Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Zlámalík » stř 09 lis, 2022 10:00 am

zdeno píše:jinak mi dost opticky vadi natmavo patinovane kolejivo a bledosivy strk. Melo by to byt aspon trosku stejne.

Jo, tohle já oceňuju na kolejištích, která jsou "jako živá". V přírodě není takový kontrast, vše je lehce zaprášené a zašlé.
Přišel jsem ale na metodu - koleje natřu na rezavo, položím (a udělám trávu okolo), až pak zasypu štěrkem. Pak patinátorem v barvě štěrku apod. trochu přepatinuju pražce a nakonec rezavým patinátorem projedu okolo kolejnic. Ne všude to tak už mám, ale postupně se mi daří se zlepšovat. Stále se mám co učit.
Taky je dobré uvažovat o štěrku a skálách okolo. Pokud jde o starší trať, často se bral štěrk z místních lomů, pokud byl vhodný. V dnešní době jen těch malých příležitostí ubylo.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1919
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod vojtas » stř 09 lis, 2022 11:13 pm

Ale ten vyloženě do očí bijící, kontrastní světlý štěrk je na spoustě míst i ve skutečnosti a to i na velmi starém svršku. Záleží jak moc se po něm jezdí a jak často se dosypává. Úplně nejtypičtější je to třeba pro Švýcarsko a Slovinsko, kde to pěkně kontrastuje s tou alpskou trávou, a navíc se tam dá z lože i té nejzapadlejší lokálky jíst oběd, ale i u nás se to dá na spoustě míst potkat.
Obrázek
Obrázek
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Jirkátor » stř 04 led, 2023 8:07 pm

Momentálně se zabývám stavbou budov, které bych chtěl mít hotové, než půjdu na terén.
Předem bych se zeptal těch, co už sázeli trávu, jak jste to řešili s elektronikou. Plánuju jít cestou kombinace foliáží a statické trávy. Je mi jasné, že elektronika ty kV asi úplně nebude mít ráda, ale to to mám úplně všechno pokaždé odmontovat z rámu pryč?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1077
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod chphoto » čtv 05 led, 2023 5:25 am

Statickou trávu jsem už párkrát "sázel" a nikdy jsem nic neoddělával ani nesundával a (zatím) žádnej poroblém nebyl. Ale nikdy jsem to nedával přímo na koleje, vždy druhý pól do terénu. Do kolejí bych se trochu bál, i když okruh není jinak uzavřený, tak by to nemělo nic udělat.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Jirkátor » čtv 05 led, 2023 6:30 am

Tak až budu dávat trávu do kolejí, odpojím dráty z detekce obsazení, s tím počítám, jen jsem se bál o vše co mám dole přišroubované.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1077
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Jirka1984 » pát 06 led, 2023 5:37 am

Ahoj, jelikož se v elektrice tolik nevyznám tudíž mě ani riziko zničení el přístrojů na kolejisti nenapadlo.
Na Ježíška jsem dostal zateavnovac Peco a hned jsem zatravnil celý kopec a když sem byl u koleji tak jsem svorku pridelal i ke koleji:)
Na tomhle místě nemám ještě detekci obsazení ale po kabelem to mohlo jít k dekoderum vyhybek a vlastně i do detekce na jiném místě.
Vše teda funguje i po zatravneni.
Ale mám teď brouka v hlavě jak dál....
Odpojovat vše,nebo jen vývod z centrály....
Myslel sem ze se k tomu vyjádří víc zkušenějších....
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Pater » pát 06 led, 2023 12:57 pm

Vím, že se tady na fóru mezi spoustou plevelu blbě hledá, ale co třeba tady.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Jirkátor » pon 13 úno, 2023 5:49 pm

Opravdu to plánuju dostavět, ale den má jen 24h a to je poslední dobou opravdu málo. :cry:
Když je čas a chuť, tak pracuju na budovách. Mezitím jsem na zkoušku zkusil zaštěrkovat kus kolejí. To mne dovedlo k dalšímu dilematu a to je nástřik kolejí. Nabízí se tu několik možností.
1) vzít to jednoduše štětcem. Pro hovoří relativní snadnost a rychlost práce. Proti je vzhled - nikdy to nebude takové, jako když se to nastříká.
2) nastříkat to pistolí. Ty doma mám a kompresor také, stejně tak i Humbrolku 113. Ale zde řeším několik věcí.
- stříkat před zaštěrkováním nebo až po něm ;
- pokud až po, tak mám maskovat štěrk i pražce, nebo to vzít jedním vrzem všechno?

Jde mi o to, že reznoucí kolejnice své okolí skutečně postupně obarvují, ale nikdy to nebude vypadat tak, jako kdybych to celé nastříkal najednou. Často je vidět jednolitý rezavý pás, bez jakékoliv odchylky. Myslel jsem, že bych tedy okolí zamaskoval páskou a nastříkal jen kolejnice samotné, pak dal štěrk a ten po zaschnutí "napustil" ředidlem obarveným rezavou barvou. Kdybych to napouštění dělal od kolejnic, tak se to postupně rozlije, také lze dát někde víc, jinde ubrat a mohlo by to pak vypadat celkem realisticky.

Nebo existuje jiný postup pro dosažení přirozeného vzhledu, za použití menší pracnosti? Tohle by bylo celkem na dlouho a to ještě nemám vymyšlený postup na výhybkách.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1077
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Ivan » úte 14 úno, 2023 6:48 am

Spíš je to o tom, vzít kus koleje a vyzkoušet si to, protože každý bude radit něco jiného, protože každému vyhovuje něco jiného.

Podle různých zdrojů jsem dospěl k názoru, že nejvhodnější bude před zaštěrkováním kolejí stříknout pražce, pak koleje. Poté zaštěrkovat a doladit vzhled pigmenty či napouštěním.
Realita byla taková, že jsem stříknul pražce na půlce kolejiště a pak jsem to vzdal a vzal do ruky štětec, nástřel zbylé pražce a pak i koleje. Používám lihovky od agamy, lehce více naředěné a u kolejí to chce 2 vrstvy. S výsledkem jsem spokojen, ovšem viděl jsem i lepší výsledky pistolí. Výhoda lihovek je, že koleje nemusí být zcela dokonale odmaštěné.

Takže, idea byla, ale stejně jsem si našel svoji cestu. Chce to prostě vyzkoušet.

Mimochodem, štěrkuji až po nalepení foliáží (foxuv nápad) a už nikdy jinak Ty v N asi pojedeš statiku? Tak je odhaduji asi postup vhodnější nejdříve sterkovat.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1714
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Jirkátor » úte 14 úno, 2023 7:15 am

Kus koleje jsem vzal, štětec s barvou taky, ale syntetiku (mám u lihovek obavy ohledně čištění kolejí lihem) a výsledek mne zrovna nepřesvědčil. Prostě ta kolejnice místy pod barvou prosvítá. V natírání štětcem jsem nikdy nevynikal a proto zvažuji tu stříkací pistoli.

Tráva bude statická, ale nějakou tu foliáž také použiji. Jak kde.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1077
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Dusan » úte 14 úno, 2023 7:43 am

Nějaké postupy jsem už psal u sebe. Ale v tvém případě, pokud nevadí smrad a máš pistoli, stříkni to komplet tou syntetikou. Položené koleje koleje "vydrbat" kartáčkem a lihem pro odmaštění je základ. Pak to vzít komplet barvou pražců, respektive záměrně nemusíš stříkat kolejnice :-) Ve druhém kole už jen jednotlivé kolejnice víc naředěnou tou rezavou 113 co máš. Případný jemný rozprach z 113 není na závadu. Finále lokálně doladíš už jen pigmenty. Na pražce by šla revelka 66, ekvivalent jiných výrobců dohledáš. Pokud bys nechtěl stříkat ty pražce, dobrá alternativa, je plochým štětcem je přetřít akrylkou. Já používám tuhle https://www.littlecraftybugs.co.uk/burn ... paint.html
Mají ve všech větších papírnictvích či um.potřebách., využiješ ji i na jiné části při stavbě. V podstatě se neředí a je tvrdě matná, pak už jen pistolí ty kolejnice. Jinak ta 113 mě přijde hodně rezavá až nepřirozeně, přiředil bych ji nějakou tmavší hnědou, vyzkoušej ....
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Ivan » úte 14 úno, 2023 7:59 am

Jirkátor píše:Kus koleje jsem vzal, štětec s barvou taky, ale syntetiku (mám u lihovek obavy ohledně čištění kolejí lihem) a výsledek mne zrovna nepřesvědčil. Prostě ta kolejnice místy pod barvou prosvítá. V natírání štětcem jsem nikdy nevynikal a proto zvažuji tu stříkací pistoli.

Tráva bude statická, ale nějakou tu foliáž také použiji. Jak kde.


Jasně, nečekal jsem, že půjdeš do lihovek. Pointa byla, že je potřeba to trochu vyzkoušet. Čištění je trohu náročnější, musím čistit jen hlavy, ale kapka ukáplého lihu na zaschlé lihovce nic neudělá. To jen, kdyby to zajímalo ostatní.

Dušan to popsal hezky. Jestli jsi větší kamarád s pistolí a syntetikami než já, šel bych tou cestou. Dušan má ještě správnou poznámku ohledně barvy kolejnic. Ona ta rezavá je spíš taková hnědá, hoodně matná.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1714
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Fox » úte 14 úno, 2023 11:56 am

co modelář, to jiná metoda... Já vždy stříkám pistolí, přes štěrk i pražce a vyhovuje mi to. Možná by byl problém s hodně světlým štěrkem (vápenec), ale ostatní barvy jsou bez problémů. Stříknu to všechno, i boky a hlavy kolejnic. Používám akrylky (Vallejo, Mig...) a ani po pravidelném čištění barva neslezla. Podívej se na postup třeba sem (pak na následující fotky) https://foxfoxfox.rajce.idnes.cz/Dioram ... 1398350081
na jiném kolejišti se mi velmi osvědčily spíš kombinace zemitých barev, než rez (např. Vallejo US Earth Brown + US Earth Red v různém poměru). Mám fintu: cca po 1 hodině strhnu barvu z hlavy koleje nehtem, případně hranou dřívka. Barva je ještě měkká, tak se bez problémů sloupne. Zbytek pak dočistím hadříkem s isopropylem, nebo ještě tu a tam doškrábnu zbytek.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1311
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Jirkátor » úte 14 úno, 2023 2:27 pm

Jen pro představu, jak by asi měl vypadat výsledek.
3b2cd81500cd45a0eafd08e1cc826efe_1.jpg
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1077
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Fox » úte 14 úno, 2023 2:52 pm

Obrázek přímo vybízí k metodě stříkáním. Ještě k příspěvku doplňuji, že se stříká zblízka, malým tlakem, jakoby šikmo z boku, samozřejmě každá kolej zvlášť, zevnitř i zvenku. Pak se docílí efektu plynulého přechodu šmucu do okolního štěrku. přesně tak, jak je viděl na levé koleji.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1311
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 5 návštevníků