Stavebnice vozu St/Fcc

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod semza » stř 20 pro, 2023 8:24 pm

Přiložím pár fotografií z rozestavěného vozu St od Petra Hanka - Petr opět nahradil některé dodávané komponenty ze stavebnice vlastními (i když teď je možno dodat i tyto :-) ) - tedy odpružené nárazníky, šroubovka, držáky koncovek a také nahradil některé vytištěné části mosazí

IMG_20231009_205922a.jpg


IMG_20231009_210351a.jpg


IMG_20231009_210216a.jpg
Stavba prvních modulů HO - trať 160
semza
 
Příspěvky: 275
Registrován: čtv 19 lis, 2009 5:19 am
Bydliště: Plzeň - město

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » úte 04 čer, 2024 12:36 pm

Stavebnice St a Stz prošla od výrobce menšími úpravami, některé jsem inicioval já a protože je o mne známo, že nejsem příznivec "vitrinových" modelů, ale provozních modelů a tam zejména ty drobné změny směrovaly. Takže doma se mi objevily dvě stavebnice St i Stz.
Nenafotil jsem jak vypadá 3D tisk hlavních částí s podpěrami, ale nevadí, model má dvě - St a tři u Stz hlavní části, zbavení podpěr těchto dílů proběhlo naprosto korektně - bez ztráty kytičky a pak se již jen - zejména na spodek dolepují další díly - rozsochy, mechanická brzda.
ještě k verzi vozu - já si vybral vůz St typově označený 23 s pojezdem kluzným na ložiscích 45 a stejně tak u typu 23.2 - tedy vozu Stz
takže koukneme se jak vypadá spodek Stz po doplnění mechanické brzdy a spřáhel
St_Stz_01.jpg

St_Stz_02.jpg

je to můj první stavěný model, který bude mít kompletní mechanickou brzdu, vymyšleno je to dobře, usazuje se většinou nasunutím do převodnic a pak již jen lehce zakápnout vteřinovým lepidlem
spřáhla - já mám samozřejmě verzi s pevným spřáhlem - pro poloměry 600 mm a třmenové spřáhlo kinematiku na voze cca 110 mm přes nárazníky nepotřebuji, ale protože zároveň zkracuji vzdálenost mezi nárazníky, tak jsem šachtu potřeboval zasunou hlouběji pod vůz a ona jak v základní poloze, tak v posunuté zasahuje do první brzdové rozpory, takže přišlo zkrácení délky šachty NEM, zasunutí pod vůz a spřáhla jsou pojištěna lepením. Jako úplně velký hřích bych zde považoval montáž kinematiky a vynechání části mechanické brzdy.
Jen ještě poznámka co mne kdysi u prvních modelů překvapilo - jsou navrženy na délku osy 23 mm, tato dvojkolí výrobce k stavebnicím nabízí - jinak uložení v rozsoše vyztužené leptaným dílem s vloženým hrotovým ložiskem funguje dobře, brzdové rozpory mají vymezenou polohu, nedochází ke kontaktu s kolem
Naposledy upravil Mcx dne úte 04 čer, 2024 1:07 pm, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2632
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » úte 04 čer, 2024 12:53 pm

Tady pohled na skříň St i Stz. Stz je samostatný díl střechy s ochozem a zábradlím, dolepují se jen madla, na skříni zejména pneumatická brzda - zde to bude Božič.
Tím jak jsou hlavní díly modelu rozděleny umožňují nastříkání zvlášt spodku - černou, skříň šedá/khaki/čevenohnědá a pak sestavit a doplnit žebříky, budku ....
Trochu problém vzniká s váhou modelu - má cca 18 -20 g a tak nezbývá než doplnit olovo - u Stz není problém - je k dispozici vnitřek skříně, u St je to trochu oříšek - na spodku není místa na cca 20-25 g olova a tak asi bude pokus umístěním olova rovněž do skříně + maskování substrátem, ale k tomu je ještě daleko.
St_Stz_03.jpg

St_Stz_04.jpg
Naposledy upravil Mcx dne úte 04 čer, 2024 1:05 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2632
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » úte 04 čer, 2024 12:55 pm

A ještě pár pohledů celkových na volně položení díly na sobě, vedle stojící St typ 210 je moje ruční práce - pro srovnání zda "spolu mohou jezdit" :D a jo mohou, je taky vidět jak posunutí spřáhla pod vůz zkrátí mezeru mezi vozy a vlak hned vypadá zcela jinak i bez krátkého spřáhla.
St_Stz_05.jpg

St_Stz_06.jpg
Naposledy upravil Mcx dne úte 04 čer, 2024 1:02 pm, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2632
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Stavebnice vozu St/Fcc

Příspěvekod Mcx » úte 04 čer, 2024 12:58 pm

St_Stz_08.jpg

St_Stz_07.jpg

Po vyřešení ještě několika drobností to budou modely schopné modulového provozu a samozřejmě i mého domácího, takže příští rok ve Vratimově určitě budou nasazeny :D
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2632
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Předchozí

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků