sklápěcí kolejiště

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

sklápěcí kolejiště

Příspěvekod jakdus » stř 30 pro, 2009 9:20 am

Dobrý mám trochu jiný dotaz, jednoduše řečeno: mám desku 2 m krát 1 na ní je již jednoduché kojiště bez převýšení,domky budu sundávát všechny,stromky přízpůsobím ,,sklopené výšce.Je to kolejiště TT pro děti (i pro mně :P ).MUSÍM to vyřešit sklápěcí (panelákový byt 265 cm výška stěny) sklápění MUSÍ být na výšku a předstatoval bych si tu desku cca 10 cm od stěny při aretaci na stěně.A sklápěcí mechanismus cca 50 cm nad zemí,abych neměl tu desku po sklopení na zemí.Počítám že samořejmě deska bude přidělaná k ,,jekl rámu,,.Proto Vás prosím o radu jak ten mechanismus jednoduše udělat a taky trochu s ohledem na ,,visáž,, bude to v dětském pokoji. Děkuji za rady.
Opět znovu tentokrát na kolejích s podložím a jako vždy TT. Hraju si se syny,složitosti potom.
Uživatelský avatar
jakdus
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř 31 pro, 2008 8:11 pm

Příspěvekod kubulak » stř 30 pro, 2009 11:06 am

Ja kdysi mel v jedne klubovne na zdi sklapeci drevotrisku cca 2,5 x 1m. Ve zvednute poloze to byla tabule (spodni strana byla natrena tou zelenou tabuloidni barvou), ve spustene to byl podklad pro autodrahu (ta se stavela a uklizela, nebyla na desce napevno).
Bylo to vyreseno tak, ze na zdi ve vysce cca 1m od zeme byla pres hmozdinky a vruty prichycena vodorovna drevena lista - hranol 5x5x250cm. V nem bylo vydlabany misto na troje panty, pres ktery se deska sklapela do vodorovny polohy na stul (vymereno to bylo tak, aby to po sklopeni na stul bylo presne vodorovne). No a ve zvednute poloze to bylo nahore ke zdi prichyceno tak, ze ve zdi byly v pozici rohu dve skoby a v rozich desky byly krouzky na klice - s mirnou vuli, ktera umoznila je pretahnout pres ty skoby, pak se deska malicko odklopila od steny a tim se znemoznilo zpetne prelezni krouzku pres skoby a pad desky dolu. Bylo to pevnostne dost predimenzovano a za nekolik let s tim nebyl zadnej problem. Ten stul mel mensi rozmery nez ta deska, takze se muselo hlidat opirani o spustenou desku, aby se neco neulomilo, ale jinak OK.

Jedinou nevyhodou by pro tebe byla mala hloubka ("vyska") toho prostoru mezi sklopenou deskou a zdi... zase davat tam dolu hranol 10 x ? cm, aby tam bylo aspon 10cm prostoru...

Dovedu si predstavit, ze na spodni strane ty desky by byly nejaky vystuhy, rekneme 3-5 cm tlusty, a ty by byly prekryty odnimatelnou deskou (aby se dalo dostat k elektroinstalaci mezi nima a aby tato byla chranena pred detma), ktera by pri zvednuty poloze slouzila jako tabule - nastenka pro deti... za to by doma mohly byt nejaky body k dobru :)
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Re: sklápěcí kolejiště

Příspěvekod Barťas » stř 30 pro, 2009 11:29 am

jakdus píše:... trochu s ohledem na ,,visáž,, ...

Zavírej to do skříně, jako se dělají vyklápěcí postele.
Barťas
 
Příspěvky: 43
Registrován: pát 04 led, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Pavel Dryml » stř 30 pro, 2009 11:49 am

Já si dovolím několik drobných poznámek:
1) myslím si, že pokud byste jenom na spodní hranu přišrouboval "panty" tak na zvednutí budete potřebovat docela velkou sílu - jednou na kolejišti budete mít krajinu atd. (osobně jsem zvedával kolejiště o rozměrech zhruba 1,60 x asi 3,5 metru - zvedalo se jenomm1,60 - a byl to humáč i pro dva lidi ...)
2) pokud byste horní hranu dal přímo pod strop tak ve sklopeném stavu ho budete mít 65 cm nad zemí - mluvme radši o 50 až 55 cm -to je pro člověka sedícího na židli hodně nízko , myslím si, že pro sezení na židli je rozumná výška kolem 90 cm.
3) myslím si, že 10 cm od stěny je hodně hodně málo - pokud tedy nebudete chtím mít celé kolejiště v jedné rovině s minimální výškovou členitostí a krajinou úrodného polabí.

V žádném případě se VVás nechci nijak dotknou, protože neznám Vaše důvody.

Abych jenom nekritizoval tak bych doporučil nějaký podobný mechanizmus, který je v lehátkových vozech použitý pro sklápění lehátek.
Bohužel nemám fotku, ale až pojedu tak vyfotím, nebo někdo fotku mít bude...
H0, DCC, V epocha, ale končím u vznniku Carga
Pavel Dryml
 
Příspěvky: 183
Registrován: úte 05 čer, 2007 12:13 pm

Příspěvekod kubulak » stř 30 pro, 2009 4:11 pm

Jen k te vaze - pokud se krajina dela z polystyrenu, styroduru a vrchni vrstva jsou skrobene papirove uterky a nejaky ten sterk a foliaz, papirove zdivo a smirgl na silnice a chodniky, da se to udrzet na rozumne "manipulativni" vaze. Jakmile se trat do kopcu zene na dreve, pouziva se DAS, sadra, nedejboze prave sutry na skaly apod., tak hmotnost kolejiste dramaticky roste... jinak "placate" kolejiste je primo v zadani, autor je s nim smiren... i kdyz si dovedu predstavit treba jeden dva odnimatelne kopce, ktere budou uskladneny nekde ve skrini spolu s budovami...

Jinak system zvedaci postele nebo vyklopne skrine je samozrejme taky mozny. Ja jen rikam ze ta nase skladacka obsahovala jeden hranol z OBI, troje panty, patero hmozdinek a vrutu dole a dve hmozdinky a skoby nahore. Cena v pohode do petistovky, hotovy to bylo za par hodin, funkcni, spolehlivy i esteticky - na nase potreby. Ale samozrejme kazdemu podle jeho potreb a gusta !!
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Příspěvekod boy.rough » stř 30 pro, 2009 4:58 pm

Ahoj,
tento problém jsem také řešil :D . V malém bytě se opravdu musí šetřit smístem.
Měl jsem to udělané tak, že sklopená deska k zemi vypadala jako postel s čelem, které bylo u zdi. Na čele byly panty. Na druhé straně této "postele" byly otočné nohy. Když to bylo sklopené jako kolejiště, tak to byly skutčně nohy a když jsem to zvednul do svisla, tak jsem nohy otočil ke zdi kde byly háčky, které se zahakovaly do oček na těch nohou.
Když to bylo zvednuté na svislo, tak od zdi byla hrana této desky cca 50 cm. Celé to potom bylo zakryté lehkým závěsem. Někde bych možná ještě našel fotky :D .
Ahoj ať se daří.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 621
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Příspěvekod Jirka1 » stř 30 pro, 2009 5:45 pm

Pavel Dryml píše:Já si dovolím několik drobných poznámek:
1) myslím si, že pokud byste jenom na spodní hranu přišrouboval "panty" tak na zvednutí budete potřebovat docela velkou sílu - jednou na kolejišti budete mít krajinu atd. (osobně jsem zvedával kolejiště o rozměrech zhruba 1,60 x asi 3,5 metru - zvedalo se jenomm 1,60 - a byl to humáč i pro dva lidi ...)

Při vhodné volbě materiálů a konstrukce se dá dosáhnout poměrně nízké hmotnosti. V případě vlastního kolejiště jsem se dostal na cca 42 kg + cca 10 kg (nedopatřením původně mylně uvedeno 3 kg) dekl při rozměrech (včetně krytu) 281 cm (délka), 96 cm (šířka) a 36 cm (výška). A to mám uvnitř narvaná trafa a kompletní elektroniku včetně ovládacího panelu. :idea:

Jinak by se na tu zvedanou hranu dal upevnit konec lanka, které by se mohlo vést přes kladku umístěnou nahoře na zdi (kam by se ten konec sklápěl) a vytahovat by se to dalo tahem za to lanko... :D
Naposledy upravil Jirka1 dne stř 30 pro, 2009 6:46 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Pavel Dryml » stř 30 pro, 2009 6:20 pm

Dobře přesvědčili jste mě, po stránce hmotnosti. Já právě co jsem viděl, tak byl rám ze dřeva, krajina sice z polistyrenu, ale na ní horní vrstva ze sádry. Mechanismus k tomu žádný nebyl a ve dvou lidech to bylo o úraz ...
H0, DCC, V epocha, ale končím u vznniku Carga
Pavel Dryml
 
Příspěvky: 183
Registrován: úte 05 čer, 2007 12:13 pm

Příspěvekod milan ferdián » čtv 31 pro, 2009 10:38 am

Pavel Dryml píše:Dobře přesvědčili jste mě, po stránce hmotnosti. Já právě co jsem viděl, tak byl rám ze dřeva, krajina sice z polistyrenu, ale na ní horní vrstva ze sádry. Mechanismus k tomu žádný nebyl a ve dvou lidech to bylo o úraz ...


Základní podmínky nebo inspiraci sklápěcího kolejiště pro tuto velikost jsem již uváděl pro libosh :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11889
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod jakdus » čtv 31 pro, 2009 11:57 am

Děkuji za příspěvky a rady ,líbí se mi nejvíce sklápění přes upevněný trámek 10 *10 * 100 cm na zdi,ale bojím se postupného vymačkání či seschnutí dřeva,proto ještě figuruje ,,železná varianta,,.
Opět znovu tentokrát na kolejích s podložím a jako vždy TT. Hraju si se syny,složitosti potom.
Uživatelský avatar
jakdus
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř 31 pro, 2008 8:11 pm

Příspěvekod jakdus » ned 03 led, 2010 8:52 am

No ještě nějaké příspěvky ať mám nějajké naměty . :wink: :wink: :wink:
Opět znovu tentokrát na kolejích s podložím a jako vždy TT. Hraju si se syny,složitosti potom.
Uživatelský avatar
jakdus
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř 31 pro, 2008 8:11 pm

Příspěvekod Martin HO » ned 03 led, 2010 10:28 am

No kolegové tady zmiňovaly jäkly z duralu (Ferona) a spojky rohové tuším z Bauhausu (mírné přizpůsobení pilníkem). To by váhu rámu dost mohlo snížit.

Víc se dá dohledat na fóru.
Martin HO
 

Příspěvekod Jarda H. » ned 03 led, 2010 1:02 pm

jakdus píše:No ještě nějaké příspěvky ať mám nějajké naměty . :wink: :wink: :wink:


Kdesi na netu jsem viděl použití upraveného stojanu rýsovacího prkna pro kolejiště, Z vodorovné pozice mechanismus stojanu pomáhal desku přesunout do skladovací polohy na svislo, nebylo třeba tak velké síly.
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2796
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod rawen » ned 03 led, 2010 1:59 pm

Jarda H. píše:
jakdus píše:No ještě nějaké příspěvky ať mám nějajké naměty . :wink: :wink: :wink:


Kdesi na netu jsem viděl použití upraveného stojanu rýsovacího prkna pro kolejiště, Z vodorovné pozice mechanismus stojanu pomáhal desku přesunout do skladovací polohy na svislo, nebylo třeba tak velké síly.

Bohužel, samotné rýsovací prkno se strojanem je jednak značně těžké a druhak stojan má kvůli stabilitě dost roztažené nohy. To myslím výhody anuluje...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1721
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod boy.rough » ned 03 led, 2010 2:53 pm

Nevím jak dalece jsi pátral na internetu, ale zkus se podívat na tento odkaz

http://www.litomysky.cz/kolejiste/TTpala02.htm
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 621
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků