Návrh kolejiště TT

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod twiido » stř 06 úno, 2013 11:54 am

Peterson, mrkni na toto: viewtopic.php?f=1&t=5432&start=105
To by mohlo byt podla tvojho vkusu, vela viditelneho, tym padom vela vlakov, a mozes tocit aj vlaky s Y vagonmi...
TT, 6.epocha, SŽDC/ŽSR
twiido
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 02 led, 2012 8:47 am
Bydliště: Kúsok od Bratislavy

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod Jarda H. » stř 06 úno, 2013 1:01 pm

Asi OT, ale přece jen to napíšu :lol: - i když je to Milanův plánek, tohle mne zrovna neuchvacuje, koleje, koleje, koleje, .... ale je to všechno jedno, protože - jak již bylo řečeno ve vícero diskuzích - stavitelem bude autor vlákna a ne my diskutéři. Hlavně aby si dobře vybral a od koníčku po krátké době neutekl :roll:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2796
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod 754 028-9 » stř 06 úno, 2013 1:50 pm

Zkus se mrknout sem: viewtopic.php?f=1&t=4869
Uživatelský avatar
754 028-9
 
Příspěvky: 132
Registrován: pon 30 led, 2012 4:40 pm
Bydliště: Mnichovice

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod peterson » stř 06 úno, 2013 2:51 pm

Kluci nebojte se, od koníčku určitě neuteču, už jen kvůli těm mašinám který jsme stvořili...už chci tu Zamračenou, Brejle, Čmeldy, Kocoura, Hektora, Karkulku, Kufr, Sergeje .....vidět na kolejích jak funí do kopce a táhnou soupravu Rajek, Faccsů, Easů, ale taky soupravu Bmtéček.. :D Je v tom hodin a hodin, ale to vám nemusím psát...dostat do takovýho Kocoura oboustranný osvětlení..a nebo upravit správný okna na Sergejovi..sletovat Karkulu a dostat do ní pojezd... a teď bych od toho měl utýct ??? :lol: Nikdy.. Postupně jak sem dáváte odkazy tak študuju a študuju..Asi zatím nejvíc u mě vede plánek co uvedl twiido..ale ostatním taky průběžně děkuju za náměty a připomínky. Těším se taky na návrh kolegy lajblta ve WT. O víkendu nafotím slibovaný, výše uvedený strojovny a pak vás znova poprosím o vyjádření :D
peterson
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 04 úno, 2013 3:33 pm

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod chameleon » stř 06 úno, 2013 5:10 pm

jen tak jsem si hrál :D
Přílohy
jen_tak.jpg
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod peterson » čtv 07 úno, 2013 11:12 am

To chameleon: díky za návrh, už jsem si ho uložil :) docela mě zaujmul. Zařadil jsem ho mezi případné kandidáty na realizaci.
Snad jen drobné dovysvětlení proč "vlakodrom". Syn má , mimo jiné i poruchu orientacem a jemné motoriky rukou. Z toho důvodu mu bude třeba na kolejiště připravit různé soupravy aby s nimi mohl " jezdit" , chlubit :) se kamarádům a pod :) . Nebyl by sám schopen rozpřahování souprav, přepřahování loko apod. Kdybych stavěl kolejiště jen pro mě, šel bych určitě cestou současného trendu "od někud - někam", případně velkého posunu. Kolejiště musí být přizpůsobeno tak aby byl kluk schopnej soupravu uvézt do chodu a zastavit na určeném úseku. Proto snaha o co největší jednoduchost současného provozu více souprav s ručním ovládání úseků a návěstidel.
peterson
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 04 úno, 2013 3:33 pm

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod chameleon » čtv 07 úno, 2013 5:00 pm

To je v poho, po hlavní krouží rychlík, ve stanici lidi přestupují na motorák do horní a ten se neobrací.
Navíc do horní je to do kopce, tak loko by i mohla vlak sunout :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod lajblt » sob 09 úno, 2013 3:42 pm

Omlouvám se, skolila mě střevní choroba a kolega chameleon mezitím stvořil krásný plánek. :)
Měl bych k němu jeden doplňující návrh. Kolejiště by mohlo mít dva provozní "módy" - "modelový" a "jednoduchý". V případě modelového provozu by byla aktivní i skrytá výhybna, umístěná v tunelu hlavní trati. V případě zjednodušeného provozu by vlak v této výhybně nezastavoval a její výhybky by byly přestaveny v základní poloze na hlavní kolej.

Kvůli návrhu elektrického ovládání stanice budu mít pár dotazů:
1) Kolik pulsních ovladačů je k dispozici? Pro možnost odjezdu vlaků do dvou (nebo v případě realizace podle bodu zmíněného výše všech tří) směrů současně je zapotřebí odpovídající počet ovladačů. K tomu napájení širých tratí (tedy další dva) a koncové stanice (ten může být společný s ovládáním širé trati lokálky). Tj. pro hlavní stanici 2-3, pro zbytek 2, tj. celkem 5 regulátorů.
2) Pokud má kolejiště v analogu splňovat možnost NEZÁVISLÉHO pohybu více souprav, je tomu potřeba přizpůsobit ovládání stanice. A to asi bez nějakých základních závislostí nepůjde, protože si dovedu představit dost situací, kdy chyba obsluhy způsobí zkrat (vjezd/odjezd dvou vlaků protisměrně na společném zhlaví dvou tratí).
Je to samozřejmě možné zjednodušit na maximální možnou míru, kdy ovladače budou jen dva - pro každou trať jeden. Ale i tam je nutné ošetřit chybové stavy. I když je to o dost jednodušší a přepínače by měly stačit (a nějaké diody k tomu :) ).
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod peterson » ned 10 úno, 2013 12:03 pm

To lajblt : Ano ten plánek se mi taky líbí :-) pochopil jsem správně, že tvoje nabídka na zpracováního mého původního " vlakodromu" do WT platí pořád ?
K Tvé otázce ovladačů... mám k dispozici 5 ks pulsních regulátorů, dále 5 ks FZ1 ( k napájení příslušenství 16 V ). Výhybky budou Kuehn a EW2 od Tilliga.
Přestavníky Peco a sice PL-10E+PL-12+PL-13. Nějaké jednoduché ochraně proti případný zktratům se nebrání. Ty bych měl umět sestrojit :)
peterson
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 04 úno, 2013 3:33 pm

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod lajblt » ned 10 úno, 2013 8:13 pm

Nabídka platí pořád, pracuju na tom. :)
Ohledně ochrany proti zkratu - nejde mi o tu, která chrání zdroj, ale o tu, která brání vytvoření zkratu obsluhou (tedy už součást ovládacího panelu).
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod peterson » pon 11 úno, 2013 12:32 pm

tak to je fajn :) těším se...
...dobře ochrana bude součást ovládacího panelu :)
peterson
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 04 úno, 2013 3:33 pm

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod pepiknemecek » pon 11 úno, 2013 3:40 pm

Pěkný návrh. Pro ovládání v analogu by se dal použít Zhlavík od MTB který by zkrat obsluhy vyloučil na 99% (nelze u něho postavit kolizní cestu či vjezd na obsazenou kolej) a zároveň by s minimem ovladačů vždy "poslal" vlak správným směrem a zastavil by jej vždy před návěstidlem zakazujícím jízdu (výstupy pro relé které se spínají při postavení konkrétní cesty)
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod peterson » pon 11 úno, 2013 8:26 pm

Bohužel.... Zhlavík je určitě dobrá věc, ale po předběžném seznámení pomocí diskusí a návodů na internetu na instalaci a nastavování, pro mě naprosto vyloučená věc :-(
PC musí být z ovládání vyloučeno. Nicméně i tak děkuju za další nápad a postřeh.
peterson
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 04 úno, 2013 3:33 pm

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod radekkrupka » úte 12 úno, 2013 2:43 am

peterson píše:Bohužel.... Zhlavík je určitě dobrá věc, ale po předběžném seznámení pomocí diskusí a návodů na internetu na instalaci a nastavování, pro mě naprosto vyloučená věc :-(
PC musí být z ovládání vyloučeno. Nicméně i tak děkuju za další nápad a postřeh.

PC ale k ovládání kolejiště Zhlavíkem není třeba, právě naopak. PC je však potřebné k nastavení Zhlavíka - tzn "naprogramování" vlakových cest atd...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Návrh kolejiště TT

Příspěvekod peterson » úte 12 úno, 2013 6:55 am

Děkuju moc lajbltovi za předělávku mého původního plánku do WT :) Současně děkuju i všem za probíhající diskusi. Prosím ještě , je-li tomožné chameleona o zaslání WT souboru jeho návrhu. Co se týká Zhlavíku..nevadí mi práce na PC. Dokonce se tím živím. Ale realizovat všechny potřebné obvody, pomocí relé apod. a nastavení Zhlavíku je nad moje síly. Pokud by se opět našel někdo kdo by mi s tím pomohl, byl bych vděčnej. Koupil bych komponenty, dle plánu pro který se rozhodnu. Tím pádem bude jasný požadavek a zadání jak mají soupravy na kolejišti jezdit. Nechám si rád poradit i jak osadit stanici návěstidly, i když jsem už něco přečetl. Jednoduché el. obvody jsem
schopnej si postavit, ale podle návodu. Když by potom někdo dle plánu naprogramoval Zhlavík a zaslal by konfigurační soubor :) Nechci aby to vypadalo , že si nechám všechno nastrkat až pod nos. Práce se nebojím. Kromě vlaku dělám RC letadla, lodě..plastikařím éra a mixéry 1:72, bojovku 1:35..Ale řízení kolejiště mi nějak hlava nebere. Omlouvám se proto za takové množství požadavků
peterson
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon 04 úno, 2013 3:33 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků