H0 - Slaný předměstí 3950x5700

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » ned 06 lis, 2016 8:53 pm

Edys píše:To já vím že to není na dva měsíce. Spíš na dva a vice let :)
Což o to bavit mě to bude už o tom uvažuji asi 5 let. Ale prostor se naskytl až teď. Ale zase velký.

Nechci žádné rady zatracovat ale malé kolejiště asi vynechám a risknu to rovnou s velkým. Rizik jsem si vědom.


No když se nebojíš,tak do toho :P ,ale potom neříkej nebo nepiš,že tě kluci nevarovali :mrgreen: .

Prostor 4,0 x 1,6 na H0 není velký.Jak tak na střední kolejiště.Kluci ti již zde nabídli různé odkazy kolejiště.Co se týče té nešťastné dvojkolejky.Chceš kroužit,tak zvol námět falešné dvojkolejky,kdy můžeš kroužit a kroužit.
Ještě skromný dotaz,psal jsi,že budeš mít přístup ze všech stran ke kolejišti :?: Pak by tu byl tedy námět,který ještě nikdo nevyužil.

Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Edys » ned 06 lis, 2016 9:21 pm

milan ferdián píše:
Edys píše:To já vím že to není na dva měsíce. Spíš na dva a vice let :)
Což o to bavit mě to bude už o tom uvažuji asi 5 let. Ale prostor se naskytl až teď. Ale zase velký.

Nechci žádné rady zatracovat ale malé kolejiště asi vynechám a risknu to rovnou s velkým. Rizik jsem si vědom.


No když se nebojíš,tak do toho :P ,ale potom neříkej nebo nepiš,že tě kluci nevarovali :mrgreen: .

Prostor 4,0 x 1,6 na H0 není velký.Jak tak na střední kolejiště.Kluci ti již zde nabídli různé odkazy kolejiště.Co se týče té nešťastné dvojkolejky.Chceš kroužit,tak zvol námět falešné dvojkolejky,kdy můžeš kroužit a kroužit.
Ještě skromný dotaz,psal jsi,že budeš mít přístup ze všech stran ke kolejišti :?: Pak by tu byl tedy námět,který ještě nikdo nevyužil.

Milan


Na kolejiště jsem se koukal a svůj plánek hodil do koše :) Tvoje plánky jsou skvělé. Jak dlouho děláš takový plánek?
Přístup je možný ze všech stran. Nebo u zdi do L. v rozměru 4,0 x 3,0
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Radek » pon 07 lis, 2016 5:16 am

Podobně velké oči měla na začátku většina přítomných, mně nevyjímaje :oops: .

Pokud vykročíš touto cestou, asi by byla v tomto prostoru škoda plánovat velkou desku do středu na úkor klejiště podél stěn.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » pon 07 lis, 2016 10:47 am

Edys píše:Tvoje plánky jsou skvělé.

Děkuji.Byla snaha vyjít co nejvíce potřebám nebo přáním modelářům.
Edys píše: Jak dlouho děláš takový plánek?

V tuto chvíli nejsem schopen ti odpovědět.
Edys píše:Přístup je možný ze všech stran. Nebo u zdi do L. v rozměru 4,0 x 3,0

Radek píše:Podobně velké oči měla na začátku většina přítomných, mně nevyjímaje :oops: .
Pokud vykročíš touto cestou, asi by byla v tomto prostoru škoda plánovat velkou desku do středu na úkor kolejiště podél stěn.

Též bych si přimlouval buď do "L" nebo do "U" podél stěn.Zde se musíš rozhodnout ty sám.Každá volba tvaru rámu kolejiště něco stojí :wink: .

Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod sidlo » pon 07 lis, 2016 10:59 am

Já bych to řešení obdélník uprostřed místnosti nezatracoval. Na oblouk v H0 je potřeba minimálně 1 m. A to už je za hranicí normální dosažitelnosti.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3625
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » pon 07 lis, 2016 11:09 am

sidlo píše:Já bych to řešení obdélník uprostřed místnosti nezatracoval. Na oblouk v H0 je potřeba minimálně 1 m. A to už je za hranicí normální dosažitelnosti.


Já taky né,jenže čísla hovoří jasně.Prostor 4,0 x 3,0 m a původní kolejiště mělo rozměry 4,0 x 1,6 m :wink: .Jedině,že by ta místnost byla ještě větší.Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Edys » pon 07 lis, 2016 12:28 pm

Plánek verze 2.0 pouze viditelná část.

Snad je to lepší než první varianta. Ta slepé nádraží bude potřeba ještě poupravit. Návrhy opět vítány.

Hlavní trať by vedla dolů do SN výška 0
Hlavní trať výška 90
vedlejší trať 180
v pravém dolním rohu v budoucnu odbočka na další panel s depem a točnou
planek_v2.0.jpg
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod sidlo » pon 07 lis, 2016 1:53 pm

Koukám, že dvoukolejka zůstala.
Nedělal bych stanici přes celou délku kolejiště. Stanovil bych si maximální délku provozovaného vlaku a podle toho bych to projektoval, např. 1,8 m.
Mohou být použity i jednostranné kolejové spojky, ale obě by měly vést ke staniční budově.
Kolejovou spojku na pravém zhlaví bych posunul do oblouku (pozor, Piko A-track má na obloukové koleje špatné reference).
Na levém zhlaví bych v kolejové spojce použil křižovatkovou výhybku. Je to kompromis modelovosti, zkrátí to zhlaví.
Na pravém zhlaví bych zaústil vedlejší trať přes křižovatkovou výhybku. Je to kompromis modelovosti, zkrátí to zhlaví. Staniční koleje pro lokálku mohou být kratší na délku soupravy lokálky.
Remízu vypustit nebo ji přesunout do koncové stanice.
Atd.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3625
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Edys » pon 07 lis, 2016 2:19 pm

sidlo píše:Koukám, že dvoukolejka zůstala.
Nedělal bych stanici přes celou délku kolejiště. Stanovil bych si maximální délku provozovaného vlaku a podle toho bych to projektoval, např. 1,8 m.
Mohou být použity i jednostranné kolejové spojky, ale obě by měly vést ke staniční budově.
Kolejovou spojku na pravém zhlaví bych posunul do oblouku (pozor, Piko A-track má na obloukové koleje špatné reference).
Na levém zhlaví bych v kolejové spojce použil křižovatkovou výhybku. Je to kompromis modelovosti, zkrátí to zhlaví.
Na pravém zhlaví bych zaústil vedlejší trať přes křižovatkovou výhybku. Je to kompromis modelovosti, zkrátí to zhlaví. Staniční koleje pro lokálku mohou být kratší na délku soupravy lokálky.
Remízu vypustit nebo ji přesunout do koncové stanice.
Atd.


Myslíš takhle nějak? Kolejivo je PECO. Dvojkolejka mě nějak neustále přitahuje :)
Na pravém zhlaví bych zaústil vedlejší trať přes křižovatkovou výhybku Nejde mě to tam napasovat
planek_v2.1.jpg
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod hopeter » pon 07 lis, 2016 3:26 pm

Ještě bych zkusil pouvažovat o segmentovém kolejišti okolo místnosti. Na panelu tě pořád něco omezuje , nutí křížit tratě , schovávat je do tunelů , omezuje tě dosah doprostřed panelu atd. Na segnemtech můžeš využít lépe délky staničních kolejí , udělat si rozsáhlou volnou trať , všude dosáhneš. Při práci pod segmentem si ho otočíš na bok pro pohldlnější práci. V tvém případě můžeš stavět a zprovozňovat postupně a na hotových segmentech už jezdit.
Když nebudeš chtít jezdit od někud někam tak na konce uděláš smyčky a máš plynulý provoz jako při kroužení.
Zkus se podívat na Josefov a k hankovi61... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3042
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod HonzaM » pon 07 lis, 2016 3:43 pm

Souhlasím s hopeterem. Segmentové kolejiště vedené podél stěn po obvodu místnosti velmi usnadní stavbu a případné servisní zásahy nebo rozšiřování a úpravy. Viz třeba Honzovo kolejiště na http://www.1ku160.webnode.cz. Je to v N-ku, ale na principu to nic nemění. Z provozního hlediska je na tom ovšem N-ko líp, na staniční koleje se mi bez problému vejde kompletní sedmivozový RailJet. Když se podíváš na obrázky, uvidíš že i v N-ku se dají udělat slušné detaily a provoz je bohatší. Ve dvojkolejce jsem se shlédl také, vypadá efektně když se vlaky míjejí. Místo koncového segmentu se dá dočasně postavit jednoduchá smyčka a může se jezdit.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4135
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod HonzaM » pon 07 lis, 2016 4:07 pm

Edys píše:
planek_v2.1.jpg


Z provozního hlediska to je velice chudé, vlak sotva vykoukne z tunelu je v nádraží a po projetí nádražím opět v tunelu zmizí. Vůbec se nelze kochat vlakem jedoucím po hlavní trati, jedinou viditelnou tratí je lokálka.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4135
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod jardaficz » pon 07 lis, 2016 4:16 pm

Kdyby sis udělal navrhované segmentové, tak rovnou můžeš začít segmentem např. ,,sólo pro hurvínka,,. Je tady jedno vlákno o tom. A hotové pak můžeš rovnou zakomponovat do většího kolejiště
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod michal.kubista » pon 07 lis, 2016 4:27 pm

K čemu je dvoukolejka, když je skoro celá schovaná v tunelu?
často je vidět návrh, kdy dvoukolejná trať prochází v popředí, ale jiné výškové úrovni, aby nerušila, ale byl viditelný delší úsek.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod sidlo » pon 07 lis, 2016 5:01 pm

Je to narychlo s kolejivem Elite, dolní tři koleje 1,8 m.
Edys_1.png
Edys_1.png (20.43 KiB) Zobrazeno 6412 krát
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3625
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: juroH0 a 23 návštevníků