Minikolejiště v eNku 98x42cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Dusan » ned 19 srp, 2012 6:17 pm

Ahoj,
dávám úpravu. Přehodil jsem remízu a skladiště. Pootočením kolejového plánu se myslím ještě zlepšilo celkové rozložení a využití místa. Na kolejišti chci mít i most, ten bude silniční, silnice vede odněkud jen k plácku před nádražní budovou, kde bude i nějaká zastávka busu. Ještě doplním i pak menší cestu dále směrem k remíze, stejně pak ještě kousek silnice z kraje panelu k nákladišti. Levý roh bude ztvárněn jako část malého rybníka a po jeho hrázi by mohla z levého kraje směrem k čelnímu "odněkud-někam"vést cesta, obsluhující nákladiště. Nemám ještě rozmyšleno jestli postavím i nějakou budovu skladiště, zatím to vidím na volnou skládku, dřevo,uhlí ? Uvidíme.
Celé by to mělo působit dojmem "zapadlého" venkova někde v podhůří kopců, zadní část bude zalesněný kopec s fotokulisou.
Zadní díl je zatím jen "v hlavě", ten šuplík mi momentálně připadá nejjednodušší ale .....
Zatím ahoj.
P.S. A díky všem za dosavadní komenty, poznatky a fotky.
Přílohy
trackN1.jpg
trackN1 3D.jpg
trackN1 3Da.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Dan Buchtela » ned 19 srp, 2012 7:12 pm

Dušane, jaký smysl má ten odvrat při vjezdu ke skládkové ploše?
Naopak remízu máš zaústěnou přímo do dopravní koleje...
Já bych nechal kolejový plán takto, ale prohodil bych skládkovou plochu a remízu, celé by mi to tak přišlo logičtější...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod KaRei » ned 19 srp, 2012 7:36 pm

Vypadá to pěkně. A na té poličce to bude vypadat ještě líp :)
Akorát bych asi trochu víc přihnul kolej k remízce. Připadá mi, že by takhle lezla moc do výhybky.
Souhlasím s Danem ohledně skládky. Ten vjezd úvratí působí neprakticky.

Mimochodem, co používáš za verzi WinTracku? Koukám na tu klesající silnici a žasnu, jak se ti ji podařilo vytvořit.
Já musím nastavovat čáry jako 3D kontury, aby se vůbec ve 3D náhledu zobrazila barva/textura výplně, jenže pak má ta čára má stejnou výšku po celé své délce. Klesající silnici se mi ne a ne podařit udělat.
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Dusan » ned 19 srp, 2012 8:18 pm

Chybka se vloudila.
Dane ten odvrat od skladiště, tak jak sem ho udělal je špatně, prohodil jsem výhybky :roll: . Takže to má být takto,viz. obrázek. Je to výtažná kolej od skladiště pro "spestření" posunu u něj.
Kdyby bylo více místa, tak bych přidal třetí kolej a z ní až napojil tu remízu, ale není.
WT mám 8.0, silnice je dělaná, tak, že ve výběru kolejiva dám "cestičky velikosti N" a pak ji normálně skládám s kusů, oblouků nebo flexek tak jako koleje. Je to i v manuálu co tady je od kluků překladatelů. Stejně tak pro ni následně vytvořím 3D profil.
D.
Přílohy
trackN2.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod lajblt » ned 19 srp, 2012 9:53 pm

Jen tak mimochodem - WT v10 umí spádovat i ty čáry s výplní. :)
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Dusan » pon 27 srp, 2012 8:32 am

Provedl jsem další úpravu. Musím podotknout, že silným impulsem k tomu byl plánek RONOV pro HO v Milanově druhém díle, str. 79. Zvlášť doprovodné kresby alespoň pro mne opravdu vystihnou co lze "vymáčknout" z těch miniprostorů.
Také jsem chtěl narovnat vjezdové koleje do stanice, tak aby přechody na odnímatelný zadní díl nebyly v oblouku. Ještě chybí nějaká silnice apod.
Přílohy
trackN2.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod milan ferdián » pon 27 srp, 2012 9:10 am

Dusan píše:Provedl jsem další úpravu. Musím podotknout, že silným impulsem k tomu byl plánek RONOV pro HO v Milanově druhém díle, str. 79. Zvlášť doprovodné kresby alespoň pro mne opravdu vystihnou co lze "vymáčknout" z těch miniprostorů.
Také jsem chtěl narovnat vjezdové koleje do stanice, tak aby přechody na odnímatelný zadní díl nebyly v oblouku. Ještě chybí nějaká silnice apod.


Není třeba přístupové cesty.Na kresbě i na plánku vidíš přechodový pěší most a staniční budova leží na svahu.Tím se ti i zvýrazní krajina.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11889
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Dusan » pon 27 srp, 2012 11:17 am

Právě to výškové členění mne zaujalo nejvíce, skrz zvýraznění "hloubky". Místo té lávky zkusím zachovat původní myšlenku silničky z kraje panelu k nádraží, aby tam mohla být i zastávka busu i nějaké to auto. To vše budu postupně ladit podle 3D náhledů, ale víceméně budu hodně vycházet z Ronova. Jen škoda, že WT nabízí tak málo objektů pro N, např. ta remíza je rozměrově děsná :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Dusan » úte 13 lis, 2012 8:01 pm

Vypadá to, že nic nedělám, ale něco přeci jen ..... S manželkou jsme naplánovali přestavbu jednoho pokoje, kde v jednom rohu vznikne prostor kde bude rohová sestava nábytku(něco jakoby spodek kuch.linky). A na něm bude kolejiště 245x175cm s hloubkou max. 70cm, možná budu muset slevit na 60cm, uvidíme, ale i tak "Zlatá to žena" :-) Budu muset ještě před vlastním začátkem stavby sice zrekonstruovat koupelnu, ale to je drobnost :-))))), vzhledem k tomu, že nikam nespěchám.
Mám tedy dost času na plánování. Postupně začínám dávat do WT nějaké návrhy, jak bude něco k nahlídnutí, tak to sem dám. V hrubých rysech zůstávám u původního charakteru kolejiště.

Vzhledem k původním rozměrům je to pro mne obrovský nárust prostoru. Dokonce jsem měl v hlavě i návrh v HO. Koncové nádraží s kusem širé trati, zastávkou, zakončené ve smyčce. Soupravy ze stanice projížděli skrytým nádražím, pak by pokračovali do nejnižšího patra, kde by byla jen otočka. Malou hloubku na vratný oblouk jsem vyřešil tak, že jsem navrhnul k samotnému kolejišti tvaru L ještě další oddělávací segmet v šíři 25cm, který by mimo ježdění byl uložen v boxu pod kolejištěm. Ten dokonce umožnil ještě prodloužení širé tratě. Pro zajímavost to sem přikládám, třebas se to někomu bude hodit.
Přílohy
HO.jpg
HO3D.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod czhunter » stř 14 lis, 2012 4:00 pm

Tento návrh je extrémně náročný na přesnost stavby.
Nejen že budeš muset spojovat mnoho kolejí v různých výškách a pod různými úhly (to tu někdo dělal a neklaplo to právě proto, že nebyl schopen dodržet nutnou přesnost uložení kolejí na stycích segmentů - vlákno ale nemůžu najít), ale ještě na dvou stranách zároveň!

To už vyžaduje téměř strojařskou přesnost na setiny mm (maximálně destiny, všechny chyby v tolerančním řetězci se sčítají a je nutné myslet i na nejhorší varianty), aby ti to vyšlo.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 568
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Myšpulín » stř 14 lis, 2012 6:19 pm

Pokud dobře rozumím, je to v H0 a tam to není tak kritické. Za použití nějakých čepů k přesnějšímu spojení (osobně používám držáky otočných koleček židlí a jejich osičky) to lze v poho. Největší problém je v těch čepech, ale to dokáže udělat kterýkoliv truhlář. A nezapomenout na zajištění konců kolejnic na hraně, třeba naletováním na šroubky či hřebíčky.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Dusan » stř 14 lis, 2012 8:02 pm

Já tohle stavět nebudu! I když jsem s tím jednu chvíli hodně "koketoval". Plánovat budu v eNku, tohle je v HO. A dal jsem to sem jen jako variantu řešení prostoru, když už jsem to vytvořil :-)
Vlastní plán v eNku teprve dávám dohromady! To bude jen to základní elko bez toho přídavného modulu.
Jinak souhlasím s tím, že pečlivost při stavbě by byla na místě, ale kdy není. Jde to ale elegantně řešit za použití tvarově stálejších materiálů než je např. dřevo. Viz. třeba Houmr-používá plast. pro přechody a řeže i výhybky pod různými úhly. :wink:
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod fruafru » úte 22 led, 2013 8:36 pm

Tak konklrétně Houmr je "profík" troufneš si na to i ty? výroba vyhybek.
Rohy v místnosti jsou dobrá věc, a opravdu je ten prostor k dispozici?
Na začátku je nějaký plánek, ten s v průběhu času několkrát změní, tvarově, rozměrově a pak co je tedy pravda. Do jakého prostoru se ten plánek tvoří?
fruafru
 
Příspěvky: 342
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Dusan » stř 23 led, 2013 10:32 am

Ahoj. Jak sem uvedl výše, ten plánek v HO na tomto prostoru je sem dán jen tak, když už jsem ho vytvořil. Jeho kvalita a smysluplnost může být otázkou :-)
Ano Houmr je profík, krájí i vyhýbky, což bych já nikdy nedělal, proto i v tom plánu jsou všechny spoje mimo ně a až na jeden, v přímém úseku.
Proč bych si na to případně neměl troufnout, já na tom nevidím nic složitého ? Navíc už sem jedno kolejiště stavěl a spoje jsem dělal právě podle Houmra. S kvalitním lepidlem je to jednoduché a spolehlivé řešení.
Prostor k dispozici je, jinak bych to ani nevymýšlel a bohužel větší nebude :-)
Ale jak sem psal, tohle stavět nebudu, řeším téma v N a myslím, že se toto vlákno může klidně smazat admini, je tu už zbytečně, k realizaci tohoto nedojde.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1287
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod fruafru » čtv 24 led, 2013 12:42 pm

Dusan píše:Proč bych si na to případně neměl troufnout, já na tom nevidím nic složitého ? Navíc už sem jedno kolejiště stavěl a spoje jsem dělal právě podle Houmra. S kvalitním lepidlem je to jednoduché a spolehlivé řešení.

Omlouvám se za pochyby, pokud máš pevné nervy, zkusit se má všechno. Řezat koleje je jedna věc, řezat vyhybku jsem taky zkoušel, žel nedostatek osobních předpokladů mi zabránil v úspěšném dokončení :roll: (všechno co sem udělal, bylo špatně, počínaje lepidlem a konče rukama) na svoji obhajobu můžu uvést že to bylo už hodně dávno a o internetu jsem jen snil :lol: :lol:
Kolegové z Holešova mají vlastní způsob pokládaní kolejí přes spoje dílů kolejiště. podotýkám že kolejiště rozebírají spíš vyjímečně. Nemají zaštěrkování, jedna stana koleje se nasune do spojek na opačném koneci je ve spodní části připájen kousek tištaku, ten se zasune do patice pod kolejí, tak mají i vyhybky. Pro koleje se zaštěrkováním to chce drobné úpravy, buď hodně nenápadné zaštěrkování aby kolej šla vytáhnout, nebo udělat kolej i s podložím na oddělání. Cokoliv jen né řezat :lol:
fruafru
 
Příspěvky: 342
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků