H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 23 pro, 2016 7:32 pm

Ahoj, na Tvém kolejištibje dobře vidět, kolik místa sebere staniční budova a silnice k ní. Kdybys měl budovy u okraje kolejiště, mezi stanici a stoupající trať se Ti vejde lesík, políčko, nebo louky, možná i potok s rybníkem. Zkrátka místo nelogických staveb opěrných zdí bude krajinka, která Ti lépe pomůže nevodit dojem prostoru. Pořád máš tuto možnost, popřemýšlej.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2393
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Rebel » pát 23 pro, 2016 8:04 pm

Nemozne reseni jedine pokud by se cele kolejiste rozsirilo nebo se zmensili oblouky, proste ty spodni stanicni koleje neposunu vice do stredu, abych mohl budovy dat na kraj. Alespon vrchni budovy budou na kraji, kolejiste. :-)
Rebel
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 07 srp, 2016 7:35 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Sandy » sob 24 pro, 2016 7:37 pm

Sandy
 
Příspěvky: 1489
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 25 pro, 2016 7:19 am

Rebel píše:Nemozne reseni jedine pokud by se cele kolejiste rozsirilo nebo se zmensili oblouky, proste ty spodni stanicni koleje neposunu vice do stredu, abych mohl budovy dat na kraj. Alespon vrchni budovy budou na kraji, kolejiste. :-)

Otázka zní, zda nemůžou být na extra dílku, který bude sundavací a zastamdací, nebo zda budeš obejda a obejdeš se bez domečků.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2393
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Rebel » úte 27 pro, 2016 8:01 pm

Extra dil se nevejde, musim byt obejda.:-)

To:Sandy
Kolejovou spojku mezi 4 a 1 koleji jsem taky zvazoval, ale nevyvazila mi efektivitu pred financni narocnosti:-) 4 kolej by mela fungovat jen pro odkladani vagonu.
Jeste to zvazim a hlavne to musim zkusit napasovat do stavajiciho usporadani kolejiva.
Diky za pomoc
Rebel
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 07 srp, 2016 7:35 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Sandy » úte 27 pro, 2016 8:35 pm

Rebel píše:Extra dil se nevejde, musim byt obejda.:-)

To:Sandy
Kolejovou spojku mezi 4 a 1 koleji jsem taky zvazoval, ale nevyvazila mi efektivitu pred financni narocnosti:-) 4 kolej by mela fungovat jen pro odkladani vagonu.
Jeste to zvazim a hlavne to musim zkusit napasovat do stavajiciho usporadani kolejiva.
Diky za pomoc

Jo, to chápu...
Možná, žes udělal chybu hned na začátku. Nabyl jsem dojem, že používáš i originální dekodery Roco. Kdybys použil "náhradu" z českých luhů a hájů, tak bys ušetřil odhadem pět litrů...
Jinak, po mých zkušenostech, bych dal přednost rozšíření kolejiště před nákupem dalších vozidel.
Navíc to pro tebe znamená nakoupit jen jednu výhybku. To je asi pět stovek. Klidně ji můžeš přestavovat ručně a postupně dokoupit přestavník a dekoder.
Sandy
 
Příspěvky: 1489
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Rebel » úte 27 pro, 2016 10:14 pm

Ano pouzivam originalni prestavniky i dekodery od Roca (dekoder jako krabicka pro 8 zarizeni). I kdybych pouzil nahradu dekoderu do podlozi, nevyslo by to proti tomuto reseni o moc levneji. Ale to je jiz ted jedno.:-)
Nicmene jedna se o nakup dvou vyhybek myslel jsem ten obrazek Rebel_4.jpg

Ale mas pravdu, nejdrive se musi vyladit kolejiste a potom teprve ostatni.
Jeste dotaz proc jsi zmenil v levem zhlavi usporadani tech dvou kusych koleji??
Rebel
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 07 srp, 2016 7:35 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod hlavacon » stř 28 pro, 2016 9:53 am

Jen musím kvitovat jak hezky to jde od ruky.

Od první zmínky zde na fóru až k realizaci (září až prosinec) ... super. Vypadá to fajn. Podobný návrh mi zde vysí taky, akorát se s ním už dělám skoro 2 roky ...

Jen tak dál ...
hlavacon
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 08 led, 2015 12:44 pm
Bydliště: Praha 4

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Sandy » stř 28 pro, 2016 11:29 am

Rebel píše:Ano pouzivam originalni prestavniky i dekodery od Roca (dekoder jako krabicka pro 8 zarizeni). I kdybych pouzil nahradu dekoderu do podlozi, nevyslo by to proti tomuto reseni o moc levneji. Ale to je jiz ted jedno.:-)
Nicmene jedna se o nakup dvou vyhybek myslel jsem ten obrazek Rebel_4.jpg

Ale mas pravdu, nejdrive se musi vyladit kolejiste a potom teprve ostatni.
Jeste dotaz proc jsi zmenil v levem zhlavi usporadani tech dvou kusych koleji??

Jo, máš pravdu, jsou to dvě výhybky.
Ten obrázek jsem si kreslil proto, abych viděl, jak by to vypadalo, kdybych si to stavěl já :roll:
Proto jsem všechny dopravní koleje uspořádal tak, aby měly stejnou osovou vzdálenost (74 mm). Na sypaná nástupiště s betonovou hranou až až. A vešlo by se i ostrovní, ale to bych do takovéto stanice nedělal. Podle mého návrhu je i ta čtvrtá kolej v osové vzdálenosti 74 mm. Když jí teď uděláš jako kusou, tak někdy v budoucnu bys jí poměrně lehce proměnil na průjezdnou.
Uspořádání těch dvou kusých kolejí vlevo mi přijde přirozenější a možná, že i kusé koleje jsou malinko delší. Já bych si představoval, že ta horní (delší) je kolej do remizy. Je na ní krátká prohlížecí jáma (asi 10 cm tj. cca 9 m), vodní jeřáb a pak budova remizy o jednom stání. Remiza by mohla mít i přístavek směrem k druhé koleji. Ta by pak byla kratší. Původně na ní stával otevřený vůz (Vu, Vtr) , ze kterého se doplňovalo uhlí do lokomotiv košem. teď u ní je malé naftové zbrojení.
Ještě k tomu dvoukolejnému tunelovému portálu. Kdybys vynechal za angličanem tu kolej 76.50 mm, tak by to na dva portály vyšlo. Byl by pak problém s vedením té vedlejší trati? Nedovedu si představit jak máš vedenou trať v podzemí. Tam jsou poloměry R358?
Jinak, GeoLine je, samozřejmě, ta nejnákladnější varianta. Něco se dá ušetřit nákupem rozšiřujících setů.
Sandy
 
Příspěvky: 1489
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Rebel » stř 28 pro, 2016 8:55 pm

Ten tunel fakt musi zustat jak je v SN je jiz pouzit nejmensi oblouk R2 a uprimne, byl by to brutalni zasah do celeho kolejiste. Vlozil jsem detail toho portalu myslim ze to nevypada tak zle.
Nicmene hlavne jsem vlozil ten detail z duvodu te zmeny kusich koleji v levem zhlavi, myslis ze se ta tva varianta do toho rohu vejde? Puvodne jsem take zvazoval rozvetveni az za vyhybkou, ale nakonec jsem vymyslel to stavajici protoze se mi zda ze je to prostornejsi a nebude to tak blizko tuneloveho portalu vyuzije se vice ten prazdny roh.
Přílohy
IMG_0074.JPG
Rebel
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 07 srp, 2016 7:35 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Sandy » čtv 29 pro, 2016 8:22 am

Klidně to tak nech, ta delší kolej má asi 600 mm a kratší 480 mm. S tím už se dá pracovat.
Ale budu "prudit" dál. Co ten portál. Zkontroloval jsi průjezdný profil pro vozy delší než 270 mm. A neříkej mi, že tak dlouhé vozy provozovat nebudeš. To jsem si říkal taky. Pak mi padly do oka patrové Bapy od Bramosu. Ale na kolejišti je neprojedu. Protože v některých místech mi chybí 1 (slovy jeden) milimetr. Při rekonstrukci to musím předělat (pokud se dožiji opětovné výroby Zhlavíků).
Sandy
 
Příspěvky: 1489
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Rebel » čtv 29 pro, 2016 7:44 pm

Jen klidne prud:-)
Votom to je, ne. V podstate je to zkryta pomoc nam zacatecnikum. Nicmene zde jsem si to pohlidal Ylony samo provozovat chci. Jeden jsem si koupil pred stavbou delka 285mm a pomoci neho jsem stavel i ty tunely. Je to tedy o prsa ale vejdou se viz foto. Jezisek prinesl jeste dva:-)
Přílohy
IMG_0076.JPG
IMG_0080.JPG
Rebel
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 07 srp, 2016 7:35 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Brejla » čtv 29 pro, 2016 8:10 pm

A co rychlíkáče 303mm (IC, Railjet), patra 308mm? Nechal jsi si rezervu nebo s nimi vůbec neuvažuješ?
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Sandy » pát 30 pro, 2016 9:51 am

Pokud jsi upravil i osovou vzdálenost, tak za mně dobrý.
Ten "patrák" se asi vejde. Bude to ale jen o chlup.
Jsi asi první, kdo modeluje železnici u protinožců :P
Sandy
 
Příspěvky: 1489
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod jirkan » pát 30 pro, 2016 2:09 pm

Já myslím, že je to skvělý nápad jak vyřešit prostorové problémy. takhle může být kolejiště přes celou místost. Jen je třeba, aby kolega prozradil ten fígl, že mu nepadají modely dolů.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků