skály a kopce

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: skály a kopce

Příspěvekod mnitka » úte 26 bře, 2013 5:26 pm

Tomáš píše:
radekkrupka píše:
Tomáš píše:Třeba by se to dalo ošéfovat nějakým "zábradlím, nebo zdí". Mimo jiné já si právě myslel, že pokud trati nemůže z nějakého důvodu něco uhnout, tak se to objede?Protože razit tunel nebo krájet skálu může být celkem nákladné. Kolem Brna směr Blansko, jak projíždí vlak kolem řeky, taky ty skály kopíruje. (občas). Takže,dle předchozího textu to zdůvodňuji tím, že vlak objíždí skalní masiv, do kterého se raději nevrtalo, třeba z důvodu sesuvu.



Samozřejmě pokud se ti to líbí, tak ti to asi nebude nikdo rozmlouvat, ale působí to nepřirozeně...


Chápu, to je už můj osud :lol: :lol: :lol: :lol:


No, tak velká prča to zase není :mrgreen:
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod TomBart » stř 27 bře, 2013 7:49 am

nepopírám, že takovéto kameny v krajině jsou, ale na fotce s tím kouskem koleje mi to přijde jako pěst na oko. Když už chci mít skálu na modulu, určitě bych volil jiný způsob podoby skály a jinou dispozici. Tohle je takové srandovní.

jinak odlamování skály je třeba toto.
sádra lafarge (z jiné to nejde) ve dvou vrstvách. doba tuhnutí asi 3 hodiny, pak odlamovat. na fotce je vidět práce dlátem. Toto mi vyhovuje asi nejvíc a tak strašný bordel z toho není. Ostatně ten šílený lom co mám doma je stejnou technologií.
Přílohy
TB8-70.jpg
TomBart
 
Příspěvky: 499
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: skály a kopce

Příspěvekod radekkrupka » stř 27 bře, 2013 8:15 am

Ano, tohle je přesně ono!
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: skály a kopce

Příspěvekod Tomáš » čtv 28 bře, 2013 6:07 pm

Chtěl bych aby ta skála byla nakonec dost zarostlá. Koukal jsem na obrázky a tyto útvary jsou vesměs zarostlé křovím a náletovým dřevem. Viděl bych to asi takhle:
http://www.turistika.cz/foto/34385/6195 ... ly-178.JPG
Přesně tyto útvary, kolem tratě, jsem viděl v okolí Berounky. Netvrdím ,že tak blízko, ale já neměl moc místa. Šlo v podstatě o veliké oválné kameny ležící kaskádovitě na sobě notně zarostlé vegetací. Vím přesně jak to chci, ale blbě se to popisuje. Holá skála jak to vidíte nyní, to určitě nezůstane. Vřes, křoví, vysoká tráva, zbytky dřevin, vyvrácený strom.

http://tauvec.rajce.idnes.cz/NOVY_PROJEKT#P3280134.jpg
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: skály a kopce

Příspěvekod Tomáš » pát 29 bře, 2013 1:37 pm

Měl jsem v úmyslu něco takového, ale není to zdaleka hotové. Jen jsem si to testoval. ještě to bude chtít proschlou vysokou trávu a kusy dřeva. Měla by to být taková ta skála kde stačí hodit sirku a celá vzplane.
http://tauvec.rajce.idnes.cz/NOVY_PROJEKT#P3290145.jpg

PS keříky jsou zatím na sucho proto tak trčí
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: skály a kopce

Příspěvekod Tomas_C. » pát 29 bře, 2013 8:26 pm

Tome nezlob se na mne....sáhni si do svědomí a zeptej se toho v hloubi tvé duše zda-li se mu to líbí....

Mě se to nelíbí a říkám to zde veřejně za všechny co zde mlčí a jen přihlíží.
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod Luděk » pát 29 bře, 2013 9:32 pm

Je to takové divné... Ta skála má velmi nepřirozenou barvu a leskne se. U toho strženýho svahu by měla být dole mulda hlíny s trávou a v té utržené stěně ta tráva a keře působí jak pěst na oko. Pokud se někde v přírodě podíváš na nějaký podobný sesuv tak si všimni že v obnažené stěně kromě hlíny a kamení nebývá nic.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod Pavel-HP » sob 30 bře, 2013 6:14 pm

... http://tauvec.rajce.idnes.cz/NOVY_PROJEKT#P3290145.jpg ...
Nic ve zlým, ale jak značná byla vinná podpora. To "ostatní" v okolí skály by šlo, ale ta skála ... (pomíjím to roztodivné rostlinstvo). Doporučil bych foto ze skutečnosti a to se pokusit ztvárnit. Ale proti gustu ...
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: skály a kopce

Příspěvekod dedo » ned 31 bře, 2013 4:57 am

hmm, nemám toho veľmi za sebou, ale toto se nelíbí :oops:
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: skály a kopce

Příspěvekod Radek Strnad » ned 31 bře, 2013 9:19 am

Ale není nic ztraceno.Ta skála by chtěla jinou barvu-tedy přibližně takovou,jakou má kamení v okolí.Je to moc černé.Ne,že by pískovec nečernal-skály kolem Hřenska jsou také skoro černé,ale pak by bylo třeba ztmavit i to okolo,kromě čerstvých anomálií.To roští ze skály pryč a dát nakonec,po přebarvení spíš zachlé drny,neboť ve skalách nikdy moc vlhkosti nebude(kromě skalních měst,kde ve stínu vlhko bývá).Hlavně po nabarvení skály metodou suchého štětce vše a všude(ne jen špičky) přejet bílou nebo světlým okrem aby vylezla "štruktůra".O nic nejde-zkoušej a uvidíš,jak se to bude jen zlepšovat.Ten kolejový styk pod skálou tedy také nic moc,pokud nelže foťák-jakési zalomené.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: skály a kopce

Příspěvekod mnitka » ned 31 bře, 2013 10:29 pm

TomBart - snažím se aby stopy po dlátu nebyly zřejmé. Sádru používám jakoukoli, na míchání mám však fígl díky kterému je práce jednodušší a výtvor je pak i věrohodnější.

Radek Strnad - pozor je jen několik málo míst kde se v údolí Labe trať dotýká skal a pískovců. Skály jsou železnici na sever od Děčína dost vzdáleny.

Každý můj NOVÝ PROJEKT předchází příprava viz obrázek v příloze. Poté co si techniku a materiál vyzkouším odešlu vše popelnicovou poštou do spalovny nebo na skládku.
Přílohy
P1130907ux.jpg
modely.bizA.jpg
P1170047u.jpg
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: skály a kopce

Příspěvekod Tomáš » pon 01 dub, 2013 9:20 am

Popravdě řečeno, ne zcela se povedl můj záměr. Nechtěl jsem právě dělat velký skalní masiv, (skalní stěnu) která se bude tyčit několik metrů vysoko. Na ní tam nebylo dost místa. Potřeboval jsem však pohledově nějak zkusit oddělit dvě tratě, a hlavně zmírnit sklon stoupání. To se povedlo (fotku z opačné strany jsem nedělal).
Asi opravdu nebylo moudré se pokoušet udělat skálu, tam kde se nevleze. Nic to ovšem neznamená. Nestavím nic světového a zkouším na co mám a na co už ne. Vymýšlet už s tím moc nebudu, nemá to moc smysl, příště budu muset začít jinak a udělat skálu opravdu masivní a dál od tratí. Trochu jsem to zkusil ještě poupravit. Barvu jsem zesvětlil a přidal víc zeleně. Tak by to nakonec nemusela být úplně skála, ale kopec, ze kterýho trčí kamení.

http://tauvec.rajce.idnes.cz/NOVY_PROJEKT#P4010234.jpg
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: skály a kopce

Příspěvekod Pavel-HP » pon 01 dub, 2013 10:46 am

Tohle je už lepší. Ještě bych to viděl na trochu hnědé. Přetřít lehce ty balvany. To "roští" je pořád hrozivé. Určitě použít menší, spíše větší travní drny a vysadit "náletové" dřeviny. Především nějakou břízu a i jiné listnáče.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: skály a kopce

Příspěvekod Tomáš » pon 01 dub, 2013 2:24 pm

Nechci se nijak obhajovat, ale největší kousek křoví má tak 2x2 cm. Je to borůvčí od Poláka.Takže ta fotka dost zkresluje.Ten uschlej strom je 6cm vysokej. Teď mě tak napadá, zda dokážete vůbec odhadnout velikost té skály.?? Na výšku to má cca 12cm a na šířku něco přes 15cm.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: skály a kopce

Příspěvekod greenery » pon 01 dub, 2013 3:22 pm

... podívej se na toto, jak mají vypadat modelové skály :-)
https://shop.vgbahn.info/media/pdf/661202.pdf
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků