Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod ČouĎák » pát 07 dub, 2017 4:57 pm

Hanysek píše:
ČouĎák píše:hlavně,že netrefí správnou vzdálenost nárazníků od sebe.... :lol:


Tím určitě myslíš Pikovic Čmeláka, žejo? :twisted:


tak to určitě,ten měl jen posunuté talíře ale u MTB je to celé posunuté,že to nepasuje na jediný vagon.... :lol:
DF porušuje práva svobodného projevu. Příspěvky se přesouvají nebo cenzurují jako za komunistů. ;)
Uživatelský avatar
ČouĎák
 
Příspěvky: 365
Registrován: čtv 18 říj, 2012 6:53 pm
Bydliště: Hohenfurth

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod Aleson » pát 07 dub, 2017 5:15 pm

Sklon_cela_T478_1_Roco_u.jpg

Chyba měření ca +- 0,5 stupně.

15,5-12,5=10 :wink: Já vím, proč chtějí zavést tu povinnou maturitu z matiky .... :P
Naposledy upravil Aleson dne pát 07 dub, 2017 5:34 pm, celkově upraveno 1
Aleson
 
Příspěvky: 393
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod Hanysek » pát 07 dub, 2017 5:16 pm

A proč měl vyosené talíře nárazníků? Protože ty by jinak neměly správnou rozteč. Jinak tento model hodnotím snad ještě hůře, než Zamračenou od Roco nebo 150/151/350 od ACME. Akorát nad ním se nikdo nerozplýval :lol: Tedy s výjimkou „zaváděcí ceny”… :D
Hanysek
 
Příspěvky: 83
Registrován: sob 01 říj, 2011 9:29 pm

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod Brejla » pát 07 dub, 2017 5:44 pm

Aleson píše:
Sklon_cela_T478_1_Roco_u.jpg

Chyba měření ca +- 0,5 stupně.

15,5-12,5=10 :wink: Já vím, proč chtějí zavést tu povinnou maturitu z matiky .... :P


Hanýskovo problém je mnohem větší než jen základní neznalosti matematiky a geometrie :mrgreen:
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod Hanysek » pát 07 dub, 2017 6:08 pm

Sklon_cela_T478_1_Roco.jpg

zamrac 335 ho.jpg


Podle toho pofiderního obrázku modelu je to 17°, u skutečné lokomotivy 11°. Nemohu samozřejmě doložit kalibrační list z akreditované laboratoře na svůj úhelník, ale musel postačit jeden vygooglený. Kdyby se někdo obětoval a vyfotil svůj nádherný a přesný model s kalibrovaným úhelníkem dle toho bídného vzoru (proč asi bídného, že?) a kolmo na čelo, tak fotek Zamračených mám přes 1Gb :D A stále mám i fotografie Krys… :twisted:
Hanysek
 
Příspěvky: 83
Registrován: sob 01 říj, 2011 9:29 pm

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod ČouĎák » pát 07 dub, 2017 6:11 pm

Hanysek píše:A proč měl vyosené talíře nárazníků? Protože ty by jinak neměly správnou rozteč. Jinak tento model hodnotím snad ještě hůře, než Zamračenou od Roco nebo 150/151/350 od ACME. Akorát nad ním se nikdo nerozplýval :lol: Tedy s výjimkou „zaváděcí ceny”… :D


tak už o ničem nepochybuji....znáš odr-Báňu dokonale... :lol:
Přílohy
P1500515.JPG
363 MAX karikatura
P1500515.JPG (45.24 KiB) Zobrazeno 5929 krát
P1500670.JPG
roco
P1500670.JPG (108.35 KiB) Zobrazeno 5937 krát
P1500669.JPG
piko čme po výměně nárazníků
P1500669.JPG (99.71 KiB) Zobrazeno 5937 krát
DF porušuje práva svobodného projevu. Příspěvky se přesouvají nebo cenzurují jako za komunistů. ;)
Uživatelský avatar
ČouĎák
 
Příspěvky: 365
Registrován: čtv 18 říj, 2012 6:53 pm
Bydliště: Hohenfurth

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod Aleson » pát 07 dub, 2017 10:03 pm

To Hanysek:
To může být docela legrace se začít trumfovat. Já mám (naskenovaných) ca 3000 diapozitivů, a kromě toho 20,6 GB zpracovaných "železničních" fotek a ca 120GB nezpracovaných. Kolik z toho je Bardotek, to tedy fakt nevím :). Jak konkrétně je vyfocená ta vaše "vzorová" bardotka, to je otázka. Vzhledem k tomu, že při focení nebyla osa objektivu kolmá k místu vašeho měření (tedy zhruba ke špičce čela - a to nebyla) a že samotný objektiv směrem k okrajům trpí určitým prostorovým zkreslením, není ta vaše fotka rozhodně nic, co by se dalo brát jako nějaký etalon. Jak je vyrobený který konkrétní kus mašiny, to je další otázka. Vycházím z výkresu. Můj starý školní úhelník není kalibrovaný, ale protože se jedná o měření stejným měřidlem, jeho případná odchylka je stále stejná. Na přesnost měření to nemá žádný vliv. I moje zveřejněná fotografie je mírně zkreslená a to ze stejného důvodu - objektiv má směrem ke krajům soudkovité zkreslení. Jenže já jsem měřil na výtisku fotografie focené kolmo k místu měření a zobrazená fotka čela bardotky je výřezem ze středu velkého snímku, kde je přesnost mnohem lepší.

A i kdybych pominul vše, co jsem právě napsal, tak je mi líto, ale ani 17-11 se nerovná 10. :) No fakt. Zkuste se kdyžtak někoho zeptat.
Aleson
 
Příspěvky: 393
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod mlha » sob 08 dub, 2017 2:27 am

Kluci, oba dva by jste kótovací čáry protáhnout po celém profilu čela a pravítka, tak můžete udělat chybu měření
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod A2C » sob 08 dub, 2017 7:24 am

Aleson má pravdu, nejde to takto merať, jednak obe fotky musíte mať vyfotené rovnakým objektívom, ideálne tele (100+mm) makro objektívom ktorý má minimálne skreslenie.
Keďže sa venujem fotografii, na trošku vyššej úrovni ako amatérsky cvakač, viem, že skreslenie každého objektívu, kus od kusu sa líši, a to nehovorím o zmene typu objektívu.

Naviac je nutné vyfotiť ten model kolmo na hranu merania, nie aby sme videli pomaly aj druhú stranu čela.

Ešte odporúčam pred meraním prehnať fotografie cez napr. Adobe Lightroom a použiť korekciu objektívu aby bolo meranie čo najpresnejšie.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1670
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod Hanysek » sob 08 dub, 2017 7:41 am

Aleson: když není osa focení přesně kolmá ke špici čumáku, to může mít za těchto podmínek vliv tak v řádu minut. Horší je to s tou velmi nekvalitní fotografí modelu. Ale jo, 6° chyba na hraně 1 metr dlouhé, což udělá na každé straně lokomotivy 104.5mm, to je v modelářské toleranci… Nebo třeba 7° :twisted: Další nepřesnost, které si nikdo nevšiml je, že špice čela ve skutečnosti není rovnoběžná s hranou prvního bočního zalomení. Dole je špice více vpředu. Proto je ta chyba tak extrémní. Vlastně pardon, v normě :D

roco zsskc 2.jpg


zamrac 335 ho 2.jpg
Hanysek
 
Příspěvky: 83
Registrován: sob 01 říj, 2011 9:29 pm

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod Brejla » sob 08 dub, 2017 8:00 am

Hanysek píše:Aleson: když není osa focení přesně kolmá ke špici čumáku, to může mít za těchto podmínek vliv tak v řádu minut. Horší je to s tou velmi nekvalitní fotografí modelu. Ale jo, 6° chyba na hraně 1 metr dlouhé, což udělá na každé straně lokomotivy 104.5mm, to je v modelářské toleranci… Nebo třeba 7° :twisted: Další nepřesnost, které si nikdo nevšiml je, že špice čela ve skutečnosti není rovnoběžná s hranou prvního bočního zalomení. Dole je špice více vpředu. Proto je ta chyba tak extrémní. Vlastně pardon, v normě :D


Přesně takhle se kdysi dávno zachoval Winston Churchil, když pronesl památnou větu: "Věřím jen statistice, kterou jsem si sám zfalšoval". Toto je jen další rozvíjení jeho geniální myšlenky. :lol:
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod A2C » sob 08 dub, 2017 8:01 am

Vieš čo Hanysek? Nauč sa fotiť!!!
Fotí sa to teleobjektívom a makro kvôli plochosti výsledného snímku a kvôli minimálnemu skresleniu.
Až to spravíš a dodáš relevantné meranie, bude ťa niekto brať vážne!
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1670
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod Hanysek » sob 08 dub, 2017 8:31 am

A2C: Pro relevantní měření je zapotřebí mít skutečnou lokomotivu, vodováhu, digitální úhloměr a dva pomocníky. Zamračené už mi nebrumlají za barákem, takže první část nejsem schopen zajistit. Zkreslení je minimální a má vliv maximálně v minutách (pozn.pro místní myslitele, minuta je 1/60 stupně). Koleje jsou rovnoběžné s rámem i střechou lokomotivy. Dveře jsou kolmé k výše zmíněným a jde vidět i špice čela lomomotivy. Soudkovitost se projevuje na fotografii zcela minimálně, a když už, tak ve prospěch milovníků Roco Zmrzačené. Tady zkreslení nehraje takovou roli jako to, že to výrobce napodobeniny zvrtal :twisted:
Hanysek
 
Příspěvky: 83
Registrován: sob 01 říj, 2011 9:29 pm

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod Hanysek » sob 08 dub, 2017 8:32 am

Brejlo, nasaď si brejle a porovnej skutečnou lokomotivu s tou atrapou od Roca. To, že jste zaslepení k chybám milovaného vůdce (pardon, výrobce) ještě neznamená, že tam ty chyby nejsou :D
Hanysek
 
Příspěvky: 83
Registrován: sob 01 říj, 2011 9:29 pm

Re: Zmenšené měřítko vozů a Lokomotiv firmy MTB

Příspěvekod Brejla » sob 08 dub, 2017 8:50 am

Hanysek píše:Brejlo, nasaď si brejle a porovnej skutečnou lokomotivu s tou atrapou od Roca. To, že jste zaslepení k chybám milovaného vůdce (pardon, výrobce) ještě neznamená, že tam ty chyby nejsou :D


Dík za nápovědu. Brejle mám kvalitní a zcela jasně díky nim vidím, jak tu zprasenou šikmou fotku vykládáš za kvalitní podklad k diskuzi. Kde je osa focení je dost jednoznačně vidět díky sbíhajícím se spojům střechy. Hezky jsi se usvědčil z manipulace, ta hrana kabiny je od kolmé osy hodně daleko. Pokud případně usoudíš, že by jsi mohl zvládnout základy stereometrie, tak se pokus s tím začít něco dělat. :lol: :lol: :lol: Zase je ti ale nutno příčíst kladné hodnocení za výše uvedený výrok, že to tradiční výrobce napodobeniny zvrtal. :lol: :lol: :lol: Výrobcům modelů se to "podaří" mnohem méně často. :mrgreen:
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků