Nové kolejiště TT 210x135cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod jardae » stř 14 srp, 2013 12:29 am

Zdravím všechny na tomto fóru. Jsem tady nový ale nějaké malé zkušenosti z modelováním už mám. Rozhodl jsem se postavit si nové kolejiště ve stylu cca od roku 1970 do teď. Se stavbou kolejiště (modelařinou problém není) ale bude problém s elektronikou - ovládání výhybek a semaforů bude sranda (studuju elektro na SŠ programovatelné automaty a s jednoduchou logikou problém nebude). Problém bude s ovládáním lokomotiv. V návrhu mám několik smyček kde by se měnila polarita v kolejích a analogové řešení by bylo dost složité a obsahovalo by velké množství kabelů. Chtěl bych proto použít napájení z trolejí na všch úsecích (jednoduché sloupky bych sletoval a troleje by byly napnuté z lankového měděného vodiče pokoveného bílím zlatem - neptejte se odkud ho mám :D) do lokomotiv bych zbastlil jednoduché DCC ovládání pravděpodobně z mikrokontrolérů které by hlídalo rychlost a směr lokomotivy (později - až budu trochu dál ve studiu mám naplánováno kompletní řízení provozu železnice jako nějaký studentský projekt ale to jsem již daleko) Budu rád za všechny rady a připomínky - A ještě bych zapoměl rozpočet je omezený na 10 000 kč a z toho padne cca 6 - 7 k na koleje a výhybky a koleje budou z modelového profilu - návrh je tady (wintrack) : http://ulozto.cz/xYgy5VQT/zaverecny-navrh-tt-kolejiste-tra?_fid=6x68 heslo je heslo - snad se vám návrh bude líbit, je trochu složitější ale cíl byl hodně tras a členitý terén. Ještě jednou děkuju.
jardae
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon 12 srp, 2013 11:10 pm

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod fulda » stř 14 srp, 2013 7:17 am

Ahoj,

odkud jsi?

Trochu se vrháš do několika slepých uliček, které už pár lidí před tebou prošlo.
Znýš moje stránky znáš?
Pokud použiješ běžné DCC, dostaneš celkem jednoduché odpovědi na své otázky a tvoje kolejiště bude použitelné i do buoucna. Předpokládám, že tě někdy začne zajímat ovládání kolejiště z počítače, tabletu nebo telefonu a k tomu je mimo jiné docela užitečné postupovat směrem standartních řešení.

Jo a ten wintrack si v práci nemohu otevřít, tak ani nevím co v něm je.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4940
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod jardae » stř 14 srp, 2013 11:59 am

Zdravím,
no bydlím u Uherského Brodu jinak to DCC řízení jsem zvažoval že bych si i koupil nějaké levnější jen k lokomotivám a to hlavně kvůli prostoru v lokomotivě protože v domácích podmínkách asi těžko vyrobím tak malé desky a objednávat desku i se součástkama na zakázku by vyšlo na stejné peníze. Ještě bych chtěl kolejiště už při stavbě nachystat na budoucí DCC řízení z počítače (nachystal vývody od kolejí a výhybek pro kabely, snímače a jiné příslušenství). Řízení výhybek a odstavných kolejí bych zatím udělal manuálně - tak že každá výhybka by měla svůj přepínač na pultu a k výhybce by byla postavena jednoduchá logika která by ovládala semafory. Odstavné koleje by byly taky ručně ovládané vypínačem. Takže pro začátek uplný základ nechci se hned pouštět do něčeho složitého. Díval jsem se na Vaše stránky a líbi se mi jednodiché návrhy DCC ale všechny počítají s napájením z kolejí a tomu jsem se chtěl vyhnout protože bych musel udělat velké množství rozpojovacích úseků. Nevíte o nějaké variantě pro situaci že v kolejích bude gnd a v troleji napájení ? Tady je to v JPG
Závěrečný návrh.jpg
Tak se chci zeptat jestli přemýšlím správně nebo jsou vymyšlena už jednodušší řešení. Děkuju.
jardae
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon 12 srp, 2013 11:10 pm

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod jardae » stř 14 srp, 2013 12:03 pm

Kdyžtak ještě přikládám 3D návrh.
3d.jpg
jardae
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon 12 srp, 2013 11:10 pm

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 14 srp, 2013 12:47 pm

tohle se ti líbí no borci ti to hned předělají neboj no mě se to nelíbí jeztit to bude od někad nikam pořádný smysl plný nádraží tam nemáš..
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod fulda » stř 14 srp, 2013 1:09 pm

tak si naplánuj cestu 6-8.9. do Napajedel, budu tam.

Ten obrázek není komplikovaný, pokud se na to člověk podívá ze srávné strany. (nehodnotím modelovost, ale elektriku)
Každopádně máš pravdu v tom, že stavět si doma dekodér není zrovna dvakrát ekonomické, když vezmu v úvahu, že novej se dá koupit za 400,- (za 300,- ve výprodeji)
jinak asi jsi si všiml, že s trochou zručnosti se dekodér dá doma postavit, ale máš pravdu, je to za stejné peníze, tak proč to dělat.

To že všude předpokládám napájení z kolejiště neznamená, že to opravdu napájím z kolejí. Právě naopak, mám pod kolejištěm ještě jeden rozvod J-K a z něj napájím všechno příslušenství a také kolejnice.

Pokud budeš stavět takovéto kolejiště, a máš schopnost si doma osazovat komponenty, tak tě digitálně vyjde daleko levněji. Dekodér pro 4 serva sestavíš pod 100,- a servo koupíš za 60~80,- (srovnej s cenou přestavníku)
Píšeš, že studuješ elektro SŠ, takže pokud si v rámci dílen budeš patlat vlastní plošňáky a DCC komponenty, tak to bude považováno spíš za lepší než horší - teda u nás se to tak bralo. Člověk si donesl základní součástky a "drobnosti" jako odpory, diody a spínače si "našel" v rámci dílen.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4940
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod _pavel_ » stř 14 srp, 2013 1:45 pm

jardae pokud to budeš brát jako hračkové kolejiště kde ti profrčí lokomotivy a vyřádíš se v elektronice, budiž. Ale pokud chceš dělat modelové kolejiště, tak odstřelit i se základy a úplně znovu. U modelového by to mělo mít alespň nějaké základní téma.
_pavel_
 
Příspěvky: 220
Registrován: stř 05 čer, 2013 8:35 am
Bydliště: okres ostrava

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod jardae » stř 14 srp, 2013 2:02 pm

No to máte se vším pravdu proto jsem taky váhal u tak malého kolejiště mezi analogem a DCC (jinak by tam byl obyčejný analog jako doteď - mám to samé jen bez těch smyček a skrytého nádraží na U profilu takže stačí jedno trafo a dvě lokomotivy s různými rychlostmi kterým přepínám výhybky tak aby do sebe nenarazily) ale vzhledem k prostředkům a znalostem se asi vrhnu na to DCC. Jinak to kolejiště mi příjde celkem dobré je sice hračkové ale o to i tak trochu šlo nacpat tam co nejvíc metrů kolejí a aby dávalo smysl je tam hlavní trať která prochází třemi nádražími (červená + oranžová) a druhý okruh mezi skrytým nádražím a dvěma dalšími nádražími (žlutá + oranžová, kde se okruh kryje s hlavním okruhem) + fialové spojky které tam popřípadě ani být nemusí a pár odstavných kolejí + vzadu plánuju časem přistavit nějaký panel s točnou ( tam jak vede kolej uplně do kraje ). A konkrétně co by jste mi ještě navrhly změnit při zachování základních rysů tohoto návrhu - zatím počítám s úpravou nádraži.
jardae
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon 12 srp, 2013 11:10 pm

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod vmucha » stř 14 srp, 2013 2:08 pm

jardae píše: a aby dávalo smysl

Projdi si tato vlákna http://diskuze.modely.biz/viewforum.php?f=45. Tam jsou kolejiště, která dávají smysl. Tvůj návrh ne.
Vlasta
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod BohousP » stř 14 srp, 2013 2:32 pm

K tomu rozměru - pokud budeš mít přístup kolem, je to ok. Pokud to bude u zdi, je 135 cm moc, když se ti vzadu vykolejí vlak, máš problém. Leda, že máš něco takovéto
Obrázek

http://www.micromark.com/topside-creeper-step-ladder-support-system,8854.html?ns_md=Email&ns_sc=Marketing&ns_cn=13WS046&ns_pc=13WS046&utm_source=Marketing&utm_medium=Email&utm_campaign=13WS046
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2938
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod jardae » stř 14 srp, 2013 5:10 pm

Jo to jsem zapoměl napsat je tam přístup ze 3 stran. Jedna strana je u zdi - ta kratší kde je velký kopec. Zadní strana je odsunuta kvůli přístupu k oknu. Proto jsem zvolil větší rozměr na hloubku
jardae
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon 12 srp, 2013 11:10 pm

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 14 srp, 2013 5:20 pm

sorry ,ale toto sem nevymyslel ani před 23 lety když jsem měl kolejiště u kamaráda, jo měli jen okruh s nádražím a dvěma vlečkama toto je masakr ...
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 14 srp, 2013 5:28 pm

Ahoj, fakt zalezi na Tobe, co chces :) Tohle modelove kolejiste nevidelo ani z rychliku :lol: A uz vubec netusim, kde jsi videl tri nadrazi. Ja tam nevidim ani jedno. Ale pokud to chces jako vlakodrom a jenom tak na zabavu, tak proc ne. Jinak na tomhle solidnim prostoru se toho da vymyslet spoustu a ani nebudes potrebovat cely prostor. Co vim uz ted, tak 3 nadrazi na tenhle prostor opravdu nedostanes. :wink:


PS: Ted jsem si vsiml, ze jsem se dival na rozmer pro HO :mrgreen: :mrgreen:
Přílohy
Kolejiste.jpg
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod jardae » stř 14 srp, 2013 6:26 pm

Tak jo přišel jsem s nápadem dostal pár připomínek a návrhů a rozhodl jsem se kolejiště zvětšit přece jen ta místnost má 7x4m tak si to mohu dovolit jediné co nemám jsou finance takže na tu plochu můžu dát max 20 výhybek a 30m kolejí popřípadě pokud mi to doporučíte do skrytého nádraží bych osadil staré kolejivo z U profilu není na něm ani kapka rzi a je důkladně ošetřeno speciálním přípravkem na kontakty mám ho asi 7m rovných, 5m obloukových a 9 výhybek (6 klasických jedno křížení a jedno křížení angličana ) Takže dám na vás kolejiště zůžím a protáhnu a tím se posouvám k návrhům kolejišť co jsou tady na fóru tak za pár hodin předložím další návrh. Prohlédnu si jednotlivá schémata a vyberu z nich co se mi líbí a pak vám to dám ohodnotit.
jardae
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon 12 srp, 2013 11:10 pm

Re: Nové kolejiště TT 210x135cm

Příspěvekod vmucha » stř 14 srp, 2013 6:42 pm

Začni raději s něčím menším, co bys někdy v budoucnu mohl rozšiřovat. Ona totiž krajina stojí víc než ty koleje :-)
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků