Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod KamilN » úte 09 říj, 2012 9:23 pm

Zdravím všechny přítomné. Po tátovi mám pár vozidel v měřítku TT a nějaké doplňky. Kdysi začal stavět kolejiště, tehdy ještě s plechovými kolejemi ale nedostavěl ho. Já jsem se teď rozhodl že si udělám nové kolejiště. Je mi jasné že původní koleje jsou k ničemu, ale doplňky snad aspoň některé použít půjdou.
No a teď ke kolejišti. Celé kolejiště potřebuji schovávat pod postel, tudíž je omezená celková výška včetně koleček a terénu je omezena na 20cm. Případně můžou být sundávací stavby. Rozměry jsem si původně stanovil na 130x170cm ale pak jsem zjistil že je uprostřed postele vzpěra, tak jsem musel rozdělit na dva segmenty. Možná ještě přidám vodní mlýn nahoru. Do krajiny samozřejmě přijdou ještě nějaké stromy a stavby. Plánek a 3D náhled jsem uložil tady: https://picasaweb.google.com/NovakKamil ... directlink

Dávám to sem protože je tu spousta šikovných lidí a víc hlav víc ví, tak třeba někoho napadne nějaké vylepšení.
Ještě řeším jak udělat rámy a spojení segmentů. Asi udělám rám klasicky z latí nebo překližky a horní deska možná překližka nebo sololit(?), nebo extrudovaný polystyren. Oba rámy budou na kolečkách aby se s nimi dalo zajet pod postel. Spojení segmentů by mohlo být asi několika konektory, asi D-SUB a zahákováním zboku.
Mohlo by takové provedení být realizovatelné?
KamilN
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon 08 říj, 2012 7:18 pm
Bydliště: Brno

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod chameleon » úte 09 říj, 2012 10:05 pm

Ahoj,
na kolećka + rám + krajinu (+navíc 2 patra) mi přijde 20cm strašně málo :|
Promyslel bych ještě 2 varianty:
A) najít lepší místo na segmenty - např. skříň (nebudou problémy s výškou a navíc ani s prachem(
B) moduly ála had (20cm šířka) uskladněné na boku v nějakém protiprašném pouzdře :?:
Záleží také jestli preferuješ krajinu či provoz..

Jinak tvůj návrh není špatný, možná jen trochu přirozenosti navíc by se hodilo - nádraží je přesně dle panelu, a rybník zbytečně velký - les/kopec je pro odděleni nádraží lepší :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 10 říj, 2012 3:41 am

H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod KamilN » stř 10 říj, 2012 6:13 pm

Díky za rady i za odkaz. Docela jsem to tu procházel a je tu dost zajímavých informací.
Jinak k těm návrhům, lepší místo na segmenty bohužel nehrozí. V jednopokojovém bytě prostě místo není a budu rád když najdu aspoň trochu místa kde to složím. Jediné další místo by bylo snad jenom na skříni, ale to by bylo dost nepohodlné. Zpod postele bych to jenom vysunul a jednoduše spojil a mohlo by se jezdit. Navíc by mohly zůstávat soupravy i na kolejišti. Výšku jsem si tak přibližně počítal a mělo by to vyjít. Ono to skryté nádraží by mělo být o něco níž než to dolní viditelné. No a jestli preferuju provoz nebo krajinu - no asi spíš tu krajinu. Ale hlavně mě láká právě ta samotná stavba a vymýšlení jak to udělat.
Co se týká rybníku tak je ještě oproti původnímu návrhu menší. Chtěl jsem na něm i nějaké lodičky s rybáři, pláž a tak. A mezi rybníkem a tou horní tratí třeba nějaká skála. Les bych nechal v tom oblouku vpravo.
A teď se asi budete smát, ale chtěl jsem udělat vodu jako vodu a ne imitaci. Prostě bych udělal podklad tak aby byl odolný vůči vodě, pod kolejištěm by byla nádobka a čerpadýlko a to by čerpalo vodu nahoru do koryta a voda by tekla přes jezírko dolů...
KamilN
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon 08 říj, 2012 7:18 pm
Bydliště: Brno

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod lajblt » stř 10 říj, 2012 6:55 pm

Vlhkost ti časem zničí všechny dřevěné (i překližkové) části. Nehledě na možnost zkratu v případě vylití vody někam, kam nepatří.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod E27 » stř 10 říj, 2012 6:57 pm

presne tak a keď si pozrieš iné fóra a nápady a námety, tak zistíš, že s imitáciou vody spravíš reálnejšiu vodu, než v reále. Ono originál voda ti nenahradí vodu umelú, pretože aj vodu musíš dávať do mierky. Čírosť, vlnky, vlny a pod. A výška plus tvoj plán mi proste nejde do kopy.
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod lajblt » stř 10 říj, 2012 7:09 pm

Patrové kolejiště s prostorem výšky 20 cm si umím představit jen tak, že horní patro bude kompletně "očesávací", tj. před ukončením provozu se z něho sundá všechno kromě kolejí. Pokud budu počítat 5 cm jako prostor pod spodní deskou kolejiště (kabeláž, přestavníky apod.), 8 mm základní deska staniční pláně (~1,5 cm včetně korku a kolejí) a horní deska tloušťky 4-5 mm v úrovni 100 mm (~1 cm včetně korku a kolejí), zbývá 3 cm na kolečka vespod a nějakou tu škvíru kolem na zasunutí. Hodně natěsno.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod KamilN » stř 10 říj, 2012 9:06 pm

No tak že by bylo horní patro "očesávací" je jasné, ale vyjít by to mělo. Původně jsem si taky myslel že to nevyjde a plánoval jsem jenom jednoduchý okruh. Ale pak jsem si to spočítal tak mě vyšlo že je to proveditelné. výšku kolečka počítám cca 70mm, nad ním by bylo prkýnko tloušťky cca 20mm, tj. cca 9cm. V této výšce by bylo dolní nádraží. skryté nádraží mam naplánované 2cm pod úrovní hlavní desky. Klidně může být pod úrovní toho kde budou uchycená kolečka s tím, že bych udělal výřezy v žebrech rámu. Rozdíl výšek kolejí mezi horním a skrytým nádražím je podle Wintracku 81mm. Předpokládám že ukazuje výšku temene kolejnice. Výška horního nádraží je 61mm, výška skrytého -20mm a dolní nádraží je 0. Pokud tedy beru v potaz že 0 bude cca 105mm (9cm kolečka+cca 15mm na desku, podloží a koleje), tak bude kolej horního nádraží cca 166mm nad zemí. takže je tu pořád cca 4cm k dobru. Ještě je teda otázka jestli stačí 81mm výškový rozdíl mezi kolejí skrytého nádraží a horního nádraží. Ale NEM102 říká 52mm od temene kolejnice takže by byly pořád cca 3cm navíc. do toho se nějaká podpěrná konstrukce dá dostat.

Jo a s tím jezírkem to byla taková myšlenka že by se mě to líbílo. Přece jenom by to aspoň nebylo takové statické. A nevím jestli by to zvýšilo vlhkost vzduchy až tak moc aby začaly rezivět koleje. No ale to je stejně ještě na dlouho než bude jezírko aktuální...
KamilN
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon 08 říj, 2012 7:18 pm
Bydliště: Brno

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 11 říj, 2012 7:56 am

Ahoj,
I malé kolejiště bych raději naž na silné desce udělal na rámu z latí. Deska pak může být o něco slabší (10-15mm překližka). V rámu budou zapuštěná kolečka ), aby spodek rámu byl v minimální výšce nad podlahou (1,5cm). V rámu budeš moct schovat vedení kabelů , případně přestavníky od výhybek.
Při použití koleček 7 cm (myslím, že se dají sehnat i menší) vychází základní rovina vyjde cca 8-8,5cm nad podlahu. V tézo výšce bych ovšem plánoval koleje pouze ve skryté části. Na viditelné části by to mělo být nejnižší místo terénu (potok, dno příkopu) ROZHODNĚ NE KOLEJE!
Ty bych udělal cca 2 cm na základní deskou (10cm nad podlahou) Jak vidno ani v této stanici se co do výšky nemůžeš moc rozmáchnout a volit jen nízké stromy, lampy a budovy. Trať do SN bude od výhybky klesat. Ale příkopy musí vést opačně. Jinak Ti v případě deště vznikne u tunelu jezero :)
Nezapomínej na to, že nad tunely by měl být pořádný kopec ne jen placka v Tvém případě zřejmě sundavací.
Jestli by nebylo nejlepší děla celé patro jako jeden nasazovací díl (včetně kolejí, elektřina připojená konektorem - takové segmentové kolejiště na výšku:)) Ovšem musíš mít vyřešeno, kde horní díl skladovat.
PS: Nepřemýšlel jsi o možnosti přizvednout (podložit)postele. (např. na výšku lůžka jako v nemocnici)
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2398
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod lajblt » čtv 11 říj, 2012 8:12 am

Norma NEM 102 sice říká 52 mm, ale tobě do dutiny skrytého nádraží zasahují přestavníky výhybek horního patra. Ty mají minimálně 3 cm na výšku (Hoffmann, Tillig má ještě víc). A taky - zkus strčit ruku do 5 cm vysoké štěrbiny, kam se dostaneš. Vyndavat zaklíněný model z "díry na DVD" není moc pohodlné. Na tohle všechno je potřeba při návrhu myslet...
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod KamilN » čtv 11 říj, 2012 9:03 am

Rám kolejiste z latí mam v planu a kolečka by byla do ramu zapuštená. A dělají se i menší kolečka, ale ty jsem nenašel gumová. Jelikož máme laminatovou podlahu nebo co to je, tak by ji plastové kolečka pekne zničily.
Sundávaci tunel u a kolejemi by nemusel být špatný, ale trochu bych se bál spojení kolejí. Jako přístup do skrytého nádraží jsem měl v plánu nechat volnou tu stěnu u skrytého nádraží. Ale teď mě ještě napadlo že rozdělením na dva moduly se může celé kolejiště o něco zvětšit, takže by mohla být kolej k tunelu delší a nemusela by tak moc klesat, nebo by mohla klesat až v tunelu. Zkusím to ještě upravit přes víkend. Dřív asi nebude čas :?
A jako přestavníky plánuju serva, a ty jak jsem četl není takový problém umístit i jinam než přímo pod výhybku a dovést k výhybce táhlo.
KamilN
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon 08 říj, 2012 7:18 pm
Bydliště: Brno

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod E27 » čtv 11 říj, 2012 10:15 am

Ako som čítal, že chceš klásť dôraz na krajinu, tak sa zamýšlam, že demontovateľné časti z koľajisku budeš kompenzovať na úkor krajiny. Potom tých detailov moc nebude, pretože budeš musieť veľa vecí dávať dole. Môj názor.
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod KamilN » čtv 11 říj, 2012 6:12 pm

No tak myslím že by postel mohla ještě tak o 10cm povyrůst jsou tam jako nohy jenom špalky asi 10x10cm tak bych někde nechal uříznout větší a dal to tam...
KamilN
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon 08 říj, 2012 7:18 pm
Bydliště: Brno

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod KamilN » pát 02 lis, 2012 10:54 pm

Tak jsem si trochu pohrál a upravil jsem návrh. Zjistil jsem že kolejiště může být i větší. Tak jsem to zvětšil na dva segmenty 80x185. Výsledek je tady: https://picasaweb.google.com/NovakKamil ... directlink
Horní patro bude mít sundávací budovy. Postel bohužel zvýšit nepůjde takže se to všechno musí vlézt pod postel. :?

Teď začínám řešit konstrukci rámu. Ten bude asi z překližky tl. 18mm, spojený asi truhlářskými kolíčky a úhelníky a kolečka buď na úhelníku nebo na kousku překližky kolmo k rámu. Horní deska asi překližka (8mm?) nebo možná jestli seženu plastové desky z reklamky za rozumnou cenu...
KamilN
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon 08 říj, 2012 7:18 pm
Bydliště: Brno

Re: Segmentové kolejiště TT 130x170cm

Příspěvekod Jiri Dvoracek » sob 03 lis, 2012 1:41 pm

Ahoj, do navrhu kolejiste Ti kecat nebudu, na to jsou tady jini. :lol: :lol: Ale chtel jsem Ti navrhnout neco jineho. A sice to, co tady psal Michal Suhajda. Rozhodne je nesmysl, aby jsi mel kolecka 7 cm a na nich desku. Tim si seberes minimalne 5 cm prostoru na kolejiste. Kolecka by mela byt v ramu zapustena tak, aby mezi spodni hranou ramu a podlahou bylo tak cca 1,5 cm prostoru. V teto vysce, muzes mit skryte nadrazi. Jelikoz nepujde videt, tak muzes mit obycejne prestavniky a nemusis je cpat nikam zespodu. Budou ti stacit obycejne prestavniky BTTB, ja je mimochodem taky pouzivam ve skrytych nadrazich a funguji spolehlive uz peknou radku let. :lol: Cili aby jsi se dostal do skryteho nadrazi rukou vcelku pohodlne mela by tam byt mezera tak minimalne cca 8 cm v pripade, ze na hornim nadrazi budes mit prestavniky, ktere budes chtit montovat zespodu, aby nebyly na kolejisti videt. Cili dle mych skromnych vypoctu bych to videl nasledovne. Skryte nadrazi ve vysce cca 2 cm nad zemi. Rybnik tak cca 3-4 cm nad zemi. Hlavni nadrazi tak 7-8 cm a vrchni nadrazi bych umistil tak do vysky 10 az 11 cm. Pokud jsem dobre cetl, tak mas prostor pod posteli na vysku cca 20 cm, takze se v pohode vlezes a nemusis dokonce ani nic oddelavat, pokud tam nechces montovat panelaky od male zeleznice. Ale je to jenom predstava, nevim, jake jsou Tve realne moznosti. Jirka :wink:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků