498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod Eurostar » čtv 27 říj, 2022 9:18 pm

Vidim tu rozne postrehy ohladom dymoveho generatora a navrhy kvapalin...

Tiez som sa divil uz v modelarstve pri skusani Albatrosa, ze ta povodna kvapalina co tam dal Trix akosi moc smrdi. Kazdopadne predajca mi odporucil dokupit prave tuto dymovu kvapalinu od ESU. Ziadny smrad a paradny efekt, na dobrych 7-8 rozbehov (=0.5ml) tato kvapalina zaisti velmi mohutnu bielu paru. Potom uz je kvapaliny a tym aj pary menej, treba este trochu dominat ale nikdy nie az do sucha. A ziadnu katastrofalnu mastnotu urcite neregistrujem, iba velmi jemne stopy a to len pri komine, ktore vatovou tycinkou utriem.

Pozdravujem a pekny vecer !
Přílohy
IMG-20221027-WA0004.jpg
Eurostar
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob 15 říj, 2022 7:36 pm
Bydliště: Würzburg, Trenčín

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod Pawlik » pát 28 říj, 2022 7:03 am

novk2007 píše:Mohu se zeptat jak jste ty měchy vyrobil? To je z papíru že?

Jsou to dva pásky papíru umístěné kolmo na sebe, následně se přehýbá jeden přes druhý.
Úhlově je to velmi poddajné, ale příčně tuhé, což v malých poloměrech, kde je tendr vůči budce příčně hodně vychýlený, způsobuje potíže. Ještě to bude potřeba doladit.

20221028_085343.jpg
20221028_085343.jpg (141.96 KiB) Zobrazeno 2336 krát
Pawlik
 
Příspěvky: 234
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod Jindra Charvat » pát 28 říj, 2022 8:22 am

photo_2022-10-28_09-57-25.jpg
[quote="Eurostar"]Vidim tu rozne postrehy ohladom dymoveho generatora a navrhy kvapalin...

Potvrzuji, že kapalina ESU je super. Pro cenovou relaci jsem zakoupil i další vzorky. Testoval jsem ESU ve vztahu i s těmito vzorky, ale výsledky jsou takřka stejné, trochu jiný odér. Kdysi (když jsem začínal s kouřem) jsem narazil (na jiném vláknu) na spekulace, že kapalina mastí mašinu a koleje atd... Zjistil jsem praxí, že jde - z mého pohledu - o nepodložené fámy, a to u všech tří uvedených druhů kapalin. Dokonce na jedné z nich (viz obr.) je uvedeno - kouřová a čistící (nezkoušel jsem). Párkrát se mi stalo, že jsem mašinu pocintal (i polil :evil: ) a nikdy žádné následky (ani po rozebrání uvnitř). Naopak mám pocit, že nalitá kapalina v generátoru se po čase sama vypaří (měsíce). Komím prská kapalinu, jen jeli tam kapaliny nadbytek (u klasických generátorů vyprskne na začátku obsah trubičky). Jednak lze snadno otřít a poznamenávám, že se místo dopadu kapiček i krásně očistí nebo otření ani neprovádím a žádné následky (zejména na laku mašiny) jsem za léta provozu "pod parou" nezpozoroval :)
Přílohy
photo_2022-10-28_09-57-34.jpg
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 172
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod Pawlik » pát 28 říj, 2022 8:28 am

Vyřešeno. Na tendru je měch napevno, na budku i na přilehlé čelo měchu jsem nalepil kluznice z tvrdého papíru. Při velkých příčných výchylkách se měch posune a nepůsobí to žádné parazitní síly, v přímé se to krásně vrátí zpátky do středové polohy. Fotky z poloměru 420 mm.

20221028_095109.jpg
20221028_095109.jpg (113.23 KiB) Zobrazeno 2271 krát
20221028_101210.jpg
20221028_101210.jpg (110.42 KiB) Zobrazeno 2271 krát
20221028_101223.jpg
20221028_101223.jpg (115.98 KiB) Zobrazeno 2271 krát
Pawlik
 
Příspěvky: 234
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod A2C » pát 28 říj, 2022 9:40 am

Jindra Charvat píše:
Příloha photo_2022-10-28_09-57-25.jpg je dlouhodobě nedostupná.
Eurostar píše:Vidim tu rozne postrehy ohladom dymoveho generatora a navrhy kvapalin...

Potvrzuji, že kapalina ESU je super. Pro cenovou relaci jsem zakoupil i další vzorky. Testoval jsem ESU ve vztahu i s těmito vzorky, ale výsledky jsou takřka stejné, trochu jiný odér. Kdysi (když jsem začínal s kouřem) jsem narazil (na jiném vláknu) na spekulace, že kapalina mastí mašinu a koleje atd... Zjistil jsem praxí, že jde - z mého pohledu - o nepodložené fámy, a to u všech tří uvedených druhů kapalin. Dokonce na jedné z nich (viz obr.) je uvedeno - kouřová a čistící (nezkoušel jsem). Párkrát se mi stalo, že jsem mašinu pocintal (i polil :evil: ) a nikdy žádné následky (ani po rozebrání uvnitř). Naopak mám pocit, že nalitá kapalina v generátoru se po čase sama vypaří (měsíce). Komím prská kapalinu, jen jeli tam kapaliny nadbytek (u klasických generátorů vyprskne na začátku obsah trubičky). Jednak lze snadno otřít a poznamenávám, že se místo dopadu kapiček i krásně očistí nebo otření ani neprovádím a žádné následky (zejména na laku mašiny) jsem za léta provozu "pod parou" nezpozoroval :)


To je príjemné zistenie. Akurát mi dorazil domov a budem robiť dajaké "experimenty" aj s kvapalinami.

Okrem toho aj s tým, že sú dekodéry uzamknuté a podľa JMRI sa nedá nič ani premapovať.
Viď obrázok. Osobne ma zvuky nejako neurážajú, teda až na tie hlásenia ktoré ma presúvajú do obdobia strýka Adolfa tedá tá rádoby "Slovenčina" aby tomu porozumeli aj naši "priatelia"
Čo by sa ale snáď dalo efektívne vyriešiť pomocou toho "Märklin decoder programmer" do ktorého sme celkom aj ochotný zainvestovať (miestna komunita majiteľov Albatrosov) nech sa zbavíme toho paskvilu a urážky jazyka.
A určite by pri odblokovanom dekodéry potešila aj možnosť si premapovať tlačítka.
Snáď toto tu číta niekto z Märklin / Trixu a vyjde zákazníkovi v ústrety.
Alebo možno Michal Dalecký a ostatný predajcovia by mohli poprosiť Märklin/Trix priamo. Bolo by to moc fajn.
Skúsim im napísať email aj ja.

Alebo teda je tu ešte druhá možnosť, možno sa Zimo rozhýbe a potom sa bude meniť dekodér za MS440 s zvukom od Jacka.

Aj keď za mňa toto by nebolo potrebné ak Märklin vyjde zákazníkovi v ústrety a proste nám dekodér odomkne.

Teraz zas k modelu.
Pozeral som na model pri uvedení a už skôr sa mi to zdalo, ale teraz som sa utvrdil pri pohľade na model na stole, že má postavenie dvojkolí posunuté o 90° rovnako ako 2 valcová mašina. Albatros je, ale 3 válec a tam som si pamätal ešte z inštruktáží stavby pojazdov (asi u Pavla Gulicha) že majú byť posunuté o 120°. Vie mi niekto kto má tieto vedomosti potvrdiť moje zistenie, alebo je to správne posunuté o 90°?
Přílohy
Function map.jpg
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1670
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod Jindra Charvat » pát 28 říj, 2022 1:04 pm

Bohužel s tím odemčením má podle mne Radeksindy naprostou pravdu a dekoder je pro úpravy cíleně uzamčen. Přes "Märklin decoder programmer" lze pouze aktualizovat firmware "továrního" dekoderu. Jediná možnost je koupit otevřený dekoder (cca 2000,-), implementovat stávající zvukový projekt (volně ke stažení) a pak si dělat pomocí "Mdp"potřebné úpravy. To již lze. Nebo si vytvořit projekt vlastní, ale to je o dost složitější. Jestli se podaří napasovat to Zimo, tak asi není co řešit...
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 172
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod Jacek » pát 28 říj, 2022 1:37 pm

Jindra Charvat píše:..Jestli se podaří napasovat to Zimo, tak asi není co řešit...

Viz moje stránky. V podstatě opravdu není co řešit až na pulzy pro kouřový generátor. Tam buď na DPS předrátovat FA3 a FA4 a nebo tlačit na Zimo, aby to šlo přemapovat.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 889
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod Jindra Charvat » pát 28 říj, 2022 2:10 pm

a nebo požádat pana Jacka o úpravu projektu pro dekoder Marklin - je levnější a nemusí se drátovat :)
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 172
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod vvitty » pát 28 říj, 2022 2:30 pm

Jindra Charvat píše:a nebo požádat pana Jacka o úpravu projektu pro dekoder Marklin - je levnější a nemusí se drátovat :)


Sorry ale pokud Marklin praktikuje formu "prodam vam zvukovy dekoder se zprasenym hlasenim a pokud chcete jine tak si za dvojku kupte novy" tak nevidim duvod nekoupit rovnou ZIMO.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2639
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod A2C » pát 28 říj, 2022 2:32 pm

Jindra Charvat píše:a nebo požádat pana Jacka o úpravu projektu pro dekoder Marklin - je levnější a nemusí se drátovat :)


To už nemá význam, to už tam rovno kúpim Zimo a Märklin s Trix sa môžu ísť prejsť na bazár. Tam budú ich dekodéry naskladané jeden vedľa druhého.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1670
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod A2C » pát 28 říj, 2022 3:05 pm

Jindra Charvat píše:Bohužel s tím odemčením má podle mne Radeksindy naprostou pravdu a dekoder je pro úpravy cíleně uzamčen. Přes "Märklin decoder programmer" lze pouze aktualizovat firmware "továrního" dekoderu. Jediná možnost je koupit otevřený dekoder (cca 2000,-), implementovat stávající zvukový projekt (volně ke stažení) a pak si dělat pomocí "Mdp"potřebné úpravy. To již lze. Nebo si vytvořit projekt vlastní, ale to je o dost složitější. Jestli se podaří napasovat to Zimo, tak asi není co řešit...


Máte prosím Vás doma 498.104 aj ten Märklin nahrávač?
Zaujímalo by ma, či tam nie je možnosť prehrať na pôvodnom dekodéry kompletne ten zvuk za dajme tomu taký istý keď už je v ponuke a následne si ho upraviť.
Či tým prehratím zvukového projektu sa náhodou dekodér neodomkne.
Žeby to uzamknutie bolo len na zvukový projekt z výroby aby vždy ten pôvodný bol nezmeniteľný. Ale keď ho prehráte novým tak proste už sa to meniť dá.
Len úvaha. Ale ak má niekto na to mašinu aj zariadenie tak by to prosím mohol vyskúšať?
Ďakujem za celú Albatros komunitu :)

Edit: hľadal som na google a zdá sa, že by to mohlo ísť.
Najprv aktualizovať firmware, ten by mal umožniť odomknutie dekodéra a potom nahrať nový zvuk.
A následne sa tam dajú meniť zvuky.
zdroj:
https://www.marklin-users.net/forum/pos ... d-decoders
preložené cez google:
https://www-marklin--users-net.translat ... x_tr_hl=sk

Edit2:
kúpil som čistú bázu (bez nikotínu a zápachu, pôvodná náplň je strašne divný puch z ktorého bolí hlava) 70%VG a 30% PG pretože čisté VG bolo až príliš husté. Ani 70/30 nie je dosť riedke aby sa to dostalo do vatičky a začalo to dymiť. Pokusy budú pokračovať aký ideálny pomer bude vhodný.

Edit3: po čase to stieklo asi do vatičky a zas to dymí. Ale je to slabé.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1670
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod Petr S. » pát 28 říj, 2022 7:11 pm

A2C píše:Teraz zas k modelu.
Pozeral som na model pri uvedení a už skôr sa mi to zdalo, ale teraz som sa utvrdil pri pohľade na model na stole, že má postavenie dvojkolí posunuté o 90° rovnako ako 2 valcová mašina. Albatros je, ale 3 válec a tam som si pamätal ešte z inštruktáží stavby pojazdov (asi u Pavla Gulicha) že majú byť posunuté o 120°. Vie mi niekto kto má tieto vedomosti potvrdiť moje zistenie, alebo je to správne posunuté o 90°?


Parní lokomotiva s tříválcovým dvojčitým parním strojem má " kliky " pootočené o 120°. Jestli jsou ojniční čepy na kolech pootočené o *90°, je to špatně .
Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 538
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod vvitty » pát 28 říj, 2022 7:54 pm

Mohl by prosim nejaky majitel verze Marklin poskytnout fotky podvozku zespod?
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2639
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod jipol57 » pát 28 říj, 2022 9:48 pm

Jsem rozhodnutý dekoder vyměnit za MS440D. Už taky proto, že původní neumí ABC. Předrátovat FA3<>FA4, není problém. Ale nikde ho nemají. Ví někdo kdy Zimo začne dodávat?
jipol57
 
Příspěvky: 1216
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod A2C » sob 29 říj, 2022 12:20 am

jipol57 píše:Jsem rozhodnutý dekoder vyměnit za MS440D. Už taky proto, že původní neumí ABC. Předrátovat FA3<>FA4, není problém. Ale nikde ho nemají. Ví někdo kdy Zimo začne dodávat?

JR Line.
Přílohy
Screenshot 2022-10-29 at 02-19-31 JR Line E-Shop.png
Screenshot 2022-10-29 at 02-19-31 JR Line E-Shop.png (21.59 KiB) Zobrazeno 1648 krát
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1670
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků