osobní vagony

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

osobní vagony

Příspěvekod Tomáš » pon 21 led, 2008 3:40 pm

měl by někdo obrázky vagonů osobáků ČSD někdy z 60-70.let..de mi hlavně o to chytit tu barvu,zjistlil jsem,že zelená byla trochu jiná než dnes.prostě klasický osobní vagon 2.třídy..
jo a ještě liší se nějak vzhledově rychlíkáč kupé 1.třída od těch osobáků bez kupé 2.třída?..
Naposledy upravil Tomáš dne ned 23 bře, 2008 1:23 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Martin Srb » pon 21 led, 2008 4:15 pm

Zelená byla trochu jiná... za to může jednak parní provoz (saze), jednak kvalita tehdejších barevných filmů. Tu dobu jsem sice nezažil, ale podle mě není důvod, proč by se měl odstín měnit (a ještě v době tzv. normalizace).
Rychlíkáče: 1. a 2. třída se liší počtem a roztečí oken. Jinak v 60./70. letech bylo v provozu víc různých typů - ze Studénky, z Maďarska, z NDR...

Odkaz, fotky osobáků na Parostroji.
Martin Srb
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 24 říj, 2007 6:12 pm
Bydliště: Praha / Havlíčkobrodsko

Příspěvekod Tomáš » pon 21 led, 2008 7:55 pm

Martin Srb píše:Zelená byla trochu jiná... za to může jednak parní provoz (saze), jednak kvalita tehdejších barevných filmů. Tu dobu jsem sice nezažil, ale podle mě není důvod, proč by se měl odstín měnit (a ještě v době tzv. normalizace).
Rychlíkáče: 1. a 2. třída se liší počtem a roztečí oken. Jinak v 60./70. letech bylo v provozu víc různých typů - ze Studénky, z Maďarska, z NDR...

Odkaz, fotky osobáků na Parostroji.


chtěl bych mít něco takovýho http://www.volny.cz/nex/tt_katos/os4b.htm
,a ta zelená se mi opravdu nezdá,stejná jako je použita dneska,ale možná to je tím,že to není fotka..mám odstín RAL 5700,ale zdá se mi dost tmavej.třeba právě mám blbou barvu :lol:
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Tomáš » pon 21 led, 2008 8:15 pm

tak tohle by měla být ta zelená,jenže tak před 35.lety..takže bohužel zase vím kulový :?
http://tauvec.rajce.idnes.cz/vagony/
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod milan ferdián » ned 27 led, 2008 6:14 pm

Tomáš píše:tak tohle by měla být ta zelená,jenže tak před 35.lety..takže bohužel zase vím kulový :?
http://tauvec.rajce.idnes.cz/vagony/


Je to divný,ale v té době se osobní vozy "Y" moc barevně nefotily.Snad Ti bude tady toto stačit.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
milan ferdián
 
Příspěvky: 11889
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod JBr » ned 27 led, 2008 9:09 pm

Ciste teoreticky, nesedi ta zelena treba na zelenou, kterou mely osobni vozy jeste zacatkem 90. let? Jeste ted se najdou kousky, ktere jsou tak natrene, jen maji logo CD. Par Bt-k v tomhle zbarveni je myslim treba jeste v Pardubicich.

U nas dva takove vozy jely loni na mikulasskem vlacku - http://vlacky.brozek.org/fotky/galerie01/img00032.htm
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod xxvojtikxx » stř 20 úno, 2008 9:04 pm

není to obyčejná zeleň vagónová? pokud ne, tak to chce asi zkoušet dokud se ti to nebude líbit... já takle dělal Da ze stavebnice a koupil jsem moc světlou zelenou tak jsem to míchal černou dokud se mi to nezdálo, ono taky každý vagón je jinak vyšisovaný...

a když už je to k tématu, neví někdo jaké barvy použít na současné rychlíkáče (střecha a spodní část kastle bílá / světle šedá a pruh okolo oken zelený)? to už asi nebude vagónová zelená?!

z té tabulky co je u Dana a u Michala moc chytrý nejsem, našel jsem si tam odstíny na motoráky tak jsem tím stříknul M152 (červený spodek, kolem oken béžová) a teď jsem koukal že někdo stříkal těmi samými barvami i 810 (červená kastle s béžovým pruhem pod okny)? je to opravdu tak, že ty barvy zůstaly, jen se změnilo umístění barev?
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod xxvojtikxx » pát 21 bře, 2008 5:15 pm

když už je to téma na osobní vagóny, poradí někdo vhodné odstíny na současné rychlíkáče (Y) ČD? okenní pruh jakási zelená, podokenní a střecha jakási hodně světle šedá? nemá někdo přímo nějaká čísla barev nebo něco, co by mě k nim navedlo (např RAL odstíny)? díky za každý tip, jsem trochu bezradný co na to použít...
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Martin Srb » pát 21 bře, 2008 8:26 pm

Současné barvy už jsou podle RAL. Mám tady jeden článek ze ŽM z roku 1998, bohužel je vidět, jak se na původní návrh kašle: lůžka, regionovy, ešusslony, cyklovozy, vlastně i ypsilonové EC vozy...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil Martin Srb dne sob 22 bře, 2008 2:41 pm, celkově upraveno 1
H0, analog, epocha IV./V.
Martin Srb
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 24 říj, 2007 6:12 pm
Bydliště: Praha / Havlíčkobrodsko

Příspěvekod JBr » pát 21 bře, 2008 8:47 pm

Jinak z vlastni zkusenosti cloveka pravidelne cestujiciho vlakem bych mozna na tech presnych odstinech zase az tak nebaziroval. Mnohdy se v cele souprave nenajdou dva vozy, ktere by mely stejny odstin, ale jsou v vsechny ruznem stadiu vysisovani atd.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod Michal Šuhajda » sob 22 bře, 2008 10:34 am

Článek může být zajímavý, ale nějak mi nejde otevřít odkazy v čitelné podobě :(
-MiŠ-
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2398
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod Jarda H. » sob 22 bře, 2008 12:09 pm

Michal Šuhajda píše:Článek může být zajímavý, ale nějak mi nejde otevřít odkazy v čitelné podobě :(
-MiŠ-


Já jsem si obrázek uložil, trochu zvětšil a čitelný sice byl, ale doprovodné obrázky se zvětšením samozřejmě deformují - co se týká barev i obrysu :cry: :!: Ale článek k přečtení pak byl :idea: !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2796
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod xxvojtikxx » sob 22 bře, 2008 1:05 pm

super díky, to mi pomůže (našel jsem ještě tohle, je to skoro to samý ale čitelnější http://alliproc.com/Igor%20Chovanec/Publikace/Zeleznicni%20magazin/barevny%20manual.doc)

podle vzorníku agamy je na osobáky C62P zelená, šedou ještě pohledám. já vím že ty vagón (hlavně ty se starým lakem) jsou často spíš do bíla nebo do šeda, ale potřeboval jsem se alespoň něčeho chytit :) nechci to dělat jako jsem to viděl někde na modelbazaru že člověk zamaskoval na BTTB Ypsilonce ten okenní pruh páskou a dole to stříknul bílou a měl "ČD"...
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Martin Srb » sob 22 bře, 2008 2:42 pm

Michal Šuhajda píše:Článek může být zajímavý, ale nějak mi nejde otevřít odkazy v čitelné podobě :(
-MiŠ-
Omlouvám se, nějak se to nechtěně zmenšilo... nahrál jsem je znovu, už je to lepší?
H0, analog, epocha IV./V.
Martin Srb
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 24 říj, 2007 6:12 pm
Bydliště: Praha / Havlíčkobrodsko

Příspěvekod Pivrnec78 » sob 29 bře, 2008 10:25 am

Martin Srb píše:Současné barvy už jsou podle RAL. Mám tady jeden článek ze ŽM z roku 1998, bohužel je vidět, jak se na původní návrh kašle: lůžka, regionovy, ešusslony, cyklovozy, vlastně i ypsilonové EC vozy...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Pokud byste někodo chtěl barevnou normu na vozy a loko ČD, tak mi napiště do vzkazu svůj mail a já Vám to pošlu ... mám to v PDF, nebo XLS ...
Uživatelský avatar
Pivrnec78
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 10 říj, 2006 6:02 pm
Bydliště: Fulnek


Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků