T478 Zamračená, Bartotka

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Příspěvekod TomBart » úte 12 úno, 2008 8:08 pm

sco_27 píše:No je to uplne super, tie nedokonalosti by mi nevadili ... Nemate nieco ako patinovanie na zakazku ? Hned bych to k Vam poslal :D :shock: :D


to určitě ne, ale stačí se jednou odhodlat a zkusit sám. Nic na tom není. chce to jen cit
TomBart
 
Příspěvky: 499
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod sco_27 » úte 12 úno, 2008 8:09 pm

Jj, len aby sa vo mne niekde nasiel :oops: lebo nechce hned pokazit lak :?
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod TomBart » úte 12 úno, 2008 8:11 pm

sco_27 píše:Jj, len aby sa vo mne niekde nasiel :oops: lebo nechce hned pokazit lak :?


tak to zkusit na něčem obyčejném. Doma mám hromadu kastlí z továrních modelů. Má je sice prcek na hraní, ale abčas mu nějakou seberu a dělám z toho vysílačky.

Když budete stavět nějaký model, tak původní kastle na zkoušku bohatě stačí
TomBart
 
Příspěvky: 499
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod sco_27 » úte 12 úno, 2008 8:16 pm

No mam kaste z BR 215, myslis ze by to stacilo ?
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 13 úno, 2008 7:53 am

To sco-27 - opravdu je to o tom najit odvahu! Zkusit to muzes na jakekoliv masine i modelu. Princip je jednoduchy - urcis si jaka barva ti ma prosvitat nebo byt vidět po tom oškrabání. Tím to natřeš nebo nastříkáš (stříkání pistolí je lepší, nejsou pak při patinování tolik vidět tahy štětcem). Pak nastříkáš/natřeš model barvou co chceš mít nahoře (finální barva). Vezmeš skalpel s mírně zaoblenou čepelí a oškrabáváš to opatrně aby jsi neprošel až na plastik (tj. skalpel přiložíš naplocho pod úhlem cca 45° a barvu "odrýpneš"). Podotýkám že barva musí být relativně čerstvá (max 1 den zaschlá), po delší době schnutí se hůř odškrabává od té podkladové. Nejlepší pro oškrabávání je kombinace základ syntetika/nitro a vršek akryl - ten se loupe skvěle! Jinak pozor při barvení a patinování resin modelů - ten resin "barvu" moc nedrží, při oškrabávání bacha, můžeš snadno barvu odloupnout ve větší ploše až na podklad! Pak to chce mít v zásobě namíchanou tu původní podkladovou barvu a špičatým štětcem to pak v tom místě opravit. Pro zjemnění přechodu oprýsknutá barva/podkladová barva lehce hrany přechodu barev přetřu rezatým nebo tm. hnědým práškovým pigmentem nebo pastelem.

http://goffymodel.czweb.org/obrazkym/st ... zak_58.jpg

Ten skalpel můžeš kombinovat i s přebrušováním vrchní barvy jemným šmirglem (nejlepší je ten na molitanu) - dá se tím docílit velmi dobrý efekt barvy omšelé až na nýty a prosvítající stříbrný kov!

http://goffymodel.czweb.org/obrazkym/st ... /zak_2.jpg

Jinak my stavbu na zakázku děláme, ale po pravdě, jen na západ. Když totiž někomu řekneš, že za práci chceš min 2,5 tisice tak jen koulí očima... A to těch 2,5 je jen za minimální práci! Dělat to za 15 kč na hodinu jak by si většina lidí v tomhle státě představovala mít ceny, se nevyplatí... Jen pro info - to letadlo co je na odkazu stálo v materiálu 2,5 tisice (barvy, lepty, resiny, stavebnice) a na prodej šlo za 8000 tis...

Patinování či stavba modelů na zakázku je v téhle republice věc co má smysl když máš moře času, děláš to jako koníčka a ne čistě pro kšeft...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod sco_27 » stř 13 úno, 2008 5:56 pm

Ad Petr Zatrepalek :
Dakujem za navod, urcite to pomoze. Chcem som Bertu striekt Syntetikov od Humbrolu, ale neviem ci teda neprejdem na akryl.

No to patinovanie je sice pre niekoho drahe, ale ked si clovek uvedomi kolko nad tymi stravil hodin tak je to super cena :!:
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 13 úno, 2008 7:52 pm

To Sco-27 - neboj se i ty syntetiky, jde to v pohode i s ni! Sám si vyber co TOBE bude nejvic vyhovovat, kazdy návod co ti kdo poradí, ukáže atp. si musíš sám přebrat a najít si co tobě bude nejvíc sedět... Je nutné to zkoušet zkoušet zkoušet (jak prý říkal Lenin Učiťsja, Učiťsja, Učiťsja, :D ).

Neboj se experimentovat, často přijdeš i na věci které by tě předtím ani nikoho z nás tady třeba vůbec nenapadly... Modelařina je taky o tom, že uděláš mašinu, líbí se ti, chlubíš se jí a za dva měsíce se ti zhnusí protože mezitím si vyzkoušíš něco nového a tak ji raději prodáš a uděláš si novou... Bacha na to - já takhle už asi 15 let redukuju sbírku letadel - furt stavím skoro to samý dokola protože se mi to okouká a někdo mne ukecá a já mu to prodám s tím že si příště udělám lepší. Mimochodem takhle jsem teď přišel o ten patinovaný jeřáb ROCO co jsem tu na foru ukazoval!
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod sco_27 » stř 13 úno, 2008 8:06 pm

No tak to teda vyskusam aj zo syntetikami, som zvedavy aky bude vysledok, dufam ze ten najlepsi. Inak mas uplnu pravdu, vzdy si poviem ze so mto mohol spravit aj lepsie a zacnem odznova :D
Ten zeriav bol krasny, ak spravis dalsi tak ta ukecam pre zmenu ja :D
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 13 úno, 2008 8:45 pm

No drzim ti pritom ukecavani palce :D :D ! Dal jsem ho pryc protoze jsem zapomnel napatinovat vnitrek toho jeřábu - kdyz jsi zvednul rameno, moc "řvaly" ty modré vnitřky stěn. Takže to budu ted dělat jinak - interiér kabiny jeřábu, stěny kolem ramene, okna (možná i výklopná, kvůli možnosti zachovat navíjení lan) a asi tam dám dekédér a vysoce svítivé Ledky jako světla.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 13 úno, 2008 8:46 pm

Jinak neboj se patinovat, drzím palce! Know how máš tady z fóra dost a dost, co si nezkusíš, nezkazíš a naopak!
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod TomBart » stř 13 úno, 2008 8:48 pm

jen doplním u toho loupání barvy. Ta šedá co je jako podklad není základovka ani jiná barva, ale je to bara odlitku. Předpokládám, že kdybych chtěl loupat krycí vrstvy tak, abych se dostal na nějkej stříknutej základ, tak by šel dolů i ten základ.

sco_27: loupání barev bych nechal na dýl, nejdřív se uč patinovat křídama. Sám jsem zkusil to loupání a až na xdesátý loko
TomBart
 
Příspěvky: 499
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod sco_27 » čtv 14 úno, 2008 1:52 pm

Ano, poskusak a pomeditujem, len no keby mi to islo az na barvu odlitku, tak by tam boli vidiet modre skvrny pretoze mam od Ciza uz nove odliatky...
Hlavne preto som sa pytal, zechcem aby vacsina mojich loko boli "zasvinene" od oleju, hrdza prach a ked som zbadal toto, tak som sa rozhodol ze aj olupanu barvu :D
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

interiér

Příspěvekod mat.mt » čtv 29 kvě, 2008 6:47 pm

Čau, nemá někdo fotky interiéru zamračené? de mi hlavně o přepážku mezi kabinnou a strovnou, vadí mi totiž volný průhled přes čela nad motorem.
mat.mt
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 29 kvě, 2008 6:37 pm
Bydliště: Třebová Moravská

Re: interiér

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 30 kvě, 2008 7:14 am

mat.mt píše:Čau, nemá někdo fotky interiéru zamračené? de mi hlavně o přepážku mezi kabinnou a strovnou, vadí mi totiž volný průhled přes čela nad motorem.

Pokud si dobře pamatuju, p. Banko prodává hotové interiéry kabin H0, určitě má Brejlovce (3 i 4), ale myslím, že má i Bardotku. Třeba to pomůže.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2398
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: interiér

Příspěvekod mat.mt » pát 30 kvě, 2008 4:58 pm

Michal Šuhajda píše:
mat.mt píše:Čau, nemá někdo fotky interiéru zamračené? de mi hlavně o přepážku mezi kabinnou a strovnou, vadí mi totiž volný průhled přes čela nad motorem.

Pokud si dobře pamatuju, p. Banko prodává hotové interiéry kabin H0, určitě má Brejlovce (3 i 4), ale myslím, že má i Bardotku. Třeba to pomůže.
Jenže já mám TT a v prototypech je ta přepážka nejlíp vidět asi na: http://www.prototypy.cz/749/obr/749234a.jpg
mat.mt
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 29 kvě, 2008 6:37 pm
Bydliště: Třebová Moravská

PředchozíDalší

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků