Segmentové kolejiště JOSEFOV

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod hopeter » úte 11 říj, 2016 6:53 am

Záleží jaké ovládání DCC použiješ ... Multimaus , tablet , PC. :wink: A taky jestli DCC bude celé nebo jen část. Např. trať DCC a výhybky analog. Pokud bude DCC komplet tak asi pultů moc neužiješ a budeš používat tablet.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3042
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod fulda » úte 11 říj, 2016 7:12 am

hopeter píše:... Pokud bude DCC komplet tak asi pultů moc neužiješ a budeš používat tablet.
:?: :?: :?:
Něco jsem prošvihl? Nebo jen někdo neumí udělat DCC ovládací pult?

joe1970 píše:...Jelikož kolejiště bude ovládáno DCC přemýšlím zda použít původní koncepci a nebo mít ovládací panel jen jeden a kam je umístit. Kolejiště bude ovládat většinou jeden člověk, jen vyjímečně se předpokládá dvoumužná obsluha :) ...
Já bych také prferoval dva až tři pulty, tedy asi dva a pokud se najde třetí osoba, tak jí dát třeba ten tablet.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4934
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod hopeter » úte 11 říj, 2016 10:47 am

Fuldo to není o tom jestli někdo umí nebo neumí udělat pult DCC ale o tom jestli ho chci nebo potřebuju...
Zatím víme , že má kolega sadu multimaus a záleží na něm jak a s čím bude pokračovat. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3042
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod joe1970 » úte 11 říj, 2016 12:43 pm

Záleží jaké ovládání DCC použiješ ... Multimaus , tablet , PC.

V současné době mám k dipozici start set s multimausem. Počítám se zakoupením H-centrály a dalších potřebných komponentů

A taky jestli DCC bude celé nebo jen část. Např. trať DCC a výhybky analog.

Lokomotivy by měly být řízeny multimausem a vyhybky včetně příslušenství pomocí ovládacího pultu (tlačítka a přepínače) také v DCC (předpokládám, že budu potřebovat TCO nebo ENC 50/105). V současné době jsem pořídil několik servopřestavníků včetně dekodérů a rozchodil jsem je pomocí multimause. Serva budou i na ovládání návěstidel a vrat depa
Pokud jsem se správně dočetl, tak s H-centrálou bych dle potřeby mohl ovládat kolejiště i z PC (zatím však nepředpokládám)?

V případě dvou oládacích pultů musím koupit 2x TCO pro každý pult zvlášť? Centrála by mohla stačit jedna, ne?
Tři pulty mi přijdou přeci jen moc :roll:
Uživatelský avatar
joe1970
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:35 am
Bydliště: dříve Studenec (okr. Třebíč), pak dlouhá léta Brno a teď Sloup v Mor. krasu

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod fulda » úte 11 říj, 2016 12:50 pm

na ovládání pomocí PC ti stačí i Roco stertset.
Stačí si jen dokoupit vhodné rozhraní. To je levnější, než kupovat celou centrálu.
Ano, pokud chceš udělat dva ovládací panely, tak si kup dvě TCO.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4934
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod joe1970 » úte 11 říj, 2016 1:20 pm

No, ale multimaus neumí číst hodnoty CV (jsem se dočetl :-)), program přes PC to umí?

Osobně asi půjdu raději cestou ovládacích pultů. Je to pro mě i pocitově pohodlnější (do PC koukám každý den v práci).
Počítám, že zakoupím 2x toto:
https://www.itvlaky.cz/Ovladaci-panel-E ... -d3277.htm
Centrálu nejspíš tuto:
https://www.itvlaky.cz/Centrala-a-zesil ... -d3259.htm
a "krabičku" ze startsetu použiji jako booster pokud bude třeba.
Uživatelský avatar
joe1970
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:35 am
Bydliště: dříve Studenec (okr. Třebíč), pak dlouhá léta Brno a teď Sloup v Mor. krasu

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod fulda » úte 11 říj, 2016 3:05 pm

joe1970 píše:No, ale multimaus neumí číst hodnoty CV (jsem se dočetl :-)), program přes PC to umí?

Program to umí, ale pokud na to není na MM hardware, tak tu informaci nedostane, to je jasné.
Spíš jde o to, jak často to v začátcích potřebuješ. Nejsem moc příznivec horentního nakupování první den.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4934
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod joe1970 » úte 11 říj, 2016 7:28 pm

Já taky nejsem zastáncem zbrklého nakupování drahých komponentů.
Vycházím z toho, co bych chtěl aby to umělo. Potřebuji zpětnou vazbu ze skryťáku. To potřebuji vyřešit dřív než ho dokončím. Pro provoz dvou až tří mašin jedním člověkem potřebuji pořídit ABC moduly k návěstidlům, aby se alespoň trochu uvolnily ruce obsluze. Bude potřeba reverz do smyčky i k ovládání skryté točny. K tomu TCO pro ovládání přestavníků a příslušenství a to bez centrály asi nejde.

Pro začátek mám jen Multimaus..... než postavím segmenty se SN budu vše ovládat jen přes MM a to včetně výhybek. Počítám, že stavba nádraží nějaký čas zabere :D, po tu dobu si snad DCC osahám a budu schopen pozvolna rozšířit znalosti i DCC výbavu. Každopádně potřebuji mít představu co bude nutné koupit, v jakém množství a kam to umístit (kde s tím při stavbě počítat) pro zdárné dokončení projektu a proto jsem vděčný za každou dobrou radu nebo zkušenost.
Uživatelský avatar
joe1970
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:35 am
Bydliště: dříve Studenec (okr. Třebíč), pak dlouhá léta Brno a teď Sloup v Mor. krasu

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod look23 » úte 11 říj, 2016 9:10 pm

joe1970 píše:Já taky nejsem zastáncem zbrklého nakupování drahých komponentů.


Pozor!
STE skončilo s výrobou viz. web https://www.steelectronic.cz/. Co není skladem, tak už "asi" nebude.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1184
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod fulda » stř 12 říj, 2016 8:08 am

joe1970 píše:Já taky nejsem zastáncem zbrklého nakupování drahých komponentů.
Vycházím z toho, co bych chtěl aby to umělo. Potřebuji zpětnou vazbu ze skryťáku. To potřebuji vyřešit dřív než ho dokončím. Pro provoz dvou až tří mašin jedním člověkem potřebuji pořídit ABC moduly k návěstidlům, aby se alespoň trochu uvolnily ruce obsluze. Bude potřeba reverz do smyčky i k ovládání skryté točny. K tomu TCO pro ovládání přestavníků a příslušenství a to bez centrály asi nejde.

Pro začátek mám jen Multimaus..... než postavím segmenty se SN budu vše ovládat jen přes MM a to včetně výhybek. Počítám, že stavba nádraží nějaký čas zabere :D, po tu dobu si snad DCC osahám a budu schopen pozvolna rozšířit znalosti i DCC výbavu. Každopádně potřebuji mít představu co bude nutné koupit, v jakém množství a kam to umístit (kde s tím při stavbě počítat) pro zdárné dokončení projektu a proto jsem vděčný za každou dobrou radu nebo zkušenost.


Jenom pro tvou informaci - MM zapojená do černé kostky do konektoru "Master" JE centrálou. Kupovat H-centrálu (pokud tím myslíš to co já) je opravdu hodně zbrklé.

Pokud by jsi postupoval systematicky a s rozumem, tak zjistíš, že pro zpětnou vazbu potřebuješ jen detektory, pokud nemáš rozmyšleno, co s tím ohlasem budeš dělat, tak je to až dost. Bohužel samotné detektory se málokdy prodávají, takže asi není od věci si koupit nějaký vhodný modul S88. Pak si určitě ujasni, co si s tou vazbou počneš. Budeš jí zobrazovat jen na jednom panelu? Nebude ti stačit tohle? Nebo na několika panelech? Pak potřebuješ třeba TOHLE?

Moduly ABC podle mého názoru nemá cenu kupovat, je to jen pár diod, které si normálně zručný člověk nabastlí sám za cenu kolem 5,- (proto se málokde prodávají).

Reverz pro vratku se ti asi bude hodit, to je jasné, proč ho chceš dávat na ovládání točny mi moc jasné není, ale zároveň na tvém plánku nevidím tu točnu, takže to asi nemohu komentovat. Asi je dobré si rozmyslet, jestli máš ovládání pro točnu takové, které jsi schopen provozovat ve skryťáku.

A k nakupování TCO ti opravdu radím si trochu lépe promyslet ten panel.

look23 píše:
joe1970 píše:Já taky nejsem zastáncem zbrklého nakupování drahých komponentů.
Pozor!
STE skončilo s výrobou viz. web https://www.steelectronic.cz/. Co není skladem, tak už "asi" nebude.

Vzhledem k tomu, že ste skončilo s vývojem před velmi dávnou dobou, tak nevidím důvod, proč se soustředit právě na jednoho výrobce. Alternativ je opravdu dost.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4934
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod joe1970 » stř 12 říj, 2016 12:35 pm

Díky za spoustu informací k zamyšlení.
Co se týká STE - byla to myšleno jako jedna z variant,nikoliv jako vybraná volba. Počítám s něčím co bude kompatibilní s ROCO centrálou.

Detekci obsazených úseků počítám pouze v SN. Zobrazení obsazení jednotlivých úseků potřebuji pouze na ovládacím pultu 2, přesněji aby se na nákresu SN na pultu rozsvítili diody u obsazených kolejí :).
Když využiji modul S88 spolu s detektory, kam jej zapojím? Přes nějaké rozhraní ho bude možné spojit s MM?

Moduly ABC bude tedy možné nějak pořešit (nejsem elektronik, ale uvidíme), nicméně logika jejich použití je správná?

Co se týká točny, tak jde o SN2 končící pod zříceninou hradu. Na jedinou kolej SN najede krátká souprava a celá kolej se následně otočí o 180 stupňů a umožní tak otočení soupravy a její výjezd. Fungovat by to mělo na principu točny - jen otáčení není třeba o 360 stupňů ale stačí pouze potřebných 180. Předpokládal jsem že reverz bude potřeba aby toto fungovalo.
Uživatelský avatar
joe1970
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:35 am
Bydliště: dříve Studenec (okr. Třebíč), pak dlouhá léta Brno a teď Sloup v Mor. krasu

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod fulda » stř 12 říj, 2016 7:06 pm

joe1970 píše:Když využiji modul S88 spolu s detektory, kam jej zapojím? Přes nějaké rozhraní ho bude možné spojit s MM?

Vážně si nechceš přečíst ten článek na který jsem tě odkazoval??
Myslíš, že napíši něco jiného?

joe1970 píše:Co se týká točny, tak jde o SN2 končící pod zříceninou hradu. Na jedinou kolej SN najede krátká souprava a celá kolej se následně otočí o 180 stupňů a umožní tak otočení soupravy a její výjezd. Fungovat by to mělo na principu točny - jen otáčení není třeba o 360 stupňů ale stačí pouze potřebných 180. Předpokládal jsem že reverz bude potřeba aby toto fungovalo.

Mno tak když se podíváš jak fungují točny, tak třeba zjistíš že to není úplně nutné.
Já mám točnu a nemám u ní modul. stačí se jen zamyslet nad tím, jak je udělané napájení kolejí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4934
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod joe1970 » stř 12 říj, 2016 7:22 pm

Omlouvám se, ale asi jsem někde ten odkaz přehlédl :?: . Jdu hledat :idea:
Uživatelský avatar
joe1970
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:35 am
Bydliště: dříve Studenec (okr. Třebíč), pak dlouhá léta Brno a teď Sloup v Mor. krasu

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod fulda » stř 12 říj, 2016 7:38 pm

joe1970 píše:Omlouvám se, ale asi jsem někde ten odkaz přehlédl :?: . Jdu hledat :idea:

nápověda
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4934
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Segmentové kolejiště JOSEFOV

Příspěvekod joe1970 » pát 14 říj, 2016 11:34 am

Děkuji za nápovědu. Měl jsem za to, že je to odkaz na S88.
Omlouvám se za to,že se ptám pro profíky na DCC docela hloupě, ale opravdu s DCC teprve začínám a je mi jak kdyby člověka co doposud pracoval jen s kalkulačkou posadili za PC a ajťáci mu začali vysvětlovat (s úrovní svých znalostí) jak se v tom orientovat. Ani sto stránkový manuál nepomůže k pochopení.... potřebuji alespoň částečně vidět jak a co zapojit.
Jsem přesvědčen, že pro pochopení začátečníka o propojení komponentů v DCC jsou důležité nejen psané odpovědi, ale i obrázky níže uvedeného typu
Li_usb_s88N 02a.jpg
Li_usb_s88N 02a.jpg (33.03 KiB) Zobrazeno 6113 krát
reverz022 new.jpg
reverz022 new.jpg (34.8 KiB) Zobrazeno 6113 krát
abc.jpg
abc.jpg (186.84 KiB) Zobrazeno 6113 krát
Uživatelský avatar
joe1970
 
Příspěvky: 101
Registrován: ned 11 pro, 2011 11:35 am
Bydliště: dříve Studenec (okr. Třebíč), pak dlouhá léta Brno a teď Sloup v Mor. krasu

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků