BR185 - pohon

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

BR185 - pohon

Příspěvekod tonni » pát 07 úno, 2014 7:46 am

Jsem začátečník a předem se omlouvám za možná nepřesný slovník.
Mám soupravu PIKO BR185+BR195, která je cca. 30 let stará. Problém je v motoru, který nereaguje. Nejsem odborník, ale proměřil jsem póly rotoru, jsou všechny tři ve zkratu, což by snad nemělo být. Můžete mi někdo poradit, zda a kde seženu rotor, celý motor nebo jej lze nahradit? Nebo jiná rada zkušeného modeláře?
Předem děkuji.

DSC_0530.jpg

DSC_0531.jpg
tonni
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 06 úno, 2014 7:08 am

Re: BR185 - pohon

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » pát 07 úno, 2014 9:12 am

Vinutí od rotoru jsou zapojené do kruhu ( za sebou), takže to vodivé být musí. Záleží, jestli to, čím jsi to měřil je schopné měřit malé odpory. Být tebou, tak vytáhnu ten rotor z motoru a zkontroluji spáry mezi lamelami (kontakty) komutátoru.
Komutátor je to, na co dosedají uhlíky. Spáry komutátoru se časem zanášejí prachem z opotřebovávaného uhlíku. Pak to sestav, zkontroluj, jestli doléhají uhlíky na komutátor a můžeš zkusit připojit na zdroj. Zkus do obvodu připojit žárovku (dle napětí zdroje). Pokud bude v motoru zkrat, bude žárovka svítit naplno. Jinak bude svítit slaběji. Zkus otáčet osou motoru. Při otáčení by žárovka neměla měnit jas. Pokud zhasne, máš špatný dotek v uhlíku.
Možná ti to pomůže.
Jarda
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: BR185 - pohon

Příspěvekod tonni » pát 07 úno, 2014 10:13 am

Ahoj, začnu od konce - už se točí. Děkuji Jardovi za osvětu a rady.
Už před pár dny jsem měl rotor venku, spáry jsem čistil, uhlíky kontroloval, ale stále nic. Dnes jsem tedy postupoval podle návodu výše a BINGO. Tipuji, že byl problém v kontaktech, které se po "zásahu" pájkou probraly. Každopádně to byla moje nezkušenost či nedůslednost, pomýšlel jsem na nejhorší. Také děkuji za osvětlení funkce komutátoru, dodnes jsem si myslel, že jsou to oddělené obvody. Jejich vzájemný odpor mi měřák ukazuje kolem 17 ohmů.
tonni
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 06 úno, 2014 7:08 am

Re: BR185 - pohon

Příspěvekod George V. » stř 12 úno, 2014 5:06 am

...jinak pokud bys uvažoval o nějaké zásadnější rekonstrukci tak je něco tady:

http://www.pmt-modelle.de/2011/seiten/32101.html
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3203
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: BR185 - pohon

Příspěvekod tonni » stř 12 úno, 2014 6:31 am

Díky do Kadaně za dobrý tip.
tonni
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 06 úno, 2014 7:08 am


Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků