Kolejiště na hraní H0 250x130

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště na hraní H0 250x130

Příspěvekod irasen » pát 08 led, 2021 10:19 pm

fanda_spodni.jpg
Zdravím všechny zkušené stavitele.
Mám na vás prosbu. Syn mě přemluvil, abychom se pustili do stavby HO kolejiště na hraní. Nějaký materiál už doma máme (PIKO A-GLEIS), diesel soupravu s dvěma vagony 830mm a lokálku 810.Plánujeme dokoupit další osobák a náklaďák. Zatím jezdíme na testovacím kolejišti v analogu, ale tohle kolejiště bude od základu nové a komplet digitál.
Syn rád tvoří krajinky, staví domky s papíru a chce koukat na projíždějící vlaky. Určitě se nevyřádí v posunech, to moc nemusí. Návrhů jsem prošel opravdu hodně a tento nás zaujal asi nejvíc.
Deska šířka 250cm, hloubka125-130cm. 130cm je úplné maximum. Kolem kolejiště se dá chodit.
Přikládám plánky z programu Scarm. Plán byl modelován z konkrétních kolejí firmy Piko, ale jelikož jsem se nevlezl počtem kolejí do free verze programu, musel jsem nahradit flexikolejemi. Použití flexi je tedy čistě z kapacitnách důvodů free verze programu. Sklony nejsou modelové, ale dané soupravy je zvládnou. Máme vyzkoušeno na testovacím kolejišti včetně podjezdu, výšky tunelu.
Prosím o váš názor, zda kolejiště dává smysl a zda provoz bude alespoň trochu zajímavý. Jestli zde není někde zakopaný pes apod..Však víte. Já to prostě jako amatér zatím nevidím. Případně kdyby byly drobné změny, které by kolejiště zlepšily.
Krajinu jsem v nákresu neřešil, ale asi by to mělo být něco ve smyslu plánku Košumberk.
Horní část přikládám s variantou nádraží dle návrhu Košumberk. Jen pro lokálku.
Věřím, že se zde najde někdo, kdo bude ochoten poradit, pomoci, s projektem. Těším se na vaše návrhy, kritiku.
Předem moc moc děkuji. Roman
Přílohy
fanda_komplet.jpg
fanda_horni.jpg
irasen
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15 lis, 2020 9:07 pm

Re: Kolejiště na hraní H0 250x130

Příspěvekod irasen » pát 08 led, 2021 10:24 pm

ještě varianta horního nádraží a komplet 3D
Přílohy
Fanda.jpg
fanda_horni2.jpg
irasen
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15 lis, 2020 9:07 pm

Re: Kolejiště na hraní H0 250x130

Příspěvekod Michal Šuhajda » sob 09 led, 2021 8:15 am

Ahoj,
ten návrh odněkud znám... Dělal jsem ho, nebo hodně podobný, pro Taliena. Je to kolejiště, které si nedělá nároky na modelování skutečného provozu odněkud někam. I když v dolní stanici je aspoň možné, aby vlak přijel ze směru, kterým odjel.
Pokud Ti to nevadí, msm ho někde i s krajinou, ale kdybys to chtěl vylepšit, je nutné, zapomenout na dvoukolejku a rozdělit tratě od sebe a taky přidat kolej do Skrytého nádraží. Ovšem to bude chtít nejspíš více místa.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2398
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště na hraní H0 250x130

Příspěvekod chameleon » sob 09 led, 2021 5:40 pm

Pokud si budeš chtít upravovat svůj plánek, než ti Michal pošle jeho návrh, tak mohu poradit - při tvorbě zhlaví nevkládej mezi výhybky koleje, pokud to není nezbytně nutné. Krátíš si tím cennou délku kolejí ve stanici nebo na viditelné trati. Tzn. buďto dej více obloukových výhybek do sebe a prodloužíš si staniční koleje, nebo první obloukové výhybky přiraž až rovným výhybkám a prodluž trať.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště na hraní H0 250x130

Příspěvekod irasen » ned 10 led, 2021 10:08 am

Michal Šuhajda píše:Ahoj,
ten návrh odněkud znám... Dělal jsem ho, nebo hodně podobný, pro Taliena. Je to kolejiště, které si nedělá nároky na modelování skutečného provozu odněkud někam. I když v dolní stanici je aspoň možné, aby vlak přijel ze směru, kterým odjel.
Pokud Ti to nevadí, msm ho někde i s krajinou, ale kdybys to chtěl vylepšit, je nutné, zapomenout na dvoukolejku a rozdělit tratě od sebe a taky přidat kolej do Skrytého nádraží. Ovšem to bude chtít nejspíš více místa.


Ahoj, tak to je skvělé, že se našel takto rychle autor. Já jsem byl v kontaktu s Talienem ohledně kolejiště a právě zmiňoval, že není sám autorem. Nevadí tedy, že jsem návrh přejal?
Modelování skutečného provozu pro nás není důležité. Takže nevadí. Máme děti 8 a 10, takže je baví spíš to ježdění a ty souvisloti jim nic neříkají.10 letý syn vyrábí papírové modely a pro sebe různá dioramata, takže jsem uvažoval spíš nějaký typ kolejiště jako je právě toto, aby se vyřádil.
Místa bohužel víc nemáme.
irasen
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15 lis, 2020 9:07 pm

Re: Kolejiště na hraní H0 250x130

Příspěvekod irasen » ned 10 led, 2021 10:33 am

chameleon píše:Pokud si budeš chtít upravovat svůj plánek, než ti Michal pošle jeho návrh, tak mohu poradit - při tvorbě zhlaví nevkládej mezi výhybky koleje, pokud to není nezbytně nutné. Krátíš si tím cennou délku kolejí ve stanici nebo na viditelné trati. Tzn. buďto dej více obloukových výhybek do sebe a prodloužíš si staniční koleje, nebo první obloukové výhybky přiraž až rovným výhybkám a prodluž trať.


Ahoj,
více obloukovek jsem již zkoušel, ale nebyl jsem schopen to správně propojit, navíc se mě u kolejiště zvětšila hloubka. Zkusím se na to ještě zaměřit.
Nicméně aktuální délka kolejí je pro naše soupravy v pohodě. je tam rezerva 10cm
irasen
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 15 lis, 2020 9:07 pm


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků