Koľajisko tvaru U

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: Abe Simpson, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Koľajisko tvaru U

Příspěvekod tabletrain » čtv 24 led, 2019 9:28 pm

Nostalgia ma priviedla k myšlienke na stavbu modelového koľajiska veľkosti stredu. Prečo TT? Dedka režim "nasmeroval" do dielne rušňového depa v Tábore ( stolárskej - truhlářskej) , tak myslím vravel, že sa to volalo a keďže bol aj muzikant, tak s kapelou sa dostal tak akurát do DDR. Nakoniec mu tie vlaky tak dajako učarovali, chodili sme pozerať na posun na stanici v Tábore, nad posunovacím koľajiskom nad Jordánom bol na kopci strážny domček a pri ňom patník a tam som presedel aj pol dňa s ním. To tam ešte posunovali pary na spádovisku. No a práve v DDR natrafil na modely TT, vtedy myslím ešte Zeuke. Doniesol dajakú paru a dva zelené DR historické vagóny ako zo starsetu, light verzia bez popisov, dajaké koľaje s ručnými výhybkami a šedé trafo, ale nie FZ1. A tak to začalo, ak tam šiel, vždy niečo doniesol a ja som lovil spod stromčeka exluzívne kusy. No a jedného dňa postavil na koberci dvojkoľajový okruh, kde proti sebe brázdili zelenožltá Bobina s poštovým vagónom a 3xY ČSD a oproti zelená E 11(42) s červeným podvozkom a súpravou podobného zloženia. No a funkčným železničným priecestím, ovládaným kontaktnými koľajami a dajakým šedým relé s červeným čudlíkom na vrchu, tak to bol v tom čase pre mňa zázrak ( možno bude aj teraz). Budovy fy. VERO v oranžových krabiciach lepil dajakým smradľavým lepidlom v modrej malej plechovičke, paradox je to, že sú dodnes na trhu ( ale v iných cenách:)). Keď lepil tú vodáreň na foto, moc mu to nešlo a hromžil, lebo si myslel, že ho už nepočujem a spím, ale nie. Spať sa nedalo, už som sa tešil, ako zase niečo pribudne. Ten sklad je v predaji snáď od 1968, keď nie skôr. Nikdy však dedko nepostavil panel, vždy sme to poskladali do krabíc a ja som sa už nemohol dočkať, kedy to zase roztiahneme. Ak nič iné, tak som hodiny čumel do katalógov a splietal plány, ako také niečo raz budem mať. A preto si aj tie nostalgické loko kúpim, asi už teda v inej modernej konštrukcii, ale nevadí. Dedko je už dávno preč (+1987), ale v podstate je stále tu, zanechal tu o.i. vo mne ten pocit pohody, ktorý som s ním strávil aj vďaka tomuto hobby, ku ktorému ma priviedol. Prečo som sa rozhodol založiť téma je hlavne preto, že si myslím, že tu je komunita ľudí, ktorí majú podobné zaťaženie, skúsenosti a v neposlednom rade aj ochotu pomôcť napr. aj formou pripomienok, postrehov, nápadov, návrhov. Situovať by som to chcel niekam do éry ČSD, keď ešte v letnom horku prenikavo páchly drevené pražce koľajníc tým ťažkým smradom od prevádzky vlakov, ktorý mi vlastne voňal. Parné loko asi už len vo forme príležitostných záskokov, orientoval by som sa na dieselovú trakciu + el. loko, ČSD, poprípade dajaké kúsky z nostalgickej kolekcie DR - 110+reko, E11 s rýchlikovými klasikami v náteroch DR, krokodíl DR...čo sa mi vynorí v hlave z minulosti.
Přílohy
_vyr_8796P1430294.jpg
vodojem.jpg
vodojem.jpg (28.09 KiB) Zobrazeno 4901 krát
sklad.jpg
sklad z roku pána
sklad.jpg (47.07 KiB) Zobrazeno 4901 krát
Naposledy upravil tabletrain dne pát 01 úno, 2019 4:29 pm, celkově upraveno 1
tabletrain

Re: Koľajisko tvaru U

Příspěvekod tabletrain » pát 25 led, 2019 6:44 pm

Premýšľal som nad využitím uvažovaného priestoru a výsledok vyzerá asi takto. Podľa mňa sa tam dá realizovať zaujímavá premávka, sú tam dajaké vlečky a nakladacie rampy, tak som zvedavý, čo na to poviete. Červeným sú vyznačené úseky, ktoré budú automaticky depolarizované ( vratné slučky ). Koľajnice sú v rovine bez stúpaní, celé koľajisko bude prístupné pre možnosť údržby a opráv, možno dajaký malý tunel niekde. Depo by malo mať znaky depa parnej trakcie s prechodom na diesel, teda zbrojenie naftou, voda, odkaľovacia a popoľová jama a neviem čo ešte, to si budem musieť naštudovať. Akú použijem točňu a rotundu, to ešte neviem, niečo so znakmi ČSD, možno tú na obrázku. Hĺbka koľajiska je max 840 mm.
Přílohy
Plán1.png
rotunda.jpg
tabletrain

Příspěvekod Kajinek11 » pát 25 led, 2019 7:21 pm

Uplne mi mluvis z duse, takto presne jsem to take videl. Sice to nebyl deda, ale muj otecko. A nyni jsem si ve 40 letech sen uskutecnil a kolejiste mam vicemene hotove, ikdyz budu dal rozsirovat a zdokonalovat. A ver mi, prida to cloveku na klidu. Sice je v tom strasne casu a penez. 10-ti násobně než jsem myslel že do toho dám :-) Ale vubec nelituji. Sice je lepsi si nepredtavovat co by za to mohlo byt, ale presto do toho sypu porad vic a vic ...

A ted k Tvemu nametu.
1) Je to trosku prekombinovane, snaz se to co nejvice zjednodisit. Usetris si hodne trablu a i mene koleji udela pekny zazitek
2) Také jsem zpocatku mel potrebu z nostalgie na kolejiste cpat stare BTTB domky, ktere jsem tam touzil mit jako dite v kolejisti. Ale postupem casu jsem je zacal nahrazovat lepsimi novejsimi co i vice zapadnou do ceske krajiny.. Nostalgie byla vytlacena vizualni dokonalejsi potrebou. Opet nelituji...
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11

Příspěvekod tabletrain » sob 26 led, 2019 1:35 pm

Vznikol návrh rámu, materiál 15mm preglejka, 7 vrstvová.
Přílohy
Základ.png
tabletrain

Příspěvekod jirkan » sob 26 led, 2019 1:56 pm

Já na rám a rošt použil dříví, které jsem okoukal v německu, kde z toho staví firmy, co se živí zakázkovou výrobou kolejišť. Je to slepeno křížem ze tří vrstev masivního dřeva (ta prostřední je tlustší), takže se to nekroutí, je to výrazně lehčí než překližka a také se to lépe opracovává. Já použil tl. 18 mm, dělají se i silnější. Nevím přesně, jaký to kde má obchodní název, ale mně se to podařilo najít po heslem "třívrstvý masiv", tak snad to bude fungovat.
jirkan

Příspěvekod MrBlackbird » sob 26 led, 2019 3:28 pm

Velmi důležitý faktor ovlivňující pevnost překližky je počet vrstev. Vzhledem k tomu, že uvažuješ o 7 vrstvách na 15 mm tloušťky, bude výsledný rám zbytečně těžký, ačkoliv stejnou tuhost bys získal použitím tenčí překližky s více vrstvami. Moduly se stavějí často na 12 mm a přestože jsou výrazně menší, musí odolávat většímu namáhání při transportu a sestavování. Domácímu kolejišti stačí (jak tu bylo několikrát prověřeno) 8 mm. Dále bych použil diagonální výztuže namísto příčných. Překližka nemá tendenci se prohýbat na rozdíl od latí, nicméně nemá dostatečnou pevnost v krutu, následkem čehož dochází ke zkroucení celé desky s kolejištěm. Diagonální výztuhy mají mnohem lepší schopnost zabránit kroucení, než uspořádání výztuh do kříže.
mpinta píše:
Tak to jsi trochu vedle
Je to http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejiste ... 3SESTAVENI

EDIT: Chybička se vloudila :mrgreen:
Naposledy upravil MrBlackbird dne pon 28 led, 2019 3:37 pm, celkově upraveno 1
MrBlackbird

Příspěvekod tabletrain » sob 26 led, 2019 3:57 pm

Ďakujem za rady, mrknem na to a dopracujem rám. Našiel som takýto materiál. Je aj hrúbka 12 mm ( aj 15mm), topoľ, chcel som to pôvodne klasicky skolíkovať a pevne zlepiť, mohlo by to stačiť? Výška rámu by bola 80mm.
Přílohy
800x600.jpg
tabletrain

Příspěvekod Ivan » ned 27 led, 2019 12:32 pm

Ahoj, určitě také doporučuji diagonály, dělal jsem rám bez nich a pak je doplňoval (trochu jsem s tim počítal, ale potvrdilo se to, krut byl velký). Podívej se kdyžtak na nějaké kolejiště hopeter, který mi je poradil.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DCC Lenz) ... hlavně že mne to baví!
Ivan

Příspěvekod tabletrain » ned 27 led, 2019 6:32 pm

Pozriem na to, ako to čo najviac spevniť. Základný rám by sa mal dať vyklopiť a ľavá časť s vratnými slučkami by sa mala sklápať z opačnej strany, alebo sa bude len tak dopájať ako modul. Nesmie sa to krútiť.
tabletrain

Příspěvekod mpinta » pon 28 led, 2019 3:22 pm

MrBlackbird píše:... Doporučuju si přečíst tuto stránky: http://lokopin.wz.cz/body.php/prislusenstvi/plosny_spoj.htm, kde je to popsáno.
Tak to jsi trochu vedle :D
Je to http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejiste/01_sn.htm%23SESTAVENI
Martin (LokoPin)
mpinta

Příspěvekod tabletrain » pon 28 led, 2019 6:25 pm

Ďakujem, našiel som to mimo plošných spojov:).
tabletrain

Příspěvekod milan ferdián » úte 29 led, 2019 9:25 am

Další klučina co má prostor jak Rodney.Kolejiště v jedné rovině.Námět jsi si zvolil sám.Vtipně řešeny skryťák,jen jsem nepochopil nalevo u kraje rámu vpravo funkci té malé stanice.Držím palce.
Milan
milan ferdián

Příspěvekod tabletrain » úte 29 led, 2019 3:34 pm

milan ferdián píše:Další klučina co má prostor jak Rodney.Kolejiště v jedné rovině.Námět jsi si zvolil sám.Vtipně řešeny skryťák,jen jsem nepochopil nalevo u kraje rámu vpravo funkci té malé stanice.Držím palce.
Milan

Skorej ďalší dedko:) - ale k veci. Tak to by mala byť malá nákladná stanica , vlečka do rafinérky v hornej časti a nakladacia rampa v popredí na nakladanie vojenskej techniky z vojenského priestoru, ktorý bude v ľavej časti koľajiska. S osobnou stanicou je spojená dvojkoľajkou tak, aby hlavná koľaj mohla byť využívaná aj pri presune súpravy do malej nákladnej stanice a nezávislej jazdy súpravy po hlavnej trati do kruhu pri vynechaní vratnej slučky na pravej strane.
tabletrain

Příspěvekod milan ferdián » úte 29 led, 2019 4:23 pm

Menší kolejová úprava,aby lokomotivní depo a nákladní nádraží mělo trochu smysl :wink: .Milan
Přílohy
Plán1play.png
Plán1play.png (32.91 KiB) Zobrazeno 3649 krát
milan ferdián

Příspěvekod tabletrain » úte 29 led, 2019 4:57 pm

Pardon, medzitým som vykonal ešte dajaké úpravy a zabudol som to tu zaktualizovať. Mierne úpravy v depe len na základe zmenšenia šírky dosky a doplnenie zrovna toho prejazdu a ešte dvoch EW 3 prejazdov na hlavnej trati v osobnej stanici pre možnosť presunu loko z osobnej stanice a poštového kúta do depa. Ten druhý prepoj asi v tomto prípade stráca význam (bližšie k pôvodnému výjazdu z depa ).
Přílohy
Plán.png
tabletrain

Další

Zpět na Modelové kolejiště