Marné pokusy vyvracet zavádějící nepravdy

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Marné pokusy vyvracet zavádějící nepravdy

Příspěvekod sidlo » stř 28 zář, 2022 2:04 pm

http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=14103&start=30#p312996
fulda píše:Nechtěl bych se nějak moc hádat o věcech, kterým nerozumím, ale digitrax jako autor loconetu se neustále snaží prosazovat svá patentová práva (o tom doufám není pochyb, to že dvacet let po zapsání patentu to je dost těžké je druhá věc).
Takže, pokud by měla být pravda co píšeš, tak by se to mohlo napsat asi jako:
MGP je otevřený systém, pracující v uzavřené síti.
Vzhledem k tomu, že Zhlavík používá pro komunikaci přímo sériovou linku, je možné ho prohlásit za otevřený systém (popis komunikace je u Němečka na webu) pracující v otevřené síti?

No nic, já to říkám pořád, já těm lokonetům nerozumím.


MGP je možné provozovat v síti LocoNet s komponentami jiných výrobců. Zhlavík není možné provozovat v jedné síti s komponentami jiných výrobců. To srovnání je silně zavádějící.

MGP je možné řídit z počítače pomocí vhodného software. Zhlavík není možné řídit z počítače programem. To srovnání je silně zavádějící.

Do MGP komponenty je možné nahrát vlastní program, deska má vyvedené plošky na Arduino, v návodu je to popsáno. Do Zhlavík není možné nahrát vlastní program. To srovnání je silně zavádějící.

Digitrax vydal licenci PE pro vlastní nekomerční použití včetně dokumentace. Digitrax poskytuje licence i pro jiné projekty jako jsou např. JMRI nebo FRED. Licenční politika LocoNet je ve srovnání např. s TrainController™, velmi přívětivá. Poukazovat na způsob prosazování intelektuálního vlastnictví Digitrax výše uvedeným způsobem je zavádějící.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3626
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Marné pokusy vyvracet zavádějící nepravdy

Příspěvekod HonzaM » stř 28 zář, 2022 3:16 pm

Zhlavík je jednoúčelové zaŕízení pro ovládání jednoho zhlavi s omezeným počtem výhybek. MGP je naproti tomu stavebnicový systém obsahující několik typů dekodérů:
Výhybkový dekodér
Servodekodér
Panelový dekodér
Návěstní dekodér
Dekodér pro točnu
Každý z těchto dekodérů lze provozovat s libovolnou centrálou mající LocoNet:
Digikeijs DR5000
Uhlenbrock
Piko Smart Control Light
Digitrax
Platí to i obráceně, v modulu stanice osazené komponentami MGP jsem například používat dekodér/detektor obsazení Digikeijs DR4088 LN
Lze použít třeba také Digikeijs DR5088RC
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Marné pokusy vyvracet zavádějící nepravdy

Příspěvekod fulda » stř 28 zář, 2022 3:41 pm

Především bych rád podotknul, že není vhodné se za každou cenu radikalizovat. Někdy je lepší se na svět dívat objektivně. Někdy j dokonce lepší připustit, že v daném oboru mám nedostatek znalostí, než abych vydával nějaká radikální prohlášení.
sidlo píše:MGP je možné provozovat v síti LocoNet s komponentami jiných výrobců. Zhlavík není možné provozovat v jedné síti s komponentami jiných výrobců. To srovnání je silně zavádějící.
Zhlavík používá pro komunikaci S-COM. Vzhledem k tomu, že existuje na této diskuzi celé vlákno věnované S-COM, není tak těžké si dohledat, že ještě v lednu t.r. někomu stálo za to vytvářet produkt, který tuto sběrnici používal. Předtím, například v březnu 2019 někdo informuje o vlastním dekodéru pro S-COM. Takže to s tou nemožností nebude tak zlé.

sidlo píše:MGP je možné řídit z počítače pomocí vhodného software. Zhlavík není možné řídit z počítače programem. To srovnání je silně zavádějící.
Předpokládám, že tady v rámci argumentačních faulů bude docházet k záměnám "vhodného software" za "právě toho mého software". Vzhledem k době, kdy vznikl, tak byl ten "vhodný" software o dost dřevěnější než je dnes zvykem. Zase na druhou stranu podle dotazů ve vlákně S-COM někoho ještě v listopadu 2021 zajímalo připojení k počítači, takže to s dřevnatostí toho software nebude tak strašné, jak jsem si myslel.

sidlo píše:Do MGP komponenty je možné nahrát vlastní program, deska má vyvedené plošky na Arduino, v návodu je to popsáno. Do Zhlavík není možné nahrát vlastní program. To srovnání je silně zavádějící.
Nevím, jestli přítomnost programovacího konektoru nějak jednoznačně o něčem hovoří. Ani si neuvědomuji, že bych někde zmiňoval něco o možnosti, nebo nemožnosti v něčem měnit software. Je jasné, že v době vzniku zhlavíka to nebylo běžné a programovací konektory se nijak neoznačovaly. Proto je dnes těžké je na starém zhlavíkovi hledat.

sidlo píše:Digitrax vydal licenci PE pro vlastní nekomerční použití včetně dokumentace. Digitrax poskytuje licence i pro jiné projekty jako jsou např. JMRI nebo FRED. Licenční politika LocoNet je ve srovnání např. s TrainController™, velmi přívětivá. Poukazovat na způsob prosazování intelektuálního vlastnictví Digitrax výše uvedeným způsobem je zavádějící.
Ano, tady jsem se malinko ztratil v použitých argumentech. Pokud si přečtu, že musím požádat digitrax o svolení pro můj produkt, pak podle mého skromného názoru hovoříme o uzavřené licenci. Ale možná se pletu.

HonzaM píše:Zhlavík je jednoúčelové zaŕízení pro ovládání jednoho zhlavi s omezeným počtem výhybek.
Hmm, ale když potřebuješ ovládat více výhybek, dokoupíš si další moduly, pro ovládání dalšího zhlaví si dokoupíš další zhlavík a prostě je mezi sebou propojíš. Zhlavík je ukončená kapitola, proto si dnes nikdo nekoupí návěstní dekodér ani servo dekodér ani jiný dekodér. Existuje pár nadšenců, kteří jsou se zhlavíkem, nebo jeho částmi spokojeni a proto jim stojí za to si svépomocí vyrábět například návěstní dekodér ND4.

Některé argumentace mi přijdou jako tvrdit, že Škoda 120ls není auto, protože si nemohu koupit náhradní válce a taky proto, že neměla řídící jednotku.

Ale jak říkám, nechám to na posouzení každého, já se v tomhle zrovna moc nevyznám.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4939
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves


Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: marian_r a 16 návštevníků