POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomínky !

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod DS Model » čtv 22 zář, 2011 6:07 am

Ahoj Voldo,
některé dekodéry mají další výstupy mimo piny, ale musí se letovat kablík na dekodér, kde pro to jsou připravené plošky. Já mám takhle udělaného Hektora, kde jsem použil dekodér Zimo, normální 6-ti pin a z těch plošek jsem vytáhnu dva kablíky a svítí mi to stejně jako při použití Plux 12.
Kuehn má stejně řešený svícení zadních světel u svého ER 20. Na tišťáku přerušíš původní spoj a hned vedel máš letovací místa na přiletování právě těchto vstupů.

Dal bych sem fotku, ale neodhalil jsem jak..:-(...přeci jen, už jsem starší člověk :-)

ds
DS Model
 
Příspěvky: 285
Registrován: stř 15 zář, 2010 8:56 am

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod volda » čtv 22 zář, 2011 6:15 am

DS Model píše:Ahoj Voldo,
některé dekodéry mají další výstupy mimo piny, ale musí se letovat kablík na dekodér, kde pro to jsou připravené plošky. Já mám takhle udělaného Hektora, kde jsem použil dekodér Zimo, normální 6-ti pin a z těch plošek jsem vytáhnu dva kablíky a svítí mi to stejně jako při použití Plux 12.
Kuehn má stejně řešený svícení zadních světel u svého ER 20. Na tišťáku přerušíš původní spoj a hned vedel máš letovací místa na přiletování právě těchto vstupů.

Dal bych sem fotku, ale neodhalil jsem jak..:-(...přeci jen, už jsem starší člověk :-)

ds


Aha takže není 6pin jako 6ti pin :idea: tak to jsem netušil že dokodéry mají mimo pinů ještě funkční vstupy na pájecích ploškách :)
Tímto se omlouvám za mystifikaci a beru zpět :P

Jinak Davide,hned pod textem který píšeš při odpovědi nebo citaci,máš dvě záložky "Možnosti" a "Příloha"
Pak stačí kliknout na procházet vybereš soubor a klineš na "Přiložit soubor" :P
volda
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 18 bře, 2010 12:47 pm
Bydliště: Praha

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod airwar » čtv 22 zář, 2011 6:27 am

volda píše:
airwar píše:
pepiknemecek píše:Horní reflektor je trvale propojen s pozičními světly, nelze tedy samostatně ovládat, bohužel. Koncová světla jsou samostatně vypínat.


Správné české zapínání a vypínání reflektorů, zhasínání zadních světel či posunovací režim jde zvládnout s každým šestipinovým dekoderem co má čtyři funkční výstupy. I když pravda je to trochu bastl.


Tak to je trošku nesmysl.S šestipinem ani náhodou vysvětlím proč
2 piny vstup
2 piny motor
2 piny světla (směr v před + směr vzad)

= 6

Tak kde by jste vzal dalsí pin na zhasnutí horního reflektoru? :)


Nesmysl to není, ale vyžaduje to ještě pár součástek mimo dekodér, mám takhle udělanou zamráču a hektora, dekoder Kuehn 45, mohu rozsvítit a zhasnout světla, zhasnout zadní světla když je vagon, vypínat reflektor a zapínat posunovací režim, ten buDťo ČD nebo CŠD, vždy ale podle toho jak je ten "bastl" zapojenej. Podobně jsem upravoval i některé tovární modely pro kamarády. Pokud nezapomenu pošlu ti večer fotku zapojení a režimů co to umí, v práci to nemám.

Pokud chceš rozsvěcovat zároveň i světla v kupé motoráku, vznikne už docela divokej bast. Jednu verzi co vyvíjí kolega modelář si můžeš stáhnout zde: http://www.tomashora.cz/soubory/motoraky_light.zip
Naposledy upravil airwar dne čtv 22 zář, 2011 6:41 am, celkově upraveno 1
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod DS Model » čtv 22 zář, 2011 6:32 am

fotka...

Díky Voldo :-)

D.
Přílohy
P1090252s.JPG
P1090252s.JPG (104.63 KiB) Zobrazeno 5052 krát
DS Model
 
Příspěvky: 285
Registrován: stř 15 zář, 2010 8:56 am

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod volda » čtv 22 zář, 2011 6:40 am

airwar píše:
pepiknemecek píše:Horní reflektor je trvale propojen s pozičními světly, nelze tedy samostatně ovládat, bohužel. Koncová světla jsou samostatně vypínat.


Správné české zapínání a vypínání reflektorů, zhasínání zadních světel či posunovací režim jde zvládnout s každým šestipinovým dekoderem co má čtyři funkční výstupy. I když pravda je to trochu bastl.


Tak to je trošku nesmysl.S šestipinem ani náhodou vysvětlím proč
2 piny vstup
2 piny motor
2 piny světla (směr v před + směr vzad)

= 6

Tak kde by jste vzal dalsí pin na zhasnutí horního reflektoru?

Nesmysl to není, ale vyžaduje to ještě pár součástek mimo dekodér, mám takhle udělanou zamráču a hektora, dekoder Kuehn 45, mohu rozsvítit a zhasnout světla, zhasnout zadní světla když je vagon, vypínat reflektor a zapínat posunovací režim, ten buDťo ČD nebo CŠD, vždy ale podle toho jak je ten "bastl" zapojenej. Podobně jsem upravoval i některé tovární modely pro kamarády. Pokud nezapomenu pošlu ti večer fotku zapojení a režimů co to umí, v práci to nemám.[/quote]

už jsem se omluvil za mystifikaci :P o tom jsem nevěděl že jsou výstupy i mimo piny

Davide díky za fotku ted je mi to jasné,zrovna jsem koukal na Bastarda DR a ten má taky možnost samostatných koncových světel....
volda
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 18 bře, 2010 12:47 pm
Bydliště: Praha

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod airwar » čtv 22 zář, 2011 7:17 am

volda píše:
airwar píše:
pepiknemecek píše:Horní reflektor je trvale propojen s pozičními světly, nelze tedy samostatně ovládat, bohužel. Koncová světla jsou samostatně vypínat.


Správné české zapínání a vypínání reflektorů, zhasínání zadních světel či posunovací režim jde zvládnout s každým šestipinovým dekoderem co má čtyři funkční výstupy. I když pravda je to trochu bastl.


Tak to je trošku nesmysl.S šestipinem ani náhodou vysvětlím proč
2 piny vstup
2 piny motor
2 piny světla (směr v před + směr vzad)

= 6

Tak kde by jste vzal dalsí pin na zhasnutí horního reflektoru?

Nesmysl to není, ale vyžaduje to ještě pár součástek mimo dekodér, mám takhle udělanou zamráču a hektora, dekoder Kuehn 45, mohu rozsvítit a zhasnout světla, zhasnout zadní světla když je vagon, vypínat reflektor a zapínat posunovací režim, ten buDťo ČD nebo CŠD, vždy ale podle toho jak je ten "bastl" zapojenej. Podobně jsem upravoval i některé tovární modely pro kamarády. Pokud nezapomenu pošlu ti večer fotku zapojení a režimů co to umí, v práci to nemám.


už jsem se omluvil za mystifikaci :P o tom jsem nevěděl že jsou výstupy i mimo piny

Davide díky za fotku ted je mi to jasné,zrovna jsem koukal na Bastarda DR a ten má taky možnost samostatných koncových světel....[/quote]

Já vím, četl jsem, ale pro jistotu jsem odpověděl a přidal i ten soubor osvětlení motoráku, což je taky řádná divočina... Krom toho koukám že jsem ty plošky na dekodéru zapomenul zmínit.
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 22 zář, 2011 7:30 am

H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod Bedlisch » čtv 22 zář, 2011 8:17 am

airwar píše:Nesmysl to není, ale vyžaduje to ještě pár součástek mimo dekodér, mám takhle udělanou zamráču a hektora, dekoder Kuehn 45, mohu rozsvítit a zhasnout světla, zhasnout zadní světla když je vagon, vypínat reflektor a zapínat posunovací režim, ten buDťo ČD nebo CŠD, vždy ale podle toho jak je ten "bastl" zapojenej. Podobně jsem upravoval i některé tovární modely pro kamarády. Pokud nezapomenu pošlu ti večer fotku zapojení a režimů co to umí, v práci to nemám.

Pokud chceš rozsvěcovat zároveň i světla v kupé motoráku, vznikne už docela divokej bast. Jednu verzi co vyvíjí kolega modelář si můžeš stáhnout zde: http://www.tomashora.cz/soubory/motoraky_light.zip


To čumím, kam se až ty moje fotky dostaly :D
Jen k tomu zkusím dodat, pokud má dekodér 4 funkční výstupy, tak jdou (pomocí bastlu) ovládat zvlášť konce, zvlášť horní reflektor a zvlášť posun ve verzi ČD. Pokud jde o verzi posunu ČSD, tak na to bohužel padne jeden funkční výstup, tudíž pak jde zvlášť ovládat buď konce nebo horní reflektor nebo oboje dohromady (tj zapínají se konce s horním reflektorem). Já používám zapojení tak, že základem je rozsvícení poziček, další světla se příslušnými tlačítky vždy rozsvěcí, ne zhasínají. Dle mě to odpovídá více skutečnosti.
Pro použití v motoráku (viz ty fotky) se zapojení už neupravuje, jen je potřeba použít další funkční výstup, tj je potřeba dekodér s 6 funkčními výstupy. Na fotce je ZIMO MX630P16, s Plux16, tzn, že na dekoder se nic nepájí, jen se zasune to patice.
P.S. Mohu poprosit taky o zaslání toho zapojení?
Bedlisch
 
Příspěvky: 334
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod airwar » pát 23 zář, 2011 5:52 am

Bedlisch píše:To čumím, kam se až ty moje fotky dostaly :D


No jo modelářský svět je malý, mě to poslal kamarád modelář Jirka H. co ví že chystám stavbu motoráku a tohle bych rád pořešil. To Vaše řešení co by se mělo vlézt i do Rosničky je parádní.

Bedlisch píše:Jen k tomu zkusím dodat, pokud má dekodér 4 funkční výstupy, tak jdou (pomocí bastlu) ovládat zvlášť konce, zvlášť horní reflektor a zvlášť posun ve verzi ČD. Pokud jde o verzi posunu ČSD, tak na to bohužel padne jeden funkční výstup, tudíž pak jde zvlášť ovládat buď konce nebo horní reflektor nebo oboje dohromady (tj zapínají se konce s horním reflektorem). Já používám zapojení tak, že základem je rozsvícení poziček, další světla se příslušnými tlačítky vždy rozsvěcí, ne zhasínají. Dle mě to odpovídá více skutečnosti.
Pro použití v motoráku (viz ty fotky) se zapojení už neupravuje, jen je potřeba použít další funkční výstup, tj je potřeba dekodér s 6 funkčními výstupy. Na fotce je ZIMO MX630P16, s Plux16, tzn, že na dekoder se nic nepájí, jen se zasune to patice.
P.S. Mohu poprosit taky o zaslání toho zapojení?


Díky za vysvětlení, zatím jsem viděl jen fotky, těším se až to někde uvidím naživo. Zvláště tu rosničku doufám že dotáhne do zdárného konce, ta by byla parádní. Po tom zapojení kouknu, dělal jsme to podle návodu na německých stránkách, takže doma dohledám, součástky běžně dostupné, klidně to i vyfotím, ale u mě to nevypadá tak pěkně jako vaše řešení, součástky spájené dohromady za nožičky podle toho kde bylo zrovna v mašině místo. :D
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod aldrin » pát 23 zář, 2011 8:20 am

No uz jsem si myslel, ze jsem blazen. Ale nejsem. Napriklad Zimo MX630 P ma 2x8 pinu - tedy 16 a ta dira mu tam opravdu chybi. Kdyby tam ten pin nebyl tak to uz asi bude jen 15.... Takze se nekomu muze stat, ze mu bude jedna dira chybet..
Přílohy
Fotografie0539II.jpg
Fotografie0539II.jpg (98.35 KiB) Zobrazeno 4741 krát
aldrin
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 12 úno, 2010 8:55 am
Bydliště: Praha / Jilemnice

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod vvitty » pát 23 zář, 2011 8:54 am

To je divne - mam tu pred sebou nove dekodery ZIMO MX630P a maji jiz od vyrobce jeden pin z konektoru odstrizeny. Viz foto, je sice male, ale je to videt :
Obrázek

Cimz nevylucuji, ze se do prodeje dostaly nejake prvni verze kde jeste tento pin byl pritomen... ale pak nemohl odpovidat norme NMRA, kde je pozice 11 vyhrazena pro Index (zamek) a slouzi k tomu aby se do patice pro vetsi Plux daly osadit dekodery s mensim poctem pinu bez rizika spaleni dekoderu -
Plux8 -> Plux12 -> Plux16 -> Plux22
Viz norma - http://www.nmra.org/standards/DCC/Minut ... 009_NA.pdf

Mimochodem, pro dalsi modely je mozny prechod na rozhranni Next18, ktere se v TT zacina prosazovat.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2640
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod aldrin » pát 23 zář, 2011 10:28 am

No koukal jsem na manual primo u Zima a maj tam ten pin taky jako index.... Nicmene, mam tehle dekoderu asi 5 a vsechny s 12 piny. Nu coz nic se nedeje a pokud na tom bude nekdo stejne jako ja, vi jak na to. Cesticka byla proslapnuta.
aldrin
 
Příspěvky: 65
Registrován: pát 12 úno, 2010 8:55 am
Bydliště: Praha / Jilemnice

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod lajblt » sob 24 zář, 2011 2:08 pm

Ahoj všem,

rád bych se zeptal, zda je to jen můj problém nebo se s ním už také někdo setkal:

Osadil jsem Brejlovce MTB dekodérem Zimo MX630P a stalo se následující:
Při jízdě "vpřed" (šipka vpravo) jde správně Mnohomyší rozsvítit přední (žárovičkou/OK tlačítkem) i zadní (funkcí F2) světla. Bohužel při jízdě "vzad" zůstanou svítit ta původní červená společně se správně ve směru jízdy rozsvícenými bílými. :shock:

Jedná se o dekodéry se "správným" počtem pinů, tj. pin 11 chybí.

A tak se ptám - potkalo to ještě někoho?
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod lajblt » sob 24 zář, 2011 3:48 pm

Tak se všem omlouvám, jsem EL STUPIDO. Koncová světla se ovládají klávesami F1 a F2, tj. je možné rozsvítit všechna čtyři koncová světla a to i společně s bílými - ta svítí po zmáčknutí "žárovičky" vždy ve směru jízdy. :)
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: POKRAČ. - Brejlovci od MTB v TT - jen konkrétní připomín

Příspěvekod pepiknemecek » ned 25 zář, 2011 8:54 am

A nebo je možné přiřadit oba funkční výstupy AUX 1 a AUX 2 pro červená světla na jednu funkční klávesu např. F1 a tyto výstupy naprogramovat v závislosti na směru jízdy. Ty se pak chovají stejně jako přední světla :wink:
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: drlo a 20 návštevníků