HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod Dusan » úte 10 pro, 2013 8:02 pm

Dovolím si ještě k mému tématu, věnovanému návrhu v eNku, přidat další samostané pro HO ať se to neplete. Jak již někteří vznesli dotaz, co vlastně jednou postavím, tak odpověď je, že opravdu stále nevím a hledám se :-)
Opět jen mohu využít prostor 260x180 v rohu pokoje.
Vše začalo někdy v letě, kdy mne Milan vytvořil v HO skvělý návrh kolejiště Horní Pomezí, který proběhl na veřejnosti ve vláknu viewtopic.php?f=1&t=5432&start=210
Jeho součástí je i oddělávací panel se SN.
Další varianta v mé hlavě je v měřítku N, zde viewtopic.php?f=1&t=7351
Impulsem pro návrh, který teď uvádím byly poslední Milanovy minikolejiště, které jsem předělával do TRS.
Takže: pracovní název Pomezí-Hůrka, dvě koncové staničky propojené úvratí za kulisou a vpravo pod terenem. Tentokráte ale bez přídavného panelu se SN. Úvrati se získá i výška pro křížení tratí 80mm. Provozně to jen takové "šukání" sem a tam pro motorové vozy a krátky nákladní manipulák. Ale zase proč ne :-) Navíc i manipulák, který odjede z dolní stanice, bez otočí vjede do horní čelem.
Z pohledu mnohdy velkých rozpočtů nekterých projektů je toto nízkonákladová záležitost při které se dá pěkně zamodelařit, ale i trochu zajezdit. Správa samozřejmě ČSD někde v 70-80letech, DCC se zvukem. Hlavně motorové vozy. Spodní stanice vychází z původního návrhu od Milana. Kusá vlevo- volná skládka, vpravo sklad, dole u výtopny uhlí. Chtěl jsem zakomponovat most, nikam se nevešel, tak jsem dal aspoň šturcy nad silnici. Horní stanice, bohužel jen s dopravní kolejí 650mm, víc se tam nenacpe. Příjezdový oblouk bude jen zamaskován hustším lesem, druhý tunel by už vypadal asi blbě a hustý les i opticky více dělí kolejiště na dvě části.
Ve skryté části by ta zelená kolej mohla být ještě jako výměný segment. Z této strany tam mám i dobrý boční přístup. Někde jsem to viděl, hliníkový profil s vlepenou kolejí, takový šuflík. Obohatilo by to prohazování souprav :-)
Spodní stanice, výška 0, dtto i první úvrať, druhá odkrytá úvrať má 50, koncová Hůrka 90mm, stoupání jsou 2,3 a 2,4.
Tož asi tak.
Přílohy
Pomezí-Hůrka.jpg
Pomezí-Hůrka2D.jpg
Pomezí-Hůrka3D.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod workous » čtv 12 pro, 2013 9:59 pm

Pěkný a kde je návrh v TT :) je to těžký viď v HO je to napjatý a N to bude "velkokolejiště" kde si pořádně zajezdíš, ale když dáš vedle sebe loko v HO a v N ..... přiznám se, že teď řeším podobný problém.Držím ti palce.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod Stanin » pát 13 pro, 2013 1:50 pm

Možná nakonec oba skončíte u TT :)

Jinak se mi návrh líbí a na to zaježdění si stačí. I tak je to moře času a finančně to sežere až až. Uvažuju o něčem podobném.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod Dusan » pát 13 pro, 2013 4:02 pm

TT ? to mě nenapadlo :-))))
Teď mám dva návrhy co jsem chtěl v N a HO. Na tom eNku se asi dá ještě vyšívat, ale v HO můžu už jen maximálně uvažovat jestli nechám vlečku s uhlím souměrnou s osou stanice anebo ji srovnám s přední hranou panelu :-)
Nasypu to ještě do TRS a spočítám si pak cca rozpočty na oba projekty. Už teď se ale bojím výsledků :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod Vladimír_B » pát 13 pro, 2013 4:07 pm

Já bych se tedy sunutí v tunelu zuby - nehty bránil. Vozy musí být řádně dováženy a stejnak je tu vysoké riziko vyšinutí. Z té velké stanice bych udělal úvraťovou a tobogánem do skryťáku o patro níž. Napojení do druhé stanice v jedné rovině za cenu extra krátkého mezistaničního úseku.
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1230
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod Dusan » pát 13 pro, 2013 9:24 pm

Vladimíre, díky za postřeh, ale touto cestou bych se v případě realizace nevydal. Navíc na levém panelu je jen kulisa, takže přístup bez problému a na tom pravém to také není tunel v pravém slova smyslu. Také by tam byl přístup po celé délce ze zadu. Myslím, že při kvalitním položení kolejí by to mohlo být bez problémů.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod workous » pát 13 pro, 2013 9:37 pm

Tak Dušane HO nebo N :)
Přílohy
DSCN0204.jpg
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod Dusan » pát 13 pro, 2013 9:40 pm

U mě to kolejiště bude vrchem nábytkového rohu, tak asi nechám udělat nižší skříňky a postavím oboje dvoje a bude klid :mrgreen:
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod workous » pát 13 pro, 2013 9:50 pm

Tak to né to byl můj nápad :) dole na pevno enko na skřínkách a nad tím tři až čtyři moduly v HO...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod Stanin » sob 14 pro, 2013 10:21 am

Zajímavá idea, mít H0 i N :) Podle mě je lepší se věnovat jednomu měřítku a pořádně. I když jsem zvolil H0 a možná mi vyjde si postavit eNkovy modul :) Ale to je trochu něco jiného. Co vlastně chceš modelovat za železniční správu?
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod Dusan » sob 14 pro, 2013 1:20 pm

Sem to napsal z nadsázoku, né jako ideu. Pro mě ve finále bude rozhodující jak se říká poměr "cena-užitek". Na stavbu kolejiště čekám již několik let, tak se nechci dostat do situce, že skončím na nedostatku peněz někde v půli. Správu budu dělat podle měřítka, jak jsem už uvedl v HO to bude nafta čsd, pokud N tak tam dle produkce trhu, čili pára DB,DRG. Stavět budu jen v jednom měřítku a v rozsahu obsluhy jednou osobou. Moje dvě dcery asi mašinfíry dělat nebudou :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod Stanin » sob 14 pro, 2013 4:09 pm

Dusan píše:Správu budu dělat podle měřítka, jak jsem už uvedl v HO to bude nafta čsd, pokud N tak tam dle produkce trhu, čili pára DB,DRG...

No a upřímně, které téma je ti bližší? V H0 sice lámeš námět kvůli prostoru, ale v N zase musíš lámat téma podle trhu..

Jinak jeětě k tomuto námětu. Koukal jsi na Martineves (segmentovka HAD) v TT od Milana? Vypadá provozně zajímavě a v H0 to vychazí s krátkýma vexlema Peco taky slušně..
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod Dusan » sob 14 pro, 2013 8:35 pm

Tak bližší je mi samozřejmě naše správa i velikost HO, to je ale zatím jen odpověď na tvoji otázku :-)
Martiněves a jiné, mám projety. Milan mi navíc kreslil na zakázku velmi podobný projekt, psal sem to v úvodu. Tady toto je ale pokus o variantu bez toho třetího panelu, proto jen sem a tam skz úvratě.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod workous » stř 18 pro, 2013 10:10 pm

Ahoj Dušane další srovnávací foto :)
Přílohy
HON.jpg
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: HO-návrh kolejiště 260x180cm, tvar L

Příspěvekod Dusan » pát 20 pro, 2013 8:15 pm

No jo, tady je krom velikosti ještě rozdíl i generaci modelu :-)
A co Ty, už si se nasměřoval ?
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků