Nákladní vozy skutečnost a model

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod UncleFardy » pát 21 čer, 2024 11:24 am

Ještě jednou díky. No ale mě se ta dřevěná budka na těch vozech líbí :-)
UncleFardy
 
Příspěvky: 565
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod UncleFardy » čtv 27 čer, 2024 8:02 pm

600x600_produktova_fotka_Bremen_CSD_Kolmar.jpg


Skutecně byly kořistní vozy Vut, Zt, Zr a jiné nėmeckého původu v roce 1947 takto červené? Troufám si říct že určitě ne.
UncleFardy
 
Příspěvky: 565
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Libor Petr » sob 29 čer, 2024 9:04 am

Barevných fotek nákladních vozů z dané doby je jak šafránu. Zajímalo by mě, jaký byl předpis na jejich zbarvení a jaká byla reality v dílnách.
Přílohy
Výstřižek6.JPG
Libor Petr
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 04 led, 2023 12:42 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » sob 29 čer, 2024 3:25 pm

Částečnou odpověď pro určité období vozů ČSD dostanete v mém článku zde:
http://ostramo.parostroj.net/vozidla/barvy/barvy_NV.html
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2692
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod UncleFardy » ned 30 čer, 2024 10:02 am

Otázka zní: Byly kořistní vozy Zt německého původu v roce 1947 červené? Já si dovoluji tvrdit, že určitě ne. A neměly ani barvu čsn 8440.
UncleFardy
 
Příspěvky: 565
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » ned 30 čer, 2024 11:33 am

UncleFardy píše: A neměly ani barvu čsn 8440.

Nemohly protože ČSN nebyla na světě :D Ale asi při prvnch dílnách dostaly červenohnědou barvu. No a v roce 1947 - si to můžete natřít čímkoliv - asi byl barevný pel mel a nejen barevný, popisový ...... Prostě tímto obdobím je zbytečné se zabývat - poválečný chaos.
Kořístní G vozy a nejen ty by teoreticky měly mít po květnu 1945 nátěr RAL 7021 - černošedá a střecha RAL7023 betonově šedá a jak dlouho na vozech vydržela ..... to si můžete hodit korunou :D
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2692
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod UncleFardy » ned 30 čer, 2024 9:45 pm

Cernošedá? Tak to slyším opravdu poprvé, byť tedy už jsem nějaký vůz v té barvě na fotkách viděl. Mě šlo spíše o to, že bych u vozů v roce 1947 očekával barvu víc dohněda než skoro červenou. Ale jestli se ta barva používala už ve 40.letech při opravách v dílně, tak tedy asi ok, modely by mohly být v pořadku.
UncleFardy
 
Příspěvky: 565
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Milan.D. » stř 03 črc, 2024 4:16 pm

Model čtyřnápravového krytého vozu Zaz byl dlouho dostupný pouze jako stavebnice z odlitku, do kterého se mi moc nechtělo. Měl jsem radost, když jej před pár lety vydalo MTB jako hotový model a koupil si dvouvozový set. Provedení modelu MTB se tu už někde probíralo, s tím závěrem, že je proporčně mimo. Navíc i popisy jsou hodně zjednodušené, takže modely putovali do zadní řady ve vitríně, protože předělávat je by znamenalo rozřezávat a to se mi moc nechce takže vlastně nevím co s nimi. Protože se mi ale jinak předloha líbí, koupil jsem nedávno na burze odlitek a zkusím vůz vysochat z něj. Při porovnání proporcí mi přijde o hodně lepší než MTB, úroveň detailů je samozřejmě poplatná technologii výroby, takže bude třeba spoustu detailů doplnit, ale věřím, že konečný výsledek bude věrný své velké předloze. V zásobě mám leptík od pana Maliny a obtisky ze zásob jako jedny z posledních od Parostroje, jak jinak než ze sedmdesátých let, zbytek bude samo domo. Mimochodem obtisky na tentovůz nově nabízí i MArfDKnL. Zatím jen dvě porovnávací fotky a až trochu pokročím ve stavbě, určitě poreferuji. :D
Přílohy
DSCN3313.jpg
DSCN3312.jpg
Milan.D.
 
Příspěvky: 259
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » stř 03 črc, 2024 7:59 pm

UncleFardy píše:Cernošedá? Tak to slyším opravdu poprvé, byť tedy už jsem nějaký vůz v té barvě na fotkách viděl. Mě šlo spíše o to, že bych u vozů v roce 1947 očekával barvu víc dohněda než skoro červenou. Ale jestli se ta barva používala už ve 40.letech při opravách v dílně, tak tedy asi ok, modely by mohly být v pořadku.

Otázka zněla na kořistní vozy Zt v roce 1947 - my si asi nerozumíme - nebo máte představu, že v roce 1947 již byly všechny kořistní vozy po dílnách ČSD ??? no to asi ne, takže většina měla německou barvu, tak jak jsem uvedl, která se praktikovala od roku cca 1941.
UncleFardy píše:čekával barvu víc dohněda než skoro červenou

a to proč ?
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2692
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 04 črc, 2024 10:14 am

Milan.D. píše: Zatím jen dvě porovnávací fotky

No, nevím zda je to dobrá volba - Ano MTB je paskvil, ale s tím odlitkem si mohou podat ruce :D
Co má MTB dobře je délka skříně - zde odlitek viditelně kulhá na obě nohy, co má MTB blbě je výška skříně - větší o cca 1,5 mm a šířka skříně o cca 2,5 mm a potom v detailech si nemají navzájem co vyčítat.
MTB
- Větrací otvory posunuty o cca 1,5 mm nahoru, chybí okapový plech nad vraty, žebříky - hrůza, stupačky to stejné, podvozky rozšlápnout,...
Odlitek
- všechno velmi hrubé, špatně sloupky na dveřích - U profily hodně mohutné
Já to vyhodnotil tak, že raději upravím MTB - tedy co upravit lze než investovat do odlitku, který již z dálky je jak z minulého tisíciletí
Naposledy upravil Mcx dne čtv 04 črc, 2024 10:53 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2692
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 04 črc, 2024 10:33 am

A ještě fotografie
Tady kamarádův odlitkový
Zaz_01.jpg

tady můj MTB
Zaz_02.jpg

tady porovnání s Gags 11 sk.
Zaz_03.jpg

Prostě z žádného zdroje to zázrak nebude a je třeba si vybrat kudy cestička.....
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2692
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 04 črc, 2024 10:35 am

A tady skutečný vagon - ve srovnání s Gags, sice 51 sk. ale skříň je v podstatě rozměrově stejná s 11 sk.
Zaz_04.jpg

a kdo byl na střeše ?? já jo
Zaz_05.jpg

ještě poznámka - Zaz/Taes MTB má čelo podle nejstarších Zaz - sloupky jsou blíže k sobě, zábradlí na plošince má MTB blbě - ale to se mi už předělávat nechtělo, zázrak se z toho nevyrobí
Zaz_06.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2692
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod UncleFardy » čtv 04 črc, 2024 12:33 pm

Mcx 2657: Tvrdím že ty vozy ČSD Bremen, pokud mají popisy dle vzoru platného v roce 1947, mají mít barvu německé hnědé. A to, co se na nás v TT zase chystá, je paskvil. Stejně červené jsou i modely vozů TT řady Vut. Tvrdím, že pokud měly řadu Vut, mají mít taky barvu německé Hnědé.
UncleFardy
 
Příspěvky: 565
Registrován: čtv 24 zář, 2015 4:47 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 04 črc, 2024 1:11 pm

UncleFardy píše:Tvrdím že ty vozy ČSD Bremen, pokud mají popisy dle vzoru platného v roce 1947, mají mít barvu německé hnědé.

Podle
Anstrich_02.jpg

takto
Anstrich_01.jpg
Anstrich_01.jpg (126.76 KiB) Zobrazeno 515 krát
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2692
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 04 črc, 2024 3:54 pm

Ale když už Taes, tak takový, chci vidět modeláře, který zvládne tu černou kostru skříně :D , stříbrnou střechu, větrací klapky a všechna madla - byl to krasavec
Zaz_07.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2692
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník