Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod hank » sob 02 led, 2021 7:35 am

Názor novináře:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/blog ... yby-126194
Pro ty, kterým se to nechce číst celé, cituji z blogu komentátora Miloše Čermáka:
"Kdo dokáže pravopisně správně napsat zadání slovní matematické úlohy, aby v něm byly dobře všechny čárky, tvrdá i měkká i/y a samozřejmě i mně a mě, pak dokáže takovou úlohu i vypočítat.
Pravopisné chyby jsou pro mě kanárci v dole, kteří úpěnlivě křičí, ať text, který je obsahuje, proboha nečtu. Že je to jen ztráta času. A ať se zaměřím na texty a lidi, kteří jazyk mají krásný a bezchybný. Protože takové budou i jejich myšlenky."

Autor dále cituje profesionální překladatelku, korektorku, textařku a bloggerku dr. Markétu Gegorovou aka Jazykovědma, která se přiznává, že je hloupá na matematiku. Autor s ní nesouhlasí:
Když někdo má tak krásnou češtinu jako Jazykovědma, znamená to, že stejně dobře funguje i jeho myšlení. To je ta zmíněná výhoda i nevýhoda jazyka či potažmo psaní. Že vám o svém nositeli rychle prozradí, co od něj můžete čekat.
Nevylučuji, že si Jazykovědma a ostatní můžou myslet, že nejsou chytří na matematiku. Nebo na cokoli jiného, co s jejich pěknou češtinou nesouvisí. Ale je to jen proto, že jsou pohodlní. Že to pořádně nezkusili. Nebo třeba měli někdy dávno ve škole blbého učitele matematiky, jehož přičiněním se čísel zalekli.[...] Kdo je chytrý na matematiku, je chytrý i na češtinu. Tedy i na psaní. A stejně to platí i obráceně. Kdo je chytrý na češtinu a kdo ovládne bezchybně jazyk, bude (či byl by) zrovna tak chytrý i na matematiku.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6199
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod PaMi » sob 02 led, 2021 11:42 am

Cestina.jpg
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod MirekTT » sob 02 led, 2021 1:16 pm

Naproti tomu přátelé (při vší úctě k vašim znalostem a snahám) je tohle pořád technické fórum pro specifický okruh lidí (včetně knih Milana Fediána atp.)
Mě osobně je srdečně jedno, jestli někdo k práci používá šroubováky nebo šroubováki. Pro mě je podstatné, co jimi utahuje a proč. Znám hromadu lidí, kteří maj pouze dokončenou zàkladku a přitom jsou to zruční fachmani a mnohdy charakterní lidé. K vaší smůle však znám i mnoho nositelů titulů, po kterých je prd. Připomínky některých z vás pravopisců mi občas hraničí až s povýšenectvím. Promiňte, ale nad těmito buditeli a obrozernci pravopisu se zase kudla v kapse otvírá mě. Tyto snahy jsou vidět napříč českým internetovým diskutérstvím. Pozoruhodné je, že je to pořád stejné. Tedy tato debata zcela postrádá smysl. Tak to prostě je a neudělá s tím nikdo nic. Na prahu padesátky se odmítám doučovat češtinu jen proto, abych někomu připadal lepším člověkem. To, co mohu nabídnout, jsou výsledky mé práce a zkušenosti. Nic jiného na toto fórum nepatří.

PS: abych jen nežehral, štvou mě dlouhotextné příspěvky :mrgreen: a texty zkomolené automatickými dokončovači.
A fakt je, že i když píšu z mobilu, používám diakritiku. Texty bez háčků a čárek nemám rád.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2578
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod hank » sob 02 led, 2021 1:48 pm

:roll:
Už tu jenom chybí, abychom byli označeni za Grammar Nazis.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6199
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod jipol57 » sob 02 led, 2021 1:58 pm

MirekTT píše:...

Souhlasím s tebou. Taky nemám rád zbytečné chyby, ale často něco přehlédnu, a někdy něco nevím, to se pak zeptám p. Googla a on napoví, tak to mám nakonec dobře.
Hanka, který je zde tzv. buditel, správného písemného projevu si vysoce vážím. Ale jak jsem poznal, je to jeho profese, tak k tomu taky tak přistupuje. Ale nemůže být každý odborník na všechno. Hank byl nedávno "přistižen na holičkách", když měl dotazy kolem elektrických zapojení, jako žák základky, možná míň. Nikdo nejsme dokonalí.
Naposledy upravil jipol57 dne sob 02 led, 2021 2:04 pm, celkově upraveno 1
jipol57
 
Příspěvky: 1216
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod mariov8 » sob 02 led, 2021 2:02 pm

No, osobně mám odborně dokonce opačnou zkušenost. Tedy pokud se bavíme o vyjadřování v cizím jazyce. Když jsem býval v Německu na nějaké akci, vždy jsem čekal na toho mluvčího, co se tak neobratně a ostýchavě představoval - anglicky zjevně nemluvil pravidelně. Obvykle to byl odborník "vytažený" z vývoje. Já tady ani nikde jinde nikoho neopravuji, ani si nedělám názor na někoho na základě jeho vyjadřování. Spíše mne zajímá co kdo říká/píše. Pravda, jsou extrémy, kdy i já kroutím hlavou. Ale to je vše.
H0 a H0e, analog (zatím), III a IV epocha. Lepty. Prototypy. Technika a její vývoj - historie.
Uživatelský avatar
mariov8
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 10 dub, 2007 7:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod Donatelli » sob 02 led, 2021 2:06 pm

MirekTT píše:Naproti tomu přátelé (při vší úctě k vašim znalostem a snahám) je tohle pořád technické fórum pro specifický okruh lidí (včetně knih Milana Fediána atp.)
Mě osobně je srdečně jedno, jestli někdo k práci používá šroubováky nebo šroubováki. Pro mě je podstatné, co jimi utahuje a proč. Znám hromadu lidí, kteří maj pouze dokončenou zàkladku a přitom jsou to zruční fachmani a mnohdy charakterní lidé. K vaší smůle však znám i mnoho nositelů titulů, po kterých je prd. Připomínky některých z vás pravopisců mi občas hraničí až s povýšenectvím. Promiňte, ale nad těmito buditeli a obrozernci pravopisu se zase kudla v kapse otvírá mě. Tyto snahy jsou vidět napříč českým internetovým diskutérstvím. Pozoruhodné je, že je to pořád stejné. Tedy tato debata zcela postrádá smysl. Tak to prostě je a neudělá s tím nikdo nic. Na prahu padesátky se odmítám doučovat češtinu jen proto, abych někomu připadal lepším člověkem. To, co mohu nabídnout, jsou výsledky mé práce a zkušenosti. Nic jiného na toto fórum nepatří.

PS: abych jen nežehral, štvou mě dlouhotextné příspěvky :mrgreen: a texty zkomolené automatickými dokončovači.
A fakt je, že i když píšu z mobilu, používám diakritiku. Texty bez háčků a čárek nemám rád.


Píše člověk, který zde vyzíval k " deratizování " jiných členů tohoto fóra. Takže asi tak....
Donatelli
 
Příspěvky: 355
Registrován: sob 17 kvě, 2008 6:50 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod MirekTT » sob 02 led, 2021 2:31 pm

Kdybych chtěl být vtipnej Donatelli, tak napíšu: Vyhlašuji deratizaci tohoto fóra č.II. (kterou si k mé lítosti špatně vyložil fulda, ale jiní nepochopili), ale nenapíšu.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2578
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod hank » sob 02 led, 2021 3:37 pm

jipol57 píše:Hanka, který je zde tzv. buditel, správného písemného projevu si vysoce vážím. Ale jak jsem poznal, je to jeho profese, tak k tomu taky tak přistupuje. Ale nemůže být každý odborník na všechno. Hank byl nedávno "přistižen na holičkách", když měl dotazy kolem elektrických zapojení, jako žák základky, možná míň. Nikdo nejsme dokonalí.


Není to moje profese. V šupleti mi leží papír, který mě opravňuje chlubit se titulem ing., konkrétně inženýra chemie, obor papírenská technologie. Prošel jsem tou branží jako výrobce a zpracovatel papíru, jako obchodník s papírem a papírenskými výrobky a jako exportní obchodník s papírenskými stroji. (Měl jsem i úlet do chemické výroby, ale tím se moc nechlubím, protože ho považuji za jeden ze svých životních nezdarů.) S tou elektrikou na tom taky asi nebudu úplně nejhůř, zásuvku, vypínač, svítidlo a jednofázový elektromotor na 240 V stř si doma umím nainstalovat/vyměnit sám a bez katastrofických následků. Ale na to mi stačí zákony pánů Ohma a Kirchhoffa. :lol: Taky jsem tři sezóny už jako důchodce (2017-19) pracoval jako průvodce informačního střediska ČEZ na PVE Dlouhé Stráně, což znamenalo, že mi za tu dobu exkurzemi s výkladem prošlo nějakých 20 - 30 000 lidí; na mou odbornou neznalost si nestěžoval nikdo, naopak vedení IS dostalo k mému výkonu několik pochvalných vyjádření, včetně pozitivního hodnocení od vedení ČEZ. :oops: A s texty (českými a anglickými) jsem začal pravidelně pracovat řekněme v poslední třetině svého dosavadního života, přičemž na kšeft jsem začal překládat až v důchodu. Za úroveň češtiny a angličtiny vděčím především svým rodičům a učitelům na ZDŠ a gymnasiu. Mí osvícení rodiče mě v 60. letech nechali zařadit do školského programu UNESCO s rozšířenou výukou cizích jazyků (od 3. třídy ZDŠ až do maturity) a především na střední škole mě učili jazyky mimořádně odborně, pedagogicky i lidsky kvalitní kantoři.

Nějaké další dotazy k mému CV?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6199
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod prcek » sob 02 led, 2021 4:24 pm

Donatelli píše:
Píše člověk, který zde vyzíval k " deratizování " jiných členů tohoto fóra. Takže asi tak....


Vyzýval, když už. Zdá se, že jste tu správně.
Pokud si dobře pamatuji, důvod k výzvě byl ten, že od některých nicků zde byla hromada příspěvků, ktereré byly možná správné gramaticky, ale jinak nulové informační hodnoty, zato plné osobních útoků.

MirekTT píše:Kdybych chtěl být vtipnej Donatelli, tak napíšu:

No a teď nevím, jak jsi to myslel.
a) Kdybych chtěl být vtipným Donatellim, tak napíšu
b) chybí ti tam čárka a mělo být: Kdybych chtěl být vtipný, (milý) Donatelli, tak napíšu

Jedna čárka, smysl věty jiný. Ona ta pravidla mají důvod.


Osobně rostu z (ne)shody podmětu s přísudkem. Typicky "V klubu jsme se domluvily" ... začnu hledat, který klub je plný bab a ono nic. A přitom je to tak snadné. Ženy si hrály s tvrdým a muži šli domů s měkkým.

Kdysi dávno existovalo něco jako netiketa. Jedno z pravidel bylo - buď konzervativní v tom, co produkuješ a tolerantní k tomu, co přijímáš. Mohli bychom se tím řídit.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 521
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod Colonel32 » sob 02 led, 2021 4:28 pm

Donatelli píše:Píše člověk, který zde vyzíval k " deratizování " jiných členů tohoto fóra. Takže asi tak....


a problém je v tom, že: vyzíval k deratizování , nebo že vyzíval k deratizování ?
Colonel32
 
Příspěvky: 874
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod hank61 » sob 02 led, 2021 4:59 pm

Myslím si, že názory v této diskusi byly již vyřčeny a nic nového ani konstruktivního žádné další již nepřinesou, ba naopak. Navrhuji adminovi uzamčení tohoto vlákna. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2502
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod jipol57 » sob 02 led, 2021 5:14 pm

hank píše:...

Děkuji za rozsáhlou odpověď, k tomu mohu jen dodat, že někomu je shůry dáno a někomu ne. Já jsem ten druhý případ.
jipol57
 
Příspěvky: 1216
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod pekl024 » sob 02 led, 2021 9:10 pm

hank píše:
jipol57 píše:Hanka, který je zde tzv. buditel, správného písemného projevu si vysoce vážím. Ale jak jsem poznal, je to jeho profese, tak k tomu taky tak přistupuje. Ale nemůže být každý odborník na všechno. Hank byl nedávno "přistižen na holičkách", když měl dotazy kolem elektrických zapojení, jako žák základky, možná míň. Nikdo nejsme dokonalí.


Není to moje profese. V šupleti mi ............................................................................................

Nějaké další dotazy k mému CV?


Mislým Jyndřychu, že ty to za to nestojý :wink:
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Čeština v příspěvcích - vážně i nevážně

Příspěvekod czhunter » sob 02 led, 2021 9:40 pm

hank píše:[i]"Kdo dokáže pravopisně správně napsat zadání slovní matematické úlohy, aby v něm byly dobře všechny čárky, tvrdá i měkká i/y a samozřejmě i mně a mě, pak dokáže takovou úlohu i vypočítat.
[...]
Nevylučuji, že si Jazykovědma a ostatní můžou myslet, že nejsou chytří na matematiku.


Ono je docela zajímavé zhruba srovnat, na jaké úrovni je i/y, s/z a mně/mě vůči podobným operacím v matematice.
To jsou zřejmě podobné stavební kameny pro jazyk, jako triviální početní operace - jenže "počty" (to, co se učí na ZŠ a SŠ) je ještě velmi daleko od "matematiky".

I skvělý matematik může snadno udělat početní chybu, a dokonce jich v životě udělá hodně.
A to, že někdo nedělá početní chyby, v žádném případě neznamená, že je skvělý matematik (protože ten se pohybuje na mnohem vyšší úrovni abstrakce, kde už čísílka a operátory neznamenají nic důležitého)


S jazykem to funguje podobně - vyšší hodnotu má cenná myšlenka s několika chybami (které přinejhorším opraví korektor - předpokládám, že i pan Čermák v redakci nějakého má), než k dokonalosti gramaticky vybroušená dutost.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 567
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků