Stanice Nová a Stará Ves

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 18 lis, 2021 9:06 am

A zde je takový příklad ze stanice Liberec.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 18 lis, 2021 9:30 am

Další příklad:
Most u stanice Horní Blatná.
Dvě rozdílné mostovky, krásně provedené zdivo a umístění dopravních značek.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 19 lis, 2021 5:02 pm

Na výpravně jsem položil střechu. Bohužel papír se dost po navlhčení lepidlem kroutil. Tak uvidíme, až to pořádně proschne, co to udělá. Dále než se udělá střecha perónu, tak se musí udělat maketa osvětlení, nádražní rozhlas, lavičky, odpadkové koše, udělat popisy dveří a přidat pidi lidi. Jak se udělá střecha, tak se na perón už jen tak lehce nedostanu. Vše dnes přišlo. Tak mám zase co dělat. Přišel také pořádný strom.
Obrázek
Obrázek
Tem strom se tam prostě sedí. Skoro každá výpravna má ve své blízkosti aspoň jeden pořádný strom, který je větší, než je budova výpravny.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Střelec » pát 19 lis, 2021 5:41 pm

Jedním z charakteristických znaků poválečného období byly i různé "nouzové" stavby a montované baráky. Nejblíž z nabídky (kromě příliš hezky vypadající jídelny od Bushe) k tomu má tohle: https://www.happymodel.cz/faller-144107 ... a-kasarna/
Ve velmi podobných staveních byl cca 50 let archiv ve Žluticích, původně v nich byly kanceláře, sklady a ubytovny pro stavbu tamní přehrady. Podobné stavby byly i administrativními bloky/jídelnami různých rekreačních center či trvalých pionýrských táborů, nebo sloužily různým sportovním spolkům.
Jeden čas se to nabízelo i jako poněkud děravá varianta s poškozenou a částečně záplatovanou střechou a stěnami.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 20 lis, 2021 8:29 pm

Dále jsem dodělával střechu, sestavil jsem komíny, ale ve stavebnici není nic na oplechování komínu, takže vyrobit a nakonec hromosvod a lávku pro kominíky.
Pak perón dostal boční schody, nádražní rozhlas, lavičky, odpadní koše a popisové tabule. Aspoň stavebnice mohla obsahovat od stejného výrobce i lavičky a nějaké popisové tabule.
Pak se přidala poštovní schránka. Do některých oken se přidalo pár květních truhlíků.
Dále se předělala podezdívka. Kamenná se nahradila cihlovou.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Ještě okapy a svody, které také scházejí ve stavebnici. Opravdu nevím proč, když ostatní výrobci domečků je tam dávají.
A nakonec se zastřeší perón.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 20 lis, 2021 8:34 pm

Od bývalé Buštěhradské výtopny to bude vypadat asi takhle.Obrázek
A na druhé straně je část kopce a zněj výhled do stanice. Výpravnu krásně zaclání velký strom.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 21 lis, 2021 6:53 pm

Perón jsem zastřešil a plech dostal švy. Ještě okap, popisová tabule stanice a dobová propaganda. Nakonec udělat svody, které také nejsou ve stavebnici.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 21 lis, 2021 6:59 pm

A zde je pak usazení do terénu.
Ale něco tomu schází. Chtělo by to udělat nějakou patinu. Problém je, že takový tenký papír, který je na střeše, perónu se špatně patinuje. Jediná cesta je patinováno suchou cestou, pudrem, ale stejně se musí pak přelakovat. Jenže se mně právě nelíbí zvolený materiál. Nevím co to udělá po navlhčení.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 21 lis, 2021 7:01 pm

A celkově v kolejišti to vypadá následovně.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 21 lis, 2021 7:46 pm

Dobová propaganda v 60 letech u ČSD. Nápis jsem použil na výpravně.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Zlámalík » pon 22 lis, 2021 11:42 am

Nová Ves super, líbí se mi ten drážní bordel okolo. Prosím jen, a už jsem to psal, to písmo na ceduli je špatně, takové typy písma se tehdy nepoužívaly, i když grotesk (bezpatkový, se stejnou šířkou tahů) jako takový existoval.
Druhá věc, zdá se mi, že nižší nápis vznikl jen snížením výšky toho většího a to je typograficky špatně.
Věřím, že ve vašem archivu fotek máte dost příkladů, jak by to mělo vypadat. Příslušné typy písma, nebo aspoň hodně podobné se dají najít, já třeba použil tohle (teď jen narychlo, fotka ze stavby modelu):

DSC_1258m.jpg

Není to asi taky ideální, ale zdá se mi to více vhodné. Jestli chcete, ten font do Windows někde mám a můžu poslat.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » úte 23 lis, 2021 9:54 am

Písmo na cedulích. Což je velká neznámá a s tím se zatím nikdo nezabýval.
Fotek budov, kde je vidět krásně popis stanice, tak těch je málo a zrovna těch, které jsou do 50 let. Pokud je fotka, tak její zaměření má jiný účel, než fasáda výpravny.
Když pominu, že na některých stanicích je popis nebo nápis stanice s vyřezaných z jednotlivých písmen. Které jsou zase buď na desce, nebo jsou usazeny do štuku výpravny.
Obrázek
A na štítu je zase tohle.
Obrázek
A zde jsou další příklady názvů stanic.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Ale když porovnám jednotlivé tabule, tak hned vidím, že každá stanice má jinak provedený popis. Tvar písma, velikost, tučnost atd. Všechny tabule zde spadají do let 1960 až 90, teda to éry ČSD.
Někdo může říci, že jsem si schválně vybral netradiční popis stanice. Ale když uvážím, že tabule do daného prostoru musí mít nějakou velikost, která jistě není stejná, tak i popis musí být jinak velký a i jinak rozložený na jednotlivá písmena.
Pokud byl nějaký předpis nebo doporučený tvar písmen, velikost cedule k poměru budovy, tak ten nemám.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Zlámalík » úte 23 lis, 2021 7:40 pm

No vidíte, šest stanic a ani na jedné není písmo Arial nebo jakékoliv současné, což? Není to zvláštní? :D

Já chtěl jen říct, že ten nápis by bylo lépe nahradit něčím dobovým, ale když vy si pořád jedete svou, ať Vám říká kdo chce co chce, to je pak těžký. Já netvrdím, že je na to norma, ale podobně jako každá doba má svoji módu, má i typografii. Podobně, jako se na fóru někteří hádáte do krve o to, jestli je popis na bočnici vozu vybledlý žlutý nebo zažloutlý bílý. A jak vidíte na cedulích, žádné z těch písem není tomu Vašemu podobné, když vynechám Tábor, který bude psán asi nějakým Groteskem - oproti Arialu a podobným je tam furt rozdíl v celkových proporcích a tvarech.

To, co jste použil, pochází z dílny Microsoftu a vyšlo z písma Helvetica, které bylo vytvořeno v roce 1957 ve Švýcarsku. Opravdu nehrozí, že by ČSD byly tak "in"... A neomlouvejte to místem, písmo se nemá "kurvit" nějakým deformováním. Diviaky na Vaší fotce taky nejsou napsány roztaženým písmem na široké ceduli, ale text je více proložený.

Abych ale přispěl něčím konstruktivním, třeba se to bude hodit i ostatním:
- Úzké a vysoké Alternate Gothic 2 (viz Velká Paka níže a v odkazované příspěvku Diviaky)
- Pro písma psaná jakoby "do obdélníku" zkuste Schilder Grotesk, není to přesné, ale taky není úplně mimo
- nebo Universal Knowledge, viz nápis "Bakov" níže (nemá ale všechny znaky, Corel se bude hodit)
- Pak je tu Bahnschrift, sice asi ne na staniční cedule, ale na dráze se používá (je i ve Windows 10 a je fajn standardní i tučný
- A když jde o ten Tábor... písmo Lane-C(ale chce pak v Corelu poladit, není dobře udělaný)
- A když už se Vám s ničím nechce dělat, aspoň použijte Arial Narrow, ten v počítači máte určitě, ale proboha ho nestlačujte a nenatahujte.

Vše výše je ke stažení a soukromé užití zdarma, nebojte.

BAKOV.jpg
BAKOV.jpg (21.16 KiB) Zobrazeno 2694 krát

TÁBOR.jpg
TÁBOR.jpg (21.31 KiB) Zobrazeno 2694 krát


P.S.: Opraveno, byly špatné odkazy.
Naposledy upravil Zlámalík dne stř 24 lis, 2021 1:15 am, celkově upraveno 1
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod prcek » úte 23 lis, 2021 8:08 pm

Resilo se to vedle uz pred rokem...

viewtopic.php?p=289337#p289337

hank navrhuje font Bahnschrift, ktery je podle meho hodne blizko
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » úte 23 lis, 2021 9:05 pm

Zlámalík píše:No vidíte, šest stanic a ani na jedné není písmo Arial nebo jakékoliv současné, což? Není to zvláštní? :D

Na název stanice jsem použil font „Browalia New“ a není to tedy žádný font „Arial“.
Nechci se hádat a nemám vůbec zájem se dohadovat, zda je písmo dobře nebo špatně.
Základem vždy bude, jak je velká cedule na písmo a kam přijde umístit. Za prvé musí být cedule viděna a za druhé jistě nesmí cedule něčemu bránit, třeba otevírání oken. Když bude cedule pokaždé mít jiný rozměr, tak jistě bude i jiné písmo. Dříve žádný font nebyl, byl jen písmomalíř, který si rozvrhl jednotlivá písmena a pěkně ručně to napsal.
Když to vezmu prakticky, tak do bočního popisu stanice se mně musí vejít název stanice „AŠ“ i „ČESKÉ BUDĚJOVICE“. Pokaždé budou jiné délkové míry písma, protože každá stanice má jiný počet písmen.
Já si netvrdím, že vše vím, že vše znám, že mám vždy pravdu.
Ale zásadní věc je dobová fotografie názvu stanice, a když dělám padesátá léta, tak písmo musí odpovídat době po roce 1945, kdy mizí německé názvy stanic a znova se zavádí český název stanice. Bohužel žádné fotky nemám. Kmáni jsou jen fotky ze 60let a dále až do roku 90. A na jiném vláknu je pár fotek, kde boční a čelní popis stanice je úplně rozdílný.
Pokud byla nějaká oborová norma ČSD nebo zda byl nějaká technická příručka, jak má být vše veliké, jakou barvou se má natírat atd., tak budu rád.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků