ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Mcx » čtv 08 říj, 2020 4:47 am

Tempotaxi píše:Je zajímavé, že Český výrobce vyrábí zmetky a polovina modelářů je natčena blahem a druhá polovina modelářů se snaží ten model trochu opravit.

Ten model má již cca 25 let a stále tomu kdo lisuje vydělává...... takže to k první půlce tvrzení, ale druhou kapitolou mimo střechy je u toho modelu pojezd - taková tradiční chyba mnoha výrobců včetně zbožňovaného ROCO u některých nákladních vozu - to jsou ty nešťastné "jednonápravové podvozky", které v modelu fungují tak, že se nenatočí do oblouku, ale po naběhnutí dvojkolí do oblouku dojde k natočení opačným směrem a podvozek se v oblouku vzpříčí, a to je druhý důvod proč se třeba na modulových setkáních s vozy Rybák ex Luto nesetkáte - nepovedený vzhled a nefunkční pojezd.
Takže Statistik nikomu nenadával jen poukazal na to, že dnes díky Mahelově knize sa snad dá podobným věcem při troše snahy vyvarovat - tedy vnášet do nepovedeného modelu další chyby.

Jak jsem psal v minulosti střecha byla tvarově upravena, včetně úpravy skříně i na vůz Rybák Ae později Be, BV model prodával Ae i Be jako stavebnici a krátkou dobu dělal i krásnou stavebnici Be36 - tady model který z ní před skoro deseti lety vznikl:
Be36_1.jpg

Je zde krásně vidět čím vším se Be36 liší od Rybáku.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2649
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Mcx » čtv 08 říj, 2020 5:01 am

A tady skříň vozu Ae Rybák s upravenou střechou - lepší hladká střecha než to co je na tom výlisku Ex Luto.
Ae_Rybak.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2649
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod zaplef » čtv 08 říj, 2020 5:32 am

MCX: co je lepší je už záležitost vkusu a názoru každého modeláře. Nicméně nedostatky tam jsou, to nepopírám - se střechou by se dalo něco dělat, ale za cenu ztráty nýtování, které se mně osobně líbí. Pojezd zde naštěstí taky není neřešitelný problém.
Bohužel BV model pro většinu modelářské veřejnosti nefunguje. Komunikace naprosto žádná, objednávka je vyřízena pouze náhodně a to tak, že dojde výzva k vyzvednutí na dobírku i několik měsíců po objednání.
Je to velká škoda. Dělají zajímavé věci a spousta z nich ani není k objednání (ať už zmíněné rybáky, Ponorka, M240.0, T47.0 nebo jen hranatá brzdařská budka).
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 08 říj, 2020 7:35 am

V modelářských šuplících je taková nedodělaná stavebnice pěkně ukryta. Proč nedat modelářům návod, jak stavebnici oživit, předělat a vrátit do modelového provozu. Je snadnější pořád říkat, že to paskvil. Že to nejde.
Pojezd vozu jsem dal do kondice. Kinematika funguje a pojezd jezdí. Copak nikdo nemá snahu něčím přijít, mít nějaký konkrétní nápad. Až na jednoho (jipol57), který ukázal, jak model předělal a že mu funguje a je spokojen. Jsem opravdu rád, že se zapojil i další (Sandy) a nastínila se modelářům cesta, jak to udělat.
Dále skříň, je špatná, ale jak ji předělat, jak ji upravit nikdo neřekne. Jsem strojař a modelařina je také strojařina a zde platí výkresy a čísla. Ale napsat, že to špatně a nedat konkrétní předlohu se mně opravdu nelíbí.
Kdyby někdo napsal, že střecha začíná od okapu v tomto tvaru. Teďka nebudu psát strojírensky, ale obecně, aby se to pochopilo.
Nejprve bude od okapu rovná část (jak je dlouhá) pak bude asi jeden nebo dva oblouky po sobě (jakou mají délku, výšku a jaký je rádius oblouku). Když budu znát míry, tak si mohu připravit šablonu a podle šablony se nechá tvar střechy dotvořit.
Ono je opravdu snazší napsat, že je to špatně, ale přinést modelářům konkrétní nápad nebo názorný příklad, jak to postavit.
Je plno modelářů, kteří si kupují stavebnice a dávají je do šuplíku, že až budou v důchodu, tak je budou stavět. A to je největší průser, že stavebnice není stavebnice, protože tam nic není. Není tam kinematika ani se modelář nedozví, jaká tam patří. Nedozvíte se ani, jaké dvojkolí tam patří, aby model byl ve stejné výšce, jako ostatní modely. Většinou tam nejsou obtisky, takže plno modelářů ani neví, jaký popis tam má dát. Někdy jsou ve stavebnici lepty, ale také nejsou a po pár letech už potřebné lepty nikdo nebude vyrábět. To samé platí odlitkách, které třeba vylepší model. Dále se modelář ani nedozví jaké barvy má na model použít, natož použitý odstín. Každá stavebnici i výrobce musí počítat s tím, že všichni nevědí všechno, že se jim musí poradit.
Jsme na modelářském webu, máme se bavit o modelařině, ale konkrétně a ne v hádankách a politikařit, jak si mně to zrovna hodí.
Raději se chci na vláknu bavit o tom, jak to někdo udělal, z čeho to udělal, jak mu model jezdí a kde je zádrhel nebo jak co opravit nebo předělat. To je modelařina a ne tlacháni o ničem.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Mcx » čtv 08 říj, 2020 7:46 am

Tempotaxi píše:Kdyby někdo napsal, že střecha začíná od okapu v tomto tvaru.

Ale no tak, tohle přeci není možné napsat, protože asi nikdo nemá výkres dílů střechy skutečného vozu a z nějakých typáků to opravdu není možné odvodit. Takže fotku a cit na tvar nic víc nepomůže. A co chcete s tím, že někdy někdo něco dělal - BV model, to byla pouze informace, že se již o to někdo pokusil.
Ani já jsem některé stavebnice nikdy neměl - třeba Be36, ta fotka skříně Ae Rybák je 10 let stará. Nebo jste si myslel, že teď ráno jsem něco fotil - neee, to jsou staré věci.
Takže tak.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2649
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 08 říj, 2020 8:00 am

zaplef. Takováhle bouda.
Mám, ale musím nechat odlít. Plno věcí si nechám odlívat, když někteří nefungují.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 08 říj, 2020 8:31 am

Ahoj,
postavil jsem ze stavebnice (ex Luto) 5 Rybáků už před časem (přesně si nepamatuju, asi 2010). Byli i na setkání a po první zkušenosti jsem provedl jednoduchou úpravu podvozku, která výrazně zlepšila jízdní vlastnosti.
Popis úpravy:
- U podvozky jsem v podélné ose vozu provrtal tenkým vrtákem (co byl po ruce, asi 0,8 nebo tak nějak) oba příčníky
- otvorem jsem provlékl ocelová struna, pod vozem procházela mezi závěsy dynama
- u podvozků jsem strunu zajistil v otvorech.
- Vznikla tak jednoduchá mezipodvozková vazba, která eliminovala příčení podvozků do protisměru. Netvrdím, že to stoprocentně odstranilo všechny jízdní problémy, ale vozy (s RP 25) absolvovaly několik modulářských setkání i jízdy na starém domácím kolejišti, kde byly výhybky Pilz (R425, 15°) a oblouky cca 400mm
Jo, střechy jsem pouze přebrušoval a tmelil prostor nálitku. snažil jsem se brousit abych zachoval původní nýty, ale když ujela ruka, dodělával jsem je hustou barvou a špendlíkem.
Tvar střechy na čele jsem neřešil, protože nemám originální vozy natolik nakoukané, aby mě to tahalo do očí. A nebýt Milana (Mcx), který mě na to na jednom setkání upozornil, doteď by mi nepřišlo nějak zvláštní :D
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2398
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 08 říj, 2020 8:44 am

Dále se stříkla skříň. Barva se musela nechat namíchat. Jedná se Zeleň vagónovou ČSN 5700 a odpovídající odstín je RAL 6020. Pro jistotu jsem si vzal vagonek a pomocí šablony jsme kontrolovali odstín barvy.
Po nastříkání se bohužel zvýraznil v plastu způsob vstřikování. Po určitém natočení skříně to bylo moc vidět. Je zajímavé, že je to jen na bocích a střeše. Ale zelená je lesklá, tak to ještě více vyniklo. Takže se dílna proměnila v autolakovnu. Boky se pod vodou sbrousily a znova stříkly. Tento jev se trochu potlačil, už to není tak výrazné, ale při určitém úhlu se to dá vidět.
Střecha je natřena ručně matnou barvou a tam ten efekt se ztrácí. Protože jsou tam švy a řady nýtů, tak se vše rozplyne a švy a nýty se zvýrazní.
Jeden vůz má střechu natřenou barvou odstínem asfalt.
Druhý vůz má střechu natřenou barvou odstínem bláto.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 08 říj, 2020 8:58 am

Vozy firmy Luto, barevné a popisové provedení.
Archív: V.Perlík.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Mcx » čtv 08 říj, 2020 8:59 am

Tempotaxi píše:Mám, ale musím nechat odlít.

"Tak je to správně, tak to má být" .. a ne si stěžovat, že někdo něco nedělá... to je každého věc zda skončil s výrobou....

ad Michal Šuhajda - mezipodvozková vazba - toto řešení pouze zmírní problém, protože ve chvíli, kdy první dvojkolí vjede do oblouku naběhne vnější dvojkolí na vnější kolejnicový pás (pokud není tažná síla hancího vozidla tak velká že strhne dvojkolí směrem dovnitř oblouku) a zvýší se tření na vnější straně, tak dojde k natáčení podvozku směrem ven z oblouku, ta struna to vazbou na druhý podvozek - tedy zvýšení tuhosti sestavy podvozků, přibrzdí - to je dobře. Takže zmenšení problému to je, ale asi ne odstranění.

Já jsem to řešil jinak, protože ukotvení jednonápravových podvozků zvyšuje volnost příčného pohybu dvojkolí - jedná se o dlouhý rozvor vozu a nutnost přizpůsobit jízdu dvojkolí nerovnostem které při sebelepší pokládce kolejí vzniknou. Je tedy vhodné když je tato možnost vyšší než je u kratších vozů, kde to zajišťuje jen vůle v hrotových ložiscích. Takže udělal jsem pouze to, že jsem nalepeným hranolkem vedle podvozku omezil = zrušil natáčení podvozků.
K nepříznivým chodovým vlastnostem přispívá i málo funkční kinematika - i pro modulové ježdění jsou vozy na pevné spřáhlo dlouhé. No a zde se dostanete do problému - - viz. řešení popsané o nějakou stránku zpět.
Naposledy upravil Mcx dne čtv 08 říj, 2020 9:27 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2649
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Mcx » čtv 08 říj, 2020 9:12 am

Ještě k střeše - na střeše nejsou žádné spoje plechů jak na nákladních vozech - nějaký falc. Ne, je to plech přeložený přes sebe a snýtovaný, plech maximálně síly 1,5 mm, nechci se mi to hledat, změřte to na modelu bude to kolik odhaduji 0,4 mm, ale to je více jak 30 mm ve skutečnosti !! to je už mimo zvýraznění detailů.
Prostě ta střecha na první pohled vypadá zcela jinak a tím se ten model vůbec nepodobá skutečné předloze, což ovšem nijak neberu těm, kterým se to na modelů líbí :wink:
Já jsem hodně tolerantní na různé nepřesnosti, ale na první pohled musí model připomínat předlohu... no a tady je to úplně mimo :roll:
tady jedna:
Rybak_strecha-_1.jpg
Naposledy upravil Mcx dne čtv 08 říj, 2020 9:22 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2649
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Mcx » čtv 08 říj, 2020 9:21 am

Tempotaxi píše:Dále se stříkla skříň. Barva se musela nechat namíchat. Jedná se Zeleň vagónovou ČSN 5700 a odpovídající odstín je RAL 6020.

to je další věc pro kterou se rozčiluje mnoho přispěvovatelů - na desítkách míst je napsáno, že ČSN 5700 je RAL 6005 Mechově zelená, je to v převodnících výrobců barev.... a tady se mrskne je to RAL 5020 - Chromoxid zelená ..... ne není !!!

Ještě bych k tomu dodal, to co jsem napsal není nic proti tomu, že je model nastříkán RAL 5020, to mně navadí a dělám to taky, že ne všechny vozy mají stejný odstín... ale nemohu napsat tvrzení viz. výše !!
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2649
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 08 říj, 2020 9:32 am

Já si plno věcí nechávám odlít. Vyrobím si i mustry. Vyrábím si obtisky podle možností. Ale už nestíhám si ještě dělat lepty.
Ale když se touhle činnosti někdo živý nebo to má, jako přivýdělek a bere za to peníze, tak to má dělat pořádně. Jedinec nemůže umět vše. A když to nefunguje …. Jasně vstup do modelářského klubu, tam jsou odborníci, ale někde je to opak pravdou že politické modelaření nesnáším, tak jsem raději zabouchl dveře a odešel. Někde to funguje, jako parchanti na pískovišti.
Pro mě není nemožné něco postavit, ale potřebují se fotky, popřípadě plánky, náčrtky, ale také se potřebuji s někým o tom bavit a to konkrétně. Teoretické tlachání nemá žádnou cenu.

Kamarád mně přinesl dvě stavebnice a jeden hotový model. Poprosil mně, zda bych nepomohl to postavit. Vím, že plno lidí má tuhle stavebnici v šuplíku, ale pro samá negativa, to stavět nebudou.
Jen jsem dát modelářům podmět, jak tuhle stavebnici dokončit. Nebude to košer, ale bude to jeho, vlastní pílí a trpělivostí postavená.
Pokud ke stávajícímu vozu Luta přidám jiný Rybák od jiné firmy, tak dostanu paskvilní soupravu.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Mcx » čtv 08 říj, 2020 9:43 am

Tempotaxi píše:Vím, že plno lidí má tuhle stavebnici v šuplíku, ale pro samá negativa, to stavět nebudou.

jo, ta střecha Ex Luto je "neřešitelný " problém. Zbytek je řešitelný.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2649
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: ŽOS Kladno - stavba osobních vozů

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 08 říj, 2020 10:19 am

Střecha lze také řešit. Neznám, že nejde řešit, tak to bych dříve nemohl vykonávat profesi.
Uříznout a vypilovat z plastové desky jinou střechu.
Nebo na stávající střechu nanést tmel a pomocí plechové šablony vytvarovat střechu.
Je to pracné, ale jde to.

Jinak na vozy stříkám RAL 5500 a RAL 5550. V některých muzeích jsou staré vozy natřeny přibližnou barvou RAL 5310.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků