kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod vojtas » pon 24 říj, 2022 11:16 am

Ve scarmu jde nastavit spousta různých zobrazení. I jen osa koleje, celé podloží, atd. Někde v nastavení to je. Až budu večer doma, zkusím ti tu spodní stanici poskládat.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Ivan » pon 24 říj, 2022 1:20 pm

Díky za upřesnění. Nemyslím si, že je poslední tvůj plánek nereálný, jen bude potřeba pečlivě sestavit stoupání na lokálku. Zejména výškově prechodnice, tedy pozvolný lom nivelety z roviny do stoupání. Když je moc ostrý, dochází k rozpojovani a případně i vykolejovani vozidel. Kdysi jsem to tak měl na starém Bttb kolejišti, ale poloměry a stoupání už nevím, skončilo v propadlišti dějin. Chci jen upozornit na možné problémy při stavbě, které jsou ale řešitelné.
Ještě popřemýšlím, připomíná mi to jeden hezky Milanuv plánek, když ho najdu, pošlu...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1717
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » pon 24 říj, 2022 1:33 pm

Aktuální verze s nejmenším průměrem R310 a stoupáním max 3°
Vrchní nádraží je v 75mm, průjezd tunelu je ve 45mm, takže budu muset ještě trošku laborovat se stoupáním a pokoušet i 3,5°
Se SCARMem se zatím seznamuju, každopádně je fajn, že na rozdíl od Wintracku v něm lze i ukládat a největší omezení demoverze je na 100ks kolejnic (což u malého kolejiště není problém)

TT_CHRPOV_BEST.jpg

chrpov_3D.jpg
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod kiski » pon 24 říj, 2022 1:58 pm

Ešte si vieš pomôcť tak, že kusové koľaje nahradíš pomocou flexi. Keďže SCARM to berie na kusy a nie na dĺžky, dá sa takto v podstate celé koľajisko navrhnúť bez obmedzení. Proste najprv trebárs postav za sebou 3x30° R310, a aspoň jednu koľaj za tým, potom to celé zmaž a nahraď flexi úsekom. Hneď si ušetril 2ks.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Ivan » pon 24 říj, 2022 4:15 pm

V podzemí máš kolee blézko u sebe, ale když použješ flexi, dá se to postavit.

V zásadě je to velmi podobné Odbočné, hezké kolejiště tu má Radula, jen ho trochu prodloužil.
viewtopic.php?f=1&t=4120&p=313600&hilit=odbo%C4%8Dn%C3%A1#p313600
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1717
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Fox » pon 24 říj, 2022 4:39 pm

Ješte moje poznámka:
- v koncové stanici bych zkrátil šturc ve prospěch staničních kolejí. A tím, že jsi navrhnul skryťák, tak máš v té koncové ještě dost místa - že by nějaká kusá kolej ke skládce, remíza apod.?
- v dolní stanici levé zhlaví - zdá se mi, nebo tam spojka výhybek tvoří esíčko? Na těch zhlavích bych ještě trochu pracoval...
Jinak: z aktuálního návrhu vznikla tak trochu Dolní Lhota z I. dílu MF.
Edit: esicko není, to se jeví jen v tom 3D
Naposledy upravil Fox dne úte 25 říj, 2022 4:31 am, celkově upraveno 1
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1311
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod kiski » pon 24 říj, 2022 5:41 pm

Ak môžem prispieť, osobne by som zmenšil osovú vzdialenosť medzi staničnými koľajami (ak sa dá) na štandardných 43mm. Na nete sa povaľujú schémy priamo od Tiiligu, ako to vyskladať. Trošku tým získaš na dĺžke staničných koľají.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » úte 25 říj, 2022 7:38 am

Vyskládat ty koleje na nádraží správně na 43mm mi přijde nemožné při použití obloukových výhybek. Buď mi pak nesedí oblouky, nebo to zabere ještě víc místa. Na tom aktuálním rozložení jsou od sebe koleje 40 a 45mm, to není zas takový rozdíl oproti "standardizovaným" 43mm a vlastně není co zmenšovat, spíš v jednom případě naopak.

Vrchní dvě řešení jsou od Tilliga, spodní jsem tam vyskládal podle návrhu MF. Kdyby někoho napadlo, jak to tam poskládat, abych se dostal na 43mm při zachování funkciality těch cest, tak budu vděčný. Při dvou kolejích to ještě jde, ale dvě obloukové výhybky za sebou v té geometrii nadělají paseku.

srovnani.jpg
Naposledy upravil dansemacabre dne úte 25 říj, 2022 7:46 am, celkově upraveno 3
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod StandaR » úte 25 říj, 2022 7:43 am

Ještě mě tak napadlo, nevím jestli je v plánu použití skrytých přestavníků, ale tomu přímo nad skryťákem by těch 75mm nemuselo nutně stačit
StandaR
 
Příspěvky: 660
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod kiski » úte 25 říj, 2022 8:30 am

Veď ak as nedá, tak sa nedá. To bol len nápad, geometriu naspamäť nepoznám, a myslel som, že to pôjde. Takto od oka je ťažko aj odhadnúť, aká je aktuálna rozteč. Ak je 40 a 45mm, nie je čo riešiť potom.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Ivan » úte 25 říj, 2022 8:46 am

Já to dělam ve scarmu tak, že dám paralelní kolej 43mm a pak tam zousmo pošlu flexi a SCARM to zkusí napojit. Nevyjde to vždy, tak pak hledám, kde to nesedí, zkratim rovinku atd. Ale nemusíš mít 45 jak píšeš, ve skrytaku mám tuším dokonce 38mm. Poloz si koleje. A pravítko a uvidíš, která osovka se ti bude líbit. Asi bych to nehrotil dle reálu.

Při pokladce si nakreslim dle šablony vše na podloží a stavím vše z flexi, oblouky je třeba předohýbat do přibližného poloměru. Když se koupí samostatné pruty a podloží, má to dvě výhody. Jednak jsou pruty 1000mm dlouhé a je to trochu levnější. Dále odpadají spojky a tedy možné problémy s vodivostí. Ve výsledku tak mám spojky jen u vyhýbek a pak je rozhraní kolejiště. Jak jsem ti psal, mám ale malé kolejiště 115x115 na dva segmenty.
Je to jak to dělám já, můžeš stavět i z kusovek :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1717
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Fox » úte 25 říj, 2022 9:16 am

ještě k té spodní stanici k uvážení: zdají se mi staniční koleje až zbytečně dlouhé, v poměru k velikosti kolejiště, k SN i k horné koncové. Zkus rozmyslet přiměřené zkrácení, tím také přibude aspoň kousek širé tratě před tunely. Aby to kolejiště nebylo jen o stanici, do které přiletí vlak a zase odletí... S geometrií zhlaví s IBW: jsem sice na "dovolené" na chalupě, ale NB s sebou. Ráno je mlha, tak si s dovolením udělám pár pokusů ve Wintracku. Taky se podívej na Milanovu Odbočnou (http://www.zeleznicni-normalie.cz/piwig ... tegory/202). Tam najdeš další inspiraci. Můžeš si samozřejmě zjednodušit SN (bez smyčky).
Prosím, nepodceňuj etapu návrhu, klidně tomu dej čas a zkoušej si různé varianty. Mluvím ze své, často i trpké zkušenosti...
Ještě pro inspiraci přikládám "moje" zhlaví, poskládané z IBW.
zhlavi_s_IBW.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1311
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » úte 25 říj, 2022 9:38 am

Díky všem za podněty! Tohle první kolejiště budu stavět převážně z kusovek jednoduše proto, že než se vyhrabu z plánovací fáze, uplyne ještě nějaká doba a mezi tím chci jezdit alespoň na stole, což s těma flexi úplně dobře nejde. A pak ty kusovky rovnou použiju.

Plánování nepodceňuji, trávím na něm už měsíc a pořá něco vylepšuju a měním a snažím se nastudovat to z plánků, což ne vždycky jde úplně snadno. Dlouhé nádraží jsem tam dal schválně, abych mohl někdy prohnat i to zakázané slovo na Y :)
Teď ještě ladím ten vršek, abych tam dal ještě nějakou vlečku a nevypadalo to blbě.

Odbočná je taky dobrá inspirace, vidím že tam použil v zatáčce křížovou místo obloukové, to mě nenapadlo. A díky za připomenutí přestavníku, s ním jsem v tom tunelu nepočítal.
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Zlámalík » úte 25 říj, 2022 9:54 am

kiski píše:Ak môžem prispieť, osobne by som zmenšil osovú vzdialenosť medzi staničnými koľajami (ak sa dá) na štandardných 43mm. Na nete sa povaľujú schémy priamo od Tiiligu, ako to vyskladať. Trošku tým získaš na dĺžke staničných koľají.

kiski píše:Veď ak as nedá, tak sa nedá. To bol len nápad, geometriu naspamäť nepoznám, a myslel som, že to pôjde. Takto od oka je ťažko aj odhadnúť, aká je aktuálna rozteč. Ak je 40 a 45mm, nie je čo riešiť potom.

:D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1936
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod kiski » úte 25 říj, 2022 2:58 pm

Zlámalík: Chcel som mu len pomôcť. Bohužiaľ, nevyšlo to, stáva sa. Ja osobne by som si to na rozteč 43mm u seba upravil pomocou flexi (aj napriek tomu, že paradoxne by sa dĺžka strednej staničnej koľaje nezväčšila, ale naopak trošku zmenšila), ale autor témy píše, že to chce vyslovene stavať z kusových koľají, z ktorých to zjavne vyskladať nejde. Mne by to proste bilo do očí, že tá rozteč nie je rovnaká, ale každý nech si urobí u seba, ako uzná za vhodné.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků

cron