Novinky/nehody na železnici

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod Zlámalík » čtv 22 pro, 2022 9:26 pm

hank píše:Některá možná vysvětlení k tomu mostu přes Svratku jsou v diskusi pod tím odkazovaným článkem.

Já to četl. Ale coby místní vidím, jak to tam vypadá. Rozdrbaný kilometr řeky, všude bordel, hromady hlíny, rour, bláta... Nejvíc škoda je té vlečky na výstaviště, ale když město nechce vlastně ani veletrh, ani vlečku, je to těžký. To už nikdo neobnoví.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1936
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod jipol57 » čtv 22 pro, 2022 10:52 pm

Zlámalík píše:Nejvíc škoda je té vlečky na výstaviště, ale když město nechce vlastně ani veletrh, ani vlečku, je to těžký. To už nikdo neobnoví.

Té vlečky je mně líto. Taková dochovaná rarita. Vlaky na ulici. Poslední akce byla TGV, a dost jiných vozidel na BVV. A nemyslím si, že nebyl zájem a malá návštěvnost.
jipol57
 
Příspěvky: 1219
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod Zlámalík » čtv 22 pro, 2022 11:09 pm

Nejen to. Prostě veletrhy mají v Brně tradici a myslím, že strojírenství je obor, kde fyzická prezentace pořád má svoji váhu. Navíc, železnice je způsob dopravy, který obstojí i dnes a její větší využití může přispět ke zlepšení životního prostředí - kdyby to teda někdo bral vážně a ne optikou kamionové lobby a radosti z výběru mýta. Takže připravit se o příležitost ukázat, jak může vypadat doprava budoucnosti a co může lidem nabídnout, mi přijde krátkozraké.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1936
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod BohousP » pát 23 pro, 2022 10:56 am

Ad Zlámalík: Naprostý souhlas. Nejsem z Brna, ale v mládí jsem tam často jezdil a také jsem tam strávil rok na vojně. Pocházím z Bratislavy, tak jsem měl možnost porovnávat MHD ve dvou přibližně stejných městech, navíc BA měla vždy daleko vyšší dotace. Brněnskou dopravu jsem obdivoval, byla o dvě třídy lepší než bratislavská. Bohužel, za poslední roky na co brněnský magistrát sáhne, to buď podělá, nebo to rozkradou kamarádi. Vlečka na BVV a ochrana proti neexistujícím povodním je toho příkladem. O novém nádraží nebo dotovanému rychlíku na Swechatt ani nemluvě.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod hank » pát 23 pro, 2022 2:28 pm

K úrovni brněnské MHD: V 80. letech jsem žil v Brně a v r. 1986 jsem se o květnových svátcích seznámil s jednou americkou studentkou VŠ, dcerou důstojníka US Army z Atlanty, která vyrazila s báglem na velký vandr po Evropě a cestou vlakem z Turecka do Německa se víceméně náhodou zastavila v Brně. Potkal jsem ji na zastávce šaliny u Grandu. Tvářila se bezradně; všechny nápisy jen česky a po ruce nebyl nikdo, kdo by jí rozuměl a poradil. Tak jsem ji pozval k nám, k velké radosti dcer (tehdy ve věku 9, 6 a 5 let), které se po počátečním ostychu s tou cizí černou tetou i beze slov skamarádily; na výuku Člověče, nezlob se angličtinu vůbec nepotřebovaly... Strávila u nás 3 dny. Protáhl jsem ji po Brně a velký dojem v ní zanechala právě úroveň MHD. Její komentář byl takový, že v USA tehdy nic podobného ve srovnatelně velkých městech neexistovalo.

Bohužel si často nevážíme toho, co máme...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6212
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod jipol57 » pát 23 pro, 2022 4:15 pm

hank píše:K úrovni brněnské MHD:

Z dětstvi, 60-70léta, mě překvapil při návštěvě Prahy, tamní vozový park. Na takové vykopávky, co v Praze jezdily, jsem v Brně nebyl zvyklý. Na většině linek v Brně byly T2, T3, jen tuším na lince 10, jezdila delší dobu dřevěná s vlečňákem (nevím typ). Pak ještě na jedné lince jezdily Plecháči - Ponorky, se jim myslím říkalo. Ale taky poměrně moderní se zavíracími dveřmi.
A ještě větší pravěk v té době jsem viděl v Olomouci.
Tehdy, když jsem se tomu divil, mně bylo vysvětleno, že Brno se tím reprezentuje jako veletržní město.
Naposledy upravil jipol57 dne pát 23 pro, 2022 6:50 pm, celkově upraveno 1
jipol57
 
Příspěvky: 1219
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod Pavel-HP » pát 23 pro, 2022 6:24 pm

V Praze tramvaje typu T2 nikdy nejezdily. :lol:
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1037
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod jipol57 » pát 23 pro, 2022 6:55 pm

Pavel-HP píše:V Praze tramvaje typu T2 nikdy nejezdily. :lol:

V Brně jezdila většina T2 a T3. Asi jsem to nenapsal dost srozumitelně. Doplnil jsem. Praha byla v tomto směru dlouho muzeální. Ještě v r76, když jsem byl v Praze na vojně to nebylo neobvyklé. V Brně už ani jedna.
Edit: Taky bylo hodně kloubových, které v Praze taky myslím nejezdily.
jipol57
 
Příspěvky: 1219
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod Pavel-HP » pát 23 pro, 2022 7:22 pm

Jenže staré tramvaje se s Prahou rozloučily v roce 1975. Po tomto roce po Praze jezdily jen T1 a T3. Jo, ještě začalo jezdit Metro. Brno je fakt v tomto směru "muzeální".
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1037
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod Zlámalík » pát 23 pro, 2022 10:50 pm

Pavel-HP: vozy 4MT, které v té době jezdily v Brně (právě i na desítce), byly celokovové, o třídu jiná věc jak pražské "dřeváky" a byly z provozu vyřazeny v r. 1974, dále už jezdily jen některé jako služební. Tedy od r. 1974 mělo Brno jen typy T2 (dodávány od r. 1957), T3 a K2. Kloubových tramvají K2 bylo do roku 1977 dodáno necelých 120 ks a série byla dokončená dvanácti kusy v r. 1983. Zažil jsem to, vím o čem mluvím. Poslední "dřeváky" MV6 z Královopolské jezdily v sedmdesátých letech už jen jako služební. Takže muzeum prosím ponechat stranou. Pro nevěřící, evidence zde: https://www.bmhd.cz/evidence-dpmb/evidence.php
Praha neměla provozní K2 žádné (s výjimkou zkoušení prototypů K2, K4 atd. z ČKD), první kloubové vozy v Praze tak byly až KT8.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1936
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod hank » pát 23 pro, 2022 11:16 pm

Pavel-HP píše:Jenže staré tramvaje se s Prahou rozloučily v roce 1975. Po tomto roce po Praze jezdily jen T1 a T3.


Jestli se pod pojmem "staré tramvaje" míní různé ty ponorky, mevra, krasiny aj., tak ty skončily se startem pražského metra, tj. dnem 9. května 1974.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6212
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod Luděk » sob 24 pro, 2022 11:26 am

Mostní provizorium už je v provozu.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/mostn ... ku/2302904
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod HonzaM » úte 27 pro, 2022 11:39 am

Útok na železnici:
Je hrozné co je někdo schopen udělat. Ale proč, čemu nebo komu ta dráha vadí, čeho ten kdo to udělal chce dosáhnout?
https://www.idnes.cz/usti/zpravy/vlak-n ... -zpravy_ba
Naposledy upravil HonzaM dne úte 27 pro, 2022 11:42 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4142
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod hank » úte 27 pro, 2022 11:41 am

HonzaM píše:https://www.idnes.cz/usti/zpravy/vlak-nehoda-kameni-policie-teplice.A221227_091320_usti-zpravy_ba
Je hrozné co je někdo schopen udělat. Ale proč, co mu vadí, čemu nebo komu ta dráha vadí, čeho chce dosáhnout?


To už je od změny GVD podruhé.

Viz též
https://zdopravy.cz/dalsi-utok-na-vlak- ... ni-137246/
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6212
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Novinky/nehody na železnici

Příspěvekod Petr Barchánek » úte 27 pro, 2022 2:24 pm

čeho ten kdo to udělal chce dosáhnout?


Honzo, jako dlouholetý pracovník několika dopravců mimo ČD/ČDC/SŽ(DC) jsem si takové divné a ničím nepodložené nenávisti vyslechl opravdu hodně. V některých případech jsem měl pocit, že na mě dotyčný snad vezme násadu od krumápče a praští mě s ní tak, jako v dobách průmyslové revoluce mlátili dělníci do strojů, že jim "berou práci". Tento příspěvek z diskuze na idnesu to pojmenovává zcela jasně.


Žádný "odboj" nebo ožrala. Udělal to zaměstnanec (možná už bývalý) Českých drah, které na té trati před měsícem přestaly jezdit. Alternativou je fanoušek železnice, který těžce nese soukromé dopravce. Prostě zhrzený blbec, který by nejradši, aby všude jezdily jen České dráhy a nikdo jiný. Doufám, že toho magora chytí a zavřou až zčerná.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků