Manky

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Manky

Příspěvekod hank » stř 08 kvě, 2024 8:01 am

Při přehrabování v archlívu mi po létech znovu přišla ruky tato tabulka, kterou jistě neuškodí připomenout i veřejně. Modely kořistních motorových vozů M 140.3 jsou v komunitě (zvlášť mezi tétéčkáři) oblíbené díky kvalitní konstrukci výrobku fy Kres i povedené konverzi do barev ČSD zásluhou fy Kolmar; zároveň (jako obvykle u kořistních vozidel) pořád mezi lidmi běhají různé misinformace týkající se historie jejich provozního nasazení u ČSD, které tabulka může pomoci uvést na pravou míru.

manky.jpg

Komentář:
1. Pod čísly M 140.301 až 7 se schovávají vzhledově jiné motorové vozy než znázorňuje model; všechny měly zúžené nástupní prostory se stanovišti strojvedoucího a vozy čísel 5 - 7 měly navíc jako jediné na střeše dvojici chladičů (podobně jako například naše vozy M 130.1). Model od Krese/Kolmara tedy představuje provedení od čísla 8 nahoru.
2. Z tabulky také vyplývá, kde a dokdy se s nimi bylo možno setkávat v provozu. Ponejvíce jezdily v obvodech výtopen Děčín a Veselí nad Moravou; dva veselské (včetně modelového M 140.313!) byly ještě po vyřazení od ČSD odprodány na vlečku ratíškovických dolů. O jejich následném vlečkovém provozu sice bohužel nemám žádné informace, ale proč by nemohly na modelové vlečce vozit zaměstnanecké vlaky? V Ratíškovicích v letech 1941 - 1955 nějaká forma vlečkové osobní dopravy existovala. (Za války, kdy důl patřil Baťovým závodům, ji údajně zajišťoval motorový vůz OZVD.)

Snad tato informace bude užitečná zájemcům o provoz v epoše IIIa. Když někdo chce věrohodně modelovat provoz v této epoše například na Slovácku, vystačí si přinejmenším do zrušení 3. vozové třídy (1953) jenom s modely kořistních hnacích vozidel; výtopna Veselí nad Moravou v tomto období provozovala kromě motorových vozů M 140.3 také lokomotivy 413.0 a 455.2, takže tétéčkáři mají vystaráno. :wink:

Edit: Více o ratíškovické železnici vizte zde. Odkazované stránky uvádějí, že výtopna Veselí nad Moravou zapůjčovala na vlečku vozy ze svého stavu včetně M 140.3 ještě před jejich zrušením; to se jistě mohlo týkat i předlohy modelového vozu M 140.313.

(Zdroj tabulky: Vložená příloha časopisu Svět železnice 2/2006. Tabulku sestavili Jaroslav Wagner a Josef Motyčka.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6192
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Manky

Příspěvekod HonzaM » stř 08 kvě, 2024 9:48 am

Díky vstřícnosti firmy KRES existuje i model ve velikosti N jako M140.310 (Ústecká dráha).
Naposledy upravil HonzaM dne stř 08 kvě, 2024 9:55 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4129
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Manky

Příspěvekod hank » stř 08 kvě, 2024 9:53 am

HonzaM píše:Díky vstřícnosti firmy KRES existuje i model ve velikosti N.


:?:

V barvách ČSD? Kam si pro něj můžu dojít?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6192
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Manky

Příspěvekod HonzaM » stř 08 kvě, 2024 10:01 am

hank píše:
HonzaM píše:Díky vstřícnosti firmy KRES existuje i model ve velikosti N.


:?:

V barvách ČSD? Kam si pro něj můžu dojít?

Ano, v barvách ČSD, ale vyrobeno bylo pouze 10 ks a asi se jich nikdo nebude zbavovat (já určitě ne).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4129
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Manky

Příspěvekod hank » stř 08 kvě, 2024 12:05 pm

HonzaM píše:...vyrobeno bylo pouze 10 ks...


Takže se o tom dozvěděli jenom kluci, co spolu mluví?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6192
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Manky

Příspěvekod marian_r » stř 08 kvě, 2024 5:28 pm

hank píše:
HonzaM píše:...vyrobeno bylo pouze 10 ks...


Takže se o tom dozvěděli jenom kluci, co spolu mluví?


Niečo ako tajné 3D printy...
marian_r
 
Příspěvky: 195
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Manky

Příspěvekod Zlámalík » stř 08 kvě, 2024 5:55 pm

Nevím, co je na tom divnýho. Někdo něco domluví nebo vyvine primárně pro sebe a pro snížení nákladů se toho udělá o něco víc. Já sám jsem rád, když se lidi se zajímavou nabídkou podělí, ale plně chápu, že to vždy nejde nebo se prostě jedná o uzavřenou záležitost. Nebo je snad povinnost cokoliv dělat hned po tisících?
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1918
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Manky

Příspěvekod hank » stř 08 kvě, 2024 6:36 pm

Zlámalík píše:Nebo je snad povinnost cokoliv dělat hned po tisících?


To jsem přece nenapsal. Jenom bych ve zdejší zatím docela otevřené komunitě čekal nějakou základní míru vzájemnosti, pokud jde o sdílení informací. Kres by určitě neprotestoval, kdyby ta objednávka byla větší. Jenže to by se o té možnosti muselo vědět.

Je mi jasné, že z různých důvodů do žádné uzavřené skupiny kluků, co spolu mluví, už nikdy patřit nebudu (a otevřeně řečeno, asi bych o to ani moc nestál). Na druhé straně mám pocit, že jsem pro tuto komunitu snad něco málo udělal (a jistě je nás takových dost), takže bych v rámci té vzájemnosti čekal, že se přece jenom taky občas něco dozvím... :?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6192
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Manky

Příspěvekod Zlámalík » stř 08 kvě, 2024 6:51 pm

No, já to nehájím, jen konstatuju. Nevím, jaké konkrétní pozadí měl tento model, takže k tomu se vyjadřovat nemůžu. Třeba to byla bokovka s podmínkou "nešířit", co já vím?

Doba, kdy nic nebylo a každá specialitka byla vítaným darem z nebe, už je pryč a lidi dělají věci hlavně pro sebe. Nedivím se, protože často platí "za dobrotu na žebrotu". Ono to souvisí s tím, cos napsal ve vláknu k britským železnicím. Ano, všichni se pak sice máme o něco hůř, ale my to tady tak asi chceme. :cry:
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1918
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Manky

Příspěvekod HonzaM » stř 08 kvě, 2024 6:59 pm

hank píše:
Zlámalík píše:Nebo je snad povinnost cokoliv dělat hned po tisících?


To jsem přece nenapsal. Jenom bych ve zdejší zatím docela otevřené komunitě čekal nějakou základní míru vzájemnosti, pokud jde o sdílení informací. Kres by určitě neprotestoval, kdyby ta objednávka byla větší. Jenže to by se o té možnosti muselo vědět.

Je mi jasné, že z různých důvodů do žádné uzavřené skupiny kluků, co spolu mluví, už nikdy patřit nebudu (a otevřeně řečeno, asi bych o to ani moc nestál). Na druhé straně mám pocit, že jsem pro tuto komunitu snad něco málo udělal (a jistě je nás takových dost), takže bych v rámci té vzájemnosti čekal, že se přece jenom taky občas něco dozvím... :?

Netušil jsem jak velký by mohl být zájem, zeptal jsem se ve svém okolí a objednal u Krese 11 ks kompletně smontovných kusů bez potisku v dohodnuté barvě. V té době jsem nebyl příliš činný v této diskuzi, jinak bych to tu prezentoval.
Berte to jako námět pro získání české předlohy.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4129
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Manky

Příspěvekod hank » stř 08 kvě, 2024 7:25 pm

HonzaM píše:...

Chybí mi tu smajlík "ze zoufalství rvu si vlasy".
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6192
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Manky

Příspěvekod Jirkátor » pát 10 kvě, 2024 9:22 pm

Tak to mně taky. :cry:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1077
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků