Kolejiště N 120x290cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod chameleon » pát 20 dub, 2012 8:19 pm

Máš tam chybu - chybí ti tam jeden tunel na 2kolejce, skrytá lokálka tam vede přes viditelnou 2kolejku... Jinak:
- některé šmodrchance mi přijdou zbytečné - navíc, nebo opravdu koncová stanice bude třeba 50cm vysoko?
- vadila by mi nelogičnost 2kolejek - které máš stylem prolnutím různých smyček - nedocílení efektu trati kde trať vede od někud někam, celková neorientace v jízdě vlaků
- trošku bych to zjednodušil, možná přidal na lokálce výhybnu + SN, prodloužil a upravil hlavní stanici
- ono pokud se vrhneš do vysokého terénu tak v této velikosti to nemusí vypadat přeplácaně. Zkrátka spíš jen tomuhle návrhu chybí trocha fištrónu :P
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 20 dub, 2012 10:44 pm

SpiritOfAngmar píše:
radekkrupka píše:Domyslet by se dalo, jenom mi nějak chybí místo, kde bude vjezd do skryťáku?

Kolejiste_final_S.jpg

Jak jsou šipky, počítám tak se čtyřmi kolejemi.

Ježkovy voči, to je teda dobrá mísa nudlí (jak už napsal Radek). Ta dvoukoljka nedvoukolejka je fakt podivná. Snad bych se na ty triangly v tunelu radši vybodnul. Co máš proti "klasičtějšímu" řešení? Uvědom si, že když Ti vyjedou ze stanice dva vlaky opačným směrem, tak se za chvíli potkají na trati. Mimochodem jak budeš z/do skryťáku vy/vjíždět v "protisměru"?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2398
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod SpiritOfAngmar » sob 21 dub, 2012 7:14 pm

chameleon píše:Máš tam chybu - chybí ti tam jeden tunel na 2kolejce, skrytá lokálka tam vede přes viditelnou 2kolejku... Jinak:
- některé šmodrchance mi přijdou zbytečné - navíc, nebo opravdu koncová stanice bude třeba 50cm vysoko?
- vadila by mi nelogičnost 2kolejek
Tu chybu jsem neobjevil, a koncovka je vysoko 27cm.
DCC Lenz
N 1:160 Epocha V - VI
SpiritOfAngmar
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 22 bře, 2012 1:17 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod SpiritOfAngmar » sob 21 dub, 2012 7:18 pm

Michal Šuhajda píše: Mimochodem jak budeš z/do skryťáku vy/vjíždět v "protisměru"?

Projde si to prstem, je to v pohodě, vpravo vjezd a vlevo výjezd.
DCC Lenz
N 1:160 Epocha V - VI
SpiritOfAngmar
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 22 bře, 2012 1:17 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod Michal Šuhajda » sob 21 dub, 2012 7:56 pm

Nemyslel jsem, že pojedou po nesprávné kolejí, ale to, že do SN se dostaneš pouze jedním směrem. Tu nelogičnost dvoukolejek dělají právě zmíněné triangly.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2398
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod SpiritOfAngmar » pát 19 říj, 2012 9:19 am

Tak po delší době jsem se rozhodl pro DCC s pozdějším provozem na PC (analog nesplňoval mé nároky), něco jsem si už přečetl a na základě toho jsem si nakreslil schéma rozdělení kolejí. Detekci bych chtěl i na zhlavích a podle toho jsem je rozdělil. Prosím o kontrolu řešení zkušené a případné náměty na změny.
http://modelova-zeleznice.spibi.cz/Vykresy/Schema-Useky.jpg

Ps.: Pro ověření. Je to tak že pro řízení z PC není potřeba dělit jeden úsek (Autobloku, nadražní koleje, atd...) na dva jako pro ABC.
DCC Lenz
N 1:160 Epocha V - VI
SpiritOfAngmar
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 22 bře, 2012 1:17 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod Myšpulín » pát 19 říj, 2012 3:23 pm

SpiritOfAngmar píše:... Detekci bych chtěl i na zhlavích a podle toho jsem je rozdělil. ...

Protože z výhybny (né výměny) nemůžeš odjet, je-li následující úsek obsazen, není nutné mít přilehlou výhybku úsekově odizolovanou. Obdobně u koncové stanice, pravé smyčky apod. Ušetříš tím minimálně jeden modul. Ovšem pokud to vyžaduješ, pak je klidně odizoluj.

Co se týče statičních kolejí a autobloku, tady se skutečně nemusí dělit. Ovšem řídící software (konkrétně RailCo) má perfektní věc, a tou je stop indikátor. A pokud to je hartwarový indikátor, nemá to s přesností zastavení chybu. Oproti tomu je ModelJop z toho paf, tam nic být nesmí. Doporučuji studium u Lokopina.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod SpiritOfAngmar » pon 22 říj, 2012 6:51 am

Myšpulín píše:Ušetříš tím minimálně jeden modul. Ovšem pokud to vyžaduješ, ...


To vím, ale chci mít jistotu, hlavně ve skrytých částech, že tam nikde nezůstal stát vagonek, třeba sk. nádraží mám na druhé straně desky a vidět tam nebude, takže žádná vizuální kontrola.
DCC Lenz
N 1:160 Epocha V - VI
SpiritOfAngmar
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 22 bře, 2012 1:17 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod Houmr » pon 22 říj, 2012 8:57 am

Já ve skrytých částech detekuji celé zhlavý vlevo jedním detektorem a pravé zhlavý druhým, právě proto, že se mi stalo, že tam zůstal vagon, nebo konec moc dlouhé soupravy, ale jak je psáno víše, není to nezbytně nutné.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod Myšpulín » pon 22 říj, 2012 12:15 pm

SpiritOfAngmar píše:
Myšpulín píše:Ušetříš tím minimálně jeden modul. Ovšem pokud to vyžaduješ, ...


To vím, ale chci mít jistotu, hlavně ve skrytých částech, že tam nikde nezůstal stát vagonek, třeba sk. nádraží mám na druhé straně desky a vidět tam nebude, takže žádná vizuální kontrola.

Jasně, pokud je ale celé zhlaví jedna výhybka (a tento případ jsem myslel), pak se ten vagón nemá kam schovat. Jinak souhlas s Houmrem.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod SpiritOfAngmar » čtv 15 lis, 2012 12:04 pm

Myšpulín píše:Jasně, pokud je ale celé zhlaví jedna výhybka (a tento případ jsem myslel), pak se ten vagón nemá kam schovat.


Mám například otevřené vozy které mají délku přes nárazníky 57mm (viz. http://modelova-zeleznice.spibi.cz/Vlak-Foto.html) a vzhledem k tomu že výhybka v N má cca 110mm tak se s malou pravděpodobností může stát že se tam zastaví. Nicméně viditelné zhlaví z jedné výhybky asi izolovat nebudu, koncová stanice atd.
DCC Lenz
N 1:160 Epocha V - VI
SpiritOfAngmar
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 22 bře, 2012 1:17 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod Myšpulín » čtv 15 lis, 2012 4:41 pm

Nevím, jestli si rozumíme. Pokud je zhlaví jedna výhybka, pak je mezistaniční oddíl protažen přes výhybku až do míst námezníku plus něco málo pro kontrolu krajů vozu (náprava je hloub pod vozem, není přimo s čelem) na obou staničních kolejích. Pokud ti tedy cokoli přejede přes námezník, DO ti zaslásí obsazení mezistaničního úseku a ty již nemůžeš stavět cestu pro odjezd ani pro vjezd. Samo, pokud použiješ vjezdová návěstidla, je tento úsek jen před toto návěstidlo.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod SpiritOfAngmar » stř 02 led, 2013 6:19 pm

Chtěl bych se zeptat, jaký systém digitálu (DCC koleje, DIGI CZ, STE elektronic,...) by jste mi doporučily s ohledem na standardní poměr kvalita/cena, popřípadě jaké s danou značkou máte zkušenosti.
Jako základ mám Lenz LZV100 a LH100.
Na kolejišti bude bude 40 výhybek (peco se sníženým odběrem) s ohlasem, cca 60 úseků (bloků) se zpětnou vazbou, cca 20 návěstidel, nějaké osvětlení (budovy, nádraží...) atd.
Naposledy upravil SpiritOfAngmar dne stř 02 led, 2013 6:20 pm, celkově upraveno 1
DCC Lenz
N 1:160 Epocha V - VI
SpiritOfAngmar
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 22 bře, 2012 1:17 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod carodej » čtv 03 led, 2013 3:23 am

No záleží na tom, jak zdatně jsi na tom s elektronikou. Amatérské řešení muže být stejně spolehlivé jako profi a cenově o hodně levnější (když se dívám na ty počty co píšeš) ... STE dělá spíše hotové moduly ... DIGI CZ a DCC koleje jsou i pro vlastní amatérskou stavbu.
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Kolejiště N 120x290cm

Příspěvekod SpiritOfAngmar » čtv 03 led, 2013 9:31 am

carodej píše:No záleží na tom, jak zdatně jsi na tom s elektronikou.


Raději hotové moduly, něco jsem schopen spájet, ale pořád trénuju :D
DCC Lenz
N 1:160 Epocha V - VI
SpiritOfAngmar
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 22 bře, 2012 1:17 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků