Marwinova lokálka H0, 2. epocha

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Marwinova lokálka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » úte 28 úno, 2017 3:09 pm

Ahoj,
zalozim si tady nove tema, ve kterem bych chtel prezentovat planovani a pak pripadne stavbu sveho kolejiste.
Kdyz jsem uvidel planek Bockerlbahn od Rolfa Knipperse, ktery zde nadhodil Michal, tak jsem si rekl, to je on:). Romanticka lokalka, ktera stoupa do koncoveho nadrazi, na trati je nacestna stanice pro krizovani vlaku a vlecka do kamenolomu. Trochu mi to pripomina Bezdruzice od Milana, ty me jeden cas taky hodne lakaly.
Prostor pro kolejiste je v loznici, ktera je zbytecne velka a chtela by vyplnit necim smysluplnym :). Dlouhou dobu jsem se tam snazil naplanovat nulkove kolejiste. Porad to nebylo ono, az jsem si nakonec rekl, ze nulku necham na jezdeni po zemi a toto misto vyuziju pro svoji stezejni velikost H0. Loznice ma jedno specifikum a to je vetsi prasnost, budu muset resit zaskleni kolejiste, coz je taky velka vyzva, aby to vypadalo pekne a ucinne branilo prostupu prachu.
Planek mi na moje misto krasne sednul, jen jsem ho zrcadlove otocil. Knippers kolejiste koncipoval na provoz zubacky, do ktere se mi moc nechtelo, preci jenom by to dost omezovalo lokomotivni park. Zvolil jsem tedy normalni adhezni provoz, kdy stoupani na viditelne casti je 20 promile, ve skytych castech a na vlecce do kamenolomu je 40 promile. Polomer oblouku je ve viditelnych castech minimalne 700mm, ve skytych je 450mm. Kolejivo pouziju Peco Code75, vyhybky stredni delky 914mm polomer. Laka me mala vyska kolejnic, ktera se na lokalku vice hodi, nez Code80 od Tilliga.
Na kolejisti budou tri nadrazi, jedna zastavka a vlecka do kamenolomu. Koncova stanice ma dve dopravni koleje, nekolik manipulacnich, jednokolejnou vytopnu a vlecku do zatim nespecifikovane tovarny. Nakladni doprava je zde cila, ve stanici se naklada kulatina, vozi se suroviny do tovarny a odvazi se z ni hotove vyrobky, nakladka/vykladka probiha take na volne skladce a ve skladisti. Budovy ve stanici budou hlavne laserovanky z kartonu (16/H, skladiste, vytopna Ledecko), budovu tovarny a obytne domy budou ze stavebnice od Kibri. Kdyz vyjedeme z nadrazi, projizdime obloukem o polomeru 700mm a nadjizdime horsky potok a cestu po ctyrobloukovem kamenem moste, bude 15cm vysoky. Mijime vjezdove navestidlo a trat klesa po upati kopce do udoli. Kousek pred tunelem je odbocka do kamenolomu, vlecka stoupa 40 promile k drticce a nasypce. U odbocky je zastavka s kratkym nastupistem a krytou cekarnou od JMdetail. Budovu kamenolomu postavim dle clanku, ktery muzete najit v Mibe spezial 45, jsou tam i vykresy. Nahled:
Obrázek
Od nasypek povede uzka draha 600mm, po ktere se budou privazet sutry z blizkeho lomu, vozy kiplory a lidsky pohon. Kdyz se vratime zpet na trat, tak projedeme tunelem(trat klesa 40 promile a polomer oblouku je 450mm) a prijedem k prejezdu/silnicnimu mostu pres trat (zde jeste nejsem rozhodnuty, kterou variantu vyberu) a dostanu se do nacestne stanice, ktera ma taky dve dopravni koleje a jednu manipulacni. Budovy budou opet laserovanky vypravni budova Mala Hrastice a male skladiste. Stanice nema vjezdova navestidla. Nakladni doprava je zde slabsi, odstavuji se vozy jen ke skladisti a volne skladce. Po vyjezdu z nadrazi trat dale klesa a vede pres prejezd a kamenny propustek do tunelu, ve kterem se nachazi skrytak, ktery je umisten primo pod koncovou stanici, coz by melo usnadnit ovladani kolejiste. Muzu si sednou s lahvacem do kresla a jezdit jen mezi koncovou stanici a skrytakem, nemusim nikam behat. Pokud budu jezdit s detma, tak muzem obsluhovat i nacestnou stanici a kamenolom. Skryta stanice bude koncipovana jako petikolejny suplik, to by mela byt dostatecna zasoba vlaku pro kolejiste, zadni kolej bude objizdna a zbyvajici ctyri budou pro odstavene soupravy (dva osobaky/motorak a vozy pro nakladni vlaky). Za suplikem bude pet kratkych koleji pro odstaveni lokomotiv. Odstavne koleje budou 110cm dlouhe, coz vychazi na 434.0, D a sest nakladnich vozu. Svetla vyska nad skrytou stanici bude 15 cm.
Obdobi, do ktere bude kolejiste zasazeno, by melo byt na konci dvacatych let. Tedy hlavne provoz parnich lokomotiv (434.0, 413.0, 422.0, 311.3...), se zacatkem motorizace M120.0, mozna nejaky vezak. Osobni vozy liliput, brawa a ADAst. Nakladni vozy dojizdeji stare rakouske vozy, ale uz jsou k dispozici i nove vozy postavene pod CSD. Delka stanicnich koleji ve viditelnych nadrazich vychazi na metr, coz odpovida ctyrkolaku s deckem a peti vozy.
Ufff, to jsem se rozepsal. Co na to rikate? Jedna se defakto o velmi podobne kolejiste, ktere ted stavi hank. Nepredpokladam, ze bych hanka predehnal, mam trosku slabsi pracovni moralku:). Az toto snad jednou dokoncim, tak hank bude mit pate kolejiste:).
Naposledy upravil marwin dne úte 03 lis, 2020 8:03 am, celkově upraveno 2
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 674
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Dusan » úte 28 úno, 2017 3:25 pm

To je pěkný, takový malý, roztomilý :-) Ne, vážně, super námět a hlavně ta epocha je nádherná. Jaké jsou rozměry ? Já jsem se svým původním projektem v HO, který měl být při zdi v mé kanceláři nakonec skončil taky doma v ložnici. Bude mne zajímat, jak pojmeš ochranu proti prachu, protože to je opravdu ta nejhorší místnost co může být. Těším se na další plánování.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1278
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » úte 28 úno, 2017 3:39 pm

Diky, rozmery jsem doplnil do planku. Ochranu proti prachu jsem zatim odsunul na vedlejsi kolej, nejdrive chci kolejiste rozjezdit a pak teprve ho budu utesnovat.
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 674
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod hopeter » úte 28 úno, 2017 4:15 pm

Vypadá to hezky. Tak nějak se tam tluče ta výtopna a továrnou. Je ten kout takový našlapaný. Možná by bylo lepší zkusit dát tu výtopnu na tu dlouhou kusou kolej( poslední od staniční budovy ). Pro továrnu by pak zbylo více místa v tom rohu u vjezdového zhlaví.
Jinak paráda ať se daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » úte 28 úno, 2017 4:44 pm

hopeter píše:Vypadá to hezky. Tak nějak se tam tluče ta výtopna a továrnou. Je ten kout takový našlapaný. Možná by bylo lepší zkusit dát tu výtopnu na tu dlouhou kusou kolej( poslední od staniční budovy ). Pro továrnu by pak zbylo více místa v tom rohu u vjezdového zhlaví.
Jinak paráda ať se daří. :)


Vim, ten roh se jeste bude muset upravit. Bohuzel davat vytopnu na druhou stranu stanice moc nejde, kuse koleje jsou moc kratke a nevejde se tam vytopna s uhelnou rampou a popelem. Zkusil jsem jeste posunout most dal od nadrazi, tim se mi otevrel prostor pro posunuti vytopny od tovarny. Trosku jsem jeste prehazel budovy v tovarne.
Zde je planek:
Obrázek
Jak by to mohlo vypadat jsem se inspiroval zde, mimochodem cele kolejiste stoji za shlednuti:
http://stummiforum.de/viewtopic.php?f=6 ... &start=275
Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 674
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod PajaF » úte 28 úno, 2017 4:47 pm

Pekne, jen ten vjezd z tratove na 1. stanicni kolej odbockou pres anglicana...?
PajaFt
Uživatelský avatar
PajaF
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob 31 črc, 2010 4:36 pm
Bydliště: Waier in Sudetenland

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod hank61 » úte 28 úno, 2017 6:23 pm

Jo. Tak tohle je, respektive bude paráda :wink: Budu bedlivě sledovat :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod hopeter » úte 28 úno, 2017 6:58 pm

Navrh02.jpg

Myslel jsem to takhle...
V podstatě bys měl dostatečně dlouhou strojní kolej s popelovou jámou , místo na uhlí , písek ... Uvažuješ parní provoz a ten potřebuje pořádné zbrojení. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Dusan » úte 28 úno, 2017 7:51 pm

No jo no, co kus to názor :-) Mě se naopak zase líbí to původní, prostě vjezd stanice okolo remízy, to je mňamka. Stejně tak jako už u Lokte. Ale moje kolejiště to samozřejmě nebude :mrgreen:
Skaldiště, posunout víc ke šturcu? Nebude vagon při vykládce stát přímo na veksli ?
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1278
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Vladimír_B » stř 01 bře, 2017 11:38 am

A co se inspirovat stanicí Josefův Důl? Byla tam i vlečka do fabriky přes silnici z točny před výtopnou. Pořádné zauhlování? Kvůli zbrojení 1x za den 1 lokomotiva? Zbrojení tam může být jen jako záložní...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » stř 01 bře, 2017 12:29 pm

hopeter píše:
Navrh02.jpg

Myslel jsem to takhle...
V podstatě bys měl dostatečně dlouhou strojní kolej s popelovou jámou , místo na uhlí , písek ... Uvažuješ parní provoz a ten potřebuje pořádné zbrojení. :wink:


To je taky moznost, ale vytopna brani vyhledu na nadrazi a taky se bude hur manipulovat s vozy.
Jeste jsem zkusil depo presunout na druhe zhlavi, vejde se tam i vetsi vytopna. Depo je zausteno do dopravni koleje, coz trosku komplikuje reseni provoznich situaci, ale na 2,5 metrech, kdyz nechce clovek pouzivat tramvajove polomery oblouku, toho moc nejde vymyslet.
Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 674
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » stř 01 bře, 2017 12:38 pm

Dusan píše:Skaldiště, posunout víc ke šturcu? Nebude vagon při vykládce stát přímo na veksli ?


Me se moc skladiste ve sturcu nelibi, vzhledem k presunu vytopny by ted bylo schovane za ni. Uvidim, jak to bude cele vychazet. Mozna zrusim obytny dum a soupnu vypravni budovu bliz k tovarne a tim bych mohl o par cm soupnout i sklad, taky je moznost pouzit mensi skladiste.
Jinak takhle umistene skladiste u vyhybky je treba ve Slanem.
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 674
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » stř 01 bře, 2017 12:49 pm

Vladimír_B píše:A co se inspirovat stanicí Josefův Důl? Byla tam i vlečka do fabriky přes silnici z točny před výtopnou. Pořádné zauhlování? Kvůli zbrojení 1x za den 1 lokomotiva? Zbrojení tam může být jen jako záložní...


Nemate nekdo planek Josefova dolu se zakreslenou vleckou? Predpokladam, ze vedla do tovarny, ktera je hned pres silnici.
K zauhlovani: jasne predpokladam rampu a zauhlovani pomoci kosu, 422 nebo 310 toho zas tolik nesezraly:). Zauhlovaci vytah a velkou skladku uhli jako mam v Lokti, zde delat nebudu.
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 674
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod michal_n_cz » stř 01 bře, 2017 2:36 pm

Jak to vychází výškově? Já jsem dodatečně zjistil, že ten Kniprův plánek má jakousi inspiraci skutečnou tratí a ta šírá trať je hódně dokopce - zubačka... Projekt velice zdařilý, snese to samozřejmě kosmetické úpravy spíš podle toho co se komu víc líbí nebo preferuje. Nějaké moje nápady:
Do stanice určitě doplnit záchodky. S obytnýma barákama bych byl opatný, spíš bych tam viděl tu zahrádku pana přednosty s kůlnou a králíkárnou, tu hranu k zdi zkusit maskovat plotem, stromy. Jedna zahrádka s králíkárnou, kompostem a zeleninou:
http://michal-n-cz.rajce.idnes.cz/Zahra ... G_3417.jpg
Skladiště by možná stačilo menší - jednodveřové - velké baráky to budou opticky zmenšovat. U volné skládky může být kolejová váha. Mě se více líbí ta varianta s výtopnou před továrnou - trochu ji zabořit dozadu do zdi, aby z vodárny zbylo jen cca 1,5 cm, možná zvolit opticky menší nějakou hrázděnou variantu na 4 okna any se tam vešla i větší tendrovka a případně nějaký motorák Gebus atd. Odhadem předpokládám, že to je na 12° geometrii Peco, pokud tam má být ten angličan tak ten bych tam narouboval 10° dělaný nebo Roco line. Ten odvrat na vlečce do kamenolomu není nezbytně nutný - pár cm vlečka ještě klesá podél trati pak teprve rovina před výsypkou. Výsypku orientovat cca doprostřed té vlečky aby si tam mohli s vozama šibovat vrátkem bez mašinky. No a ta spodní stanice záleží na tom jak to vychází prostorově, aby to nebylo přeplácaný. Možná by stačily i jen dvě koleje, barák nějaký měnší kratší než ta Hraštice - třeba ten 12H jak zmiňuji zde: viewtopic.php?f=11&t=10357&start=60
Pak takhe nějak:
Obrázek
Možná i to skladiště oželet a spokojit se jen s rampou.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 840
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Vladimír_B » stř 01 bře, 2017 6:21 pm

marwin píše:Nemate nekdo planek Josefova dolu se zakreslenou vleckou?
Zeptej se rovnou a přímo Milana F... :D A byla to sklárna.
Michal...n...cz Copak je to za hezkou staničku? Ď
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků