Rosnička po sté...

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Kajinek11 » stř 08 úno, 2017 5:31 pm

No jestli jde o ozvučení, tak to mám také v plánu. Jen nevím jestli k ozvučení propašuju ještě i osvětlení. To jsem fakt zvědav...Odkuď si Jirko?
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Radek Strnad » stř 08 úno, 2017 5:39 pm

Proč bys to neudělal. Já tam mám zvuk, osvětlení, power-pack ,digitální spřáhlo a přídavné zátěže. Když se to vešlo mě, tak se to musí podařit i jinému.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Jiřik » stř 08 úno, 2017 5:41 pm

Ne zvukové modely neprovozuji, půjde o něco trošku jiného. Jsem z Lískovic. To je taková ďourka pod Hořicemi v Podkrkonoší.
Jiřik.
http://jirik581.rajce.idnes.cz/
TT jako koníček pro zábavu...
Jiřik
 
Příspěvky: 255
Registrován: ned 26 srp, 2012 7:05 pm
Bydliště: kousek od Hořic

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Jiřik » stř 08 úno, 2017 11:14 pm

Ano udělám interiér. Budou naznačeny jen pulty a pár jiných detailů, když už tam bude to osvětlení. Moc na úkor závaží to není. On totiž materiál originálního závaží moc těžký není, takže váhová ztráta nebude nijak velká. To vynahradím poctivým olovem v pojezdu.
Jiřik
http://jirik581.rajce.idnes.cz/
TT jako koníček pro zábavu...
Jiřik
 
Příspěvky: 255
Registrován: ned 26 srp, 2012 7:05 pm
Bydliště: kousek od Hořic

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Kajinek11 » sob 11 úno, 2017 7:33 am

Ale s tí kondenzátorem, to setýká jen toho výše zmíněného dekodéru s osvětlením, že? Pokud bych chci osadit zimo, tak to asi budu muset řešit jinak, že?
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Kajinek11 » sob 11 úno, 2017 7:35 am

To Jiřík:

Pak dej vědět jaj to jezdí... Rosňa si bude muset ještě chvíly počkat, neboť nejřív na repasy a ozvučení čeká BR86.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Radek Strnad » sob 11 úno, 2017 8:51 am

Kajinek11 píše:Ale s tí kondenzátorem, to setýká jen toho výše zmíněného dekodéru s osvětlením, že? Pokud bych chci osadit zimo, tak to asi budu muset řešit jinak, že?
Samozřejmě jinak. Ne všechny dekodéry tuto možnost nabízejí. Zvukový, který se do této mašinky vejde tj.ZIMO MX648 ano, ale je třeba hodnota kolem alespoň kolem 1000 mikroF a malý ochranný odpor. Jinak to skoro nemá smysl. Nějakých 200mikroF je jak nic. To se vybije za tak kratičký zlomek sekundy, že to nemá šanci s mašinou pohnout. Co mám vyzkoušené, tak u klasického dekodéru(Lenz Gold mini, Kuehn N045) se vejde 1x1000mikroF(ne ledajaký, musí být malý tj. průměr 10mm a výška 15mm, jaký mají např.v GES elektro(v út jsem je tam kupoval)), u zvukového musí být tantalové a vejde se 6x220mikroF(mám je z Německa, nevím, jestli jsou dostupné i v ČR). Vše o mém bastlení mám na rajčeti a v tématu o ozvučení Rosničky vč. odkazů. Je to mašina hlavně na posun, takže nízké rychlosti, by měly být její doména. Bohužel konstrukcí modelu tento fakt výrobce naprosto ignoruje.
Naposledy upravil Radek Strnad dne sob 11 úno, 2017 10:26 am, celkově upraveno 1
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod lahva » sob 11 úno, 2017 9:25 am

Radek Strnad píše:...... tantalové a vejde se 6x220mikroF....


jsou to tyto prosím? máš snížené napětí z ústředny a stačilo jen na 16V nebo jsou na 25V?

CTS 220u/16V E 10% KEM-B45197A
TT DCC eIII.-IV. do r82

http://lahva01.rajce.idnes.cz/
lahva
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv 11 zář, 2014 12:08 pm

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Radek Strnad » sob 11 úno, 2017 10:22 am

Asi to bude ono. Já na nich mám hodnoty 227 16K 538. Mám snížené napětí na 14V (LZV100). Synátor má obyčejný Roco MM(špičky i 20V) a s elektrolytickými 1000mikroF/16V,které má na osvětlení vozů, jezdí léta a ještě mu žádný nestřelil. Nevím, jak náchylné jsou tantaly na přepětí....???? ...pokud nemáš možnost regulace.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Jiřik » sob 11 úno, 2017 10:55 am

To Kajinek11:
Neboj já dávám vědět pruběžně o všem. Jen je otázka jestli při mé rychlosti přestaby ji nebudeš mít hotovou dřív... :roll: :D
Jiřik
http://jirik581.rajce.idnes.cz/
TT jako koníček pro zábavu...
Jiřik
 
Příspěvky: 255
Registrován: ned 26 srp, 2012 7:05 pm
Bydliště: kousek od Hořic

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Kajinek11 » sob 11 úno, 2017 11:01 am

Neboj, u mě to také není žádný sprint. Navíc co jsem kdy četl BP BTTB tak všichni říkali, že je to náročné, tak uvidíme kdy to bude hotové. BR86 bude také mazec. Navíc mám ještě rozdělané 5x Bi od LPH včetně osvětlení a spousta jinývh neoriginál doplňků.. :) Takže si klidně můžeme dát závody :lol:
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Bedlisch » sob 11 úno, 2017 11:52 am

Radek Strnad píše:Ale s tí kondenzátorem, to setýká jen toho výše zmíněného dekodéru s osvětlením, že? Pokud bych chci osadit zimo, tak to asi budu muset řešit jinak, že?Samozřejmě jinak. Ne všechny dekodéry tuto možnost nabízejí. Zvukový, který se do této mašinky vejde tj.ZIMO MX648 ano, ale je třeba hodnota kolem alespoň kolem 1000 mikroF a malý ochranný odpor. Jinak to skoro nemá smysl. Nějakých 200mikroF je jak nic. To se vybije za tak kratičký zlomek sekundy, že to nemá šanci s mašinou pohnout. Co mám vyzkoušené, tak u klasického dekodéru(Lenz Gold mini, Kuehn N045) se vejde 1x1000mikroF(ne ledajaký, musí být malý tj. průměr 10mm a výška 15mm, jaký mají např.v GES elektro(v út jsem je tam kupoval)), u zvukového musí být tantalové a vejde se 6x220mikroF(mám je z Německa, nevím, jestli jsou dostupné i v ČR). Vše o mém bastlení mám na rajčeti a v tématu o ozvučení Rosničky vč. odkazů. Je to mašina hlavně na posun, takže nízké rychlosti, by měly být její doména. Bohužel konstrukcí modelu tento fakt výrobce naprosto ignoruje.

Pojďme si to trochu srovnat a vnést více světla do problému.
Když chcete dělat powerpack, tak je dobré se taky podívat do návodu. Není pravdou, že u zvukového dekoderu musí být tantalové kondanzátory, můžou tam být normální elektrolytické, ničemu to nevadí. I když u Rosničky, pokud tam budu dávat MX648, tak se mi tam moc elektrolytické nevejdou a tam asi budu muset natlačit SMD tantaly výše uvedené. Taktéž zapojení jen s odporem není zrovna úplně optimální, byť se dá použít. Má to však určité ale, veskrze negativní kromě prostoru. Nemůžeme použít moc velkou hodnotu odporu, doporučuje se 33ohm. To znamená nabíjecí proud při zapnutí 16/0,33= 0,48A. Takže stačí pár takto upravených lokomotiv a po zapnutí centrály je indikovám zkrat, protože celkový proud do powepacků je už moc velký. Taktéž při jízdě, kdy powerpack zásobuje mašinu dochází k poměrně velkému úbytku napětí, např při nějakých 120mA to dá 0,12*33 = 4V. A to nemluvím o problémech s programováním apod. Takže pokud se povede urvat místo, abych tam narval i diodu a tluvivku, dostanu daleko lepší výsledek. Odpor můžu zvětšit klidně až na hodnotu 100-120ohm, tluvivka stačí na nějakých 120-150mA, hodnota 68-100uH. Nabíjecí proud klesne na přijatelných cca 150mA, úbytek napětí při jízdě je pak 0,7V. Neluvě o dalších lepších vlasnostech chování dekoderu.
P.S. Ta cena tantalů v GME je docela děsivá.
Bedlisch
 
Příspěvky: 334
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Radek Strnad » sob 11 úno, 2017 2:16 pm

Ale my se tu celou dobu bavíme o Rosničce v TT, kolego Bedlisch :roll: . A jak se dělá kompletní pack samozřejmě vím. Že u každého zvukového dekodéru musí být pouze tantalové kondenzátory přeci netvrdím :roll: . Ale u této mašiny ano. A proto jsem dal i odkaz na své rajče, kde jsem řešil powerpack jak pro zvukovou verzi, tedy kondenzátor tantal(sestava), neboť jiný se tam prostě nevejde a také jsem řešil verzi bez zvuku s Lenz Gold mini, kde je samozřejmě elektrolyt(neboť zde se vejde) a je tam i tlumivka(a odpor a dioda). Takže řešíš kolego už dávno vyřešené. Zkus se do Rosniček víc ponořit a mrkni do dalšího tématu, které se těmto mašinám věnuje, mrkni se na mé bastlení a hlavně jak to potom jezdí. :lol: :lol: :lol: Uzříš, že lepší to těžko bude(aniž bych se chtěl nějak prsit). Užil jsem si s těmito mašinkami své a zkoušel jsem poctivě lecjaké varianty, a to, co jsem prezentoval opravdu funguje. Na svém kolejišti 360x140 cm mám stabilně 18 hnacích vozidel, kde 10 z nich má powerpack s kondenzátory 1.000- 2.000mikroF, z toho všechny mají ochranný odpor a některé i tlumivku. Vše funguje řadu let a ústředna LZV100 s tím nemá sebemenší problém. V návodu od Zimo žádná tlumivka není(u některých větších dekodérů není ani ten odpor), stejně tak v návodu Kuehn, pouze Lenz má tři sloty na připojení packu s tlumivkou. Pokud použiješ pack s tlumivkou, odporem a diodou, tak potřebuješ tři plošky. Kam ten třetí vodič připájíš na Zimo a Kuehn??? Už si to zkoušel???Zvukový Zimo je za 2.500,-Kč, tak jsem nechtěl dělat nějaké experimenty s něčím, co návod neříká, když to, co mám, funguje. :mrgreen:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod TTmili » sob 11 úno, 2017 3:23 pm

Já teda Radku nevím, ale tohle sis docela sám naběhl na vlastní vidle. Jak návody Kuehn, tak Zimo doporučují při zapojení větších kapacit než nějakých 220uF použít odpor a alespoň diodu, a žádný třetí drát k tomu netřeba. Je potřeba ale ty návody číst pořádně, a listovat v nich, konkrétně v návodu ke Kuehn N45 je to na straně 22, u Zima jsme to našel i s tlumivkou na straně 53 (podle toho jsem také zapojoval kondensátory v M152, a vím že jsem si to zapojení z prstu nevycucal).
Takže jak teda, čteme jen prvních 5 stránek a budeme to vydávat za pravdu a nic než pravdu, nebo se do toho návodu zahloubáme víc a zkusíme to znova, lépe? :wink:
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1689
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Bedlisch » sob 11 úno, 2017 3:35 pm

Existuje Rosnička v TT, které ma zvuk (ZIMO) a powerpack je řešen elektrolytama 470uF/25V. Jen nemám fotky, řešil jsem to s kolegou, pro kterého jsem celé zapojení připravoval. Takže není pravda, že to nejde, byť to řešení je trocha hardcore.
Samo, že 10 mašin ještě jde a stačí si k tomu přidat 20-30 vozů s osvětlením a kondíkama a můžou být problémy. To že to někde funguje, nezaručuje, že se jinde na tento problém nemůže narazit. Osobně jsem tento problém řešil, takže jen na něj upozorňuji. Jaké řešení si kdo zvolí je již na něm, každé má své výhody a nevýhody.
A propó návod ZIMO viz strana 55 http://www.zimo.at/web2010/documents/MX ... ecoder.pdf Copak tam píšou o té tlumivce :) Jo ten vybíjecí odpor 3k3 lze s klidem vynechat.
Bedlisch
 
Příspěvky: 334
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků