil v přípravku, ale přípravek mně neohne prut až do konce. Ty jsem dokroutil kombinačkama, aby žádné zlomy nebyly. A ani žádné pnutí kolejí ve spojkách. Dokrucoval jsem, i když už jsem měl pruty v pražcích, a položené, aby byly přechody plynulé. Ještě před štěrkováním.
jipol57
 
Příspěvky: 1259
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: H0 190x140

Příspěvekod Bobo » pát 21 čer, 2024 6:27 am

Máte pravdu něco s tím ještě udělám, taky by mě to asi štvalo, ale jsem teď ve fázi lehké euforie, že jsem to dotáhl do této podoby a hlavně všechno funguje. Člověk ty nedostatky teď tolik neřeší a nabírá sílu na další fázy stavby. Která přinese další výzvy. Ikdyž tajně doufám že ne tak zákeřný jako dodržení geometrie. To byl opravdu oříšech - stoupání, přechodnice, podpěry pod úhlem, aby překližka seděla jak má a nedělalo to hrb, atd. fakt zážitek. :D Nelituji toho, hodně mě to naučilo, ale místo toho, aby si to člověk užíval, tak byl z toho někdy na nervy. Jako když jsem rekonstruoval barák. Stojí to peníze a co když to pak nebude fungovat? Co s tím pak udělám? Přece jen je to ve třech patrech a něco předělávat je pak věc destrukce.
Bobo
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 07 kvě, 2020 7:08 am

Re: H0 190x140

Příspěvekod HonzaM » pát 21 čer, 2024 7:39 am

Ovládání je eletronické, s centrálou, ale mašiny zůstaly v analogu? Umístěno je to v rohu, zadní dvě stěny budou v běžném provozu nepŕístupné?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4242
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: H0 190x140

Příspěvekod Bobo » pát 21 čer, 2024 8:30 am

HonzaM píše:Ovládání je eletronické, s centrálou, ale mašiny zůstaly v analogu? Umístěno je to v rohu, zadní dvě stěny budou v běžném provozu nepŕístupné?



Ovládání je plně analogové, analogové mašiny, analogové stavění cesty vypímačema, detekce obsazení kolejí je pomocí led diod umístěnéch na panelu.

Obecně je na panelu vidět postavená cesta. Dvoubarevné led diody (červená/zelená) vidí stav izolovaných úseků, stav vyhýbek je taky dvoubarevně, detekce obsazení signalizuje na ktere straně zhlaví stojí mašina a tím pádek kam zase pojede, a regulátory rychlostí taky značí směr jízdy. Takže empiricky si dítě postaví cestu, tak aby mu všude na panelu svítila zelená a už jezdí a kombinuje. Jen pro zajímavost je tam cca 46 led diod. Proto je napájení led diod přes step down modul, protože při oživování jsem měl hrůzu z toho, abych si je všechny neodpáli :D

Přikládám fotku, ale není na ní vidět detekce obsazení. žádný mašiny v té době nebyli ve skryťáku.

Umístěno je to v rohu, přístup je za provozu ze dvou stran, na rámu jsou umístě kluzáky a není problém po koberci s tím šoupat. Takže v případě problému se člověk dostane pohodleně všude. Jak do skryté části tak i viditelné.
Přílohy
IMG_20240121_144915.jpg
Bobo
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 07 kvě, 2020 7:08 am

Re: H0 190x140

Příspěvekod Jirkátor » pát 21 čer, 2024 9:37 am

Tak tohle už je vyšší drátenická škola a já smekám. To mi moje MGP přišlo jednodušší. :shock:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1143
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: H0 190x140

Příspěvekod jafobe » sob 22 čer, 2024 8:15 pm

K těm lomům na izolačních spojkách... pokud je to na flexi kolejívo a na flexi pražcích bude to na daný problém dost náchylné pokud nebudou pražce dostatečně upevněné k podloží, a nebudou předehnuté kolejové pruty v ohloucích. Třeba u tilligu se dá sehnat i pevné podloží pro rovinu i pro oblouky několika standartních poloměrů viz pevné koleje.
Pokud to dělá na pevných kolejích, tak bude asi někde chyba ve vyměření nebo pokládce. Jinak by měli koleje držet proti sobě i bez spojky (samotné pruty v pevném podložé od tilligu na přechodu mezi dvěmi pamely, pruty předem naohýbané a na přechodu jsou zafixované jen pražce, viz naše klubové kolejiště)
DSC07782.jpg


A jak daný problém vapadá v reálu? Dost podobně, prostě plast je plast a neudrží tolik co železu...
DSC04431.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 723
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků