Stavebnice vozu St/Fcc

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod semza » stř 20 pro, 2023 8:24 pm

Přiložím pár fotografií z rozestavěného vozu St od Petra Hanka - Petr opět nahradil některé dodávané komponenty ze stavebnice vlastními (i když teď je možno dodat i tyto :-) ) - tedy odpružené nárazníky, šroubovka, držáky koncovek a také nahradil některé vytištěné části mosazí

IMG_20231009_205922a.jpg


IMG_20231009_210351a.jpg


IMG_20231009_210216a.jpg
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » úte 04 čer, 2024 12:36 pm

Stavebnice St a Stz prošla od výrobce menšími úpravami, některé jsem inicioval já a protože je o mne známo, že nejsem příznivec "vitrinových" modelů, ale provozních modelů a tam zejména ty drobné změny směrovaly. Takže doma se mi objevily dvě stavebnice St i Stz.
Nenafotil jsem jak vypadá 3D tisk hlavních částí s podpěrami, ale nevadí, model má dvě - St a tři u Stz hlavní části, zbavení podpěr těchto dílů proběhlo naprosto korektně - bez ztráty kytičky a pak se již jen - zejména na spodek dolepují další díly - rozsochy, mechanická brzda.
ještě k verzi vozu - já si vybral vůz St typově označený 23 s pojezdem kluzným na ložiscích 45 a stejně tak u typu 23.2 - tedy vozu Stz
takže koukneme se jak vypadá spodek Stz po doplnění mechanické brzdy a spřáhel
St_Stz_01.jpg

St_Stz_02.jpg

je to můj první stavěný model, který bude mít kompletní mechanickou brzdu, vymyšleno je to dobře, usazuje se většinou nasunutím do převodnic a pak již jen lehce zakápnout vteřinovým lepidlem
spřáhla - já mám samozřejmě verzi s pevným spřáhlem - pro poloměry 600 mm a třmenové spřáhlo kinematiku na voze cca 110 mm přes nárazníky nepotřebuji, ale protože zároveň zkracuji vzdálenost mezi nárazníky, tak jsem šachtu potřeboval zasunou hlouběji pod vůz a ona jak v základní poloze, tak v posunuté zasahuje do první brzdové rozpory, takže přišlo zkrácení délky šachty NEM, zasunutí pod vůz a spřáhla jsou pojištěna lepením. Jako úplně velký hřích bych zde považoval montáž kinematiky a vynechání části mechanické brzdy.
Jen ještě poznámka co mne kdysi u prvních modelů překvapilo - jsou navrženy na délku osy 23 mm, tato dvojkolí výrobce k stavebnicím nabízí - jinak uložení v rozsoše vyztužené leptaným dílem s vloženým hrotovým ložiskem funguje dobře, brzdové rozpory mají vymezenou polohu, nedochází ke kontaktu s kolem
Naposledy upravil Mcx dne úte 04 čer, 2024 1:07 pm, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2679
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » úte 04 čer, 2024 12:53 pm

Tady pohled na skříň St i Stz. Stz je samostatný díl střechy s ochozem a zábradlím, dolepují se jen madla, na skříni zejména pneumatická brzda - zde to bude Božič.
Tím jak jsou hlavní díly modelu rozděleny umožňují nastříkání zvlášt spodku - černou, skříň šedá/khaki/čevenohnědá a pak sestavit a doplnit žebříky, budku ....
Trochu problém vzniká s váhou modelu - má cca 18 -20 g a tak nezbývá než doplnit olovo - u Stz není problém - je k dispozici vnitřek skříně, u St je to trochu oříšek - na spodku není místa na cca 20-25 g olova a tak asi bude pokus umístěním olova rovněž do skříně + maskování substrátem, ale k tomu je ještě daleko.
St_Stz_03.jpg

St_Stz_04.jpg
Naposledy upravil Mcx dne úte 04 čer, 2024 1:05 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2679
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » úte 04 čer, 2024 12:55 pm

A ještě pár pohledů celkových na volně položení díly na sobě, vedle stojící St typ 210 je moje ruční práce - pro srovnání zda "spolu mohou jezdit" :D a jo mohou, je taky vidět jak posunutí spřáhla pod vůz zkrátí mezeru mezi vozy a vlak hned vypadá zcela jinak i bez krátkého spřáhla.
St_Stz_05.jpg

St_Stz_06.jpg
Naposledy upravil Mcx dne úte 04 čer, 2024 1:02 pm, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2679
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » úte 04 čer, 2024 12:58 pm

St_Stz_08.jpg

St_Stz_07.jpg

Po vyřešení ještě několika drobností to budou modely schopné modulového provozu a samozřejmě i mého domácího, takže příští rok ve Vratimově určitě budou nasazeny :D
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2679
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Jirkátor » stř 05 čer, 2024 3:07 pm

Moc pěkné. Škoda, že měřítko modelu jsem se dozvěděl až z fotografie, na které je vidět spřáhlo. Je takový problém do názvu vlákna uvést i měřítko? :idea:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1131
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Milan.D. » stř 05 čer, 2024 4:27 pm

Moc pěkné vozy, taky uvažuji, že bych dva kousky koupil. V čem spočívá zjednodušení oproti původní verzi modelu? :?: A jak to bylo s nátěry těchto vozů? Červenohnědé byli odkdy? Vidím, že model ze třetí epochy je šedý, mimochodem moc pěkný, obdivuji, že to dokážete postavit prakticky od nuly. :D To pak asi naštve, když se s tím člověk se...e a pak to někdo vydá jako stavebnici.
Milan.D.
 
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » stř 05 čer, 2024 5:48 pm

Milan.D. píše:V čem spočívá zjednodušení oproti původní verzi modelu?

Já myslím, že jsem nepsal o zjednodušení, ale o drobných úpravách na některých dílech - doplním - aby byly odolnější při přece jen častější manipulaci s modelem v provozu. Zároveň to řekněme je příjemnější na sestavení - odolnější i ve smyslu manipulace při sestavení. A šlo to ruku v ruce se zvýšením věrnosti modelu u některých dílů.
Takže vstřícný přístup výrobce k připomínkám byl modelu ku prospěchu.

Milan.D. píše:To pak asi naštve, když se s tím člověk se...e a pak to někdo vydá jako stavebnici.

Ale vůbec ne (já už v té době věděl, že St stavebnice bude), vzhledem k možnostem vybrat si u stavebnice jak typ 210 nebo starší typ 23, tak tento problém nenastal. Stavebnice jsem vzal staršího provedení s dřevěnou boudou, přece jen vzhledově trochu odlišný v některý detailech. Rozměrově k rukodělku sedí, je samozřejmě v detailech hrubší, má jich méně, ale podstatné je konstatování - mohou spolu jezdit - tj. nejsou mezi nimi na pohled z 50 cm tvarové a rozměrové rozdíly, které by oku neladily. No a stavebnice se mi tak líbí , že přibude ještě nějaký Stz.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2679
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » stř 05 čer, 2024 6:11 pm

Milan.D. píše:A jak to bylo s nátěry těchto vozů? Červenohnědé byli odkdy? Vidím, že model ze třetí epochy je šedý

No, vozy vyráběné v první polovině 60. let, to je ten novější typ 210 pro OKR byly šedé - vydržely šedé až do 90. let - sypáky na uhlí. Ty starší z 50. let, typ 23 byly i khaki - vozy pro ČSD, novější se již pro ČSD nedělaly. Pro privát asi spíš šedé, ale možná taky khaki. Jka dlouho na nich ta khaki vydržela, to netuším. Je barevná fotografie z přelomu 60/70 let St Silnice Brno a ten je červenohnědý.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2679
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Milan.D. » čtv 06 čer, 2024 2:52 pm

Klobouk dolů před Vašimi znalostmi v oblasti železničních vozidel a díky za ochotu se o ně podělit. :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » pát 07 čer, 2024 11:31 am

Tak jsem překročil Rubikon a spojil obě nastříkané části vozu, chybí tam budka, žebříky a pár dalších detailů jako je jímka s potrubím. Složení jsem dělal "na sucho" bez předchozího natření stykových ploch lepidlem, vzhledem k tomu, že ustavení chvíli trvá bylo nebezpečí, že se mi lepidlo chyzne dříve než se povede ustavit díly. A tak bylo ustaveno a pak zakápnuto na vybraných místech. Následovala zkušební jízda, model je dovážen na současnou váhu 47 g, což je více než dost.
St_Stz_09.jpg

St_Stz_10.jpg

St_Stz_13.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2679
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » pát 07 čer, 2024 11:35 am

Škoda že již nemám v zásobě spřáhla KMB, protože současná spřáhla FLM, Roco a podobně jsou hodně široká a nemožňují dosadit brzdové hadice a tady i na čelníku kde je ruční brzda - RB prostě se tam nevejde.
St_Stz_11.jpg

St_Stz_12.jpg

St_Stz_14.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2679
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » pát 07 čer, 2024 3:01 pm

Ještě k nátěrům těchto vozů, shodou náhod mám jak výkresy typu 23 i 23.2 tak i 210 a 210.2. Takže oba novější 210 a 210.2 - pro OKR (to je výkres který mám šeďě), ale pro jiného odběratele to mohlo být jinak, ČSD tyto vozy nekupovalo.
třeba tady 210 pro OKR rok 1962, zde madla, plošina, žebříky... černě
St_Stz_15.jpg

starší typ 23 - pro ČSD šedozelené - khaki, pro KND to stejné - rok 1952
starší typ 23.2 Stz pro Chem. závody Nováky - šedozelené - khaki
ale jak dlouho šedé či šedozelené zůstaly, to je ve hvězdách, jediná starší bar. fotka je St typ 23 přelom 60/70 let a tam je červenohnědý, tedy spíše červený :D
nejspíš bych řekl, že v 60. letech přešly z khaki na šedé
Stz 23.2 pro VŽKG - šedě, tady mimo šedé zábradlí na plošině tak i šedé žebříky, u ostatních je zmínka jen o zábradlí na plošině
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2679
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Milan.D. » sob 08 čer, 2024 4:47 pm

Takže pokud tomu dobře rozumím, v sedmdesátých letech nátěr skříně šedou barvou. I schéma k dodávaným obtiskům ukazuje šedou barvu. Já si myslel, že tyhle vozy byli vždycky červené, ale to je zkresleno osobními vzpomínkami počínajícími až v osmdesátých letech, kdy jsem si toho začal trochu víc všímat. Škoda že nejsou obtisky k tomu vozu "silnice Brno", do toho bych šel určitě. V tabulce je i zajímavá zmínka o nátěru vnitřku vozu a klapek černou barvou. pokud vím, nátěr vnitřku černou barvou, měli z výroby třeba i vozy Vsa. :D
Milan.D.
 
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » sob 08 čer, 2024 5:55 pm

Vsa ano, u sypáků je to výjimka.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2679
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník