Kolejiště TT 900x900 (ex Paskov od MF)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod rawen » ned 03 úno, 2013 8:26 pm

Tohle jsem samozřejmě našel. Ale český člověk (Hanák jak poleno) by chtěl ušetřit. :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1721
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod pavel47 » ned 03 úno, 2013 8:59 pm

Když jich koupíte 12 kusů, tak je kus za 311Kč a to si myslím, že není špatná cena. Pokud jich potřebujete méně, tak je to horší, jedině se s někým domluvit jako jsem to udělal já. :P
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod fulda » pon 04 úno, 2013 8:19 am

Modelářské servo stojí 80,- :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4940
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod harttman » pon 04 úno, 2013 8:34 am

Já jsem si modelářských serv na Hobby King objednal 50ks a zaplatil jsem kompletně se vším 2500kč. Kus 50kč. Dvě jsem poslal na test M. Pintovi a říkal že jsou dobré.
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod rawen » pon 04 úno, 2013 9:17 am

Ahoj,
po servech se taky dívám, samozřejmě s dodatečnými spínači.
Akorát striktně požaduju ANALOGOVÉ ovládání, tak hledám nějaké jednoduché řešení.

Naopak v DIGITÁLU bych prosil o radu, když si koupím Rosničku a nějaký motorák s dekodérem, co ještě potřebuju pro provoz. V lepším případě dva nezávislé ovladače jako na modulovce, aby bylo co dát dětem do ruky. :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1721
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod fulda » pon 04 úno, 2013 11:38 am

rawen píše:po servech se taky dívám, samozřejmě s dodatečnými spínači.
Akorát striktně požaduju ANALOGOVÉ ovládání, tak hledám nějaké jednoduché řešení.

To je jako si v hospodě objednat nealko pití - když na to máš a chce se ti do toho investovat, tak proč ne.
Že se tak ptám - máš nějakej snadno pochopitelnej důvod proč trváš na analogu?

rawen píše:Naopak v DIGITÁLU bych prosil o radu, když si koupím Rosničku a nějaký motorák s dekodérem, co ještě potřebuju pro provoz. V lepším případě dva nezávislé ovladače jako na modulovce, aby bylo co dát dětem do ruky. :)

SimpleMaus???
Na rozdíl od ostatních ovladačů umožňuje definovat "oprávnění".
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4940
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod rawen » pon 04 úno, 2013 12:36 pm

fulda píše:
rawen píše:po servech se taky dívám, samozřejmě s dodatečnými spínači.
Akorát striktně požaduju ANALOGOVÉ ovládání, tak hledám nějaké jednoduché řešení.

To je jako si v hospodě objednat nealko pití - když na to máš a chce se ti do toho investovat, tak proč ne.
Že se tak ptám - máš nějakej snadno pochopitelnej důvod proč trváš na analogu?

Už skoro 30let dělám IT...

fulda píše:
rawen píše:Naopak v DIGITÁLU bych prosil o radu, když si koupím Rosničku a nějaký motorák s dekodérem, co ještě potřebuju pro provoz. V lepším případě dva nezávislé ovladače jako na modulovce, aby bylo co dát dětem do ruky. :)

SimpleMaus???
Na rozdíl od ostatních ovladačů umožňuje definovat "oprávnění".

Ale k ní potřebuji "centrálu". Myslel jsem buď "vše v jednom", a tedy jeden ovladač. Anebo "modulové" řešení, tj. centrála + FRED... (tady to neznám vůbec).

Radek

P.S.: Ovládání mašin potřebuju vyřešit, když tak mě nasměrujte do lepší sekce anebo PM. Dík.
rawen
 
Příspěvky: 1721
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod fulda » pon 04 úno, 2013 1:08 pm

rawen píše:
fulda píše:
rawen píše:Naopak v DIGITÁLU bych prosil o radu, když si koupím Rosničku a nějaký motorák s dekodérem, co ještě potřebuju pro provoz. V lepším případě dva nezávislé ovladače jako na modulovce, aby bylo co dát dětem do ruky. :)

SimpleMaus???
Na rozdíl od ostatních ovladačů umožňuje definovat "oprávnění".

Ale k ní potřebuji "centrálu". Myslel jsem buď "vše v jednom", a tedy jeden ovladač. Anebo "modulové" řešení, tj. centrála + FRED... (tady to neznám vůbec).

Tady taky záleží co sleduješ za cíle, skoro mám pocit, že jsi původně chtěl slyšet že si máš koupit Roco start set.
To taky můžeš udělat, jen jsem chtěl říct, že existují i ovladače pro děti a multimaus to neni.
Pokud si pořídíš centrálu (pořád jsi za centrálu a simple maus pod cenou roco setu), tak můžeš definovat oprávnění a provozovat domácí kolejiště jak se sluší a patří. Pokud si koupíš Roco set, tak máš ten problém, že nikdy nemůžeš sebrat mutlimaus a nechat děti jezdit bez dozoru.
Loconetové zařízení + fred jsou pokaždé dost komplikovaná, protože jsou určená pro ježdění na setkáních a neočekávají domácí podmínky.

Jo a roco start set je modulární a umožňuje připojení až 30 dalších ovladačů.

rawen píše:P.S.: Ovládání mašin potřebuju vyřešit, když tak mě nasměrujte do lepší sekce anebo PM. Dík.

DCC v praxi ????
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4940
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod pavel47 » pon 04 úno, 2013 2:52 pm

Tak nevím, želva sice stojí 300 Kč, servo 80 Kč, nebo dokonce 50 Kč, ale k němu se musí koupit dekodér, mám pocit, že za 350 Kč (nevím jestli je pro jedno servo nebo pro víc), a pokud chcete jezdit v digitálu a ostatní ovládání mít v analogu, (ovládání přes pult), což se dost často dělá, tak ty serva a dekodéry nechápu. Pokud by bylo celé kolejiště kompletně digitální a řídilo se počítačem anebo pouze myší, tak to má logiku. Jestliže to kolejiště mají ovládat i děti, tak bude pravděpodobně jednodušší ten pult a digitální ovládání jízdy klasickou Rokáckou myší. Tímto systémem mám postavené kolejiště já, a když přijde desetiletý vnuk a přivede si kamarády, tak to za chvilku chápou všichni a jezdí. Nechci brojit proti digitálu a hlavně nechci brojit proti Fuldovi, to je člověk který umí a zná, ale drží se digitálu za každou cenu. Tak že máte na výběr a pokud to má být opravdu i pro děti, tak to chce mít jednoduché ovládání.
Rozhodně nepřemlouvám, třeba se pletu, je to jen a jen na Vás. :D
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod mizl » pon 04 úno, 2013 3:36 pm

Nedá mi to nereagovat. i v digitálu lze ovládat kolejiště v kombinaci PC a i pultu. Pokud se budu chtít jen kochat, nechám vše na PC-automatu. Pokud budu chtít ovládat kolejiště já, použiji ovládací pult. Navíc k DCC ovládacímu pultu nepotřebuji " milión " drátů. Stačí mi 4. Napájení a DCC signál. veškerá drátařina je v pultu ...

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod fulda » pon 04 úno, 2013 3:46 pm

Pavle: przentuješ nejrozšířenější nesprávný názor.
dekodér pro serva stojí 350 pro 4 serva, takže 88 za servo = 150,- za vyhybku i s drátama.
Ovládací panel, včetně svítíci ledky v obsazené koleji je v digitálu zcela běžná záležitost a kdo tvrdí že ne, tak si nepřečetl ani jeden manuál do konce.
Nehledě na to, že v digitálu je ten ovládací panel připojenej telefonním drátem a tím pádem je možné jej posouvat po místnosti, nebo připojit druhej, pokud mám dvě děti a dvě nádraží.

Pavle a přiznej si - kdo je schopen zopakovat tolik elektronického harampádí, kolik máš pod kolejištěm?

Já teda jenom nemám rád to srovnání digitál = multimaus. A vadí mi zejména pokud někdo vysvětluje začínajícímu modeláři že s digitálem má jen kompjůtr a multimaus a nemá žádnej ovládací panel.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4940
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod pavel47 » pon 04 úno, 2013 4:40 pm

Vážení pánové, já opravdu nevnucuji nikomu svůj, třeba nesprávný názor, já jenom prezentuji to, co jsem použil na svém kolejišti. S těmi dráty, o kterých všichni příznivci digitálu mluví jako o výhodě, mám taky trochu pochybnosti. Ano, vy vedete z pultu čtyři dráty na všechny výhybky, ale pod kolejištěm je zavedete do dekodérů a z nich do serv, tak že drátujete taky. Já vedu dráty přímo do přestavníků. Je sice pravda, že je jich víc, ale pro 22 výhybek mám z ovládacího pultu vedeno 23 drátů, (jeden společný), bez ostatního drátování v kolejišti a ještě mi to na pultu hlásí, jaké je postavení výhybky. Není to sice zpětné hlášení, ale kam je výhybka postavena, to vidí i ty děti. Těch 23 drátů plus přívod proudu do kolejí, stačí na ovládání celého kolejiště.
Opravdu nemám nic proti digitálu, naopak, pro jízdu vlaků si nedovedu představit nic lepšího, ale u ostatního ovládání jsem na pochybách.
Ohledně toho harampádí, (jak se krásně vyjádřil Fulda :P ), je většina na osvětlení domečků malého městečka. Pokud se osvětlí každá místnost a těch je přibližně 150, tak se to nasčítá, a k tomu je ještě osvětlení ulic apod.
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod rawen » pon 04 úno, 2013 5:36 pm

Ahoj.
Zkuste kouknout znovu na kolejový plán. Možná tam bude klasický tříkolejový skryťák, ale nic složitějšího. Řekněme nanejvýš osm výhybek, i s případnýma odbočkama.

Po dnešním zkoušení a laborování mám ideu: procesor PIC, I2C komunikace se zákaznickým obvodem řídícím až 20serv (cena do 300Kč), k tomu servo na každou výhybku a páčkový přepínač do ovládacího pultu. Spínač u serva připne polaritu jazyků a rozsvítí kontrolní LED na panelu. Jiná varianta je spínat LEDky tím prvním PICkem, ale to se mi nelíbí, protože má ve vztahu k poloze výhybky menší vypovídací hodnotu.
(Zkusím postavit zařízení pro jednu komplet výhybku a uvidím, jestli je to průchodné anebo půjdu do želvy.)
Otázka zní, o co bude digitál jednodušší a co by mi přinesl navíc.

Co se týká automatického ježdění, vidím to jako okruh - takže jednoduše dokola na pevně postavené cestě...

Centrálu a simlemaus musím ještě nastudovat, nemám tolik času, občas to chce i pracovat :)

A finálně: Nechci se hádat, protože o tom objektivně nic nevím a teprve shromažďuju informace a snažím se je teoreticky aplikovat. :)

Díky za pomoc, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1721
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod fulda » pon 04 úno, 2013 8:25 pm

rawen píše:Otázka zní, o co bude digitál jednodušší a co by mi přinesl navíc.


Jednoduše - nebudeš na všechno bádání sám.
Pokud si postavíš to co jsi popsal, tak už ti nikdy nikdo neporadí jak co nastavovat, nemáš šanci na počítačové ježdění, pokudsi nenapíšeš vlastní soft...
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4940
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Kolejiště TT 900x900 (Paskov od MF)

Příspěvekod rawen » stř 06 úno, 2013 8:41 am

Ahoj,
dospěl jsem k následujícímu řešení:
Položím koleje a připravím je na budoucí digitalizaci. Konkrétně mám na mysli dělení J kolejnice na úseky pro zpětnou odezvu a vyvedení drátů. Tyto dráty prozatímně spojím, abych to mohl starým reglem projet v analogu.
Cíl pro nejbližší dvouletku je udělat krajinu, stromy a stavby (to je to, co mě baví). Potom, když mě to bude bavit dál a bude financ, se pustím do digitalizace.
Předělání přestavníků anebo serv na digitál by snad mělo taky být bez problémů. Jak jsem psal výše, mám řešení analogového servokontroleru prakticky zadarmo.

Prosím vás o vyjádření, zda rozdělení kolejnice na úseky je dostatečná příprava anebo je potřeba něco dalšího.

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1721
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků