Jakým směrem se bude vyvíjet železniční modelářství?

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Jakým směrem se bude vyvíjet železniční modelářství?

Příspěvekod Michal Dalecký » stř 20 úno, 2008 8:36 am

Zakládám toto téma, přotože se to řeší najednou ve více tématech, tak to přesměrujme sem. Může to být zajímavá dískuze.
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod kvasha » stř 20 úno, 2008 8:58 am

jak já začínám sledovat, tak i přes rozšiřující se možnosti modelářů, se čím dál více profilují jednotlivé skupiny. Hodně vnímám rozmach těch, kteří dělají jen modely (tkzv. do vitríny). Samozřejmě moduláři a pak ti, kterým já říkám "krajináři".

Dle mého názoru, každá tato skupina si pojede více po své linii a nůžky se mezi těmito skupinami budou rozvírat. Znám hodně "běžných" modelářů, kteří se přestávají o moduly, jako svůj event. potenciál, zajímat, jelikož dnes je to svázáno s poměrně zásadními a striktními pravidly, která jsou pro "běžného" modeláře nedostižná.

Krajináři jdou také čím dál více do hloubky. je to znát hlavně z dostupných materiálů (např. foliáže nebo poslední dobou frekventované téma: vodní hladina).

No a o vitrínářích se nemá cenu ani zmiňovat. Model "němky" zná z tohoto fóra snad každý.

Někde v průniku těchto skupin je ten zbytek. Odhaduji, že to je 95% železničních modelářů. Kteří se některé skupině snaží přiblížit, ale ta specializace je pro ně už nedosažitelná nebo jen nechtějí to ostatní opustit a nemají tolik času.

O budoucnost výše zmíněných tří kategorií strach nemám. Otázkou zůstává jak ovlivní modelaření dostupnost. Dnes prodávané StartSety v různých Lidlech, Albertech nebo Kauflandech mohou "běžné" modeláře hodně ovlivnit.

Jak už jsem psal právě v jiné části fóra. Budoucnost hodně ovlivní miniaturizace a dostupnost těchto miniaturizovaných technologií.
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod Popopo » stř 20 úno, 2008 10:33 am

Myslim, ze budoucnost je zavisla hlavne na prilivu novych modelaru. Mozna, ze prave start-sety v Lidlu atd. jsou treba tou spravnou cestou. Pokud se clovek se zeleznici "nesetka", nemuze se stat modelarem.
Dalsi otazka je, na co narazi novacek, kdyz ho start-set nadchne a chce jit dal - krouzky, kluby, pratele...
Moc se mi libi modelarske vystavy poradane v Anglii - spousty kolejist, prodejci, workshopy a predvadeni technologii...
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 20 úno, 2008 11:05 am

kvasha píše:Dle mého názoru, každá tato skupina si pojede více po své linii a nůžky se mezi těmito skupinami budou rozvírat. Znám hodně "běžných" modelářů, kteří se přestávají o moduly, jako svůj event. potenciál, zajímat, jelikož dnes je to svázáno s poměrně zásadními a striktními pravidly, která jsou pro "běžného" modeláře nedostižná.


No to si nemyslím, že požadavky modulářů jsou nedostižné.
Je to o tom, že moduláři jsou často démonizováni a komunikace s nimi často vázne na tomto omylu - to se mne netýká na to nikdy nedosáhnu. :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Jenže zpravidla ledy roztají pokud se dotyčný setkání zůčastní a dokonce zapojí do provozu. [/quote]
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2754
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 20 úno, 2008 12:35 pm

Přesně jak píše Zdeněk - já zatím sice osobní zkušenost z modulovky nemám, ale podobná analogie je i v kitařině - plastikové modelářství. Nejdřív je nějaká ta slepovánka pod stromeček, pak výstava, pocit že na tohle mít nebudu, pak rozhovor s někým fundovaným co otevře oči, pak návštěva klubu a člověk už se veze :D . Teda alespoň v ideálním případě. V Praze, ve větších městech, je to lehké, ale co ti ostatní co dojíždět nemohou nebo města kde kroužky chybějí?

Pokud jde o dorost/mládež, dnešní doba je typická spíše zájmem o PC hry, internetovou komunikaci a sběr informací, virtuální realitu apod. Najít čas pro "tvořivé" trávení času se přiliš nenosí... Obávám se, že pokud sám tatítek nebude dělat vláčky či jiné modely, samotné děti tenhle zájem mít nebudou... U nás v Sázavě funguje kroužek modelářů už dlouhá léta, zejména díky nemalému úsilí našeho dětského lékaře. Děti co do něj chodí vydrží tak do 15-16 zájem o modelařinu, pak většinou končí. Podobně to bude i jinde...

Má-li se podpořit zájem dětí o modelařinu, je to podle mě hlavně záležitost rodičů. Velmi dobře to pochopili ve firmě Eduard (dělají leptané plechy hlavně pro kitaře) - každý rok dělají výstavu E-day v prostorách nákupního centra, přiláká to jednak modeláře, jednak zvědavce co tam nakupujou. Vloni tam měli i první kolejiště...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod pudl » stř 20 úno, 2008 2:51 pm

Já bych přidal ještě jednu skupinu a to těch co si chtějí hlavně zajezdit třeba jenom doma se synem na vlakodromu a o nějaké předpisy provozu jim vůbec nejde a krajinka je jenom aby se neřeklo.Jak se bude vyvíjet potom je už další věc.Třeba z něj bude další modelář.Sem bych se právě zařadil sám.
pudl
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 17 úno, 2008 1:06 pm
Bydliště: Mladá Boleslav-Dobrovice

Příspěvekod richard0404 » stř 20 úno, 2008 3:24 pm

JAK PUDE DÁL no myslím si že to závisí i na lidech kteří pořádají ukázkové akce. Čím jich bude víc tím bude více modelářů. Když to vezmu podle sebe tak jsem začal tím že jsem šel s rodiči na výstavu . Dostal jsem k vánocům vláček no a pak už to šlo směrem že bych něco postavil .Musím ale říct že když člověk začne tak pak pokračuje že chce stále něco zdokonalovat.Chtěl bych ještě říci že jsem ročník kdy v Praze bylo tak málo prodejen a hlavně byly zaměřeny na TT takže když něco na H0 došlo tak byl o to boj.Dnes máte internet kamenné krámy tak můžete mít skoro vše A myslím že železniční modeláři jen tak neskončí.
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod xxvojtikxx » stř 20 úno, 2008 3:40 pm

já myslím že dneska je docela příhodná doba pro železniční modelářství, když jsem byl malej (což není tak dávno), bejvávaly ještě burzy na masaryčce - odlitků bylo pomálu, nějaké mosazné pojezdy se moc nevedly, jediné co tu bylo v H0 byly PIKO, žádné kinematiky, žádný digitál, a kupovat tehdy loko nad 3000 bylo nemyslitelné...

dneska si přesně každý může na internetu najít cokoliv, koupit cokoliv, může si vybrat od koho chce lept, od koho pojezd, od koho digitál... člověk přijde na net, mrkne že "ty mašinky dneska vypadají krásně, to za dob PIKO nebylo, koupím synovi start set" a za rok už je z tatínka modelář, já sám jsem měl v dětství vláčky na hraní a teď když si můžu dovolit si něco koupit sám, mám z toho mega radost, takže si myslím že čím dál víc se k tomu budou vracet lidi, kteří si přesně v těch 80. letech doma jezdili na koberci... já v té době zdědil po tátovi jeho vláčky ještě z dob kdy byly koleje na papírovém podloží... a koho to jednou chytne, ten se k tomu dřív nebo pozdějc vrátí, impulsem jsou přesně třeba výstavy, občas stačí někde nějaká fotka nebo reklama a člověk už se rozpomene 8)
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod richard0404 » stř 20 úno, 2008 4:40 pm

Plně souhlasím většina z nás začínala na koberci kolem toho papírové stromy domečky od indianu angličáky ve městě prostě co bylo doma to bylo kolem kolejiště na koberci .A byla to paráda .Dnes jsou jiné možnosti.
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod F. Placheta » stř 20 úno, 2008 5:30 pm

Dnes jsou jine moznosti a nabidka nejen internetovych obchodu je nebyvala(predevsim ve srovnani s dobou nedavno minulou). Stale mam vsak pocit, ze je u nas zeleznicni modelarstvi pomerne malo rozsireno, predevsim v porovnani s Rakouskem, Nemeckem, USA aj.(napr. v Nemecku je slusne zasobeny zeleznicarsky "koutek" snad v kazdem hrackarstvi), ale i v prime konfrontaci se svymi "konkurenty", plastikovym a RC modelarstvim. Rozhodne vsak souhlasim, ze ruzne vystavy, workshopy a koneckoncu i nabidky startsetu v Lidlech napomuzou prilivu novych modelaru, coz v konecnem dusledku bude prinosem pro nas pro vsechny.
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 298
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 20 úno, 2008 7:18 pm

Když jsme u té nostalgie... Vzpomínám na tu šílenou frontu v roce tuším 1982 když se otevíral "dům hrůzy" alias DTM na Národní třídě v Praze. Po urputném boji jsem se prodral k pultu a odnášel si vysněný čsd rychlíkáč od Schichtu který byl tehdy hooodně nedostatkové zboží... Doma jsem měl kolejiště na papírových pražcích a právě jeho "nemodelovost" díky těm pražcům, molitanovým stromům, pilinám a plastovým smrčkům mě od vláčků odvedla ke kitařině... Vloni když jsem u kámoše viděl Gutzold Němku a ČS Train brejlovce, viděl jak super vypadá napatinovaný vagon a ještě slyšel o zvuku, chtěl jsem si jen postavit model Big Boye od Revellu (má dávná láska, tahle mašina :D ). Ptal jsem se kámoše jestli na tuhle mašinu nemá fotky on mi poradil jen serfovat po netu - a tak jsem serfoval a našel Majstrštyky od Michala Daleckýho, Houmra, Tomáše Bartoše a jiných... Od té doby uplynul skoro na den rok a já v tom pěkně lítám... Pražský byt jsem vyměnil za rodinný domek se zázemím pro kolejiště, kámoše plastikové modeláře hecuju do vláčků a s údivem sleduju jak za těch několik desítek let poskočila technologie v železničním modelářství...

Jesli vidím šanci na další posun směrem k lepší modelovosti vláčků, tak už jen snad brýle pro sledování obrazu z kamery v mašině či z hradla či z nádraží, hýbající se figurky podobně jako auta Faller Car sysému. Pak už to snad bude opravdu finále co lze v tomhle odvětví modelařiny udělat.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod nexus » čtv 21 úno, 2008 9:29 am

Podle mého názoru by modelářům (tím nemyslím sběratele) hodně pomohlo, kdyby nějaký obchod, ať už kamenný nebo na netu, měl v sortimentu různé drobné díly pro stavbu vozů a lokomotiv. Každý nemůže objíždět burzy. Motorky, nápravy, nárazníky, ozubená kolečka, nebo celé pojezdy. Vím, že to není zrovna lukrativní pro obchod, ale modelářům by to mnoho usnadnilo.
Uživatelský avatar
nexus
 
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 29 lis, 2007 9:16 am
Bydliště: Nový Bydžov

Příspěvekod xxvojtikxx » čtv 21 úno, 2008 10:32 am

to jo to souhlas, mít možnost si přes net třeba objednat najednou mosaznej pojezd, lepty, odlitek a motor, to by byla paráda, takle to každý musím shánět zvlášť což jednak trvá čas, stojí mě to za poštu víc než za ty díly a člověka to naštve než sežene půlku věcí co potřebuje a odloží to s tím, že snad někdy jindy... vím že se dají sehnat tu náhradní díly, tu něco, tu něco, ale je fakt že méně psychicky odolné jedince to po měsíci odrovná...
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod richard0404 » čtv 21 úno, 2008 11:39 am

Určitě něco takového by uvítalo spousty z nás.Můj hlas je pro.
:lol: :lol: :lol:
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod JBr » čtv 21 úno, 2008 11:40 am

Problem ale je, ze v takovem pripade bys cekal treba dva tri mesice na dodavku. Konkretne treba co se tyce pojezdu Vilinger, tak na minule burze se braly objednavky od maximalne 20 lidi, protoze proste nestihaji. Kdyby meli internetovy obchod, tak se obavam, ze by tech objednavek chodilo tak 10x vic.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 15 návštevníků