Mankovičky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Mankovičky

Příspěvekod Milan_V » pon 27 kvě, 2013 1:23 pm

Dobrý den,

po dlouhé a podle mého názoru zralé úvaze jsem se rozhodl, že si postavím modelové kolejiště podle plánku z knihy Plány kolejišť II. pod názvem Mankovice. Jeho plánek jsem také našel na tomto fóru: viewtopic.php?f=1&t=3369&p=97140&hilit=mankovi%C4%8Dky#p97140.

Rád bych zde poprosil zkušenější modeláře a drobné rady. Co by mne zajímalo:
- je na plánku něco, na co si dát vyloženě pozor. Co by mohlo způsobit velké problémy při stavbě.
- vyhýbky by měly být EW1 a IBW. Ale u toho křížení v levém horním rohu si nejsem jist jestli je to DKW.
- jake je nejvhodnější místo pro navázání případného dalšího panelu. Myslím že pravý horní roh.

Také bych se rád zeptal, zda-li někdo další už toto kolejiště nestaví, nebo třeba nestavěl.

PS: Měřítko TT, řízení lokomotiv digitál, vyhýbky a příslušenství nejspíše serva+digitál (ještě nerozhodnuto).
Milan_V
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 01 led, 2013 7:06 am
Bydliště: Kopřivnice

Re: Mankovičky

Příspěvekod workous » pon 27 kvě, 2013 3:37 pm

Ahoj máš před sebou docela náročnou stavbu a už přemýšlíš kde napojíš další modul :)tak to ti ten elán závidím .....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Mankovičky

Příspěvekod mizl » pon 27 kvě, 2013 3:50 pm

workous píše:... tak to ti ten elán závidím .....


Já myslím, že v poklidném stavění máš tak na čtyři roky co dělat.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Mankovičky

Příspěvekod czhunter » pon 27 kvě, 2013 4:44 pm

Milan_V píše:- jake je nejvhodnější místo pro navázání případného dalšího panelu. Myslím že pravý horní roh.

Klidně levý dolní, v současné fázi stavby je to jedno :)
(ale stejně je levý dolní roh dobrá volba)
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 568
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Mankovičky

Příspěvekod Jiri Dvoracek » pon 27 kvě, 2013 5:44 pm

Ufff, detske kolejiste a je tam vice vyhybek nez u mne :D Hodne stesti pri stavbe, tesim se na nejake fotky :) Pokud budes chtit napojovat dalsi modul, tak si dej pozor kde to budes delat, aby jsi pri vjezdu z druheho modulu do stanice nemel vjezd jenom na jednu kolej. :wink: Takze ja se taky primlouvam za levy dolni roh :D Udelat zst. Lezky prujezdne a v klidu to tam napojis a pri vjezdu mas na vyber ze tri koleji :wink:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Mankovičky

Příspěvekod czhunter » pon 27 kvě, 2013 6:58 pm

Jiri Dvoracek píše:Takze ja se taky primlouvam za levy dolni roh :D Udelat zst. Lezky prujezdne a v klidu to tam napojis a pri vjezdu mas na vyber ze tri koleji :wink:

To by byl spíš pravý dolní.
Já myslel spíš odbočku na širé trati nebo udělat z Ležek úvraťovku.

Ale jak je vidět, je to skoro jedno :) (hlavně na hračkovitém kolejišti)
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 568
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Mankovičky

Příspěvekod Jiri Dvoracek » pon 27 kvě, 2013 7:15 pm

Jezkovi oci, ja uz ani nevim, ktera je prava a leva strana :lol: :lol: :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Mankovičky

Příspěvekod milan ferdián » pon 27 kvě, 2013 8:48 pm

Ano nahoře vlevo je anglická výhybka a dole v koncové stanici je trojcestná výhybka.Jestli nechceš tak není třeba stavět všechny vlečky.Já jsem snažil prezentovat,že i na tak malém prostoru lze zajistit dostatečné zázemí pro nákladní provoz. :wink:
Horní a spodní díl mají rozměry 1650x400 a vložené díly 800x400.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11889
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Mankovičky

Příspěvekod fruafru » úte 28 kvě, 2013 6:33 am

Zdar.
Podle mě je to rozšiřování trošku složitější. Kolik Vás bude na ovládání kolejiště? Když se tak koukám na plánek, jediné zdůvodnitelné rozšíření je, protáhnout díly na délku cca 20-30 cm. Výrazně to nezmění proporce kolejiště. Ale umožní to obsluhu z vnitřního prostoru, tím je zajištěn snadný a okamžitý přístup ke všem segmentům. (Ovládání kolejiště z venkovní strany je alternativou pro více mužnou obsluhu, ale jednoho si takhle neumím představit jak pobíhá kolem, navíc kolejiště by muselo být přístupné ze všech stran a na to je dost velké.) Prodloužení segmentů taky trochu zredukuje tu "hračkovitost" kolejjiště, navíc se zvětší i norma zátěže pro soupravy, zmenší se i stoupání.
Pokud se tedy zdají dvě viditelné stanice, jedna skrytá, k tomu dvě samostatné vlečky málo, kolejiště bych celé trochu opravil z Mankoviček bych udělal úvraťovou stanici, díl co je v pravo bych zrušil a místo něj bych potom pokračoval z Ležek dalším segmentem (segmenty), taky by se dal segment umístit před Ležky a přidat jednu stanici i hlavní trati, ale to už je úplně jiné kolejiště........
fruafru
 
Příspěvky: 342
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Mankovičky

Příspěvekod Milan_V » úte 28 kvě, 2013 9:08 am

Děkuji všem za odpovědi.

Časově si to docela dovedu představit. Počítal jsem tak přibližně s třemi roky prace metodou postupneho rozšiřování a přidávání kolejí. Ale budu počítat s delším časem, ať nejsem zbytečně zklamán.
Otázka na rozšíření byla míněna hlavně kvůli orientaci kolejiště v prostoru pokoje. Prodloužení středních modulů mně nenapadlo, a zkusím ho zvážit.
S ovládáním jsem uvažoval v jednom člověku a asi by bylo efektivnější sedět uprostřed. Budu si to muset ještě promyslet.
Určitě se podělím o průběh stavby, až bude o čím se ukázat. Aktuálně dávám dohromady materiál, což není úplně zajímavé.

Přeji příjemný den.
Milan_V
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 01 led, 2013 7:06 am
Bydliště: Kopřivnice

Re: Mankovičky

Příspěvekod milan ferdián » úte 28 kvě, 2013 10:04 am

Milan_V píše:S ovládáním jsem uvažoval v jednom člověku a asi by bylo efektivnější sedět uprostřed. Budu si to muset ještě promyslet.

Ale to je kolejiště jen pro jednoho člověka,který přesně sedí ve středu kolejiště a má po ruce vše :!:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11889
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Mankovičky

Příspěvekod Milan_V » pon 08 črc, 2013 9:09 am

Asi to vypadá, že se projekt zastavil. Ale není tomu tak.
Konečně dorazilo potřebné kolejivo včetně výhybek a tak jsem mohl zahájit stavbu skrytého nádraží. Jeho sjízdnost byla již ověřena a tak v nejbližších dnech jej zafixuji a finálně zadrátuji.

skrytak01.jpg
skrytak01.jpg (37.19 KiB) Zobrazeno 7701 krát

skrytak06.jpg
skrytak06.jpg (42.27 KiB) Zobrazeno 7701 krát


Origninální plánek doznal drobné změny ve skrytém nádraží a to tak, aby výhybky nebyly viditelné v tunelovém portálu, nebo z něj "nevyčuhovaly". Další doposud nerozhodnutou úpravou je možné odebrání vlečky k cementárně. Kdy v této oblasti předpokládám spíše stavbu okraje vesnice.
Milan_V
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 01 led, 2013 7:06 am
Bydliště: Kopřivnice

Re: Mankovičky

Příspěvekod chameleon » pon 08 črc, 2013 12:07 pm

Hezký, jen mě překvapilo, že jsi v SN ubral počet kolejí z 5 na 3, což mi nepřijde šťastné rozhodnutí :-( Nebo se nejedná o skryťák?
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Mankovičky

Příspěvekod Milan_V » čtv 07 led, 2021 2:49 pm

Malý update. Projekt pořád pomalu pokračuje, i přes to, že jsem od úvodního postu nic nenapsal.
Část v oblasti s továrnou.
IMG_0192_s.jpg

IMG_0190_s.jpg

IMG_0188_s.jpg


Hlavní stanice je zaházena haldou rozpracovaných budov a ostatních drobností na stole..
Milan_V
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 01 led, 2013 7:06 am
Bydliště: Kopřivnice

Re: Mankovičky

Příspěvekod Milan_V » čtv 07 led, 2021 2:50 pm

IMG_0200_s.jpg

IMG_0198_s.jpg

IMG_0194_s.jpg
Milan_V
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 01 led, 2013 7:06 am
Bydliště: Kopřivnice

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků