Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » čtv 14 zář, 2023 5:32 am

Díky všem za připomínky, alespoň se člověk něco nového dozví a naučí. S těma návěstidlama to ještě promyslím, ale je pravdou, že asi nebude na kolejišti takový provoz, aby byl SN obsazen a muselo se čekat před tunelem. Ale kdyby to nastalo, tak je pravdou, že by to chtělo mít možnost zastavit na trati před SN a počkat, než se uvolní kolej. Samozřejmě zastavení si pohlídá iTrain, ale na trati to nebude vidět a jen tam zastaví souprava.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod jipol57 » čtv 14 zář, 2023 8:57 am

Čekání před SN by mohly řešit oddílová návěstidla. Nebo taky autoblok.
jipol57
 
Příspěvky: 1202
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » čtv 14 zář, 2023 11:38 am

jipol57 píše:Čekání před SN by mohly řešit oddílová návěstidla. Nebo taky autoblok.


No oddílová neznám, takže jestli je někde nějaký popis funkce, tak sem s ním....
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Miloš_P » čtv 14 zář, 2023 11:41 am

Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod HonzaM » čtv 14 zář, 2023 12:58 pm

Vzhledem k tomu, že následuje skrytá stanice s více kolejemi, bude záležet na postavení výhybek a obsazení kolejí, musí zde předpokládám být vjezdová návěstidla.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod jipol57 » čtv 14 zář, 2023 2:05 pm

HonzaM: Ale když to má být skryté nádraží, tak to žádná stanice není, a vjezdy do odboček se řešit nemusí, jako by to byla jen širá trať. Co se děje uvnitř je známo jen obsluze, popř. řídícímu počítači.
jipol57
 
Příspěvky: 1202
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Jirkátor » čtv 14 zář, 2023 2:32 pm

Před skrytým nádražím bych vjezdová návěstidla taky neřešil. Když už, tak jen ta oddílová. Lze u nich i naprogramovat závislost a volnosti koleje ve skrytém nádraží, na kterou je postavena cesta. Tedy alespoň v MGP, které bude použito.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1067
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » pon 02 říj, 2023 8:40 am

Tak opět drobná aktualizace stavu kolejiště. Jak jsem avízoval, rozhodl jsem se pro úpravy kvůli návěstidlům a ve finále jsem přidal několik kusých kolejí, dodal jsem druhou dvojitou kolejovou spojku do návrhu a k tomu jsem musel upravit podstatnou část navazujících stoupání, klesájí a celkově kolejí. Takže se z drobné rekonstrukce stala větší rekonstrukce (jak už to tak bývá). Hlavní nádraží jsem si vylaseroval na korek, takže pokládka kolejí bude skvělá. Na výhybky jsem si udělal i vrtací šablony, takže bych nemusel nic moc doměřovat.
laser-korek.jpg

Začal jsem tedy pokládkou výhybek na hlavním nádraží.
šablony.jpg

Na 3D tiskárně jsem si vytisknul takové držáčky na koleje, aby při lepení držely na svém místě a nehnuly se. Pokládka podle vylaserovaných čar je úplně v pohodě a když jsem celek přeměřoval, tak na rozměru skoro 2m jsem se "seknul" pouze o 2mm.
No a jak jsem naznačil, tak postupně budu předělávat a to co bylo postaveno, tak zase budu mírně předělávat. Největší problém bude s tím vrchním patrem, abych se dostal ke SN, tak budu muset vršek sundat a tak doufám, že se mi pak podaří ho tam zpět dát bez větší újmy. A pokud ne, tak se bude muset předělat.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » čtv 19 říj, 2023 4:13 pm

Dnes jsem dokončil zapojování a nastavování zrekonstruovaného okruhu (tedy ještě chybí horní depo s točnou), hlavní trať je sjízdná, tak jsem udělal první testy sjízdnosti a i jízdy s vagony, jestli všude odpovídá geometrie a jestli se všude vlaky vejdou vedle sebe.
Vyhnutí vlaku.jpg

A naštěstí to dopadlo dobře. Vyzkoušel jsem jízdu do stoupání s maximem vozů, co se vejde na nejdelší kolej v hlavním nádraží (loko a 5 x Y) a se stoupáním nebyl problém. Jel jsem po vnitřní koleji, takže to je pro stoupání horší (ostřejší oblouk).
Pro znalce, v soupravách nehledat systém, sebral jsem co bylo po ruce ve skříni. :mrgreen:
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » čtv 19 říj, 2023 5:08 pm

Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 22 lis, 2023 5:53 pm

Zase po měsíci nastal pokrok na kolejišti. Dodělal jsem všechna návěstidla a tak budu programovat návěstní dekodéry.
návěstidla.jpg

Dále se budu věnovat programování a instalaci točny a samozřejmě musím doštěrkovat koleje a další a další drobnosti.
panel.jpg
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Jirkátor » stř 22 lis, 2023 6:48 pm

chphoto píše:... budu programovat návěstní dekodéry...

Jestli počítám správně, tak je jich 40. Hlavně si všechno piš, jinak se v tom za rok nevyznáš. :wink:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1067
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Zlámalík » stř 22 lis, 2023 6:55 pm

Dobrej hukot...
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1889
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » čtv 23 lis, 2023 5:17 am

Jirkátor píše:
chphoto píše:... budu programovat návěstní dekodéry...

Jestli počítám správně, tak je jich 40. Hlavně si všechno piš, jinak se v tom za rok nevyznáš. :wink:


Jojo, máš pravdu, je jich okolo 40, ale už se nestane, že bych si nějaké já (nebo "někdo") urazil, takhle budou uschována v polstrovaném kufříku. A jinak samozřejmě všechno je psáno, na návěstidla jsem si udělal tabulku, kde jsou jak adresy, tak jaký driver je použit a tím pádem jaké je pořadí první diody návěstidla a další poznámky. A taky popis, který selektor je s kterou výhybkou a odjezdovým návěstidlem. A samozřejmě v kolejovém plánu je to vše popsáno také a na návěstidlech jsou popisky taky, aby každé patřilo na své místo, protože asi u 5ks jsem musel ty základny otočit do trochu jiných pozic, než jsem myslel na začátku, protože by se nevešly konektory, takže aby vše odpovídalo, má každé návěstidlo svou pozici (i když původně jsem myslel, že se to bude lišit jen podle počtu znaků, ale nakonec jsem udělal kompletní rozlišení).
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » čtv 23 lis, 2023 5:19 am

Zlámalík píše:Dobrej hukot...

No pod lupou to docela pájet šlo, ale i tak to byla dost titěrná práce a i když to netrvalo nějak extra dlouho, zapájet jedno návěstidlo, tak víc jak 6ks v kuse jsem nedal, pak už mě strašně bolely oči a byl jsem dost vykoukanej.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků