Stanice Nová a Stará Ves

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » úte 23 lis, 2021 9:12 pm

Zde popisová cedule stanice z filmu „Táto sežeň štěně“, rok 1964.
Obrázek.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » úte 23 lis, 2021 9:14 pm

prcek píše:Resilo se to vedle uz pred rokem...
viewtopic.php?p=289337#p289337
hank navrhuje font Bahnschrift, ktery je podle meho hodne blizko

Děkuji, to jsem četl a výsledek je asi, možná, snad, tak to mohlo být atd.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » úte 23 lis, 2021 9:34 pm

Už jenom, že stavebnici obsahuje rozdílné popisové tabule. Do všech uvedených rozměrů se má vejít název stanice „Dačice na Moravě“ nebo „DAČICE NA MORAVĚ“. Když použiji na tři cedule stejný font, ale rozměrově je každá cedule jiná, tak musím po zmenšení písma dostat i jiné proporce písma.
Anebo musí mít každá cedule jiný font, aby proporce písma byly stejné.
Obrázek
Já jsem použil na boční popis naprosto stejné odlitky tabulí, takže na každé straně je popis stejný. Jen na straně od kolejí jsem použil větší tabuli, jako je ze stanice Tábor.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » úte 23 lis, 2021 9:39 pm

Trošku jsem pod výpravnou upravil výškově terén a přilepil jsem budovu. Ale předtím jsem do perónu umístil pár nabarvených pidi lidí.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » stř 24 lis, 2021 8:22 am

Sem tenhle popis do dnešního tématu nepatří, ale v pořadu „Co tomu říkáte pane Werichu“ je tenhle záběr. Písmena jsou tam namačkaná, přitom ta cedule mohla být o něco delší.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Zlámalík » stř 24 lis, 2021 8:43 am

Tempotaxi píše:Na název stanice jsem použil font „Browalia New“ a není to tedy žádný font „Arial“.

Nemáte pravdu, Browallia je thajské písmo, vám se ve Windowsech ukázal Arial jako náhrada.
Ta správná Browallia New je k vidění zde

Nová Ves Arial- Browalia.jpg

Tempotaxi píše:Do všech uvedených rozměrů se má vejít název stanice „Dačice na Moravě“ nebo „DAČICE NA MORAVĚ“.

Tady se jim to vešlo. Písmo pro toto bych hledal podle charakteristických tvarů - zcela kulaté O, nízko umístěná příčka v A a stejně tak i bříško R zasahuje až hodně dolů, přičemž neopisuje celých 180°, navázání není kolmé.

Tempotaxi píše:Když použiji na tři cedule stejný font, ale rozměrově je každá cedule jiná, tak musím po zmenšení písma dostat i jiné proporce písma.

Ne. Možná velikost, možná se dá písmo více nahustit (zúžením mezer), ale ne PROPORCE.

Tempotaxi píše:
Tempotaxi píše:Pokud byla nějaká oborová norma ČSD nebo zda byla nějaká technická příručka

Takže namísto toho, že třeba na vagón neznáte tu úplně přesnou zelenou, ho pro sichr natřete červenou. Omlouvám se, ale tak mi to celé připadá. Sám jste ukázal několik ukázek, jaká asi písma byla použita, ta proč nezvolit jedno z podobných, než tam nechávat písmo nepatřičné? Hm...
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1841
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » stř 24 lis, 2021 9:00 am

Další cedule, která byla důležitá, bude tato.
Obrázek
Není problém ji dát do původního provedení.
Obrázek
Použil jsem font „Concolas“ a měkká „I“ jsem musel přidat, protože font je nemá v takovém tvaru, jaký je potřeba. Ale pokavaď se podívám, přesto jsou některá písmena jiná. Prostě písmenko po písmenku se musí upravit. Zásadní problém je, že většina fontů nezná češtinu. To znamená, čárky, háčky a obloučky písmen.
A zde je pak odpověď, má to cenu s tím se zabývat a dělat přesnou repliku, když při zmenšení veškerá práce navíc nebude vůbec vidět
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod vojtas » stř 24 lis, 2021 10:02 am

Pokud chceš použít něco, co nebude vypadat jako pěst na oko, stáhni si font DIN1451, nebo i klidně standardní Bahnschrift z windowsu.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Jirkátor » stř 24 lis, 2021 11:33 am

Zlámalík píše:... tak proč nezvolit jedno z podobných, než tam nechávat písmo nepatřičné? Hm...

Tebe ten font hodně dráždí, co? :D
Otázkou je, které písmo je patřičné. Pokud by dělal model konkrétní stanice, tak je to jasné a není vo čem, ale vytýkat někomu, že má úplně špatně písmo na budově, která nikdy neexistovala, mi připadá, při nejmenším, zvláštní. Také bych si vybral jiný font, ale respektuji jeho volbu a jak pravil jeden český velikán: "Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat".
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1043
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » stř 24 lis, 2021 1:14 pm

Ale pánové, kolegové nehádejte se. Vše lze v klidu probrat.
Jen jsem chtěl říci, že každá stanice dříve měla jiný popis, dnes je to font písma, ale dříve to vzal do ruky písmomalíř a vše krásně udělal.
Ale stejně většina fontů nezná češtinu, tím pádem čárky, háčky a některá písmena tam prostě nejsou.
Můžu použít a sestavit text z různých fontů, ale vše bude mít jiné proporce.
Když jsem začínal si tisknout vše potřebné na modely, tak jsem chodil pro radu panu Bankovi a tem zase bazíruje na všech obloučcích, správné napojování všech bříšek a nožiček písmen. Ale to je na vytvoření nového a svého fontu.
Ale jinak, nikde jsem se nedočetl a také všude je to jiné, jak nízko a jak vysoko je písmeno od okraje cedule. Kolik volného místa má být vpravo a kolik vlevo. Zda má cedule bílý nebo černý okraj.
Jak velká mezera se dělá mezi písmeny. Ono bohužel skoro nikde to není stejné.
Příklad: jiná mezera bude u písmen „MAN“ nebo „MIN“. Tohle jsem vypozoroval s reklamních popisů na železničních vozech. Že mezery nejsou všude stejné. A to bylo to správné písmomalířství.
Pokud mám něco okopírovat správně, tak potřebuji vzor opravdové cedule. To znamená, že fotka, teda popis na ní je kolmý vůči fotografovi a není jinak pohledově deformována. Což zase vede dalším konspiracím a nepřesnostech. A popis bude datován do konce 40let.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Zlámalík » stř 24 lis, 2021 1:24 pm

Jirkátor píše:
Zlámalík píše:... tak proč nezvolit jedno z podobných, než tam nechávat písmo nepatřičné? Hm...

Tebe ten font hodně dráždí, co? :D
Otázkou je, které písmo je patřičné. Pokud by dělal model konkrétní stanice, tak je to jasné a není vo čem, ale vytýkat někomu, že má úplně špatně písmo na budově, která nikdy neexistovala, mi připadá, při nejmenším, zvláštní. Také bych si vybral jiný font, ale respektuji jeho volbu a jak pravil jeden český velikán: "Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat".

Jo :D
Je mi jedno, že barák neexistuje, pokud bude vypadat uvěřitelně. Děláme to (skoro) všichni. Ale plácnout tam Arial, tvrdit, že to Arial není a že bych kvůli tomu neotevřel okno, mi přijde trošku... "svojské", jak praví Slováci. Většina lidí tady je třeba za jiné názory ráda, člověk díky nim zreviduje svůj pohled na věc a třeba si to vezme k srdci. No, a já to udělám taky :D :D :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1841
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » stř 24 lis, 2021 9:02 pm

Dnes dorazila moje první digitální lokomotiva na předělání. Zima se blíží, jistě sněhu bude, jako vždy a na koleje vždy padá sněhu nejvíce. Takže bude připraven „Golem“
Obrázek
Video.
https://tempotaxi.rajce.idnes.cz/Zeleznicni_modely/1516726885
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 25 lis, 2021 9:22 am

Zlámalík píše:Je mi jedno, že barák neexistuje, pokud bude vypadat uvěřitelně. Děláme to (skoro) všichni. Ale plácnout tam Arial, tvrdit, že to Arial není a že bych kvůli tomu neotevřel okno, mi přijde trošku... "svojské", jak praví Slováci. Většina lidí tady je třeba za jiné názory ráda, člověk díky nim zreviduje svůj pohled na věc a třeba si to vezme k srdci. No, a já to udělám taky :D :D :D

Zde je výpravna, ze strany jsou cedule, od kolejí jsou písmena přímo zasazena do štuku. Proč není zde popisová tabule, nebo proč nápis není uprostřed budovy, protože by tam vadit. A takhle nějak jsem myslel na okna. Každá fasáda stanice je jiná.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 26 lis, 2021 11:36 am

Kolem výpravny jsem položil obrubníky a dlažbu. Ze stavebnic mne zbylo hodně dílů, tak je použiji. Vedle výpravny jsem postavil zděnou kůlnu, která nemá zadní stranu. Pak se postavil zbytek továrního plotu. Zasadil se dub. A výsledek je zde ke zhlédnutí.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Zadní stěna kůlny se pak po proschnutí trochu upraví a natře barvou cihlového plotu, ať je vše jednotné. :wink:
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 26 lis, 2021 10:16 pm

Takže jsem zasázel trávu, přidal pár keřů, keře jsem upravil i do betonových truhlíků a přidal další odpadkové koše. Pak jsem přidával pidi lidi na lavičky a pracovní skupinu při úklidu.
Obrázek
Zítra se přidají další pidi lidi, jde to pomalu, protože mám nenabarvené pidi lidi a barvení jde docela pomalu. Aspoň je při tom upatlaná zábava.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků