Kubulova segmentovka

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod JBr » pát 24 zář, 2010 3:46 pm

Jestli ti do toho muzu kecat, tak bych vypustil tu prujezdnou stanici. Budes z toho mit urcite lepsi pocit, protoze ted ti sotva vlak vyjede z jedne stanice a uz je u vjezdoveho navestidla druhe. Resim neco podobneho, ale v TT a na Lkovem rozmeru cca 3x3.5 m se sirkou segmentu 30 cm a vzdal jsem se uz pri planovani hodne veci, ktere jsem mel vymyslene, abych si aspon trochu uzil jizdy vlaku mimo stanici.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod pavel » pát 24 zář, 2010 6:27 pm

JBr píše:Jestli ti do toho muzu kecat, tak bych vypustil tu prujezdnou stanici. Budes z toho mit urcite lepsi pocit, protoze ted ti sotva vlak vyjede z jedne stanice a uz je u vjezdoveho navestidla druhe. Resim neco podobneho, ale v TT a na Lkovem rozmeru cca 3x3.5 m se sirkou segmentu 30 cm a vzdal jsem se uz pri planovani hodne veci, ktere jsem mel vymyslene, abych si aspon trochu uzil jizdy vlaku mimo stanici.

Souhlasím s JBr, pokud by jsi tam chtěl zachovat nějaké zpestření provozu( což by ta stanice poskytovala) dal by tam odbočku na nějakou vlečku. Výhybka by byla směrována od koncového nádraží, takže vozy které by patřily na tu vlečku by byly sunuty z nádraží. To je jen takový nápad. Ještě mě napadá pokud by to šlo, tak by nebylo špatné SN aby se vlaky nemusely točit na smyčce hned zpět . Místo ní spírálu o patro níž a tam udělat SN
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod kubulak » stř 23 úno, 2011 4:06 pm

Tak jsem asi 5x :) procetl Milanovu knihu a jsem (snad) zase o krucek dal...

Resim koncove nadrazi. K dispozici je stena dlouha 2,5m, sirka 40cm. Do nadrazi prijizdim kolmo vlevo dole.
A ja se na tu plochu snazim vmestnat :
- 4 koleje, idealne takove, aby vsechny umoznovaly odpojit po prijezdu lokomotivu a objet soupravu - v horsim 3x a jedna "slepa" bez objizdeni. Zakonceni musi mit alespon 30cm, aby se na nej vesel Brejlovec/Sergej v HO.
- 1 lepe 2 kuse koleje na nejakou vlecku / rampu na vagonovani techniky / volnou skladku
- klasicke CSD male drevene skladiste s rampou
- remizu, idealne dvoumistnou, v nouzi jednomistnou, idealne s mistem na zbrojeni naftou - at uz z cisterny, sudu ci nadrze. Delka remizy opet tech min 30 cm.
- samozrejme v ramci moznosti co nejdelsi stanicni koleje.
Rad bych nasel nejaky kompromis mezi preplacanosti, modelovosti, smysluplnosti pro provoz... bohuzel mezi realnymi koncovymi stanicemi jsem zadny idealni vzor nenasel (ale taky jsem urcite nestudoval vsechny co v CR mame), hodne se to blizi treba Nove Bystrici na JHMD.

V zasade vychazim z tohoto Milanova planku:
Obrázek
Akorat Milan ma prijezd vpravo, takze ta jeho stanice je proti moji otocena.

Moje dosavadni napady - mam v planu nadrazi rozseknout na dva segmenty/moduly, a mam 3 varianty prijezdoveho zhlavi (remiza 2mistna, remiza 1 mistna, a pouze kusa kolej pro zalohu nebo jako odvratna z vlecky), a 5 variant koncoveho zhlavi. Nacpal jsem to vsechno do jednoho obrazku. Samozrejme pokud bych rezignoval na snahu mit vsechny 4 koleje "objizdne", tak tech variant je mnohem vic.
Tak se pustte do cupovani, predem diky.
Obrázek
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod chameleon » stř 23 úno, 2011 4:48 pm

Za mě: příjezdové - levé - zhlaví bych dal určitě celé do oblouku, jestli je to možné. Bude vypadat mnohem lépe a navíc budou delší staniční koleje. Výtopna se mi líbí v té první variantě odshora.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod kubulak » úte 12 črc, 2011 10:00 am

Tak po par mesicich, kdy jsem poskupoval nejake kolejivo a zkousim to "nasucho" in natura, dalsi variace na tema koncova stanice, snad je to krok vpred..

Vjezdove zhlavi jsem pomoci kousku flexi pretvoril na tri obloukove vyhybky, samozrejme se prodlouzily stanicni koleje, v prumeru o 20-30cm, dobre vim ze tech 90-120cm je porad zatracene malo, ale zaplatpanbuh aspon za to. Sice jsem opustil to krasne Fleischmanni stavebnicove a do sebe zapadajici schema, ale aspon jsem se naucil pracovat s flexi kolejivem :) Ve Wintracku to vypada priserne, v realu to tak zle neni, provozni testy vcetne posunu dopadly OK.

ted resim dva problemy:
1) bud bude vlevo jen jednomistna remiza (na dvojmistnou uz bych se tam nevesel s vyhybkou) a vpravo (1. kusa kolej odshora, dlouha 70cm) klasicke skladistatko s rampou, nebo bude to skladiste vlevo (ale ta kolej ma jen 50cm, to uz je fakt hodne malo) a vpravo bude dvojmistna remiza - obe varianty na obrazku, jen to skladiste jsem tam neumistoval.

2) mam nadrazi Plottenstein, protoze se da pouzit jako zaklad ceskeho nadrazi, ale i s nastupistem je hluboke 18cm a to tam nenacpu. I kdyz ozelim nastupiste a udelam nejake vlastni uzsi, stejne se asi nevejdu. reseni jsou dve, bud ozelim spodni kolej (5. od nadrazni budovy), coz bych nerad (jedina rozumne dlouha, urcena na vagonovani techniky), nebo budu muset stavbu nadrazi riznout a pouzit jen predni polovinu.. Uz ted je ta spodni kolej zatracene blizko okraji skrinky, nicmene uz par tydnu tam stoji ten nejlevnejsi vagon co mam a zatim jsem ho neshodil.. to samozrejme nastane az tam dam to nejcennejsi ze sbirky. Ze ja ty skrinky neudelal 45cm hluboke :)

Obrázek
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod milan ferdián » úte 12 črc, 2011 11:20 am

kubulak píše:Tak po par mesicich, kdy jsem poskupoval nejake kolejivo a zkousim to "nasucho" in natura, dalsi variace na tema koncova stanice, snad je to krok vpred..

Vjezdove zhlavi jsem pomoci kousku flexi pretvoril na tri obloukove vyhybky, samozrejme se prodlouzily stanicni koleje, v prumeru o 20-30cm, dobre vim ze tech 90-120cm je porad zatracene malo, ale zaplatpanbuh aspon za to. Sice jsem opustil to krasne Fleischmanni stavebnicove a do sebe zapadajici schema, ale aspon jsem se naucil pracovat s flexi kolejivem :) Ve Wintracku to vypada priserne, v realu to tak zle neni, provozni testy vcetne posunu dopadly OK.

ted resim dva problemy:
1) bud bude vlevo jen jednomistna remiza (na dvojmistnou uz bych se tam nevesel s vyhybkou) a vpravo (1. kusa kolej odshora, dlouha 70cm) klasicke skladistatko s rampou, nebo bude to skladiste vlevo (ale ta kolej ma jen 50cm, to uz je fakt hodne malo) a vpravo bude dvojmistna remiza - obe varianty na obrazku, jen to skladiste jsem tam neumistoval.

2) mam nadrazi Plottenstein, protoze se da pouzit jako zaklad ceskeho nadrazi, ale i s nastupistem je hluboke 18cm a to tam nenacpu. I kdyz ozelim nastupiste a udelam nejake vlastni uzsi, stejne se asi nevejdu. reseni jsou dve, bud ozelim spodni kolej (5. od nadrazni budovy), coz bych nerad (jedina rozumne dlouha, urcena na vagonovani techniky), nebo budu muset stavbu nadrazi riznout a pouzit jen predni polovinu.. Uz ted je ta spodni kolej zatracene blizko okraji skrinky, nicmene uz par tydnu tam stoji ten nejlevnejsi vagon co mam a zatim jsem ho neshodil.. to samozrejme nastane az tam dam to nejcennejsi ze sbirky. Ze ja ty skrinky neudelal 45cm hluboke :)

Obrázek


Oj,oj co to levé zhlaví.Nějaké divoké :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11889
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod vojtas » úte 12 črc, 2011 4:16 pm

taky si říkám :mrgreen:
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 12 črc, 2011 4:49 pm

Ke zhlaví se vyjadřovat nebudu - na to jsou tady určitě povolanější odborníci na layouty - já bych si dovolil poznamenat něco k tomu nádraží - Plottenstein sice vypadá "česky", ale je relativně velký na to co máš v návrhu - nechceš raději koupit ryze český nádraží z Peček? Stavenbnička je docela povedená a hlavně o dost menší než ten Plottenstein. Jinak podle info z Parostroje hoši budou v relativně krátky době dělat laserovaný český stavby, takže bych možná raději počkal...

Pokud jde o dilama řezat budovu či neřezat - toho bych se nebál, dáš-li na zadní stěnu zrcadlo nebo fototapetu a kolem nádraží stromy, bude to v pohodě!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod kubulak » úte 12 črc, 2011 6:46 pm

To leve zhlavi nijak nebranim a za upozorneni co na nem neni OK a jak by to melo byt spravne predem dekuji.
Nicmene jeho zakladni princip je zcela prevzaty z Nove Bystrice na JHMD - tedy pokud mi neco neuniklo. Pouze jsem pridal tu 5.kolej...
A jak jsem psal, ve Wintracku to napasovani skrze ty flexi vypada strasne, v realu je to OK. Kdyz tak vyfotim a nahraju fotku.
Holt Fleischmanni obloukove vyhybky jsou delane na propojeni dvojkolene trate v oblouku (R1 a R2), a ne na rozvetvujici se zhlavi v oblouku.. teda aspon jsem nevykoumal jak je bez flexi pouzit lip nez to mam ted. Opet se nebranim se privzdelat.

K te nadrazni budove - to me neprekvapuje, ze kdyz neco koupim, tak v zapeti vyleze nekdo s necim jeste vhodnejsim :)
Diky za info, se stavbou nikam nespecham, uvidim s cim se hosi pochlubi.
Naposledy upravil kubulak dne úte 12 črc, 2011 6:52 pm, celkově upraveno 1
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod vojtas » úte 12 črc, 2011 6:49 pm

Ten oblouk za vexlí ve zhlaví.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod kubulak » úte 12 črc, 2011 7:13 pm

Fotky leveho zhlavi in natura:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Vubec nechapu proc to podle Wintracku nevychazi (resp. to tam namalovalo tu silenou krivuli) a v realu to vyjde celkem do roviny...
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod kubulak » stř 13 črc, 2011 7:23 am

A jeste k tomu nadrazi od ES Pecky jak psal PZ - ta nadrazni budova "ala Karolinka od MaZelu" - v TT za 59 a v HO za 899? To mysli vazne ? :(
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod milan ferdián » stř 13 črc, 2011 7:28 am

kubulak píše:A jeste k tomu nadrazi od ES Pecky jak psal PZ - ta nadrazni budova "ala Karolinka od MaZelu" - v TT za 59 a v HO za 899? To mysli vazne ? :(


Karolinka je za 230,-Kč :mrgreen: a jestli se nepletu tak je z papíru.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11889
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod vojtas » stř 13 črc, 2011 9:12 am

Ale ne,od ES-Pečky ta v TT je stavebnice z 80tých let,lisovaná z plastikom forem,a je to jiný typ budovy,v H0 se jedná o typ LV/H za 899-,zatímco v TT se jecná o typ 20/V,nebo tak nějak,který se skoro nikde nenachází,proto je za 59,-.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod michal_n_cz » stř 13 črc, 2011 8:06 pm

kubulak píše:Vubec nechapu proc to podle Wintracku nevychazi (resp. to tam namalovalo
tu silenou krivuli) a v realu to vyjde celkem do roviny...

Wintrack to nakreslil správně, jen si to nepatrně jinak sestavil. Dle těch fotek je vidět že fyzicky máš teď jiné osové vdálenosti kolejí. Koleje když počítám "od zdi" 1,2,3,... tak 2. je trochu bíže k první a tím pádem na té třetí nemáš toho "hada". A 3. je dál od 4. než u plánku ze Wintracku. U druhého zhlaví jelikož tam nevyjdou tak jednoduše ty kolejové spojky - vyhýbky bude nutno poupravit.
Celkově je toho na tom prostoru moc - chce to něco ubrat. Když už si udělal tu prostorovou vizualizaci, tak si tam do toho oblouku naskládej ty patra co zmiňuješ výše, uvidíš jak to bude vypadat. Nevim co si má představit pod pojmem odkládání vlaků...
Na tomto prostoru vidím reálně lokálkovou koncovou stanici, s odpovídajícím provozem a vozidly (ne Sergej, ne Brejlovec)
Různá regálová dioramata a kolejiště s koncovými stanicemi jsou tady: http://www.lokalbahn-reminiszenzen.de/g ... ameset.htm , podobným projektům je na tomto fóru: http://www.nexusboard.net/forumdisplay. ... 592be1d76d pár zajímavých vláken na téma kolejiště v regálu kolem stěn atd., pár projektů je třeba do regálu z Ikea Ivar.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 855
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků