Moduly (původní téma)

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod mlha » ned 28 lis, 2021 8:28 am

milan ferdián píše:Ach jo, tak bez mého přičinění a aktivit, vzniká stanice "Ferdiánov", jako by stanice nemohla nést jiný název :oops: :lol: . O to více jsem zvědavější, jak celá stavba stanice dopadne, která započala. Držím stavitelům palce :wink: .
-m-

to se ten název tak rychle uchytil? To mě těší.....
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod milan ferdián » ned 26 čer, 2022 11:08 am

Zajímavé řešení modulů dvojkolejky TT/1:120. Bydlet bych tam nechtěl :P :wink: .
-m-
Přílohy
Warszawa TT Muzeum TT.PNG
milan ferdián
 
Příspěvky: 12006
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod milan ferdián » pát 24 úno, 2023 4:18 pm

Mě se nepodařilo dotáhnou do konce kolejový systém T6°v modelovém měřítku N/1:160, kolegovi ano. Německý kolega Remo Surinami, majitel úvraťové stanice RheiNfort, začal 5.května v roce 2021 stavět novou modulovou odbočnou stanici RheiNfort-Kapelle ve stejném modelovém měřítku N/1:160. Řeklo by se nic zvláštního. Ale stanice je zajímavá svými výhybkami. Setkáte se s výhybkami EWR 300 1:9, EWR 190 1:7,5, IBWL 300 1:9 a další. I křižovatka je zbrusu nová. Stanice není celkově dokončena, pro zkušební provoz dostačující. Kolega pokračuje s úpravou výhybek PECO/STREAMLINE/CODE55/dlouhé, kde vykuchá původní výhybkové jazyky (tvar "L") a nahrazuje výhybkové jazyky upravené z plných kolejových profilů.
Stanice se už zúčastnila zkušebního provozu na setkání (bohužel nevím kde, snad Hanau) viz.foto. Může se stát, že odbočná stanice se objeví na mezinárodním setkání FREMO PRAHA 2024.
-m-
Přílohy
RheiNfort-Kapelle plán kolejiště.jpg
RheiNfort-Kapelle.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 12006
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod milan ferdián » ned 26 úno, 2023 4:28 pm

V Zákupech probíhá setkání sekce TT-ČSD a N-ČSD ZABABOV 2023. V layoutu mají společný modul pod názvem přístav Roztoky. Nějak jsem si to neuměl představit. Naštěstí Jeff je tak akční, že přístav vyfotil. Díky Jeffe. Blíže k nám je N-ko a přes vodu TT-ečko.
-m-
Přílohy
Přístav Roztoky TT N.png
milan ferdián
 
Příspěvky: 12006
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod StandaR » čtv 05 zář, 2024 9:27 pm

Zdravím, zkusím využít toto téma k všeobecnější otázce.

Jaké moduly jsou momentálně nejžádanější/je jich nejméně a jsou potřeba? Stanice se zdá, že nejsou až takový problém a chci si zkrátit čekání na Trojitou výhybku od Weinerta stavbou něčeho jednoduchého, co by případně mělo i užitek

Přemýšlel jsem nad přechodovými moduly mezi různými profily v různých délkách. Např E96 na F96? B96? Čeho se tak nejvíc postrádá?

Nebo je všeho dost a stavět podle libovolného nápadu?
dřive Abe Simpson
StandaR
 
Příspěvky: 706
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod rawen » pát 06 zář, 2024 2:46 am

Ahoj.
Zjevně jedu v jiném měřítku, ale za nás:
- místo konkrétních přechodů jsou užitečnější (univerzálnější) tzv. žolíky. Produktovod nebo nadjezd spojí jakákoliv TT čela.
- z klasických modulů často chybí (táhlé) oblouky
- dobré je mít i návěstní moduly, ale zde tápeme v elektrické resp. ovládací části - jak ji univerzálně vyřešit, aby šly připojit vzdáleně k libovolné potřebné stanici.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1747
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod HonzaM » pát 06 zář, 2024 5:48 am

rawen píše:Ahoj.
Zjevně jedu v jiném měřítku, ale za nás:
- místo konkrétních přechodů jsou užitečnější (univerzálnější) tzv. žolíky. Produktovod nebo nadjezd spojí jakákoliv TT čela.
- z klasických modulů často chybí (táhlé) oblouky
- dobré je mít i návěstní moduly, ale zde tápeme v elektrické resp. ovládací části - jak ji univerzálně vyřešit, aby šly připojit vzdáleně k libovolné potřebné stanici.

Radek

Návěstidla na návěstním modulu se připojují jedním kablíkem k návěstnímu modulu stanice ke kterě patří. I v případě dvojkolejného modulu stačí jediný kablík.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4221
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod cipisekmp » pát 06 zář, 2024 4:23 pm

Ahoj.
Ja jen k tem navestnim modulum.
Predpokladam ze uvaha je takova, mit nekolik navestnich modulu a kterykoliv z nich mit moznost pripojit ke jakekoli stanici.
Podle me zalezi na ovladani. V digitalu na kterem jedu ja, mam udelanou na konci stanice zasuvku dalkoveho rizeni. To je bezna zasuvka RJ45 ktera ma 8 "dratu" Pouzivam ji tak, ze vzdy dva vedle sebe mam spojene (vetsi jistota ze aspon jeden bude fungovat). Dva mam na DCC ovladani a dva na napajeni. Muzu stim ovladat cokoliv, co ma to same na sobe ale nesmi to kolidovat s adresama co mam v nadrazi. Teoreticky dat dekoderum tak vysoke adresy ze je nepredpokladatelne ze je stanice vyuzije a tudiz by pak sli pouzit s jakoukoli stanici.
Snad jsem to vysvetlil dobre.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1593
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod HonzaM » pát 06 zář, 2024 5:39 pm

cipisekmp píše:Ahoj.
Ja jen k tem navestnim modulum.
Predpokladam ze uvaha je takova, mit nekolik navestnich modulu a kterykoliv z nich mit moznost pripojit ke jakekoli stanici.
Podle me zalezi na ovladani. V digitalu na kterem jedu ja, mam udelanou na konci stanice zasuvku dalkoveho rizeni. To je bezna zasuvka RJ45 ktera ma 8 "dratu" Pouzivam ji tak, ze vzdy dva vedle sebe mam spojene (vetsi jistota ze aspon jeden bude fungovat). Dva mam na DCC ovladani a dva na napajeni. Muzu stim ovladat cokoliv, co ma to same na sobe ale nesmi to kolidovat s adresama co mam v nadrazi. Teoreticky dat dekoderum tak vysoke adresy ze je nepredpokladatelne ze je stanice vyuzije a tudiz by pak sli pouzit s jakoukoli stanici.
Snad jsem to vysvetlil dobre.
Cipisekmp.

Návěstní modul tedy má instalována návěstidla s dekodéry a ze stanice jde po zmíněném propojení pouze DCC ovládací signál?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4221
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod cipisekmp » pát 06 zář, 2024 6:10 pm

Ahoj.
Ne jen DCC pro dekodery ale i napajeni 12 AC. Jak jsem psal vzdy dva piny v tom konektoru jsem spojil takze z 8 pinu mam defakto 4 dvojite. Dva jsou DCC a dva napajeni. Pokusim se najit fotku jestli je vubec. Jsem schopen tim ridit treba odbocku se servama kdyz ze potreba. Limitovane to je jen odberem (dalo by se resit samostatnym napajenim toho co budu ovladat) a adresama. Samozrejme musi to co bude pripojeno byt schopno ovladani DCC v nasem pripade pouzivame system ROCO/LENZ.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1593
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod cipisekmp » sob 07 zář, 2024 6:09 am

Ahojte.
Prikladam fotky te "zasuvky dalkoveho rizeni". Neni to nic sloziteho a me to prozatim funguje a plni co od toho ocekavam. Propojeni je standartnim sitovym kabelem. Jaka je max vzdalenost netusim.
Cipisekmp.
Přílohy
20240907_080613.jpg
20240907_080606.jpg
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1593
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod PaMi » sob 07 zář, 2024 8:34 am

Já to řeším podobně jako cipisek, pouze používám jen dva dráty. Napájení návěstidla beru z DCC. To je ale situace, kdy mám návěstidlo přímo řízené z mojí stanice, kde mám vlastní centrálu - zdroj DCC.
Tady jsou ale požadována vjezdová návěstidla, které pracují autonomně. Tzn. je potřeba dát před nějakou stanici nebo odbočku návěstidlo a opět do libovolné stanice přidělat třeba svěrkou ovládání. Zase je otázka, jestli potřebuješ dvoustavové Jízda/Stůj - v takovém případě stačí přepínač a adaptér, anebo více stavové. Tam už je potřeba buď ovládat tlačítky a nějakou elektroniku s logikou, anebo (např. u trojstavového) vymyslet zapojení přes přepínače.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 493
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod HonzaM » sob 07 zář, 2024 8:41 am

Návěstní moduly máme řešeny jako 10 cm dlouhé moduly, v nichž jsou instalovány objímky k soklům návěstidel, modul je tak použitelný v libovolném směru, hlavně ale jej můžeme použít i ob jeden modul, aby nebyla návěstidla přímo před stanicí, ten mezilehlý modul může být libovolné délky. Návěstidla jsou připojena na třídrátové sběrnici, tu lze prodloužit prostřednictvím konektorů na potřebnou délku. V případě dvojkolejné stanice je pro obě koleje jeden společný kabel od stanice, na boku návěstního modulu mohou být "opakovací návěstidla". Systém má českou návěstní spoustavu a umožňuje i automatickou závislost návěstního znaku na vjezdovém návěstidle na stavu odjezdového návěstidla. Návěstní modul tak může být použít podle potřeby k různým stanicím.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4221
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod fulda » sob 07 zář, 2024 12:34 pm

PaMi píše:Tady jsou ale požadována vjezdová návěstidla, které pracují autonomně. Tzn. je potřeba dát před nějakou stanici nebo odbočku návěstidlo a opět do libovolné stanice přidělat třeba svěrkou ovládání. Zase je otázka, jestli potřebuješ dvoustavové Jízda/Stůj - v takovém případě stačí přepínač a adaptér, anebo více stavové. Tam už je potřeba buď ovládat tlačítky a nějakou elektroniku s logikou, anebo (např. u trojstavového) vymyslet zapojení přes přepínače.

Pokud nemáš vlastní DCC, tak lze použít ten "mechanický mozek" co jsem dělal pro Richarda (a další set mám na stole). To je takové jednoduché udělátko pro 7 stavů, kde si pomocí jumperů nastavíš, jestli pro danej stav světlo svítí, nebo bliká. To celé pro 8 světel.
Od "klávesnice" k návěstidlu vede taky ethernet, který zahrnuje i napájení i ovládání. A ještě se jich dá zapojit na jeden kabel víc, takže někde máš návěstidlo a někde jinde krabičku s náhledem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 5016
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Moduly (původní téma)

Příspěvekod rawen » sob 07 zář, 2024 3:15 pm

...že jsem nedržel hubu... :)
Tazatel se ptal na moduly a moje poznámka rozproudila debatu o návěstidlech. A to nejen na fóru.

Takže, Stando promiň, :wink:

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1747
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků