Speciální drážní vozidla.

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Speciální drážní vozidla.

Příspěvekod Tempotaxi » sob 20 črc, 2019 7:54 pm

Na tomto vláknu jsem popisoval i stavbu přívěsných vozíku. Vozík se může postavit z leptané stavebnice nebo vyrobit potřebné plastové díly. Normálně rozchodný vozík se pak může předěl na rozchod kolejí 760 mm (PV.U - 823), který stojí v žst. Jindřichův Hradec. Dvojkolí lze lehce upravit na tento rozchod.
Obrázek
Obrázek
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » pon 18 lis, 2019 2:33 pm

Takových přívěsných vozíků jako je PV.U č. 823 má dráha plno. Jeden má plechovou a druhý zase dřevěnou korbu o různých výškách a tvarech. Tento vozík nemá sklopnou korbu.
Dále na dráze jsou i přívěsné vozíky se sklopnou korbou jako je vozík PVK č. 140 a PVK č 234.
Zde se zase výška bočních stěn snižuje k čelní stěně korby. Ale každý vozík má zase jinak postavenou čelní stěnu.
PVK č. 140.
Obrázek
PVK č. 234.
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil Tempotaxi dne ned 24 lis, 2019 2:32 pm, celkově upraveno 1
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » pon 18 lis, 2019 2:42 pm

Stavba takového přívěsného vozíku PV je celkem jednoduchá. Stačí pár plastových destiček, zbytek leptaných plechů a bronzová ložiska. Pak ze stavebnice ještě zbylo brzdové kolo. Vzduchová nádoba je část dřevěného štětce. Vše slepit a pak už nastříkat barvou.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » úte 19 lis, 2019 1:24 pm

Model přívěsného vozíku se stříkne, dále ručně dobarví, aplikují se obtisky a lehce se vnitřek patinuje.
Kdo chce, pak může model naložit štěrkem, vykopanou hlínou nebo dalším drážním harampádím.
Model má číslo PV 462.
Obrázek
Obrázek
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 21 lis, 2019 2:07 pm

Dalším model bude dílenský nebo nářaďový vozík PV 750.
Podle mě v zakryté části bude agregát na výrobu elektrického proudu nebo stlačeného vzduchu. Pak zde bude schovaný autogen, dílenské a drážní nářadí. Ve venkovní části bude v bednách větší drážní materiál.
Obrázek
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 21 lis, 2019 2:22 pm

Stavba podvozku vozíku je stejná, jako u předešlého modelu.
Zase je to stavba co šuplík dal a co v něm zbylo po předešlých stavbách.
Základem jsou plastové destičky a profily, které znázorňují vrchní stavbu modelu. Do stěn jsou vsazena okna, která zbyla po přestavbě rychlíkového vozu.
Takže základ je postaven a teďka už zbývá postupně přidávat další stavební díly.
Obrázek
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » pát 22 lis, 2019 6:08 pm

Ve stavbě se pokročilo, doplnilo se jedno malé okno, na druhé straně se přilepí plechové dveře, pak se doplní žebrování střechy, nástupní plošinky na jednom čele vozu, tažné zařízení a doplnění brzdové soustavy.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » sob 23 lis, 2019 7:21 pm

Dále vše nabarvit, přidat obtisky, udělat patinu a vše pak stříknout matným lakem.
Pak zase prohledat šuplík a všechny možné drobnosti přidat na vůz.
Na střechu je položen térový papír, který se nepovedl uříznout přesně. Každé pole má jinou délku.
A takto vznikl dílenský vůz PV 750.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » sob 23 lis, 2019 7:23 pm

A budoucí souprava může třeba vypadat takto. Ještě přidat MUVku.
Obrázek
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » ned 24 lis, 2019 2:28 pm

Ještě přidám další fotku přívěsného plošinového vozíku PVK č. 144, který má sklopnou korbu. Na čele vratné pružiny.
Obrázek
O něco výše jsem dával vozík PVK č. 234 a zde je fotka z opačné strany.
Obrázek
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 28 lis, 2019 9:25 am

Další stavbou bude dvoucestný nákladní automobil.
Koupil jsem si stavebnici od firmy „Master Model“.
Obrázek
Jedná se o model Škoda 706 RTN – VNP. Vůz má nastavitelnou pracovní plošinu 400/500 HP a kolejový adaptér K – 81.
Výrobu provádělo „Železniční stavitelství Praha“ v roce 1973 a vlastní výroba se prováděla v závodě v Benešově u Prahy.
Na krabičce a na fotce, která je součásti návodu se pravděpodobně jedná o pardubický trambus, který se vyznačuje tím, že nástavba má na boku čtyři schránky.
Obrázek
V Benešově u Prahy je trambus, který na každé straně nástavby pět schránek a celá nástavba je více posazena blíže ke kabině vozu.
Obrázek
Obrázek
Takto upravený vůz je využíván v tramvajové nebo trolejbusové dopravě pří stavbě a údržbě troleje. Dále se vůz používá při stavbě a údržbě elektrické osvětlení a dopravního značení.
Zda se vůz někdy objevil i na kolejích ČSD, tak to vůbec netuším.
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 28 lis, 2019 9:38 am

Stavebnice obsahuje resinové díly a leptaný dílek.
Obrázek
Obrázek
Jen je na škodu, že ve stavebnici není více leptaných dílů a pár obtisků.
Dále návod na stavbu by mohl být lépe propracován. Modelář pak opravdu neví, kam požadovaný díl správně umístit.
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 28 lis, 2019 9:48 am

Nejprve jsem sestavoval podvozek trambusu. Problém byl, kam přesně umístit kolejový adaptér, jak ho seřídit, aby přední náprava byla ve vzduchu a zadní náprava se dotýkala kolejnice.
Odrazky a zadní skupinová světla jsou leptané díly od Haulera.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Na železniční kolejnici to pak vypadá takto. :D :)
Obrázek
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 28 lis, 2019 6:59 pm

Dále jsem se pustil do sestavení trambusové kabiny. Přidal jsem tam jedno zrcátko, které je od Haulera. Pak stříknout a ručně dobarvit. Skla tam po vsunutí zapadnou přesně. Potom se kabina přilepí na místo. Ještě se přidají přední lapače nečistot.
Spodek nástavby byl šikmo uříznutý, tak se musel pomocí plastových pásků srovnat do roviny a přebrousit. Spodek nástavby se také stříkne a ručně se dobarví. Je škoda, že detaily nástavby nejsou leptané. Pak se přilepí na rám vozu.
Obrázek
Obrázek
Tempotaxi

Příspěvekod Tempotaxi » pát 29 lis, 2019 6:48 pm

Dále se sestaví zvedací zařízení. Bohužel není ve stavebnici žádný návod na jeho sestavení. Zvedák může být i funkční, ale některé spoje je potřeba znova vyrobit. Při funkčnosti se musí vyrobit i funkční hydraulický válec, který zvedá plošinu. Já jsem raději vše slepil, nastříkal, patinoval pracovní místa a usadil na místo.
Původní žebřík je moc robustní. Tak byla provedena nová výroba žebříku. Použil jsem leptaný žebřík a vždy na jednu stranu se nalepil pásek evergreenu a tím pádem byl lept plastický. Pak se slepí dva žebříky k sobě a přilepí se na místo, ve skutečnosti se žebřík podle výšky vysouvá.
Zábradlí na plošině jsem dal do pracovní polohy. Lepší by bylo, kdyby tento díl byl leptaný. Takhle to vypadá, jako dřevěná konstrukce.
Na spodek nástavby v horní části se přidalo průběžné madlo.
Plastové lapače nečistoty jsem přidal u předních kol.
Obrázek
Obrázek
Jak jsem uváděl, ve stavebnici není žádný obtisk. Tak se musí potřebné obtisky vyrobit.
Dále se možná na plošinu přidají pracovníci, kteří budou připraveni do akce. :mrgreen: Nebo budou mít po akci. :mrgreen: :mrgreen:
Tempotaxi

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů