žst. LEDEČKO

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod bartik.nsw » pon 22 dub, 2013 2:06 pm

Michal Šuhajda píše:Pokud bys chtěl použít modul vratné smyčky, stačí Ti jeden. Smyčky resp. tratě budou napojené všechny přímo, přes modul vratné smyčky můžeš napájet "pouze " výhybky, kde se obě smyčky stýkají. jen si ohlídej délku úseku, aby byl delší než nejdelší souprava.

Asi jsem nepochopil tvoji variantu zapojení s jednim modulem vratne smyčky, a pokud se jedna o usek ve skytaku tak ten je opravdu kratky.
www.ModulyBrno.cz
TT,III. a IV.epocha,Posázaví
Uživatelský avatar
bartik.nsw
 
Příspěvky: 31
Registrován: pát 16 bře, 2012 10:46 pm

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod D » pon 22 dub, 2013 4:28 pm

bartik.nsw:
Takto se dá zapojit modul vratné smyčky. Pokud budeš potřebovat prodloužit úsek zapojený k modulu (v obrázku modrá a zelená), musíš ho na jedné straně prodloužit v obou větvích výhybky.
Přílohy
dve-smycky-mvs.png
dve-smycky-mvs.png (4.76 KiB) Zobrazeno 6727 krát
Naposledy upravil D dne pon 22 dub, 2013 5:19 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1360
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod bartik.nsw » pon 22 dub, 2013 4:53 pm

D píše:bartik.nsw:
Takto se dá zapojit modul vratné smyčky. Pokud budeš potřebovat prodloužit úsek zapojený k modulu (v obrázku modrá a zelená), musíš ho na jedné straně prodloužit v obou větvích výhybky.


Tak už to chápu,a tohle mě vůbec nenapadlo,díky.
www.ModulyBrno.cz
TT,III. a IV.epocha,Posázaví
Uživatelský avatar
bartik.nsw
 
Příspěvky: 31
Registrován: pát 16 bře, 2012 10:46 pm

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod bartik.nsw » čtv 16 kvě, 2013 4:31 pm

Kopie - 102_9377.JPG
Kopie - 102_9372.JPG
Tak nějaké to foto ze stavby
www.ModulyBrno.cz
TT,III. a IV.epocha,Posázaví
Uživatelský avatar
bartik.nsw
 
Příspěvky: 31
Registrován: pát 16 bře, 2012 10:46 pm

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod milan ferdián » čtv 16 kvě, 2013 4:41 pm

Máš tam chybu. :!: Vratný oblouk skryté dolní stanice je až za pravým pilířem železničního mostu a to z důvodů,aby byl prostor pro znázornění falešného koryta řeky Sázavy.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11889
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod bartik.nsw » čtv 16 kvě, 2013 4:47 pm

Aha ale stavěl jsem to podle planku ve Wintracku co jsem získal tady.Myslím si že by to takhle také mohlo být prože koryto řeky by mělo vyjít ale přesný rozměry nevím z hlavy.
www.ModulyBrno.cz
TT,III. a IV.epocha,Posázaví
Uživatelský avatar
bartik.nsw
 
Příspěvky: 31
Registrován: pát 16 bře, 2012 10:46 pm

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod bartik.nsw » ned 19 kvě, 2013 6:59 am

Dobrý den pánové,potřeboval bych poradit se zapojením DDC reverz od STE,zapojoval jsem to podle navodu a nějak to nefunuje,teda spíš funuje asi tak na půl,po vjeti do smycky se vlak zastavi(loko) a hlasi to trvale zkrat,na multimouse zmacku STOP a pak zase pustim a loko se rozjede,nekdy se stane ze pocukava ze je zkrat a pak neni a pak zase je.Nevim si s tim rady stravil jsem u toho vcera cele odpoledne az do vecera a stale nic.Ve smyčce mam zapojeno i DET 2,tak bych potreboval poradit jak spravně to cele zapojit,obrazek smycky je už tady,jedna se o skrytak o 2x 3kolejich.Děkuji
www.ModulyBrno.cz
TT,III. a IV.epocha,Posázaví
Uživatelský avatar
bartik.nsw
 
Příspěvky: 31
Registrován: pát 16 bře, 2012 10:46 pm

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 19 kvě, 2013 9:19 am

Zdarec kolego,obsáhlou debatu na tohle najdeš zde: viewtopic.php?f=6&t=3111&hilit=vratn%C3%A1+smy%C4%8Dka Jinak já jsem dlouhodobým pozorováním :D zjistil zhruba toto.
Modul je velice citlivý na jakoukoliv nečistotu,ať na kolejích nebo kolečkách vagónů,lokomotivy,sběračů proudu atd.Pěknou paseku nadělá zaprasený komutátor motoru,měkké přítlačné pružinky na motorku atd.Osvětlení vozů,zejména dvounápravových má také své nepopsatelné kouzlo,zejména když není sběr proudu naprosto dokonalý a kondenzátor je permanentně v činnosti.Takže hodně zdaru v bádání,je to nikdy nekončící příběh,ale na druhou stranu je to dobrý indikátor,který Tě upozorní,že vozy nebo hnací vozidla nejsou v nejlepší kondici. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod bartik.nsw » pon 20 kvě, 2013 3:51 pm

miroslav lengyel : pane kolego děkuji za užitečne rady a take o odkaz,vratna smyčka funguje bez problemu po dodání dvou odporu co jsou součástí balení,říkal jsem si proč tam asi jsou,v návodu jsem nic nenašel tak jsem to neřešil až na tom vláknu hned nekde z kraje a hned jsem to zkusil a chodi to teď ješte řeším zapojení DET2(detekce obsazení koleje) právě v teto smyčce,mám to jako skyťák ale to je vidět z fotek a Milanova plánku.DET2 mám od pana Němečka tak se na něho budu muset obratit jak zapojit aby to fungovalo.Zatím jsem sám na to nepřišel a to jsme nad tím strávil skoro celý vikend.
www.ModulyBrno.cz
TT,III. a IV.epocha,Posázaví
Uživatelský avatar
bartik.nsw
 
Příspěvky: 31
Registrován: pát 16 bře, 2012 10:46 pm

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod bartik.nsw » pon 15 črc, 2013 1:55 pm

Páni kolegové potřeboval bych poradit jak zapojit křížení K2 od tilligu,protože to ma společnou kolej na obou stranách jak pro J a K kolej,takže je to jakoby izolovaný usek a nevím jak docílit toho aby se to prehodilo podle potřeby,jestli mi rozumíte jak to myslim.
www.ModulyBrno.cz
TT,III. a IV.epocha,Posázaví
Uživatelský avatar
bartik.nsw
 
Příspěvky: 31
Registrován: pát 16 bře, 2012 10:46 pm

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod D » pon 15 črc, 2013 2:50 pm

Netuším, kam chceš dát tu dvojitou kolejovou spojku. V originálním plánku Ledečko žádnou spojku nemá. Myslíš snad na místo, kde se spojují obě tratě před skrytou vratnou smyčkou? Pokud ano, hodláš jezdit současně vlaky po obou stranách kolejové spojky?
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1360
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod bartik.nsw » pon 15 črc, 2013 7:58 pm

Kopie - zst.Zruč_001.jpg
Mám na mysli tohlec to
www.ModulyBrno.cz
TT,III. a IV.epocha,Posázaví
Uživatelský avatar
bartik.nsw
 
Příspěvky: 31
Registrován: pát 16 bře, 2012 10:46 pm

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod D » pon 15 črc, 2013 8:56 pm

bartik.nsw:
Aha, špatně jsem to pochopil. Právě na to koukám, elektricky se dotýkají jak srdcovky, tak i vnější kolejnice.

Snad jsem vnitřní elektrické propojení v křížení odhadl správně.

Při souhlasné polaritě (JK-JK) vedení kolejí do kříže musí běžně modeláři řešit přepínání srdcovek. Ve tvém případě protichůdného vedení polarity (JK-KJ) musíš přepínat polaritu vnějších kolejnic. Bez většího elektrického zásahu do kolejiště bude nejjednodušším řešením modul vratné smyčky. Ten bude napájet jen vnější kolejnice, zatímco srdcovky budou napájené přímo z tratě.

Obrázek


Také by šlo použít fuldovo zapojení autonomního modulu vratné smyčky, ale předpokládalo by to vybudování čtyř detekčních úseků ze všech stran těsně před křížením. Detekce využita z jedné kolejnice (třeba J). Protějších úseky by byly propojené.

Upraven obrázek, aby seděly barvy.
Naposledy upravil D dne čtv 16 kvě, 2019 3:19 pm, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1360
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod peter_vy » úte 16 črc, 2013 4:56 am

Pozor, dĺžka prepínaného úseku by mala byť dlhšia než dĺžka vlaku!
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: žst. LEDEČKO

Příspěvekod D » úte 16 črc, 2013 6:11 am

peter_vy:
> Pozor, dĺžka prepínaného úseku by mala byť dlhšia než dĺžka vlaku!
To platí jen v případě, že nejsi schopen zajistit stejnou polaritu před a za přepínaným úsekem modulu vratné smyčky. Tady je ale stejná polarita zaručena a samotná kolej v oblouku za křížením je delší než nejdelší vlak, stačí tedy přepínat jen úsek samotného křížení.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1360
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 31 návštevníků